محبوبه وزیری 
 اولین امام جمعه کاشمر که خاطرات بیشتری را برای اهالی و شهروندان کاشمری تداعی می کند شادروان حجت الاسلام حبیب الله  محمدیان بود.  حجت الاسلام محمدیان سال 1361 به کاشمر آمد و اولین نماز جماعت به امامت وی در جوار امام زاده سیدحمزه (ع) یا باغمزار برگزار شد.

ساختمان پلاسکو که صبح پنجشنبه سی‏ ام دی‏ماه طعمه‌ حریق شد و فرو ریخت، سرگذشت عجیبی دارد. ساختمان 17 طبقه‌ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می‌دانند که بیش از نیم قرن پیش ساخته شد.

حمید ضیایی

هم‌راز عشق...

اولین برخورد من با استاد «محمد یگانه» در مهمانی‌ هنرمندان به‌مناسبت شهادت امام رضا (ع) در سالن امام رضای مشهد در پارک ملت بود. حدود سال 1391 بود که استاد یگانه را دیدم. مردی خوش‌برخورد و مهربان؛ البته این را نمی‌توان از نگاه اول دریافت.

سید علیرضا نبوی ثالث 


برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی
که در نظام طبیعت ضعیف پامال است
گذشت دوره سلطان حسین و دلشادم
که روزگار به عکس مرام جهال است
علی اکبر آزادی «گلشن»
شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ حجت الاسلام نیک‌بین نماینده دیار ترشیز به اتفاق مسلم ساقی فرماندار شهرستان کاشمر میزبان عبدالمجید نژاد‌صفوی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی بودند،

حمید رضا بی ‏تقصیر

مقدمه‏ای بر فرهنگ کاشمر در پساکرونا

کرونا چه تاثیری بر فرهنگ جامعه ما داشت؟ سوال سختی است! پاسخ دادن به این پرسش هم سخت است. این دو سال بر اهل فرهنگ دیارمان چه گذشت؟ بی ‏تعارف این سوال هم سخت است. پاسخ هم سخت است. آیا می‏توان برای فرهنگ کاشمر و کشور دو دوره قبل و بعد از کرونا قائل شد؟

سید علیرضا نبوی ثالث
دام سخت است مگر یار شود لطف خدا
ور نه آدم نبرد صرفه ز شیطان رجیم
حافظ

اجازه می خواهم دور از غوغای ملال آور و دروغ آمیز زندگی، «براعت استهلال» این یادداشت را، نکته‌ای حکیمانه از زنده یاد دکتر علی شریعتی در کتاب کویر قرار دهم. آنجا که در بخش « آدم ها و حرف ها» می نویسد: «مرد پاک را نیز زندگی و زمان تنها نمی گذارند

حمیدرضا بی تقصیر 

برای شکوفایی صنعت گردشگری در کاشمر چه کردیم؟ در این باره چندین یادداشت در این نشریه تقدیم شما خوانندگان گرامی شده است. امیدمان آن بود مسئولان ذیربط از جمله خوانندگان آن یادداشت‏ها باشند و در دوران مسئولیتشان کاری کارستان بکنند. البته برخی از مدیران یادداشت‏ها را تحسین هم کردند.

حمید رضا بی ‏تقصیر

پیشاپیش هفته کتاب فرخنده باد. این هفته بر اهالی فرخفال کتاب همایون باد. قصد نوشتن مطلبی برای بزرگداشت این هفته داشتم. معمولاً در این جور مواقع گوشه‏ چشمی به یادداشت‏ هایم در ادوار  مختلف دارم. یک جور مقایسه میان گذشته و حال دارم، و سعی دارم برای آینده چند پیشنهاد ارائه بکنم.

محبوبه وزیری 

گذشتگان معتقد بودند اگر حرفی زیاد تکرار شود تاثیر خود را از دست می دهد . گفته رهی معیری تاکید بر این اعتقاد است « رفته از ناله رهی تاثیر/ حرف بسیار گفته را ماند» امروز نیز برخی معتقدند فضای مجازی با این که باعث افزایش اطلاعات و گسترش سریع خبرها می شود اما به علت تنوع خبری و تکرار زیاد، مطالب تاثیر اصلی خود که همان پرسشگری

«بر خوانِ تاریخ و فرهنگ ترشیز»

آوازخوانی کهنه‌کار...

حمید ضیایی

 

برای دیدنش باید مسافتی حدود 5 کیلومتر  به سمت غرب کاشمر را طی کنیم. جاده‌ای باریک که در سمت چپ و راسش باغ‌ها و تاکستان‌ها چشم‌نوازی می‌‌کند. اولین روستایی که باید از آن عبور کنیم، روستای «زنده‌جان» است؛ پس از آن به روستای «کسرینه» می‌رسیم.

حمید رضا بی تقصیر 

ششمین دوره فعالیت شورای اسلامی در شهرمان با فراز و نشیب‏های همراه بود. هیچکدام از دو طیف سیاسی شهرمان نمی‏‏ توانند مدعی باشند که اکثریت شورا را در اختیار دارند از لیست انتخاباتی نیروهای اصولگرا سه نفر به عنوان عضو اصلی در این شورا حاضر هستند. مرادزاده و زاده اکبر و زارع سنجدکی با تابلو و برچسب اصولگرایی در این دوره حاضر هستند.