چپ یا راست ترشیز ؛ حیران در تشخیص نظر مردم

اخبار ترشیز
Typography

یقین روز دهم آذر محمد رضا باهنر هنگام حضور در جلسه هم‏اندیشی اصولگرایان از خلوتی مجتمع سرو کاشمر متعجب شده است. یاران نماینده فعلی و نماینده اسبق حوزه انتخابیه کاشمر گرد هم جمع شده بودند تا راهکاری برای وحدت بیابند. شاه بیت کلام نایب رئیس مجلس رقابت سالم میان کاندیداهای اصول‏گرا بر فرض نبود کاندیدای اصلاح‏طلب بود. 
یقین وی به خاطر داشت که در مراسم روز مجلس، استاندار جدید سمنان و نماینده سابق حوزه انتخابیه کاشمر در مجلس به چه سبک و سیاقی همراه یکی از کاندیداها این سوی و آن سو حاضر می‏شد. باهنر به خوبی محمد رضا خباز عضو فعلی حزب اعتماد ملی و عضو سابق حزب همبستگی و معاون بهزیستی دولت اول احمدی‏نژاد و معاون معاونت رئیس جمهور دولت تدبیر و امید را می‏شناسد.
یقین باهنر آنقدر زیرک است که بداند گره خوردن زلف خباز به زلف دکتر بنیادی بیانگر اهتمام برخی از اصلاحاتیان ترشیز برای وحدت است. باهنر این اهتمام را در میان اصولگرایان ترشیز ندید. خلوتی سالن مذکور بسیار پر معناست. آیا اصولگرایان پیرامون اسماعیل‏نیا و بلوکیان دچار ریزش شده‏اند؟ یا نکند که طبق معمول اطرافیان این دو چهره مطرح اصولگرایی ترشیز هوشمندی لازم برای امر اطلاع‏رسانی را انجام نداده‏اند؟ 
یقین ریش سفیدان و پیشکسوتان طیف اصولگرای ترشیز باید هر چه زودتر چاره‏اندیشی کنند و گام‏های عملی برای وحدت واقعی بردارند. هنوز نام دو اصولگرایی دیگر به عنوان کاندیدای احتمالی شنیده می‏شود. نام نیک بین و شبیری در حالی مطرح می‏شود که طیف حامی خباز اصرار دارند دو  نام دیگر را به اردوگاه اصولگرایان منتسب کنند به زعم اینان جلالی و انبیایی نیز اصولگرا هستند.
یقین اگر اصولگرایان به خود نیایند، بازی بُرده را به رقیب زیرک خود واگذار خواهند کرد. کاش اصولگرایان به روز بعد از انتخابات بیاندیشیند. در آن روز بار دیگر  شاهد خواهیم بود که جمع جبری آرای اصولگرایان بیشتر از اصلاحاتیان خواهد بود، ولی یک کاندیدای اصلاح‏طلب راهی بهارستان خواهد شد. چه جالب بود بر فرض وجود چهار کاندیدای اصولگرا سه نفر به نفع یک نفر کنار می‏رفتند و در ایام باقی مانده به انتخابات به سبک خباز و بنیادی در همه جا حاضر می‏شدند.
یقین تقلید در حوزه سیاست امری مرسوم است. کاش در فرض وحدت اصولگرایان شاهد توزیع فایل صوتی سه یار منتخب اصولگرایان در حمایت از وی می‏شدیم. این روزها وحدت درمان درد اصولگرایان متفرق ترشیز است. بیان این مهم بسیار تلخ است ولی برای ثبت در تاریخ ناچار به بیان آن هستیم. حتی در نوع تبلیغات نیز از رقیب عقب‏تر هستیم. کاندیداهای اصلاحات اعم از بنیادی و انبیایی و مزروعی و سایر کاندیداهای احتمالی دیگر سبک‏های تبلیغی جالبی را در دستور کار خود دارند.
یقین در میان روش‏های تبلیغی کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس دهم باید به سبک خاص دکتر بنیادی اشاره کرد. این پزشک 45 ساله از یک سو سعی در طرح شعار تغییر دارد و از سوی دیگر پا در جای پای خباز می‏گذارد و سعی در تقلید از استاندار فعلی سمنان و معاون قبلی معاونت پارلمانی رئیس جمهور دارد. خباز شش بار سابقه شرکت در انتخابات مجلس دارد. در این تجربه چهار بار موفق به حضور در مجلس شده است. راستی به نظر شما بنیادی در زمان طرح بحث تغییر در ترشیز منظورش تغییر در رابطه با نماینده فعلی است؟ آیا می‏خواهد اوضاع را به دوران خباز برگرداند؟
یقین منظور دکتر بنیادی نقد ایام نمایندگی خباز و شادروان عربی و حسن زاده نیست. یقین وی منتقد شش دوره سکانداری اصلاحات به عنوان نماینده ترشیز در مجلس نیست. یقین او خواهان بازگشت به دوران به زعم خود طلایی خباز است. بنیادی باید در تبیین شعار تغییرش هوشمندانه‏تر عمل کند. حضور سایه به سایه با استاندار سمنان در اینجا و آنجا بیانگر تعلق خاطر خاص وی به مرام و مشی خباز است. البته در تصاویر موجود از مراسم مختلف در زمان عدم حضور خباز شاهد همراهی افراد خاصی از طیف خباز با وی هستیم.
یقین این سئوال مطرح است که استاندار سمنان چقدر وقت اضافه دارد که حواسش در اول انتصابش به حوزه انتخابیه کاشمر هم هست؟ لابد دغدغه‏های خاصی مدنظر ایشان می‏باشد که بر ما نامکشوف است ولی یقین انتشار اخبار حضور هر از گاهی ایشان در ترشیز بزرگ وتبلیغ یک کاندیدای خاص برای اهالی سمنان نیز جالب خواهد بود.آیا این حمایت از مصادیق تخلفات انتخاباتی نیست؟ روز ده آذر در صف امام جمعه و فرماندار و باهنر و اسماعیل‏نیا و خباز و بلوکیان و چند نفر از بزرگان حضور دکتر بنیادی بازو به بازوی خباز دیدنی بود.
یقین کاندیداهای دیگر انتخابات مجلس اعم از اصولگرا و اصلاح‏طلب از دیدن بنیادی در صف بزرگان شهر متعجب شده بودند. این رانت بزرگ به لطف استاندار سمنان و یک دولتمرد مکلف به رعایت قانون به وجود آمده بود.در شماره قبل متذکر شدیم که برخی از محافل خصوصی فعال در عرصه فرهنگ از جمله حامیان دکتر بنیادی هستند. اینان در سلسله نشست‏های که در حمایت از یار پزشکشان برگزار می‏کنند با کُدواژه متخصص از مردم می‏خواهند این دوره تغییر را با انتخاب یک متخصص تجربه کنند.
یقین این فعالان بخش خصوصی حاضر در عرصه فرهنگ می‏دانند که دکتر اسماعیل‏نیا نیز متخصص است. پیشنهاد می‏شود مبلغان حامی منتخب اصلاح‏ طلبان طیف خباز در بحث تغییر بنا به آنجه ذکر شد کمی دقت کنند. بد نیست بدانید عصر روز نهم آذر نیز بخش دانشجویی اصلاحاتیان متمایل به خباز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر طبق برنامه‏ای از پیش اعلام شده قصد برگزاری همایشی موسوم به فرصت دهم داشت. سخنران این جلسه دکتر سهیل سادات یکی از پزشکان فعال در عرصه فرهنگ بود.
یقین عجیب است اگر متوجه شوید سالن شهید مدرس محل برگزاری این نشست با ظرفیت 118 نفر در لحظه برگزاری شاهد حضور 30 دانشجو بود. این در حالی است که انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مذکور به گفته دبیر سیاسی این تشکل دارای قریب هزار عضو روی کاغذ است. شنیدیم که برگزار کنندگان برای 150 نفر تدارک پذیرایی دیده بودند. صحبت‏های دبیر سیاسی این تشکل به حدی خاص بود که دکتر سادات خود را نیازمند صحبت در حوزه سیاست ندید و انتخابات را از منظر فرهنگ بررسی کرد.
یقین نظر دانشجویان تاثیر بسیاری در افکار عمومی دارد. این مهم به درستی مد نظر دکتر بنیادی و تیم تبلیغاتی‏اش بوده است که همکارش در یک موسسه فرهنگی در یک محیط دانشجویی حاضر شود. در این نشست آن کُدواژه متخصص نیز مطرح شد. دکتر سادات به شدت بر لزوم تغییر تاکید داشت. بار دیگر به ضرورت تبیین مفهوم تغییر اشاره می‏شود. اشارات دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در نوع خود شنیدنی بود.
یقین باید فضا برای طرح ایده‏های معتقدین به اصل مترقی ولایت فقیه و اصول قانون اساسی باز باشد. رضا فولادی در بخشی از سخنانش گفت:« هدف از اين اينكه امشب گرد هم جمع شديم بررسي عملكرد  و ايجاد يك مجلس  چه از بُعد سياسي و چه از بُعد فرهنگي كه در راستاي شان ملت شريف ايران اسلامي است و همچنين در راستاي آرمان‏هاي انقلاب و امام ورهبري ماست باشد شكل بگيريد از اين روست كه وظايفي بر عهده دولت و ملت  وعلي الخصوص قشر دانشجو مي‏باشد، چرا كه ما نمی‏خواهیم دانشگاه و دانشجویان ما در موضوع انتخابات نقش تماشاچی را ایفاء کنند».
فولادی در ادامه سخنانش تاکید داشت:« وظیفه دانشجویان آگاه کردن جامعه است. مهمترین شرط این است که نماینده خود را وکیل مردم بداند نه وکیل قدرت. اما با نگاهی عملگرایانه و با توجه به محدودیت‏های موجود باید گفت مجلس آتی ایده ال نخواهد بود برای همین باید فعالیتمان سلبی باشد تا افرادی که شایستگی حضور در مجلس را ندارند به آن راه نیابند. برای همین ترکیبی از نمایندگان معتدل هر دو جناح ترکیبی نسبتاً مناسب و مقدور است؛ اما ما به عنوان دانشجو وظیفه‏ای در حمایت از لیست های انتخاباتی نداریم. بلکه وظیفه ما آگاهی بخشی به جامعه است تا خود مردم نماینده مطلوب را به مجلس بفرستند. و اگر نامزدی با ملاک های ما بخواند وی را تائید و مورد حمایت قرار خواهیم داد.»
دبیر سیاسی این انجمن در پایان سخنان نسبتاً طولانی‏اش یادآور شد:« و اين را در پايان صحبتم بگويم انجمن اسلامي دانشجويان همانطور... قصد حمايت و تبليغ براي هيچ جناح و شخص سياسي را ندارد بلكه  از جناح فكري و سياسي دانشجويان مقتدرانه دفاع مي‏كند و مهم‏ترين هدف اصلي اين گردهمايي طبق فرموده رهبر معظم انقلاب داغ كردن تنور انقلاب مي‏باشد و اميدوارم مردم فهيم در هفت اسفند با بنيادي‏ترين انتخاب پيروز اصلي ميدان انتخابات باشند.»
یقین شما هم متوجه کُدواژه « بنیادی‏ترین انتخاب» شده‏اید. دکتر سادات هم در کسوت یک چهره فرهنگی اصلاح‏طلب در سالنی خلوت به تبلیغ یارش پرداخت. خلوتی سالن‏های مختلف برای جماعت سیاسیون آزار دهنده است. بد نیست بدانید همچنان حضور در پُرسه‏ها و محافل عزا و آیین‏های مربوطه ساری و جاری است. پُرسه  شادروان دکتر پویان از این منظر شاهد تردد انواع کاندیداهای احتمالی بود.
در شماره قبل تصویری حاوی عکس تنی چند از کاندیداهای احتمالی درج شد. برخی از کاندیداهای احتمالی دیگر بخصوص اصلاحاتی‏ها، طی تماسی جویای علت عدم تصویرشان شده بودند. به این عزیزان متذکر شدیم که برخی احتمالی وبرخی احتمالی‏تر هستند. یقین اینان متوجه هستند که برخی از کاندیداهای احتمالی دارای تشکیلات منسجمتری هستند و به اصطلاح بیشتر مطرح هستند.
یقین شما هم در مفهوم اعتدال حیران هستید. تبیین این مفهوم با توجه به شعارهای رئیس جمهور کار سختی نیست. ولی آیا در نظام سیاسی کشور خط سومی موسوم به اعتدال داریم؟ اگر دقت کرده باشید تعداد قابل توجهی از کاندیداهای احتمالی خود را نماد اعتدال می‏دانند، خباز خودش را دولتمردی وابسته به دولت اعتدال می‏داند لابد کاندیدای مورد علاقه ایشان هم معتدل است؟ انبیایی به عنوان جوانی اصلاح‏طلب شعارهای اعتدال‏گرایانه سر می‏دهد. 
یقین حال و هوای جلالی در بحث اعتدال خاص‏تر از باقی است. وی از ابتداء سعی در طرح خود به عنوان یک معتدل کرده است. همان سئوال مطرح است که ایشان جزو معتدلین کدام گروه سیاسی است؟ نکته مورد غفلت در این میانه عدم طرح حامیان سیاسی کاندیداهای احتمالی است. هنوز مشخص نشده است کدام حزب از کدام کاندیدا حمایت می‏کند. احزاب اصولگرا به طور قطع دارای کاندیداهای خاص خود برای ترشیز هستند. همین وضعیت برای اصلاحاتیان پیش‏بینی می‏شود. وضع به اصطلاح مستقل‏ها هم از این منظر دیدنی است.
یقین شما هم در باره هزینه‏های انتخاباتی کاندیداهای احتمالی سئوال دارید. ما هم سئوال داریم. خدا کند حضرات کاندیدا به طور شفاف هزینه‏ها را و حامیان مالی‏شان را معرفی کنند. از نیمه دوم آذرماه ثبت‏نام‏ها شروع می‏شود. بد نیست بدانیم کی حامی کی است؟ کی با چه توقعی از کی حمایت می‏کند؟ به طور قطع بازار شایعات زیاد است. امید همه به شعارهای انتخاباتی‏شان پایبند باشند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر