مجلس سوم

اخبار ترشیز
Typography

مجلس چهارم

انتخابات چهارمین دوره ی مجلس شورای اسلامی زمانی برگزار شد که از آغاز فعالیت دولت سازندگی نزدیک به سه سال می گذشت، حرکت کشور در مسیر رشد و توسعه محسوس بود، فضای سیاسی بازتر شده بود، چپ های رادیکال مثل گذشته حرفشان خریدار نداشت، بسیاری از سخت گیری ها و تعصبات و تندروی ها از بستر جامعه رخت بر بسته بود، افراطیون مثل گذشته به حریم شخصی و زندگی مردم ورود پیدا نمی کردند، هنگام استخدام در مصاحبه ها از سوال های بی مورد پرهیز می شد ، مردم با آرامش و احساس نشاط بیشتر سرگرم زندگی خویش بودند، فعالیت های انجام گرفته در این دوره از تاریخ انقلاب به راستی قابل توجه و زیاد می باشد، هر چند هیچ دورانی را نمی توان بدون عیب تلقی کرد. هشدار های مکرر مقام معظم رهبری درباره تهاجم فرهنگی، توجه به محرومان، مبارزه با اشرافی گری و ... نشان دهنده ی نقاط ضعف در این برهه می باشد. نخستین علایم ضعف ها و بیماری سیاست ها  در حوالی سال 71 در آستانه ی انتخابات نمایان شده بود.

مجلس چهارم در حقیقت تحدید چپ و پیروزی جناح راست را در دل خود به همراه داشت، جامعه ی روحانیت مبارز در سطحی گسترده با شعار « پیروی از خط امام ، اطاعت از رهبری و حمایت از هاشمی» به صحنه ی انتخابات آمد ، گروه های همسو با این تشکل همچون جمعیت موتلفه، جامعه وعاظ، جامعه اسلامی مهندسین و جامعه اسلامی فرهنگیان، دانشگاهیان و جامعه ی زینب و جامعه ی اصناف و بازار نیز از فهرست جامعه ی روحانیت مبارز حمایت کردند.  همزمان شدن با آغاز دوران جدید پس از جنگ، رحلت امام خمینی(ره)، رهبری آیت ا... خامنه ای، دوران سازندگی و ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، به حاشیه رفتن باند مهدی هاشمی همه دست به دست هم داد تا چپ های سیاسی دچار عدم احراز صلاحیت گسترده ای گردند. و در نتیجه جریان چپ به شکل غیر منتظره ای موقعیت سیاسی خود را از دست داد و فرمان سیاست ایران از سمت چپ به سمت راست چرخیده شد. شکست جریان چپ به گونه ای بود که حتی مهدی کروبی دبیر کل مجمع روحانیون و رییس مجلس سوم نیز از راهیابی به مجلس بازماند.

اما در دیار ترشیز این بار هم اتفاقی برعکس افتاد،جریان چپ با اقدامات حساب شده، آسیب شناسی ضعف های خویش، انتخاب شعار های تازه توانست نتیجه ی انتخابات را به نفع خویش ورق بزند. یکی از عوامل موفقیت جریان چپ ، تغییر گزینه ی قبلی بود، حسن حسن زاده اصرار داشت دوباره بخت خویش را بیازماید اما استقامت و هوشمندی چهره ی فرهنگی جدیدی که به اقرار خودش همه ی پل های پشت سرش را خراب کرده بود و می گفت : راه برگشتی ندارد،یادآوری این نکته که شانس پیروزی حسن زاده وجود ندارد و حضورش باعث انسجام جریان رقیب می شود و به ویژه گوشزد نمودن این نکته که در همان مجلس اول هم تو را از در راه ندادند و ما تو را از دیوار داخل مجلس انداختیم به کناره گیری وی انجامید. گزینه جدید  وارد صحنه گردید. محمد رضا خباز ، یک فرهنگی شناخته شده، فوق العاده باهوش که چند سالی از انتقال اجباری اش از صندلی ریاست آموزش و پرورش کاشمر به صندلی ریاست آموزش و پرورش منطقه احمدآباد مشهد می گذشت. بنا به نقلی که شنیدم روزی که از کاشمر می رفت در یک جمع خصوصی ، نارضایتی اش را نسبت به انتقال ناخواسته اش و بی اهمیت بودن کار مخالفانش را با این ضرب المثل نشان داده بود که « خیز گربه از این پنجره است تا آن پنجره» و شاید هیچ وقت فکر نمی کرد جفای به ناحق و نادیده گرفتن شایستگی هایش او را مصمم خواهد کرد تا در آینده برای سه دوره متوالی، صاحب کرسی مجلس شورای اسلامی دیار ترشیز گردد. اما به گمانم در اوج قدرت ، معانی نهفته و عمیق ضرب المثل فوق الذکر را در برخورد با مخالفانش از یاد برده بود. مهارت در سخن گفتن، داشتن فن بیان عالی و صدایی غرا ، ضعف نداشتن اندام رشیدش را جبران کرده است. حافظه ی بسیار قوی در کنار بضاعت علمی اش به وی قدرتی بخشیده است تا هر موضوعی را آن چنان که لازم می داند تحلیل و تفسیر کند.

پس از انصراف محمد علی عربی 10 کاندیدا به رقابتی نه چندان فشرده با یکدیگر پرداختند.برابر آگهی فرمانداری و اعلام نتایج انتخابات از مجموع 109013 رای آرای ماخوذه هر کدام صاحب بخشی از آرا شدند.

  • احمد بلوکیان 24345 رای          فرهنگی
  • عبدالرضا حاجی عرب                       15679 رای         کارمند وزارت کشور
  • محمدرضا خباز 25708 رای          فرهنگی
  • عباسعلی ذاکر 3428  رای                  فرهنگی
  • محسن شوکت فدایی 17662 رای               کارمند جهاد
  • علی اکبر صبوری 6226 رای                     وکیل
  • قربانعلی قربان زاده 1529 رای                     کارمند وزارت کشور
  • قربانعلی مهدی نژاد 701 رای                        کارمند
  • محمد تقی منجذبی 6912 رای                       کارمند

 

در این دوره شاهد ثبت نام عده ای هستیم که هر کدام انگیزه های متفاوتی دارند. عبدالرضا حاجی عرب در مرحله ی اول میزان آرایش را مدیون اصالت بردسکنی و روابط عمومی بالای خود و بخشی از منطقه ی کوهسرخ است. محسن شوکت فدایی در وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی عالی داشت و از خانواده ای شناخته شده در سطح منطقه بود، نگارنده عضو ستاد ویژه فرهنگیان وی بودم و متن اطلاعیه ای که ملاحظه می فرمایید، نگارش من است که به خاطر آن تا مدتی مورد حب و بغض واقع شدم، معاونت آموزشی آموزش و پرورش به خاطر حمایت از دکتر شوکت فدایی از سمت خویش برکنار شد. افسوس دکتر روز بعد از آن که رای نیاورد حتی بدون خداحافظی برای همیشه دیار ترشیز را ترک کرد. انتخابات مجلس چهارم تاکنون آخرین انتخاباتی بودهع است که سرنوشت نماینده در دو مرحله مشخص شده است ، برابر آرای ماخوذه، محمدرضا خباز و احمد بلوکیان به مرحله ی دوم راه یافتند.

پیش از آن که احمد بلوکیان خستگی از تن بیرون کند، محمدرضا خباز در بردسکن با یکی از بزرگان شهر بیعت می کند ، صاحب یک شرکت مسافربری ، انسانی دست به خیر و سالم و با شخصیت ، زیاد اهل خط و ربط نبوده است، در دور اول حامی حاجی عرب بردسکنی بود ، یکی از عوامل مهم موفقیت محمدرضا خباز در دوره های آینده حمایت و پشتیبانی این فرد بود ، عامل دیگری که باعث شکست احمد بلوکیان گردید طرح شعار همشهری بود. در حالی که محمدرضا خباز اصالت بشرویه ای داشت و خود نیز ریشه اش به دیار ترشیز برنمی گردد ، با طرح شعار « به همشهری خویش محمدرضا خباز رای می دهیم» افکار عمومی ، از اصل قضیه به خوبی منحرف گردید. در حالی که احمد بلوکیان در دو سه سال آخر نمایندگی اش کار های عمرانی چشمگیری انجام داد و همیشه در این راستا حرف برای گفتن دارد. یک عامل دیگر بحث ایجاد فرودگاه بود هواداران بلوکیان افتخارشان آوردن فرودگاه به کاشمر بود ، شبانه چند نفر تابلوی فرودگاه را که پس از شهرک صنعتی در حاشیه ی جاده نصب بود، روی زمین خواباندند و رویش را خاک دادند و از صبح شایعه ی این که فرودگاه را به گناباد منتقل نمودند ، در بین مردم دهان به دهان می گشت. افسوس اگر قرار باشد به گذشته برگردیم ، مردم دیار ترشیز هر چه قدر هم که انگشت تاثر و تحسر به دندان بگزند باز هم کم است. نه از این که چه کسی به مجلس ورود پیدا کرده است، مطمئنا محمد رضا خباز همانطور که اشاره شد در بین کسانی که تاکنون به مجلس رفته اند از نظر داشتن ملاک های شایستگی و فردی اگر از دیگران برتر نباشد از آنان چیزی کم ندارد. تاسف به خاطر همه ی شایعه ها و تهمت هایی که در فضایی غبار آلود، علیه یکدیگر به کار می بردند. القاب و شعار هایی شنیع و زشت که حتی نمی توان به عنوان نمونه و استناد به یادآوری آن شعار ها پرداخت.

 برابر نتیجه ی انتخابات پس از اعلام نظر فرمانداری در مرحله ی دوم محمد رضا خباز با 59155 رای به عنوان منتخب مجلس چهارم برگزیده شد و احمد بلوکیان با 41005 رای کنار رفت. در مجلس چهارم اگر چه نماینده ی دیار ترشیز جزء اقلیت مجلس بود اما به خاطر تعامل و روابط عمومی بالا و مردمی بودن وی بنا بر نقل و شنیده ها، بسیاری از دولتمردان ایشان را در زمره ی جریان چپ و اقلیت مجلس قلمداد نمی کردند و به عنوان نماینده ای توانمند و سخنور می شناختند . ضمن اینکه با توجه به دولت سازندگی و حضور اکثریت راست در مجلس در بحث جابجایی مدیران ، به حرف نماینده ی برابر انتظارات او کسی گوش نمی کرد و در حقیقت اکثر پست های مدیریتی به ویژه آموزش و پرورش در سطح منطقه در اختیار نیروهای راست و ولایت مدار بود و برخی مدیران توانمند اما بدون موضع هم مصون و محفوظ از آسیب های خطی و سیاست زدگی به انجام وظیفه مشغول بودند.

مهم ترین نکاتی که صاحب نظران سیاسی عامل شکست جریان چپ در مجلس چهارم می دانند عبارت است از : رد گسترده صلاحیت  داوطلبان منتسب به جریان خط امام و جریان چپ، اتهام جریان چپ به کارشکنی و چوب لای چرخ دولت گذاشتن، غنی شدن خود مدعیان جنگ فقر و غنا  

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر