سایت بقعه زیارتی سید مرتضی(ع) نیازمند خانه تکانی اساسی

اخبار ترشیز
Typography

در ابتدای این مقال باید به یک نکته تلخ اعتراف کنم، پندار نگارنده آن بود که مطالب این ستون در باره سایت‏های مختلف باعص تغییرات کیفی و عمقی در آن سایت‏ها خواهد شد.

متاسفانه این مهم در حد چند تغییر ساده لحاظ شده است. توقع داشتم مدیران ارشد شهرستان این موضوع را در شورای اداری شهرستان مطرح کنند و از مسئولان ادارات بخواهند تا بحث به روز کردن سامانه‏های اینترنتی‏شان را مجدانه پیگیری کنند. البته باید تاکید کرد که در پنج مورد قبل شاهد ابراز لطف مرئی و نامرئی افراد حقیقی و حقوقی به این ستون بودیم، ولی باور بفرمایید هدف این ستون ارتقای کمی و کیفی سایت‏های اینترنتی شهرستان است.

انتخاب سایت برای معرفی در این ستون  از طریق مراجعه به سایت فرمانداری انجام می‏شود. به مدیریت سایت فرمانداری کاشمر پیشنهاد می‏شود که دستی به سر و روی بخش پیوندهای خود بزند. برخی از سایت‏های معرفی شده در این سامانه وجود خارجی ندارند. در این شماره به سراغ وبلاگ مربوط به امامزاده سید مرتضی(ع) می‏رویم. بر تارک این وبلاگ  عبارت «پایگاه اطلاع‏رسانی امامزاده سیدمرتضی(ع) کاشمر» درج شده است. این عبارت بسیار پرمعناست.  این وبلاگ به نشانی www. seyyedmorteza.mihanblog.com گویا آخرین بار در پانزده اردیبهشت 1393 آن هم در حد درج خبر بازدید استاندار از این امامزاده به روز شده است.

وقتی داعیه این داریم که کاشمر دومین شهر زیارتی استان است، وقتی ادعا داریم کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور است، بایسته است که در معرفی بقاع متبرکه شهرستان کوشا باشیم. این سئوال مطرح است که چرا بقاع متبرکه دیارمان در حوزه مجازی اینترنت حضوری موثر و به سامان ندارد؟ چرا امامزاده سید مرتضی(ع) که قلب یک مجموعه سیاحتی و زیارتی معظم است فاقد یک سایت درست و حسابی است؟ آیا یک وبلاگ برای این مجموعه بزرگ مناسب است؟ فراموش نکنیم این توقع وجود دارد که این مجموعه باید دارای سایتی چند زبانه در حد شهری که دومین شهر زیارتی استان و به تعبیری چهارمین شهر زیارتی کشور است، باشد.

عدم به روز بودن این وبلاگ آزار دهنده است. طراحی سایت مطلوب نیست. اصطلاحاً سنگین است. جالب است در نوار متحرک صدر سایت شاهد انواع تسلیت و تبریک مربوط به اعیاد و وفیات سال 1392 هستیم. گالری تصاویر این وبلاگ اختصاص به برخی اخبار دارد. شایسته است بر فرض تداوم حیات این وبلاگ و یا طراحی یک سامانه اینترنتی چند زبانه جدید التفات ویژه‏ای به تصاویر گذشته این بقعه شود. در نزد اهالی کاشمر تصاویری از ساختمان‏های اولیه این بقعه قبل از بازسازی توسط شادروان فتحی موجود است. حتی در شبکه‏های اجتماعی تصاویری از مراحل ساخت این بقعه توسط مرحوم فتحی موجود است. در یکی از مغازه‏های مجاور زائرسرای این مجموعه هم فردی خوش ذوق تعدادی از این تصاویر را آذین مغازه‏اش کرده است.

ذکر تاریخچه بناء در این سامانه یک ضرورت است. درج ویژگی‏های این بنا از نظر مسایل هنری و معماری ضرورتی دیگر است. این سامانه با هر کیفیتی که قرار است فعالیت کند شایسته است بخشی ویژه به شادروان فتحی و فعالیت‏های ایشان در عمران و آبادانی این بقعه اختصاص یابد. این واقف نیک‏اندیش نقش به سزای در بالندگی این مجموعه سیاحتی زیارتی دارد. بزرگداشت یاد و خاطره این بزرگوار تلاشی برای ترویج فرهنگ وقف است. این بقعه مضجع قطب یک مجموعه بزرگ سیاحتی زیارتی است. بایسته آن است در این مجموعه اطلاع‏رسانی اشارتی به اطراف بقعه هم بشود. جای توضیحاتی در باره منطقه پیرامون بقعه در این وبلاگ خالی است. این وبلاگ اختصاص به اهالی کاشمر و ساکنان ترشیز ندارد، باید هدف اطلاع‏رسانی به اهالی استان و کشور و حتی شیعیان کشورهای پیرامون ایران بخصوص حوزه خلیج فارس باشد.

بخش پیوندهای این وبلاگ هم باید بروز شود. حداقل سایت‏های مربوط به اداره اوقاف و امور خیریه و بقاع متبرکه کاشمر باید در این بخش حضوری پررنگ داشته باشند. سه کرامت از این امامزاده در وبلاگ درج شده است. این موارد باید مستندسازی شود. تصاویری از واقعه ارائه گردد. بهتر آن است که با افرادی که شفایافته‏اند مصاحبه شود. ارائه اطلاعات دقیق در باره نسب این امامزاده ضرورت دیگری است که باید مدنظر مدیران این وبلاگ قرار بگیرد. نقل‏هی مختلفی وجود دارد. در این وبلاگ آمده است؛ «نام اصلی امامزاده سید مرتضی(ع)، سید ابراهیم اصغر است. به روایتی ایشان کوچکترین فرزند امام موسی کاظم(ع) می باشد که بعد از شهادت امام رضا(ع) دراین منطقه به دست عمال بنی عباس به شهادت رسیدند»

در جایی دیگر از این وبلاگ می‏خوانیم؛« بقعه امام زاده سید ابراهیم اصغر معروف به سید مرتضی(ع) که بنای آن را سال 1273 (ه.ق) ذکر می‏کنند، در فاصله سال‏های 1345 تا 1365 (ه.ش) بنای یاد شده تخریب و بار دیگر به شکل معماری عصر صفوی تجدید بنا گردیده است».جالب است در جایی از وبلاگ در باره اصل و نسب این بقعه شریف  از قول یک خادم ناشناس نوشته شده است؛« من خادم کسی هستم  که او را نمی‏شناسم پس از مدتی در خصوص این امام زاده(ع) ایشان خواب می‏بیند که جوانی به قتل رسیده خنجری به پهلوی چپ او اصابت کرده است در حال خواب می‏پرسید این جوان کیست؟ چرا به قتل رسیده؟ در همان حال آوا و ندایی می‏گوید: دست چپ او را بلند کن تا اسامی قاتلین او را ببینی. دست او را بالا کردم  نام شش نفر زیر بازوی او نوشته شده بود که مقاتلین را معرفی می کرد.

او می گوید: از اسامی اکنون چیزی یادم نمی‏آید. خادم بقعه با دیدن این خواب برای پیگیری و روشن شدن مطلب به کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد مقدس مراجعه می‏کند او را به شخصی با نام اقای حسینی که از سادات بزرگ و بازنشسته استان قدس رضوی است... معرفی می‏کنند... سید مذکور ... شجره سید مرتضی (ع) را از کتاب انساب  آل ابی طالب که از کتب معتبر است می‏نویسد و بر آن صحه می‏گذارد. سپس برای تایید این شجره‏نامه نزد اقای طباطبایی میر جهانی از سادات بزرگوار اصفهان می‏رود ایشان ... پس از بررسی دقیق اصل این مورد را تایید کردند» به نظر شما خواننده محترم درج اینگونه مطلبی در باره شجره‏نامه یک امامزاده مناسب است؟

شایسته است شجره‏نامه این  بزرگوار بهانه یک طرح پژوهشی و مطالعاتی قرار گیرد. همین کار را باید برای دو بقعه سید حمزه(ع) و سید محمد(ع) به فرجام رساند. این بقعه دارای خدام رسمی و افتخاری است. نام و نشانی از این عزیزان و خاطراتشان در این وبلاگ دیده نمی‏شود. جای معرفی امکانات بقعه نظیر زائرسرا نیز خالی است. هنوز نام رئیس قبلی اداره اوقاف  شهرستان بر تن این وبلاگ مشهود است. پیشنهاد می‏شود نهضت اطلاع‏رسانی در باره معرفی بقاع متبرکه کاشمر در حوزه اینترنت به حداقل دو زبان از سوی اداره اوقاف آغاز شود. 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر