حکایت مینو خالقی آزمونی برای راستگویی اصلاحاتیان

ایران
Typography

رد اعتبارنامه یک منتخب یا یک نماینده مقوله سخت و صعبی است. مهندسی افکارعمومی برای پذیرش این موضوع کار طاقت‏فرسایی است. بازار شایعات گرم می‏شود. عده‏ای بر له و علیه این سوژه حرف می‏زنند

و مطلب می‏نویسند. در حافظه ما اهالی ترشیز رد اعتبارنامه منتخب کاشمر در مجلس اول شورای اسلامی هنوز جایی خاص دارد. اهالی حوزه انتخابیه کاشمر در اسفند 1358 در اولین انتخابات مجلس به یک استاد دانشگاه رای دادند. دکتر رامپور صدر نبوی این روزها به عنوان یکی از مفاخر استان مطرح است. در آن روزگار وی در رقابت با دو پزشک، یک کارگر، یک روحانی، یک نظامی، دو کارمند، یک معلم، یک قاضی و  یک کشاورز توانست 25 هزار و 187 رای را کسب کند و رقیب حجت الاسلام حسن حسن‏زاده ممرآبادی برای مرحله دوم شود.

در نوزدهم اردیبهشت 1359 وی در مرحله دوم با 23 هزار و 339 رای یعنی 549 رای بیشتر از رقیبش راهی مجلس شد. در نهم تیرماه 1359 در  یازدهمین جلسه مجلس گزارش کمیسیون تحقیق راجع به رد اعتبارنامه آقای صدر نبوی نماینده کاشمر قرائت شد. دکتر ابراهیم یزدی نماینده وقت تهران به عنوان مخبر کمیسیون تحقیق  با ارائه گزارش پرداخت. وی گفت:« روند انتخاباتی حوزه کاشمر و اعتبارنامه آقای رامپور صدر نبوی که به علت مخالفت و اعتراض آقایان توکلی و ملازاده به کمیسیون تحقیق ارجاع شده بود در جلسه مورخه ۲۵ خرداد ماه ۵۹ مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت . آقایان توکلی و ملازاده در جلسه حضور بهم رسانیدند و مدارک و اسناد مخالفت و اعتراض خود را به کمیسیون ارائه دادند .

این اعتراضات شامل عضویت در حزب رستاخیز و عکس در حضور شاه مخلوع در خرداد ماه سال ۱۳۵۷ می باشد در جلسه مورخه ۲۶ خردادماه ۱۳۵۹ آقای صدر نبوی در مورد سوابق مبارزاتی خودشان در زمانی که خارج از کشور بودند و در فعالیت های کنفدراسیون و جبهه ملی سوم شرکت فعال داشته‏اند، توضیحاتی دادند. در مورد عضویت در حزب رستاخیز ضمن تایید آن اظهار داشتند که این عضویت با زور بوده است و ایشان فقط چهار یا پنج بار در جلسات حزب شرکت داشتند و لاغیر در خصوص عکس با شاه توضیح دادند که تمامی اعضای کادر فرهنگی دانشگاه اجباراً شرکت داشتند ... در عکس مورد نظر هم نامبرده وجود دارد که در کنار سایر اساتید به صف ایستاده‏اند ، آقای صدر نبوی از خود دفاع کرده‏اند که این یک دستور عمومی برای همه بوده است و با زور همه را بردند و یک ملاقات خصوصی نبوده است .»

در مجلس اول افرادی با گرایش‏های سیاسی مختلف و به تعبیر امروز؛ اصولگرا، اصلاح‏طلب و حتی ملی و مذهبی در باره اعتبارنامه ایشان سخنانی ایراد کردند و در نهایت اعتبارنامه وی در مجلس رد شد. دکتر صدر نبوی دوباره به دانشگاه بازگشت و امروز از مفاخر استان و کشور محسوب می‏شود. کاشمر تا پنجم تیرماه 1360 یعنی تا زمان برگزاری انتخابات میان دوره‏ای فاقد نماینده در مجلس بود. این روزها بحث اعتبارنامه مینو خالقی منتخب مردم اصفهان برای مجلس دهم ورد زبان‏هاست. به قول طنزپردازی اصفهانی مجلس دهم با مینو شاهد حضور هجده زن خواهد بود و بدون حضور مینو این تعداد هفده نفر می‏شود. بودن یا نبودن مینو خالقی به دغدغه بخشی از اصلاحاتیان بدل شده است.

برخی مدعی هستند مینو خالقی مظلوم واقع شده است. برخی این حرکت را برنامه‏ای برای ضربه زدن به طیف چپ توسط راستی‏ها قلمداد کردند. هر چه هست بنا به اخبار این بانوی جوان اصفهانی راهی به بهارستان ندارد. یک کانال تلگرامی موسوم به قیچی برای اولین بار تصاویری منتسب به این بانو را منتشر کرد. این تصاویر بیش از آن در جریان رقابت‌های درون‌گروهی اصلاح‌طلبان اصفهان افشا شده  بود و ظاهراً از همان طریق به دست دستگاه های نظارتی رسیده است. ولی مسئول کانال مذکور از سوی برخی مقصر این افشاگری قلمداد شد. کار درست یا نادرست وی بازپخش تصاویری منتشر شده بود.

شورای نگهبان در اعلام بررسی نتایج انتخابات اصفهان، رای منتخب سوم یعنی مینو خالقی را باطل اعلام کرد. این اقدام همانگونه که انتظار می‌رفت با حمله گسترده اصلاحاتیان مواجه شد تا سخنگوی شورای نگهبان مجبود شود رسماً از ردصلاحیت نامبرده سخن بگوید اما از آنجا که به دلایل اخلاقی و قانونی نمی‌توانست دلایل ردصلاحیت را رسماً اعلام کند، بهانه‌ای برای مخالفان و منتقدان شورای نگهبان شد. این در حالی بود که دلایل ردصلاحیت به هنگام حضور خانم خالقی و همسرش در شورای نگهبان به وی اعلام شده بود و نامبردگان نیز بدون هیچگونه اعتراضی شورا را ترک می‌کنند و جالب اینکه تا به امروز مینو خالقی هیچگونه اعتراضی رسمی به ردصلاحیت خود نداشته است و صرفاً سعی نموده فضای احساسی را به نفع خود رقم بزند.

واکاوی نوع مواجهه دولت و اردوگاه اصلاحات در قضیه مینو خالقی حاکی از آن است که این جریان سعی دارند با بزرگ کردن مسائل فرعی و حاشیه‌ای همچون بازدداشت ادمین یک کانال و داستان‌سرایی در این رابطه، بر جرم بزرگ خالقی در اغوای مردم و به سخره‌گرفتن چندماهه نهادهای رسمی نظام همچون وزارت کشور و شورای نگهبان سرپوش بگذارند. تصاویر منتسب به خانم خالقی قبل از اینکه در کانال قیچی انتشار یابد، در جریان رقابت‌های درون‌گروهی اصلاح‌طلبان اصفهان افشا شده بود و ظاهرا از همان طریق به دست دستگاه‌های نظارتی رسیده است. تصاوير كشف حجاب مينو خالقي قبل از انتشار از سوي يك كانال داخلي توسط مسيح علي ‌نژاد، ضد انقلاب فراري به عنوان كسي كه به كمپين موسوم به «آزادي يواشكي» پيوسته بود، منتشر شد. كمپين آزادي يواشكي مدت‌هاست از سوي ضد انقلاب فراري تشكيل شده و يكي از اهداف آن مقابله با حجاب و عفاف و ترويج كشف حجاب است.

در هر حال هیئت حل اختلاف در موضوع ابطال آرای مینو خالقی نظر شورای نگهبان را پذیرفته است. دراین باره برخی رسانه ها اظهار داشته اند که طرح موضوع «ابطال آرا» مینو خالقی از سوی رئیس جمهور و وزارت کشور صورت گرفته است. علی مطهری در جریان یک سخنرانی اعلام کرد که علی لاریجانی، رئیس مجلس، در نامه‏ای به مقام معظم رهبری خواستار حل موضوع مینو خالقی و شکسته شدن نظر شورای نگهبان شده است. مقام معظم رهبری نیز نامه علی لاریجانی را به هیئت حل اختلاف ارسال کردند. هیئت حل اختلاف قوا ابتدا تصمیم به ورود به این موضوع را نداشته است. استدلال این هیئت وضوح مسئله و عدم وجود سمت قانونی ریاست مجلس برای طرح موضوع بوده است.بااین حال با توجه به ارجاع نامه از سوی رهبر انقلاب به این شورا، وارد دستور شد و با توجه به اتقان نظارت استصوابی، به صحت اقدام شورای نگهبان رای داده است.

به تعبیر برخی از کارشناسان؛ مواضع اصلاح‌طلبان و رییس‌جمهور خصوصاً بعد از روش شدن علت رد صلاحیت خانم خالقی واقعاً فاجعه‌بار است. مَثل خانم خالقی که التزام به اسلام را روز ثبت‌نام امضا کرده مَثل غش در معامله یا ابطال شرایط ضمن عقد است. به نظر می‌رسد اصرار بر ورود ایشان به مجلس با سه هدف صورت می‌گیرد: اول، عرفی گرایی در ویژگی‌های انتخاب شوندگان در انتخابات بعدی. دوم، مبارزه عملی و عینی با نظارت استصوابی و مفسر قانون اساسی و سوم، تولید سرمایه اجتماعی کثیف با تظاهر به مخالف خوانی. حکایت مینو خالقی آزمونی برای راستگویی اصلاحاتیان است

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر