نشریه به شماره 200 رسید! سروی که همچنان قد می کشد!

اخبار ترشیز
Typography

 اهل فن به خوبی می دانند که انتشار دویست شماره پی در پی از یک نشریه محلی، دستاوردی نیست که به آسانی به دست آید.«سرو کاشمر» البته به دنبال آن است که همچنان قد برافرازد و علاوه بر آنکه بر کمیت خود می افزاید؛

بر کیفیت خویش نیز رنگ و لعابی تازه زند تا مقبول نظر اهالی با صفای کاشمر باشد چرا که کاشمری ها، انتظار ویژه ای از «سرو کاشمر» دارند! «سرو کاشمر» بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی آنان است.

نشریه «سرو کاشمر» برای مردمان این دیار، فقط یک نشریه نیست، بلکه یادآور خاطره ای تاریخی از سروی مینوسرشت است که فردوسی طوسی در وصف او سروده است: « یکی شاخ سرو آورید از بهشت / به دروازه شهر کشمر بکشت/ فرستاد هرسو به کشور پیام/ که چون سرو کشمر به گیتی کدام/ زمینو فرستاد زی من خدای/ مرا گفت از اینجا به مینو گرای/ کنون جمله این پند من بشنوید/ پیاده سوی سرو کشمر روید/ همه نامداران به فرمان اوي/ سوي سرو كشمر نهادند روی...

انتشار دویستمین شماره این نشریه، بهانه ای شد تا با برخی از مسئولان قبلی و فعلی و نیز برخی افراد مرتبط با این نشریه به گفتگویی کوتاه بنشینیم و نظر آن ها را در مورد نشریات محلی و به ویژه نشریه «سرو کاشمر» جویا شویم.

لازم به توضیح است که افراد دیگری نیز مد نظر ما برای این گفتگوها بودند اما متأسفانه تا لحظه تنظیم این مطلب، توفیق گفتگو با همه آن ها مهیا نشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید قاسم یعقوبی امام جمعه سابق کاشمر:

نشریات محلی زبان گویای بومی و محلی در یک منطقه هستند و با مشکلات و دردهای ریز و درشت هر منطقه آشنا هستند و باعث می شوند که این مشکلات با زبان خود مردم مطرح می شود و راه های درمان و چاره اش چه بسا در همان منطقه ها پیدا شود لذا نقش بسیار مهمی در ارتقاء منطقه دارند.

در مورد نشریه سرو کاشمر باید عرض کنم که بحمدا... نشریه ای سرفراز و سرسبز است که نگاه هر خواننده ای را به خودش جذب می کند و ان شاءا... سایه وسیعتری پیدا کند و جمع کثیری را در سایه خودش جا بدهد.

البته نشریه سرو نیاز به این دارد که همیشه آب پاک و زلال صداقت در کنار او جاری باشد و پرچمی باشد برای اینکه نیروهای ارزشی در کنار او حضور پیدا کنند و از طریق این نشریه، حرفشان را مطرح و خواسته هایشان را بگویند و ان شاءا... در رقابت بین نشریات محلی بدرخشد.

من همینجا به دست اندرکاران نشریه سرو کاشمر خسته نباشید می گویم و تشکر می کنم از همراهی و همدلی و همزبانی که در مدتی که من در کاشمر بودم با بنده داشتند.

امیدواریم که ان شاءا... همیشه نسیم طراوت و نسیم بهاری بر شاخ  و بال این سرو بوزد و شاخه های زیبای این سرو همیشه در رقص و پایکوبی باشند و همه دوستداران خود را خوشحال کنند.

 

دکتر محمد اسماعیل نیا، نماینده مردم کاشمر در مجلس نهم:

اساسا اطلاع رسانی و تبیین مواضع، جزو الزامات توسعه و پیشرفت یک منطقه است. در یک منطقه اگر نشریات وزینی باشند می شود فهمید که میزان افراد متشخص و تمدن در آنجا چقدر رشد داشته است. به عبارتی نمودار توسعه، شخصیت ها و تمدن را در آن منطقه می توان از روی محتویات نشریات آن متوجه شد.

در مورد نشریه سرو کاشمر لازم است از زحمات این نشریه به ویژه در دوره ای که من حضور داشتم تشکر کنم چرا که این مجموعه در سایه انسجام و رفاقت و همدلی که بین عناصر آن وجود دارد در نوع خودش موفق است.

در نقدها، هم انصاف را رعایت می کند و هم به مسائل گوشه و کنار منطقه می پردازد و راه حل ارائه می کند و لذا به نظر من قابل تحسین است.

هر چند نباید به وضع موجود راضی بود چرا که سرو می تواند قوی تر باشد ولی در مجموع و به طور نسبی نشریه وزینی است و بنده که نشریات مختلف را از شهرها و استان های دیگر کشور رصد کرده ام نشریه سرو کاشمر الحق و الانصاف از یک وزن قابل قبولی برخوردار است و یاید بگوییم که خمیرمایه آن بر پایه صداقت، دلسوزی و ولایتمداری است و ولایت را به عنوان معیار خود مد نظر قرار می دهد.

احساس من این است که نشریه سرو کاشمر وارد بحث های سیاست بازی و دامن زدن به تفرقه نمی شود و به دنبال این نیست که آب را گل آلود کند تا بتواند برای خودش ماهی بگیرد ضمن اینکه در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ادبی نیز حضور دارد.

 

جواد روشندل رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر:

نشریات محلی صدای نفس کشیدن اصحاب فرهنگ و هنر و برآیند میزان آگاهی های یک شهرستان هستند و در مسیری که فرهنگ عمومی یک شهرستان دارد طی می کند، درون مایه هایی از جنس دین، مدنیت، علم، ایمان، حکمت، اخلاق و... را می توان در یک نشریه محلی دید لذا یک نشریه، دستاوردی از فضای روح حاکم بر یک شهرستان ارائه می کند.

نشریات محلی اگر بدون تعصب و جانبداری قلم بزنند و هدفشان معطوف به تعالی جامعه باشد می توانند دو سویه عمل کنند یعنی از یک طرف صدای مردم یک منطقه را به گوش مسئولان برساند و از طرف دیگر، سیاست های کلان و روح کلی حاکم بر نظام کشور را به آن منطقه منتقل کند.

خوشبختانه در کاشمر، نشریات رو به رشد در هر دو طیف سیاسی وجود دارند که تلفیق این دو نوع نشریه می تواند رهاورد مثبتی را به جامعه کاشمر منتقل کند. لذا لازم است از کسانی که در این عرصه با چشمداشت خدمت به همنوع و به دست دادن رهاوردی دو طرفه از درون شهر برای بیرون شهر و از بیرون شهر برای درون شهر، تلاش می کنند تقدیر شود.

نشریه سرو کاشمر و سایر نشریات محلی این منطقه، خوب قلم می زنند و علاوه بر اینکه حق و انصاف و اخلاق را رعایت می کنند، ایدئولوژی و روح حاکم بر تفکرات نشریه خود را هم تقویت می کنند و در جامعه، جاری و ساری می سازند.

 

علی شبان، عضو شورای روستای فرح آباد:

ما، هم از برخورد عوامل نشریه سرو و هم از نحوه اطلاع رسانی آن ها نسبت به مسائل شهرستان کاشمر راضی هستیم و لازم است تشکر کنیم. و البته پیشنهاد بنده این است که نسبت به ترویج و تبلیغ روحیه ایثارگری که می تواند چاره بسیاری از مشکلات و کمبودهای جامعه باشد بیشتر تلاش کنند.

 

زنده جانی:

متآسفانه باید بگویم که هر دو نشریه موجود در کاشمر به مسائل سیاسی زیاد می پردازند و خیلی مسائل سیاسی را پر و بال می دهند در صورتی که مردم به اندازه کافی مشکلات اقتصادی دارند لذا انتظار داریم نشریات کاشمر در مسائل سیاسی حد اعتدال را رعایت کنند. چرا که اگر اعتماد به نشریات از بین برود دیگر در پیشرفت منطقه هم تأثیر نخواهند داشت.

البته از مدیریت و دست اندرکاران نشریه سرو کاشمر راضی هستیم چرا که برخورد خوبی دارند.

 

قربانی ورزش:

نشریه سرو، نشریه خوب و موفقی است. فقط باید تلاش کند تا گستره حضور خودش را افزایش دهد و تعداد بیشتری از مردم این نشریه را ببینند و مطالعه کنند.

همچنین لازم است مثل همیشه حرف مردم را به گوش مسئولان برسانند و برای پیشرفت شهرستان کاشمر تلاش کنند.

 

حمیدیان روابط عمومی اداره ورزش:

نشریه سرو یک نشریه خوب و ارزشی و مردمی است که در کنار دیگر نشریات منطقه، مسائل اجتماعی را اشاعه می دهد.

یکی از خوبی های نشریه سرو این است که بر خلاف برخی دیگر از نشریات محلی، خیلی جناحی عمل نکرده بلکه بیشتر به دنبال پرداختن به مشکلات واقعی شهرستان یعنی توسعه و پیشرفت، اقتصاد، اشتغال، مسائل شهری، مشکلات جوانان و ... است.

همچنین ما از پوشش اخبار ورزشی در نشریه سرو واقعاً راضی هستیم.

 

سید حجت نبوی، شاعر برجسته شهرستان:

خوشا کاشمر، شهر سرو سهی

دیار سلحشوری و آگهی.

قلبا بر این باورم که نشریه ی محترم سرو، مصداق رسانه ای آزاده و فرهنگ محورست، برای هر طیفی مطلبی درخور، مفید و تاثیر گذار دارد...

این همه یعنی دویستمین شماره ی نشریه سرو عزیز مبارکمان باد.

 

مهندس احمدرضا روشندل، رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر:

مباحثی که در نشریه سرو کاشمر برای ترویج ورزش انجام شده واقعاً کارهای خوبی بوده است. به عنوان مثال یک مدت طولانی هر دو هفته یک بار، با یکی از رؤسای هیأت های ورزشی شهرستان مصاحبه ای مفصل انجام می شد و آن ها گزارش فعالیت ها و برنامه های خود را ارائه می کردند که ما شاهد بازخوردهای بسیار مثبت آن از بیرون بودیم.

بنده ارادت خاصی هم به خبرنگاران و هم به مدیران نشریه سرو کاشمر دارم و در این 9 سالی که بنده مسئولیت این اداره را داشته ام برنامه ها و مسابقات ورزشی ما را به نحو احسن پوشش داده اند لذا به نوبه خودم از نشریه سرو تشکر می کنم به خصوص در مورد پوشش فعالیت های هیأت های ورزشی کاشمر که مدت مدیدی ادامه داشت.

خوشبختانه یکی از ویژگی های نشریه سرو این است که خبرنگاران آن، خیلی جناحی عمل نمی کنند و آنچه که واقعیت دارد را منعکس می کنند و مانند برخی خبرنگاران تازه وارد به دنبال برخورد سیاسی با همه مسائل نیستند.

البته یک انتقاد هم داریم و آن اینکه در گذشته، خبرنگاران نشریه سرو حضور بیشتری در برنامه های ما داشتند اما در حال حاضر حضور آن ها کمرنگ شده که امیدواریم مثل گذشته باز هم شاهد اطلاع رسانی به موقع آن ها باشیم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر