سرمای زمستان و ضرورت توجه به بی‏خانمانان

تحلیلی
Typography

چند روزی از پاییز امسال هوا ناگاه خیلی سرد شد. در برخی از شهر‏های کشور شهرداری‏ها گرمخانه‏ها را گسترش داده بودند. یه جورایی حواس‏ها به کارتن خواب‏ها و افراد بی باعث و بانی بود.

در شبکه‏های مجازی تصاویر افرادی که شب را در سرما خرابه یا پارک یا گوشه خیابان بیتوته کرده بودند، منتشر می‏شد. در ذیل این عکس‏ها توضیح داده شده بود که یک فرد نیک‏اندیش یا یک نهاد حمایتی این فرد را تحت پوشش برده است. غرض آن که حرکت شایسته‏ای برای حمایت از بی‏سرپناهان آغاز شد. در کاشمر امیدواریم پدیده کارتن‏خوابی را شاهد نباشیم. باور داریم که در کاشمر خیابان خواب و افرادی که خرابه‏نشین باشند نداریم. اگر داریم وای بر ما و وای بر نهادهای حمایتی.

البته برخی از  وجود معتادانی که در بعض نقاط بعض کال‏ها و خرابه‏ها هر از گاه جاخوش می‏کنند، خبر می‏دهند که امیدواریم این دروغ باشد. مگر ممکن است در شهری چون کاشمر فردی در یک شب سرد در زیر سقف آسمان بخوابد؟ با این همه در همان زمان سرمای پاییزی این بحث در شبکه‏های اجتماعی و اینترنت مطرح شد که چرا مساجد و بقاع متبرکه پذیرای بی‏خانمانان نیست؟ کاشمر که بی‏خانمان ندارد ولی پیشنهاد می‏شود یکی دو مکان محض احتیاط برای این مهم در زمستانی که پیش رو داریم مشخص شوند. مراکز حمایتی و این همه مراکز خیریه‏ای که داریم می‏توانند این فضاها را مدیریت کنند.

این توقع از شورای شهر و شهرداری و مجموعه مدیریت شهری است که این مهم را مدنظر داشته باشد. برای این مهم باید گوشه چشمی هم به آبادی‏های دور و نزدیک شهرستان داشت. باید حواسمان به همه جای شهرستان باشد. روحانیت می‏تواند حامی این موضوع باشد. حتی می‏توان از توانمندی بسیج برای حمایت از این ایده کمک گرفت. بد نیست بدانید؛ مسجدی در انگلیس به مسجد بی‏خانمان‏ها شهرت یافته است. هر در راه مانده‏ای می‏دانست که درب این مسجد شب‏ها باز و آماده پذیرایی است. در تهران نیز قدیم‏ترها برخی مساجد و حسینیه‏ها چنین نقشی داشتند. نقل است در تهران حسینیه‏ای در تهران هست که اجازه نمی‏دهد کسی شب بی‏پناه در کوچه‏شان بسر کند.

شادروان حکیم زاده لاهیجی نیز پس از برخورد با یک کارتن خواب راه اندازی یک مرکز امدادی را کلید می‏زند که امروز نام آسایشگاه کهریزک بر آن می‏درخشد. اما چرا این مهم همه گیر نیست؟  دو نگاه تو در تو اشتباه و غلط اجازه نمی‏دهد وجدان‏ها حرکت ساز باشد. یکی اینکه حل مساله فقر و بی‏خانمانی را صرفاً بر عهده حاکمیت می‏دانیم. اوج عدالتخواهی برخی سر و صدا و مطالبه کردن از حاکمیت است.دوم نوعی ظاهرگرایی در عبادات که خیال می‏کنیم می‏توان از کنار کارتن خواب بینوای شت مسجد و تکیه و هیئت گذشت و با خیال آسوده به نماز اول وقت و جماعت‏مان برسیم. یقین  بسیجی مسجدی و هیاتی‏های حسینیه‏دار  نقش موثری در حل  این قبیل مشکلات دارند.

بسیجی‏های مساجد در سرمای پیش رو می‏توانند رسیدگی و مراقبت از بی‏خانمانان و از راه‏ماندگان و احتمالاً کارتن‏خواب‏ها در گوشه مسجد را بر عهده داشته باشند. هیاتی‏ها هم می‏توانند برای این مهم میزبانانی غیرتمند باشند. در جلد دوم کتاب اصول کافی به این حدیث امام صادق(ع) قابل تامل است:" هرکس خانه‏ای دارد و مومنی برای سکنی به خانه نیاز دارد و او خانه را به آن شخص ندهد خداوند متعال در روز قیامت می‏فرماید: ای ملائکه من، بنده من خانه‏اش را به بنده دیگر که خانه نداشت نداد و بخل ورزید . قسم به عزت و جلال خودم که هرگز اجازه نخواهم داد که او وارد بهشت بشود".

نقل است روزگاری در دیارمان لوطی‏های مرد صفتی بودند که دستگیر مردم بودند. یادشان گرامی باد. در احوالات برخی از اینان آمده است که به کرات  نیازمندانی بی‏خانه را خانه دار کردند. یقین در سرمای زمستان امسال شاهد جلوه‏های نابی از جوانمردی در دیار کاشمر دیار پاکان این سرزمین خوبان خواهیم بود. یقین همه ما می‏دانیم در دومین شهر زیارتی استان وطیفه داریم به بهترین نحو ممکن یار و یاور در راه‏ماندگان و بی‏خانمانان و نیازمندان باشیم. امید در زمستان هوای دلتان بهاری باشد

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر