یک رصد ساده برای انتخابات ریاست جمهوری سال دیگر

ایران
Typography

تا انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال 1396 چهار فصل مانده است. هنوز تنور انتخابات به طور جدی روشن نشده است ولی در گرمای خرما پزان تابستان تحلیل‏های ریز و درشتی از دو اردوگاه اصولگرایان و اصلاحاتیان شنیده می‏شود.

در این تحلیل‏ها دو زاویه دید جلب توجه می‏کند. عده‏ای از تحلیلگران این دو طیف اصلی نظام  امیدی به دو دوره شدن دولت تدبیر و امید ندارند. اینان ادله‏های هم برای این باورشان ارائه می‏دهند. شاه‏بیت این دلایل عدم توجه دولت به معیشت و اقتصاد است. این نقد وجود دارد که دولت خیلی بیش از حد روی برجام و فرجامش حساب کرد و از خیلی مسایل غفلت نمود. حکایت فیش گیت هم مزید بر علت شده است تا دولت راستگویان در آزمونی بزرگ  اسیر این تهدید شود و یا بتواند این تهدید را تبدیل به فرصتی برای خود کند.

برخی دیگر از تحلیلگران این دو جریان باور دارند دولت دکتر روحانی دولت مستعجل نیست و زلف دولت یازدهم دارای گره‏ای محکم به زلف دولت دوازدهم است. اینان به فرجام برجام دل‏بسته‏اند و معتقدند دکتر روحانی از بزنگا‏ه‏های موجود نظیر حکایت فیش گیت با سربلندی گذر خواهد کرد. در هر حال هر دو گروه در عوالم خود گوشه چشمی به کاندیداهای رقیب دارند. این نگاه از یک سو برای مهره‏سوزی است و از دیگر سوی برای مهره‏شناسی است. اصلاحاتیان از این منظر هی بر شیپور آمدن احمدی‏نژاد می‏دمند و خواسته یا ناخواسته برایش تبلیغ می‏کنند. کوچکترین افعال این عضو مجمع تشخیص مصلحت را رصد می‏کند که مثلاً امروز در نارمک سخنرانی کرد یا  در دفترش برای این یا آن فرد حُکمی زد.

رسانه‏های این طیف هی با برخی از اصولگرایان اهل تعامل با جراید، مصاحبه می‏کنند و در تلاشند از زیر زبان آنان اسم یا اسامی خاصی را بیرون بکشند. بر همین اساس گاهی مدعی می‏شوند؛ اصولگرایان به سراغ احمدی‏نژاد خواهند رفت.گاهی ادعا می‏کنند دکتر روحانی گزینه اصلی اصولگرایان است. اگر رئیس کمیته امداد مجتمع سوهانک را برای کاهش هزینه‏های این نهاد انقلابی و اجتماعی بفروش بگذارد مدعی می‏شوند این یک حرکت پوپولیستی و در راستای کاندیداتوری برای ریاست جمهوری است. از همین منظر به سردار قاسم سلیمانی می‏نگرند و اسامی افرادی چون قالیباف، جلیلی و حتی حداد عادل و لاریجانی را مطرح می‏کنند. هر روز از یک گوشه اردوگاه اصلاحات نامی به عنوان کاندیدای احتمالی اصولگرایان مطرح می‏شود.

در جبهه اصولگرایان هم احتمال‏سنجی‏های مطرح است. از یک سو عده‏ای هنوز باور دارند که اصلاحات نیازمند تداوم استفاده از رحم اجاره‏ای است و فتح دولت دوازدهم را با دکتر روحانی تکرار خواهد کرد.  سوای احتمال حمایت اصلاحاتیان از روحانی اسامی افرادی نظیر دکتر ظریف هم مطرح است. مرد بزرگ عرصه انصراف یعنی محمد رضا عارف هم نامی ثابت در لیست کاندیداهای این جریان هست. فکر عارف از مسئولیت‏های ریز و درشت راحت است و می‏تواند با تیمش و سر تیمی‏های چون سید حسن رسولی به فتح پاستور بدون انصراف بیاندیشد. نام سید حسن خمینی هم تلألو خاصی دارد. آیا عاقبت شاهد حضور یک خمینی جوان در عرصه امور اجرای سیاست خواهیم بود؟ سید حسن جاذبه‏های خوبی برای برخی از اقشار وفادار به نظام دارد.

معاون اول رئیس جمهور با آن لهجه زیبایش هواخواهانی در حوزه کاندیداتوری برای ریاست جمهوری دارد. این روزها به وی لقب پدرخوانده اصلاح‌طلبان هم داده‏اند. اگر در بحث فیش گیت خوش بدرخشد و دامانش تَر نگردد می‏تواند شخصیتی مطرح جلوه کند. دکتر حسین قاضی زاده هاشمی برای بسیاری حکم یک شخصیت عالی را دارد. این عضو جهادی کابینه تدبیر و امید در عین ثروتمند بودن بسیار خاکی است، در عین چشم‏پزشک بودند سعی کرده وزیر متفاوتی باشد و با دقت در حوزه نظام سلامت گام بردارد. نام وی هم در زمزمه‏های انتخاباتی شنیده می‏شود. نام سرلشکر علی شمخانی وزیر دفاع دولت اصلاحات نیز با آن سابقه کاندیداتوری برای ریاست جمهوری در غیاب محسن رضایی برای رقابت‏های انتخاباتی خرداد 1396 شنیده می‏شود.

نایب رئیس مجلس دهم هم گزینه قَدری برای رقابت با اصولگرایان است. مسعود پزشکیان اهل باج دادن نیست. این تُرک ساده‏پوش و صریح‏اللهجه مجلس با صداقت کلامش قدرت جذب نظرها را دارد. رای آوری وی در مجلس در قیاس با آرای کم عارف برای اهل رصد جالب بود. در کنار وی برخی علی مطهری را مدرس مجلس شورای اسلامی می‏دانند و باور دارند برادرزن علی لاریجانی توان مطرح شدن به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری را دارد. وی توانست از اوج رایحه خوش خدمت به قله امید اهل اعتدال و اصلاحات برسد. این گذرهای وی از این سوی به آن سوی وی را به شخصیتی مطرح تبدیل کرده است. محمد باقر نوبخت با آن لبخند و تیپ تکنوکراتش چهره‏ای مناسب برای حضور در پشت تریبون‏هاست. این چهره برای برخی لایق حضور در پاستور است.

محمد نهاوندیان از محدود فعالان عرصه بازرگانی و تجارت کشور است که توانسته خودش را در سالیان اخیر در دو عرصه سیاست و اقتصاد مطرح کند. او هم از جمله بضاعت‏های طیف اصلاحات برای کاندیداتوری است. یقین سوای این نام‏ها و شخصیت‏ها در این چهار فصل اسامی و افراد دیگری هم مطرح خواهند شد. تنور انتخابات ریاست جمهوری در زمستان گرم گرم خواهد شد و در بهار 1396 به داغی خواهد گرایید

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.