پهلوی بدون رتوش

ادبی
Typography

این ستون در آستانه فرا رسیدن دهه فجر اختصاص به معرفی مجموعه کتابی در باره شناخت خاندان پهلوی دارد. در ابتدای مقال متذکر می‏شویم که؛ «اندیشکده برهان انقلاب اسلامی» در سال 1389 به همت جمعی از فرزندان انقلاب اسلامی در تهران آغاز به کار کرد و

اینک به عنوان کانونی فعال در زمینه تبیین گفتمان تمدن‌ساز انقلاب اسلامی ایفای نقش می‏کند.

انتشار کتاب‌های پژوهه تاریخی حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران این اندیشکده می‏باشد. در 26 دی ماه امسال آیین رونمایی مجموعه شش جلدی «پهلوی بدون رتوش» کاری از پژوهشگران بخش پژوهه تاریخی این اندیشکده رونمایی شد.

 این مجموعه به همت انتشارات دیدمان وابسته به این اندیشکده منتشر شد. «رضاشاه پهلوی بدون روتوش»، «محمدرضا پهلوی بدون روتوش»، «دربار و رجال پهلوی بدون روتوش»، «رژیم پهلوی بدون روتوش»، «روابط خارجی پهلوی بدون روتوش» و «کارنامه پهلوی بدون روتوش» عناوین شش گانه این سری کتاب‌ها هستند.

در مقدمه این مجموعه آماده است؛« همانطور که می‏دانیم شرایط اقتصادی امروز جامعه ایران حاکی از وضعیت مناسبی نیست و کشور در شرایط رکود اقتصادی به سر می‏برد. با وجود این شرایط عینی، دشمنان جمهوری اسلامی تلاش می‏کنند تا با بروز احساسات کاذب نوستالوژیک، این باور را در جامعه بپرورانند که مردم قدرنشناس، با شورش علیه یک وضعیت نسبتاً خوب، خود را به دست کسانی سپرده‏اند که هرگز نمی‏توانند شرایط مناسب و ایده‏آلی را برای زندگی مردم فراهم سازند.

این باور در حال حاضر به طور گسترده توسط رسانه‏های بیگانه و به طور خاص رسانه‏های فارسی زبان القا می‏شود...رهبر انقلاب اسلامی موکداً نخبگان را نسبت به تلاش‏های صورت گرفته در زمینه تحریف انقلاب اسلامی هشدار می‏دهند:"آنها می‏خواهند حقایق انقلاب را تحریف بشود، به دست فراموشی سپرده بشود. پول خرج می‏کنند، کار دارند می‏کنند. کسی که آشنا باشد، آگاه باشد با دنیای کتاب و مطبوعات و مقاله، می‏بیند که دشمنان چکار دارند می‏کنند. امروز اینها سعی می‏کنند چهره خاندان خبیث و منحوس پهلوی را ( رژیم فاسد و وابسته و خبیث و ظالم که کشور ما را سال‏های متمادی به عقب انداختند و ملت ایران را آن جور دچار مشکلات عظیم کردند)،

بزک کنند، آرایش کنند، امروز سعی می‏شود [توسط] همان جبهه مقابل نظام اسلامی، پشتیبان‏ها همان کسانی هستند که با اصل انقلاب مخالف بودند، با مردمی که انقلاب کردند مخالف بودند، با وفاداری این مردم به انقلاب به شدت مخالفند. تاکنون موفق نشدند، امید بسته بودند، بلکه بتوانند نسل دوم و سوم انقلاب را رویگردان کنند، نتوانستند."... از همین روست که بازخوانی تاریخ واقعی و به دور از تطهیرها و روتوش‏های رسانه‏ای رژیم پهلوی و ایادی و ارکان آن از اهمیت بسزایی برخوردار است، امری که این مجموعه کتاب‏ها به آن پرداخته است.»

در این مجموعه کتاب، ضمن بررسی نحوه‌ روی کار آمدن رژیم پهلوی به برخی مفاسد این رژیم نیز اشاره شده است. این دوره به پاسخی به شبهات مطروحه در باره خاندان پهلوی است. این شبهه که رضا پهلوی را مخلوع و مغضوب انگلیسی‌ها بود، بررسی شده است. برخی جریانات در جهت تطهیر وی طرح در تلاشند. برخی تلاش دارند رضا پهلوی را یار نازی‏های هیتلری بدانند، در لیست خدمات رضا پهلوی به بیگانگان، هیچ ردی از قرارداد با آلمان‏ها نبوده است. در عوض تعداد زیادی قرارداد منافع بسیاری برای انگلیسی‌ها حاصل شده است. لذا رضا پهلوی در تمام عمر خود در جهت منافع انگلیس قدم برداشته است.

در این مجموعه بر این نکته تاکید شده است که، تفاوت خاص سلسله پهلوی با سایر حکومت‏های پیش از پهلوی در آن بوده که تنها دوره‌ای که ما بدون جنگ، و به دلیل ضعف مدیریتی و ترس نهادینه شده در شخص پادشاه، و صرفاً با درخواست بیگانه بخش‌هایی از کشور را واگذار کردیم، دوره پهلوی اول و دوم بود. به عنوان مثال می‏توان به جدایی جزیره بحرین از ایران اشاره کرد

نکات جالبی در باره دربار و رجال  دوران پهلوی نظیر منوچهر اقبال در این دوره ارائه شده است. کلیات در باره خاندان پهلوی و ارتباطات خارجی آنان و در نهایت کارنامه این حکومت سلطنتی در ابعاد مختلف مورد توجه پژوهشگران بخش پژوهه تاریخی اندیشکده برهان بوده است. امید به زودی شاهد قرار گرفتن این مجموعه در قفسه‏های کتابخانه‏های عمومی شهرستان باشیم. شایسته است مجموعه‏های فرهنگی و سیاسی و نیروهای ارزشی کاشمر تهیه و توزیع این مجموعه را وجه همت خود قرار دهند. برگزاری مسابقه کتابخوانی بر اساس این مجموعه پیشنهاد می‏شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.