زندگی خود را دوباره بیافرینید

ادبی
Typography

سارا گنجعلیشاهی 

“ کتاب های زیادی در حوزه خودیاری نگاشته شده است، بسیاری از این کتاب ها در روش درمانی خود عالی هستند، با این حال بیشتر آنها تنها به مسائل محدودی نظیر افسردگی، وابستگی، کمرویی و یا انتخاب همسر می پردازند.”

دکتر جفری یانگ بنیانگذار نظریه "طرحواره درمانی" و خانم ژانت کلوسکو با بیان این جملات در مقدمه ی کتاب  "زندگی خود را دوباره بیافرینید" ، به مخاطب می گویند که کتابشان با دیگر کتاب های خودیاری متفاوت است.

 شاید با شنیدن نام این کتاب ، کتابی شعاری و انگیزشی با تاثیری کوتاه مدت در ذهن مخاطب  تداعی گردد ولی تنها با مطالعه حتی یک فصل از آن این باور به کلی تغییر خواهد کرد .

کتاب در عین سادگی، روانی و جذابیت، مخاطب را به سمت شناختی عمیق از خود سوق می دهد، شناختی که شاید در ابتدا "دردناک" باشد چرا که کتاب او را با خود به روزهایی می برد که کودکی ناتوان و وابسته بود…

 به طور کلی هجده طرحواره توسط دکتر یانگ شناسایی شده اند. می توان گفت که در هر کدام از ما انسانها حداقل یکی از این طرحواره ها با شدت و ضعفی متفاوت، فعال است. در کتاب مذکور به یازده مورد از شایعترین آنها با نام " تله های زندگی" پرداخته شده است. تله ها از نظر جفری یانگ ، الگوهایی دیرپا و تکرار شونده هستند که از لحظه ی تولد شروع به شکل گیری نموده و در بزرگسالی بر روی انتخاب های ما، مرزبندی روابطمان با دیگران و نیز نحوه ی مقابله ما با مشکلات  اثرتعیین کننده ای خواهند داشت و البته این تاثیر در رابطه ی زناشویی بسیار بیشتر نمایان خواهد شد.

 

نویسندگان معتقدند برای این که فردی در بزرگسالی سازگار باشد لازم نیست که دوران کودکی بی عیب و نقصی را پشت سر بگذارد ،  کافیست نیازهای اساسی او در کودکی برآورده شود این نیازها عبارتند از: امنیت بنیادین، ارتباط سالم با دیگران، خودمختاری، عزت نفس، خود ابرازگری و پذیرش محدودیت های واقع بینانه.

اگر مشکلات جدی و اساسی در راه برآورده ساختن این نیازها وجود داشته باشد فرد بعدها با مشکلاتی دست به گریبان خواهد شد.

 آیا من جذب افراد سرد و بی عاطفه می شوم؟

آیا در رابطه ام ترس از طرد شدن و تنهایی دارم؟

چرا  احساس بی ارزشی و بی کفایتی دست از سرم برنمی دارد؟

چرا  همیشه برآورده کردن نیازهای دیگران را بر نیازهای خودم ترجیح می دهم؟

چرا  گوش به زنگ اتفاقات ناگوار هستم؟

چرا دیگران مرا فردی خودخواه و خودمحور می دانند؟

آیا استانداردهای بالایی در زندگی دارم به طوری که خود و اطرافیانم تحت فشار و استرس هستیم؟

چرا همیشه احساس می کنم با بقیه متفاوت هستم؟

این ها چند نمونه از سوالاتی است که پس از مطالعه ی این کتاب به پاسخ آن دست خواهید یافت.

 

ساختار کتاب بدین صورت است که نویسندگان در پنج فصل اول به طرح مفهوم تله و اهمیت آن در زندگی و نحوه رویایی افراد با آن می پردازند. هر کدام از فصل های ششم به بعد، به یک تله اختصاص یافته ، که برای درک بهتر موضوع  هر فصل با بیان یک سرگذشت واقعی ، آغاز می گردد. سپس  خواننده می تواند با پاسخ به پرسشنامه ای کوتاه ،  به میزان قدرت آن تله در زندگی خود پی برده و در ادامه ضمن فهم منشاء آن تله با روش ایجاد تغییر و رهایی از آن آشنا شود.

مخاطب می تواند صرفاً با تکمیل پرسشنامه های ابتدای هر فصل ، تنها فصولی را انتخاب و مطالعه نماید که تاثیر بیشتری در زندگی او دارد. اگرچه نمی توان از مطالعه باقی کتاب به آسانی گذشت.

مطالعه ی این کتاب به طرز شگفت انگیزی خودآگاهی خواننده را بالا برده و او را برای حل مشکلاتش مجهز می نماید. البته باید اذعان داشت که حل شدن مشکلات  نیازمند تغییر تله هاست و این تغییر یک شبه رخ نخواهد داد .

کتاب "زندگی خود را دوباره بیافرینید"در چهارصد و شانزده صفحه، با ترجمه دکتر حسن حمیدپور، توسط انتشارات ارجمند تا کنون بارها چاپ شده است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.