جهان باید شرمسار باشد/ سوریه در آستانه فروپاشی است

ادبی
Typography

ان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نهم تیر ماه، گفته است در جنگ داخلی سوریه که اکنون در پنجمین سال خود قرار دارد، بیش از ۲۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند، تقریبا نیمی از جمعیت کل آن آواره شده‌اند و شهروندان هنوز زیر حملات قرار دارند و به حقوق انسانی آنها تجاوز می‌شود.

 

دبیر کل سازمان ملل در عین حال می‌گوید بخش‌های دیگری از آن کشور تحت کنترل روز افزون افراطیونی مانند داعش یا شاخه‌های القاعده، مانند جبهه النصره قرار گرفته و میراث فرهنگی آن نیز در معرض نابودی‌ست.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس بان خواستار پیدا کردن راهی برای برون رفتن از این بحران شده است؛ «جامعه بین‌المللی و به ویژه شورای امنیت ملل متحد، نمی‌تواند وقت بیشتری را برای پایان دادن به چرخه خشونت‌ها، هدر دهد.»

 

بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد در سومین سالگرد مذاکرات صلح ژنو منتشر شده است.

 

مذاکرات ژنو با هدف برون‌رفت از جنگ داخلی سوریه، در ۳۰ام ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شده بود. طرحی که در آن از سوی "گروه کنش برای سوریه" به تصویب رسید، روندی سیاسی را برای پایان دادن به بحران خواستار شده بود. بنابر این شده بود تا دولتی موقتی با قدرت کامل اجرایی در آن کشور شکل گرفته و سپس انتخابات برگزار شود.

 

گروه کنش برای سوریه از نماینده سازمان ملل، اعضای صاحب حق وتو در شورای امنیت، روسیه، آمریکا، چین، بریتانیا و فرانسه، اتحادیه کشورهای عرب، ترکیه و اتحادیه اروپا تشکیل شده بود.

 

طی ماه‌های گذشته نماینده سازمان ملل در امور سوریه، استفان ده‌‌میستورا، با افراد مختلف، از جمله بشار اسد، دیدار کرده است تا راهی رو به جلو برای پایان دادن به بحران پیدا شود.

 

از زمان مذاکرات ژنو تاکنون، شرایط در سوریه تغییرات زیادی پیدا کرده و از جمله گروه داعش بخش‌های زیادی از آن کشور را به کنترل خود درآورده است.

 

قرار است ده‌میستورا در هفتم ژوئیه با دبیر کل و اعضای شورای امنیت سازمان ملل، در مورد طرح‌های پیشنهادی‌اش دیدار و گفت‌وگو کند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.