بی‎نظمی فکری ره ‏آورد تکنولوژِی

تحلیلی
Typography

نویسنده: حمیدرضابی تقصیر فدافن 
دوستی تعریف می‏کرد؛« میز کارش نامرتب است، برنامه کاری دقیقی ندارد، حتی جلسات و قرارهای کاریش را فراموش می‌کند. گاهی اوضاع از این هم وخیم‌تر شده و با لباس اتو نکشیده و سر و وضع نامناسب در محیط کار ظاهر می‌شود،

معتقد است دچار بی‌نظمی فکری شده و این درهم ریختگی فکری به محیط کار و حتی ظاهرش هم سرایت کرده است». بی‌شک هیچ کسی رغبتی برای کار کردن با چنین شخصیتی از خود بروز نمی‌دهد و دلش نمی‌خواهد همکاری نامنظم در اتاقش حضور داشته باشد، زیرا بی‌نظمی تا حدی مسریست و خطر ابتلا به سایرین در آن زیاد است.

شخصی که دچار بی‌نظمی فکری شده است مدام فکرش مشغول بوده و به قولی از این شاخه به آن شاخه می‌پرد و تمرکزی بر موضوع خاصی ندارد، گاهی زیاد حرف می‌زند و بعضی مواقع شدیداً روزه سکوت می‌گیرد. اهمیتی به دور و برش نمی‌دهد. نشانه‌هایی از بی‌انگیزگی شغلی در او هویداست. لابد «کمد آقای ووپی» در انیمیشن«تنسی تاکسیدو» را به یاد دارید. با باز شدن در کمد انبوهی از وسایل به بیرون کمد هجوم می‌آورد و چقدر هم اعصاب خردکن بود. انسان‌هایی که گرفتار بی‏نظمی فکری شده‌اند، ذهنشان شبیه کمد آقای ووپی بی‏نظم و پر از اثاثیه است.

عوامل زیادی در بروز چنین اختلالی نقش دارند که اضطراب یکی از مهم‌ترین آنهاست. فردی که اضطراب و استرس شدیدی دارد اجازه می‌دهد هر فکر و خیالی وارد مغزش شود و برنامه کاری و زندگیش را مختل کند. عامل دیگر وسواس است. کسی که وسواس در او رخنه کرده هر چیزی را چندین بار بررسی می‌کند و آخر سر هم از هدف اصلی باز می‌ماند و نمی‌تواند ذهنش را بر اساس اولویت‌ها نظم دهد. بیش فعالی یکی از علل شایع بی‌نظمی فکری است. امروزه بسیار شنیده‌ایم که برخی کودکان در اثر استفاده بعضی دارو‌ها یا مواد غذایی خاص توسط مادر در دوران بارداری دچار بیش فعالی شده‌اند.

از دیگر عوامل بی‌نظمی فکری، شلوغی است که از چند جنبه شلوغی محیط و شلوغی امور محوله قابل بررسی است. خانواده و ژنتیک نیز می‌توانند از عوامل مهم بی‌نظمی فکری در فرد باشند. اگر مادری در خانواده فرد بی‌نظم و آشفته‌ای باشد قطعاً نمی‌توان از فرزندانش توقع رعایت نظم و مرتب بودن را داشت و یا اگر در منزل برای انضباط و نظم، مقرراتی وضع نشده باشد نتیجه روشن است. یکی از بیماری‌های ناشی از تکنولوژی، اعتیاد به فضای مجازی است.

این امر سر منشا بسیاری از مشکلات از جمله بی‌نظمی فکری است. مشغول بودن به فضای مجازی انسان را انجام امور روزمره به صورت منظم باز می‌دارد. حتی فرد در زمان‌هایی که امکان استفاده از فضای مجازی را ندارد فکرش مدام بر روی پیام‌هایی است که امکان دارد برایش ارسال شود و دائم در فکر آن فضاست به طوری که انگار چیزی را گم کرده است. آشفتگی ذهنی قسمت اعظم انرژی ما را هدر می‌دهد یکی از راه‌های موثر نجات از شلختگی فکری نوشتن فهرست امور روزمره و پس از آن اهداف و انگیزه‌هاست، سرعت مغز بیش از سرعت دست است، اگر فکر انسان بر روی کاغذ پیاده شود، سرعت مغز کاهش یافته و مجالی برای طبقه بندی فکر ایجاد می‌شود.

چه بهتر که کار‌ها را بر اساس اولویت دسته بندی و شکل دهیم و پس از پایان یافتن هر برنامه‌ای آن را خط زده و کنار بگذاریم و فکر خود را بر روی موضوع دوم متمرکز کنیم به این ترتیب امو، ساده‌تر شده و نگرانی‌های ناشی از سختی کار را ترک کرده‌ایم. از دیگر راه‌های نظم دهی فکر، حذف عوامل حواس پرتی است. گاهی به دلیل فکر و خیال‌های زیاد تمرکزمان را از دست می‌دهیم. عوامل بیرونی قطعاً می‌تواند بر روی فکر ما تاثیرات مثبت یا منفی داشته باشد. با مرتب کردن محیط کار و زندگی و حتی ظاهر و لباس می‌توان با آشفتگی مغز خداحافظی کرد. ترک تدریجی اعتیاد به فضای مجازی نیز عامل مهمی است.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.