گردشگری کاشمر و دغدغه ایجاد خاطره مثبت در ذهن گردشگر

تحلیلی
Typography

نویسنده: جمید رضا بی تقصیر فدافن 
بیش از این در این نشریه یادداشتی در باره ایجاد خاطره خوش از کاشمر در ذهن گردشگران و زائران ارائه گردید. شاه بیت آن مطلب بر این دلالت می‏کرد که گردشگر و زائر با بیان خاطرات مثبتش از کاشمر تبدیل به مبلغی برای دیارمان می‏شود.

چندی پیش مطلبی به نقل از «کامبیز شیخ حسنی» که روزگاری سفیر ایران در نیوزیلند بود، خواندم؛«... یکی از اساتید نیوزیلند در رشته تاریخ در روزنامه "دامنیون پست"  یادداشتی با عنوان "در کره زمین به مانند مردم ایران یافت نمی‏شود" نوشت...آن استاد به عنوان فردی علاقمند به تاریخ که اکثر اماکن تاریخی در سراسر جهان را دیده، نمی‏توانست بدون دیدن تخت جمشید چشم از جهان فرو ببندد. او موضوع سفرش به ایران را با همکاران دانشگاهی و خانواده‏اش در میان می‏گذارد.

دوستان، خطرات جانی سفر به ایران را گوشزد می‏کنند و اینکه شاید نتوانند حتی جسدش را بیابند، چرا که امکان دارد توسط مردم ایران خورده شود!! این استاد دانشگاه در فرودگاه مهرآباد، بارها از افراد حاضر در سالن می‏پرسد واقعاً اینجا ایران است؟ واقعاً اینجا تهران است.؟ او انتظار نداشت در این نقطه از کره زمین با تمدن روبرو شود. او در بازار یزد با جوانی آشنا شد که به زبان انگلیسی تسلط داشت. جوان او را به خانه‏اش دعوت می‏کند و ساعاتی بعد، عمو، خاله و عمه‏اش هم به خانه جوان می‏آیند و هر کدام میهمان نیوزیلندی را به خانه‏شان دعوت می‏کنند. او مجبور می‏شود هفته‏ای را در یزد بماند و بعد راهی شیراز می‏شود.

بین راه تخت جمشید، خودرو آنان، برای استراحت می‏ایستد و مردمی که در کناره مزارع نشسته بودند او را به سفره‏شان دعوت می‏کنند. در سطر سطر نوشته این استاد نیوزیلندی، شرم و عصبانیت موج می‏زد. شرمنده از اینکه چه قضاوت‏های ناروایی در باره ایران و مردمش داشته و عصبانی از اینکه مطبوعاتی که با مالیات امثال او منتشر می‏شوند، چه راحت دروغ تحویل مخاطبانشان می‏دهند. می‏نویسد باور نمی‏کرد وقتی زنان را در پارک یا در حال رانندگی می‏دید. برایش مشکل بود بپذیرد در ایران زنان در مشاغل مهم مشغول بکار هستند. چرا که مطبوعات کشورش تاکید داشتند زنان ایرانی در خانه‏هایشان زندانی هستند. او به کشورش بازگشت در حالی که حالا سفیر تمدن و فرهنگ ایرانی بود. کسی که به واسطه شغل و جایگاه اجتماعی می‏تواند واقعیت ایران را برای شاگردان و محافل روشنفکری نیوزیلند تبیین کند.

او پس از بازگشت به ولینگتن به اتفاق وکیلش به دفتر روزنامه دامینیون پست رفت تا مطلب او را بی‏کم و کاست چاپ کنند. چرا که به زعم او روزنامه همواره مطالب خلاف واقع در باره ایران و مردمش منتشر کرده است .» آری یک استاد تاریخ تبدیل به سفیر گردشگری ایران در قاره اقیانوسیه می‏شود. این خاطره گواهی مثبت بر تاثیر برخورد خوب با گردشگر است. صنعت گردشگری کاشمر در کنار تمام دغدغه‏هایش از عدم وجود انواع زیرساخت‏ها تا عدم وجود نقشه راه نیازمند یک فرهنگ‏سازی توجه به گردشگران و زائران از سوی تک تک اهالی است. مسئولان باید پیشگام این فرهنگ‏سازی باشند. لازم است ارکان مدیریتی شهرستان هر از گاه بی‏واسطه با گردشگران و زائران همکلام شوند و در جمع آنان حاضر گردند و از نزدیک با مشکلات آنان آشنا شوند.در این صورت بازار کاشمر و  انواع نهادهای مرتبط با گردشگر و زائر بهتر و مطلوبتر با گردشگر و زائر برخورد خواهند کرد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.