کاشمر و حسرت آمایش منطقه‌ای جاذبه‌های گردشگری

تحلیلی
Typography

توسعه جریانی چند بُعدی است که مستلزم تغییرات اساسی در ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه است و نشان دهنده حرکت مجموعه نظام اجتماعی، همراه با نیازهای متنوع و خواسته‌های افراد و گروه‌های اجتماعی، از حالت نامطلوب به سوی وضعیت مادی و معنوی مطلوب است.

آمایش سرزمین بهترین نوع توزیع جغرافیایی فعالیت‌ها با توجه به منابع طبیعی و انسانی است. گردشگری می‏تواند موتور محرک رشد و توسعه هر منطقه باشد.سال‏هاست در کاشمر بحث توجه به صنعت گردشگری در قامت شعاری زیبا مطرح است. 

پژوهشگران بر این باورند که گردشگری، یکی از مهم‌ترین سرمشق‌های توسعه است. توسعه گردشگری در یک منطقه همواره متاثر از توان‌ها و قابلیت‌های محلی است. در جوامع علاقه‌مند به توسعه گردشگری برای دستیابی به پایداری گردشگری، سنجش توان‌های محیطی از یک سو و انتخاب گونه مناسب گردشگری از اهمیت ویژه در آمایش سرزمین برخوردار است. کاشمر از توان‌های طبیعی و اکوتوریستی متعدد و متنوعی در جهت توسعه گردشگری برخوردار است اما توزیع خدمات و تأسیسات در کانون‌های جاذب گردشگری بسیار نامتعادل است.

یقین مدیران ارشد کاشمر می‏دانند گردشگری به توسعه مشاغل کوچک بومی کمک می‌کند، درآمدهای اقتصادی را افزایش می‌دهد، افراد منطقه را به تداوم شیوه زندگی سنتی و فرهنگ‌بومی تشویق می‌کند و در نهایت به ارزش‌های جامعه احترام می‌گذارد. گردشگری به عنوان یک موضوع چند‌‌ارزشی از راه‌کارهای مهم نیل به توسعه‌ی پایدار به شمار می‌رود، چرا که آثار تخریبی زیست‌محیطی آن حداقل و منبعی تمام نشدنی است. بدین ترتیب می‌توان همزمان با حفاظت از تنوع زیستی، از مناطق دیگر سرزمین بهره‌برداری متناسب، به شکل مناسب و پایدار به عمل آورد و در عین حال به افزایش رونق اقتصادی، جامعه کمک کرد.

بارها در این نشریه در باره ضرورت ایجاد نقشه راه برای تداوم حیات صنعت گردشگری در کاشمر مطالبی منتشر شد و یقین بعد از این هم منتشر خواهد شد. در راستای این باور تاکید داریم که گردشگری کاشمر نیازمند آمایش سرزمین است. اجرای طرح‌های توسعه گردشگری، در مراحل مختلف همچون انتخاب و تعیین محل، ایجاد امکانات و تأسیسات زیربنایی در رابطه با محیط است و به عنوان رکن اصلی جریان گردشگری در تبلور فضایی برای جذب گردشگر نقش مهمی ایفا می‌کند. محیط بسیاری از جاذبه‌ها را شکل می‌دهد و پیشبرد توسعه جریان گردشگری به کیفیت محیط مورد بازدید بستگی دارد.

در کاشمر برنامه آمایش‌ منطقه‏ای ابزاری برای دست‌یابی به تعادل فضایی است. برنامه آمایش در سطح منطقه، روند جامعی از برنامه‏ریزی منطقه‏ای را ارایه می‏کند. ‏ این شکل از برنامه‏ریزی از نظر عملکردی، بهترین مکمل برنامه‏ریزی کلان استانی و ملی است. به دلیل ‏این که آمایش منطقه‏ای دیدی وسیع و همه‌جانبه به فضای منطقه‏ای دارد، همۀ نقاط منطقه را با دقت از جهت‏های مختلف مطالعه و شناسایی می‏کند و بر اساس توانمندی‌ها، قابلیت‏ها و استعدادهای هر منطقه، و با توجه به یکنواختی و هماهنگی آثار، نتایج عملکردهای منطقه‏ای و ملی آن‏ها، نقش و مسئولیت خاص به منطقه مورد نظر محول می‏کند.

مهم‌ترین خصوصیت آمایش منطقه‏ای، جامع‌نگری، دوراندیشی، کل‌گرایی، کیفیت‌گرایی و سازماندهی فضایی منطقه‏ای است و هدف آن، توزیع بهینه جمعیت و فعالیت در منطقه است، به گونه‏ای که هر منطقه با قابلیت‏ها، نیازها و موقعیت خود از طیف مناسبی از ‏فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار باشند و جمعیتی متناسب با توان و ظرفیت اقتصادی خود بپذیرد. به عبارت دیگر هدف کلی آمایش منطقه‏ای، سازماندهی فضا به منظور بهره‌وری مطلوب از منطقه در چارچوب منافع ملی است. آمایش منطقه‏ای زیربنای سازماندهی توسعه منطقه‏ای و به بیان دیگر ابزار اصلی برنامه‏ریزی و تصمیم‌گیری منطقه‏ای است.

آمایش منطقه‏ای زمینه اصلی تهیه برنامه‏های توسعه اقتصادی- اجتماعی کاشمر را فراهم می‏کند و ابزار اصلی تلفیق برنامه‏ریزی‏های اقتصادی - اجتماعی با برنامه‏ریزی‏های کالبدی و فضایی خواهد بود. از آنجایی که برای تحقق اهداف توسعه همه منابع اجتماع اعم از منابع انسانی، اقتصادی، فضایی و محیطی باید به کار گرفته شود، و به کارگیری آن مستلزم برنامه‏ریزی است، آمایش منطقه‏ای مبنای طرح‏ها و برنامه‏های جامع توسعه و پیوند دهنده برنامه‏ریزی‏های اقتصادی، اجتماعی و فضایی یا مجموع آن‏ها در قالب برنامه‏ریزی‏های جامع و در مقیاس منطقه‏ای است.

کاشمر با داشتن تنوع آب و هوایی، گیاهی، جانوری، ژئومورفولوژیکی و جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی بسیار، توان‌های بالقوه آن به فعلیت نرسیده است و گردشگری در توسعه پایدار منطقه جایگاه شایسته‌ای نیافته است. بنابراین، ضروری است با شناسایی و معرفی جاذبه‌های گردشگری، زمینه‌های گسترش گردشگری فراهم آید و با برنامه‌ریزی، فراهم ساختن امکانات و زیرساخت‌های لازم به عنوان یک الگوی فضایی در توسعه شهرستان، مؤثر واقع شود. امید روزی  با اجرای آمایش منطقه‏ای شاهد برنامه‌ریزی جذب گردشگر در کاشمر در فرایند زمانی کوتاه‌مدت باشیم.

امید این آمایش منجر به برنامه‌ریزی برای تجهیز زیرساخت‌ها و جذب گردشگر در کاشمر در فرایند زمانی میان‌مدت شود. امید شاهد برنامه‌ریزی برای تجهیز زیرساخت‌ها و جذب گردشگر در  شهرستان در بازه زمانی بلند‌مدت باشیم. امید برای اولین بار در کاشمر به بحث قابلیت توسعه گردشگری سردسیری و گرمسیری توجه شود. امید با پرهیز از فضای شعارزده شاهد برنامه‌ریزی در جهت بهره‌برداری مناسب و علمی از گیاهان دارویی موجود در منطقه باشیم. یادمان باشد فلور گیاهی کاشمر در خور توجه است و پدیده‏ای موثر در گردشگری علمی محسوب می‏شود. کوهستان کوهسرخ عرصه خوبی برای توجه به گردشگری زمستان است. کاش از این منظر به روستاهای مناسب گردشگری توجه شود.

وجود جمعه بازار کاشمر و سه شنبه بازار ریوش در کنار مراکز خرید شهرمان عرصه خوبی برای توجه به گردشگری خرید است. بر فرض آمایش منطقه‏ای می‏توانیم در باره ایجاد سوغات‏سرا و شهرک صنایع‌دستی فعالیت کنیم. این امر هم باعث اشتغالزایی بالاست و هم تقویت کننده سایر آیتم‏های گردشگری در کاشمر است. بر طبق آمایش مذکور کشاورزی کاشمر هم توان تبدیل شدن به یک آیتم گردشگری دارد. کاری شبیه گلابگیری قمصر کاشان را می‏توان در کاشمر برای محصولات مختلف به فرجام رساند. تاکستان‏ها، انارستان‏ها و بادامستان‏های شهرستان و دیگر باغات و محصولات زراعی و دامی و باغی هر یک سوژه‏ای برای این گردشگری است.

از همین منظر بر فرض انجام آمایش منطقه‏ای باید به گردشگری شکار و بازدید از مناطق حفاظت شده، گردشگری کوه‌نوری، گردشگری چشمه‌های آب‌گرم و طبیعت‌گردی توجه ویژه شود. کاش در همین راستا به  تأسیس و بازسازی مجموعه‌های گردشگری و تفریحی اعتنا گردد. از همه مهمتر در این فرایند آمایش منطقه‏ای باید تقویت مشارکت بخش خصوصی و اهالی در جهت رشد بخش‌های مختلف گردشگری مدنظر باشد. امید شاهد این آمایش در کاشمر باشیم. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.