شهر ایمن کاشمر و پیشنهاد فعالیت پلیس دوچرخه سوار

تحلیلی
Typography

شنیدن بعض اخبار در نوع خود جالب است، در خبر‏ها آمده است که؛« پلیس دوچرخه سوار در شهرستان البرز راه‏اندازی شد». بنا به گفته فرمانده انتظامی البرز؛"در راستای استفاده بهینه از تجهیزات و امکانات، کاهش استهلاک خودرو و موتورسیکلت‏های سازمانی، ب

رای نخستین بار اقدام به تهیه چند دستگاه دوچرخه برای انجام ماموریت های سازمانی در شهر الوند و بخش محمدیه کرده‏ایم .راه‏اندازی پلیس دوچرخه سوار همچنین در راستای استفاده از هوای پاک و اعزام به موقع کارکنان پلیس راهور جهت روانسازی ترافیک و تسریع در حضور به موقع پلیس در رسیدگی به تصادف‏ها در هسته مرکزی شهر بوده است." 

با کمی تحقیق متوجه می‏شویم این مهم در نقاط مختلف کشور هم اتفاق افتاده است. این اقدام پلیس ضمن الگو بودن برای مردم در استفاده از دوچرخه به جای خودرو و کاهش آلودگی‏ها، یقین احترام بیشتر به قوانین و مقرارت راهنمایی و رانندگی و کمک آنها به نظم و امنیت شهرها را در پی خواهد داشت. آیا این موضوع در کاشمر هم قابلیت اجرایی دارد؟ در شماره 187 این نشریه در بهمن 1394 در یادداشتی با عنوان« محیط زیست کاشمر تشنه روزهای بدون خودرو»، برای اولین بار بحث «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» را در شهرمان مطرح کردیم. حضور پلیس دوچرخه‏سوار کمک مهمی به ترویج فرهنگ دوچرخه سواری و افزایش روزهای بدون خودرود در کاشمر است.

یادمان نرود شهرمان از نیمه دوم دهه هفتاد داعیه ایجاد جامعه ایمن دارد و عضو جامعه جهانی ایمن است. جامعه جهانی ایمن به دنبال این است که بستری ایجاد شود تا حوادث و سوانح به حداقل رسیده و مسوولان شهری به طور مستقیم با مشکلات وسایل بهداشتی و ایمنی آن منطقه درگیر باشند. وجود پلیس دوچرخه سوار کمکی موثر به تقویت جایگاه کاشمر در جوامع ایمن دارد. همه به یاد داریم کاشمر اولین شهر خاورمیانه است که عضو این جامعه شده است. تحکیم موقعیت کاشمر در این جامعه یک ضرورت است. یقین از منظر افکار عمومی این پدیده بسیار قابل توجه و قابل تامل و قابل الگوگیری است.

البته بد نیست بدانید؛ استفاده از دوچرخه در انجام مأموریت‌های پلیس و حتی واحدهای پلیس دوچرخه سوار سابقه دیرینه‌ای در جهان و از جمله در کشور ما دارد. پیش از فراگیر شدن وسایل نقلیه موتوری و بخصوص گشت‌های خودرویی، دوچرخه کاربرد وسیعی در انجام وظایف روزمره مأموران پلیس در نقاط شهری و مسکونی داشت و ایده جدیدی به شمار نمی‌رود، بلکه در واقع نوعی بازگشت به ابزارهای کارآمد گذشته است. در کشورهای مختلف جهان دوچرخه به عنوان یکی از وسایل نقلیه کارآمد پلیس محسوب می‌شود و مشاهده پلیس دوچرخه سوار یکی از منظره‌های رایج محسوب می‌شود.

دوچرخه به دلیل «سبک بودن» در بسیاری از موقعیت‌هایی که موتورسیکلت کارساز نیست می‌تواند به کار بیاید. پلیس دوچرخه سوار می‌تواند به راحتی آن را بلند کرده و از پله‌ها بالا ببرد یا اینکه از نرده عبور کند یا اینکه در ترافیک‌ از یک سوی به سوی دیگر برود و در اسرع وقت خود را به صحنه تصادف یا نزاع و درگیری یا سرقت برساند یا ترافیک پس از تصادف را مدیریت کند. دوچرخه علاوه بر سبک بودن وسیله‌ای «سریع و غیرآلاینده» است. هیچ آلودگی صوتی یا شیمیایی در استفاده از دوچرخه وجود ندارد و وسیله‌ای ایده‌آل برای گشت‌زنی و امداد در خیابان‌، پیاده‌رو و بوستان‌ها و فضاهای تفریحی به شمار می‌رود. 

دوچرخه به دلیل «استفاده از نیروی عضلانی» برای حرکت، یک ابزار ورزشی هم به شمار می‌آید و مأموران دوچرخه سوار به راحتی ساعاتی از گشت خود را به ورزش سپری می‌کنند و ضمن حفظ تناسب اندام از بسیاری از بیماری‌های ناشی از سبک غلط زندگی مصون می‌مانند. «بی‌هزینه یا کم‌هزینه بودن» دوچرخه یکی دیگر از دلایل بازگشت سازمان‌های پلیس به این وسیله و راه‌اندازی مجدد گشت‌های پلیس دوچرخه‌سوار است. امروزه همه سازمان‌ها و از جمله سازمان پلیس به دنبال کاهش هزینه‌های خود و استفاده بهینه از منابع مالی و نیروی انسانی خود هستند و دوچرخه از این حیث انتخابی مطلوب به شمار می‌رود. 

«تماس چهره به چهره با شهروندان» و «حضور اثربخش» در میان مردم یکی دیگر از مزایای استفاده از دوچرخه در کار گشت و امداد پلیسی است که ضمن القای روحیه ساده‌زیستی مجاورت و درک متقابل پلیس و شهروندان را تسهیل می‌کند . شاید برخی مسائل فرهنگی و عادت به تجمل‌گرایی یا ترس از قضاوت منفی یا حتی تمسخر برخی افراد مغرض یا ناآگاه موجب عدم استقبال و علاقه مأموران پلیس به استفاده از دوچرخه در مأموریت‌هایشان شود. در برخی از نقاط جهان دوچرخه در مناطق گردشگری رواج خاصی دارد. همین کار را در بقاع متبرکه چهارگانه کاشمر از امامزاده سید مرتضی(ع) تا مزار شهید مدرس می‏توان انجام داد.

از مهمترین اهداف راه‌اندازی این گشت در اطراف اماکن سیاحتی، فرهنگی، تاریخی و مذهبی و حرم‌های مطهر امامزادگان، ایجاد فضایی امن توام با آرامش برای گردشگران است که بدون دغدغه از محیط‌های فرهنگی و تاریخی شهرستان استفاده کنند. در ساعات نزدیک به ظهر و غروب که در هسته مرکزی شهر با ترافیک مواجه هستیم استفاده از دوچرخه می‌تواند به منظور تسهیل در عبور و مرور، روان‌سازی ترافیک، رسیدگی سریع به تصادفات و... علاوه بر کمک به پلیس، رضایتمندی شهروندان را هم فراهم سازد. امید این موضوع در شهرمان توسط مسئولان مورد بررسی قرار بگیرد و مدیریت شهری پلیس را در این راه همراهی کند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.