پاسخ به سوالات شما توسط خانم دکتر عاصمی

تحلیلی
Typography

            سلام . خسته نباشند دست اندرکاران محترم این صفحه خوب . من خانمی هستم 35 ساله . فرزند نداریم . همسر من که دو سال از من کوچکتر است مرتب دچار خطاهای زیادی می شود که اینجا ذکر نمی کنم . من هر دفعه بروی خودم نمی آورم و حتی به روی خودش هم نیاورده ام و عفو و گذشت و بخشش کرده ام

. اما مرتب تکرار می شود و از این وضع خسته ام  شده ام. با اینکه اینهمه عفو کرده ام و همه جا صحبت از بخشش در زندگی خانوادگی می کنند ولی وضع من این است .البته من همه را می بخشم ولی وقتی افرادی غیر از خانواده یا همسرم را می بخشم خیلی بعد از ان ، راضی تر و راحت ترم .   لطفا راهنمایی بفرمایید . متشکرم .

سلام متقابل و آرزوی سلامتی و قبولی طاعات . شما خانم محترم در برداشت از صفت « عفو و گذشت » و نحوه استفاده آن دچار اشتباه هستید. اول ازهمه یادتان باشد زمانی که یک غریبه به شما توهین می کند، رد شدن از او آسان است  چون ممکن است هرگز او را نبینید یا کمتر ببینید. اما زمانی که یک دوست نزدیک، عضو خانواده، یا از آن مهم تر همسر به شما توهین یا خیانت می کند یا در حقتان کوتاهی میکند، باید راهی مناسب و موثر  برای بخشش بیابید. بس باید بیاموزید که بخشش اشتباهات اطرافیان با چه روندی انجام شود؟

 

روند بخشش اشتباهات اطرافیان این است که  پیش از بخشش ، باید ابتدا از تنبیه آغاز کرد. تنبیه متناسب فرد خاطی،  نوعی احساس عدالت ایجاد می کند، که قربانی باید پیش از بخشش احساس کند. البته در مورد اشتباهات کوچک می توانیم بدون تنبیه از آنها چشم پوشی کنیم به خصوص اگر آنکه بدانیم فرد مورد نظر نیز به همین ترتیب از اشتباهات کوچک ما گذشته است. این کار باعث تلطیف روابط  زناشویی و درون خانواده خواهد شد.

در حالی که بخشش اشتباهات اطرافیان بدون اجرای عدالت، موجب وارد شدن آسیب به حس ارزشمندی فرد و کلیت رابطه می شود. بخشش بدون اجرای عدالت باعث شعله ور شدن خشم در قربانی می شود. همچنین  زمانی که اهمیت خطای همسرتان ( به زعم خودتان) و آسیبهای حاصل از ان به ایشان منتقل نشود، هیچ انتظاری نیست که ایشان دوباره مرتکب آن نشوند. روشی که شما ذکر می کنیدکه خطای ایشان را هرگز به رو نمی آورید چه تاثیری در اندیشه و رفتار آینده ایشان خواهد داشت ؟ و چه ضمانتی برای عدم تکرار آن در اینده است ؟

در حالیکه هم هدف تنبیه و هم هدف بخشودن ، پیشگیری از تکرار خطا و بهبود رابطه است به نحوی که خطاکارمتوجه عمق خطای خود بشود  البته یادتان باشد این فرایند  در اوج ناراحتی می تواند بسیار دشوار باشد ، پس هنگامی که آرام شدید در مورد رفتاری که از نظر شما خطاست صحبت کنید ، توضیح بخواهید و اگر واقعا جای ناراحتی دارد ، بدون سرزنش و تحقیر و استفاده از زبان تیز و شماتت و تهدید و ...  احساس ناراحتی خود را نشان دهید ( هرگز سعی در کتمان احساستان نداشته باشید ) و اگر نیاز بود بدون رویکرد قهرآلود ، محرومیتی برای ایشان ایجاد کنید . پس از آن وقت بخشش است . با بخشودگی پس از محرومیت یا تنبیه ، هم خودتان حس ارزشمندی بهتری پیدا میکنید  و آسیب کمتری میبینید و هم احتمال تکرار آن عمل را کم میکنید. موفق و خوشبخت باشید انشالله .

 

2-        سلام . خسته نباشید . با تشکر فراوان ، مردی هستم 31 ساله ، سه ماه است عقد کرده ایم . همسرم 28 ساله است و والدینش را از دست داده و الان در خانه برادرش زندگی می کند. همسرم گاهی خلق مناسب دارد و گاهی بی دلیل به هم می ریزد و روزهای متمادی جرات ندارم حتی بهش پیام یا زنگ بزنم ، خیلی پرخاشگر است . گاهی هم حرفهای خطرناک می زند ، ضمنا خودش خیلی نترس و بی باک است به همین خاطر وقتی حرف یک کار پرخطر را می زند واقعا بعید نیست که اجرا کند و این را هم بگویم که ضمن اینکه به من خیلی وابسته است و دایم ترس دارد از اینکه من رهایش کنم اما واقعا مرا و حالم را و شرایط مالی ام را درک نمی کند . واقعا نمیدانم چه کاری باید بکنم . لطفا کمکم کنید .

سلام و  آرزوی خوشبختی برای شما برادر بزرگوار . به خاطر شرایطی که ذکر فرموده اید به نکات زیر توجه دقیق بفرمایید ، این نشانه ها میتواند نشانگان یک اختلال باشد که فعلا نام نمی برم . برای آنکه بدانید آیا ایشان به این اختلال دچار هستند باید حداقل دو تا ازاین  نشانه ها رو داشته باشند :  عزت نفس پایین   ، اجتناب از تفکر در مورد آینده ، نداشتن حس همدردی،  درک نکردن بقول شما ، روابط آشفته

و همچنین چهار تا از نشانه های مقابل :  اضطراب شدید ، ترس از رها شدن، افسردگی ،  نوسانات خلقی مکرر ، خشم غیر قابل کنترل ، تحریک پذیری ، ریسک پذیری

اگر این ۶ نشانه را همراه داشته باشندحتما به روانپزشک یا پزشک روانشناس مراجعه کنید.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.