کاشمر و کارکرد پارک و پارک‏ روی

تحلیلی
Typography

در هر شهر و دیاری پارک‏ها از محدود و معدود تفریحات رایگان محسوب می‏شوند. امروزه در متد جدید شهرداری‏های نوین دنیا، تغییرات دائمی و حفظ پویایی پارک‏ها بسیار مورد توجه است. در این شهرداری‏ها بوجود آوردن تغییرات ظاهری و کیفی متناوب و

دوره‏ای در پارک‏ها با انجام کارهای کم هزینه و خلاقانه جهت استقبال و رضایت  مردمی بهتر و مهمتر از همه داشتن کارآیی مداوم بسیار مورد توجه قرار دارد. اکثر امکانات و تاسیساتی نظیر؛ راهروهای اصلی، ساختمان‏ها، دیوارها، درخت‏کاری‏ها و...، که در پارک طراحی و اجرا می‏شوند، اگر نگوییم به صورت دائمی، ولی پدیده‏هایی هستند که معمولاً حداقل چندین سال به دلیل بودجه و سختی کار، بدون تعویض خواهند ماند.

یقین در اجرای پارک‏های شهرمان نکات علمی، مهندسی و آینده نگری، به خصوص در جزئیات طراحی اولیه رعایت شده است. یقین در پارک‏های کاشمر مسایلی چون؛ اصول اجرایی نوع پارک در طراحی، مکان‏یابی دقیق امکانات پارک، اصول بهره وری برای تمام روزهای سال و فصل بارانی، ارائه طرح‏های لازم برای ورزش‏های مردمی، پرهیز از طرح و نقشه‏های تکراری و  قدیمی و نامتناسب با محیط طبیعی پیرامون، دقت در دکوراتیو و نورپردازی به ویژه توزیع هماهنگی درخشندگی، محدودیت خیرگی، جهت نور، هماهنگی نور با مبلمان پارک، اصول امنیتی حداقل تشخیص چهره در ۴ متری، وجود نقاط تاریک مناسب در پارک برای ایجاد کنتراست مثبت و ده‏ها مورد مدنظر قرار گرفته شده است.

با این همه پیشنهاد می‏شود؛ طراحی، ساخت و تغییر در فضای باغچه‏های گل و گیاه موجود در پارک‏های کاشمر به صورت دوره‏ای مورد توجه قرار بگیرد. کاشت درختان سریع الرشد، در کنار درختان اقلیمی و مناسب در فضاهای خالی، در جهت بهره‏وری فضای‏های مناسب، افزایش زیبایی و آینده نگری برای جایگزینی درختان مریض و در حال انقضا نیز توصیه می‏گردد. توجه به عدم استفاده از سنگ‏های سفید در پارک جهت جلوگیری از خستگی چشم نیز در نوع خود قابل تامل می‏باشد. ایجاد آب نماها و برکه‏های زیبا و کم هزینه در نقاط کم رونق پارک باعث افزایش جذابیت بصری پارک می‏گردد. پارک‏های کاشمر نیازمند تبدیل فواره‏ها، حوض‏های آب قدیمی و غیر جذاب به فوارهای جدید، مثل فواره‏های موزیکال هستند.

کاش ایجاد پل‏های چشم اندازی و پیاده‏روی؛ هرچند با یک مسیر کوچک، ولی مناسب برای عکاسی و مشاهده مناظر در پارک‏های کاشمر جدی گرفته شوند. از همین منظر کاش به ایجاد کافه تریاهای مناسب جهت ایجاد فضای شاد، استفاده مردم و درآمدزایی شهرداری توجه شود. در این بحران آب کاش شاهد استفاده از چمن‏های مصنوعی در پارک‏های کاشمر باشیم. در پارک بسیج و پردیس شهید عسگری شاهد احداق یک فضای مخصوص اجرای گروه‏های هنری و  هنرمندان مردمی هستیم. کاش این موضوع در سایر پارک‏ها هم مدنظر قرار بگیرد. سپردن بخشی از فضاهای پارک جهت طراحی مردمی و بانوان و گروه‏های مردمی علاقه مند به طراحی باغچه‏ها خالی از لطف نیست. ساخت راه عبورهای مسقف و تونل‏های گیاهی جلوه‏ای دیدنی به پارک‏های شهرمان خواهد داد.

قرار است شهرمان شاهد افتتاح پارک بانوان باشد. با ستودن این حرکت شایسته پیشنهاد می‏گردد ایجاد پارک‏های موضوعی در دستور کار مدیریت شهر قرار بگیرد. از این منظر می‏توان فضای مشجر جنوب مجتمع فرهنگی هنری سروکاشمر را ایجاد پارک هنر اختصاص داد. این پارک محلی برای ارائه کارهای هنری هنرمندان خواهد بود. این پارک فرضی حتی می‏تواند میزان، هنرمندان مدرن و گمنامی باشد که با اشیاء بازیافتی یا زباله‏ها پدیده‏های هنری زیبا خلق می‏کنند. کاشمر می‏تواند با مشارکت مدیریت شهری و اقشار مختلف دارای پارک نباتات، پارک کوهپایه‏ای و کوه نوردی، پارک یا باغ کاکتوس شود. جای پارک موزه‏ها، پارک ترافیک، پارک علمی یا نجوم، پارک سلامت و پارک مردم شناسی در کاشمر خالی است.

می‏توان با طراحی انواع مجسمه‏ها، تندیس‏ها و تصاویر مربوطه از بزرگان و مشاهیر و مفاخر متقدم و متأخر کاشمر اقدام به ایجاد پارک تاریخ شهر نمود. با ورود به این پارک تا زمان خروج از آن داستان تاریخ شهرمان برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته می‏شود. برای جلوگیری از حالت خسته‏کنندگی پارک‏های موضوعی، بهتر است با خلاقیت گروهی به دنبال ایجاد یک پارک با موضوع ساده وخاص یا یک پارک  تلفیقی موضوعی، جشنواره ای و مردم شناسی برویم. حتی می‏توان به طراحی و احداث پارک کبوتران، یا بوستانی پرندگان هم اندیشید. ساخت این رویاهای زیبا، سخت ولی قابل اجرا می باشند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.