بروز بی تفاوتی اجتماعی در کاشمر

تحلیلی
Typography

محبوبه وزیری 

حوادث و اتفاقات فردی واکنش های فردی را طلب می کند ما در برابر بعضی اتفاقات خرسند یا ناراحت می شویم . گاهی اتفاقات مربوط به جامعه است در این موقع نیاز است واکنش جمعی از طرف جامعه بروز کند .

گاهی لازم است واکنش نوع دوستی ظهور پیدا کند و جامعه به کمک افرادی که نیاز به حمایت دارند بشتابد. گاه لازم است  مردم قدردانی کنند یا انتقاد کنند . وقتی مردم عکس العمل و واکنش مناسب موقعیت نداشته باشند و برایشان موضوعات اجتماعی بی اهمیت باشد دچار بی تفاوتی اجتماعی شده اند . به نظر می رسد امروز جامعه ما دچار نوعی بی تفاوتی شده است. بی تفاوتی اجتماعی در مقابل اعتنای اجتماعی به کار می رود و به عنوان نوعی بیماری اجتماعی شناخته می شود. بی تفاوتی به معنای بی علاقگی به موضوعات پیرامونی و سطح اندک درگیری هیجانی نسبت به همراهی دیگران می باشد. در بی تفاوتی اجتماعی ذهن نسبت به پدیده های غیر عادی بی حس می شود و به جای این که نسبت به پیامد رفتارش بیندیشد فقط می خواهد سرعت گذرش ار کنار آن پدیده را افزایش دهد و به آن فکر نکند.

 

باید گفت در کاشمر هم با این پدیده مواجهیم. بی تفاوتی نسبت به آنچه باید باشد و نیست و آنچه نباید باشد و هست در رفتار مردم کاشمر بروز و ظهور دارد. برای این که متوجه حجم بی تفاوتی مردم کاشمر نسبت به امور پیرامونی باشیم چند عکس العمل در قبال تصادفات را مورد بررسی قرار می دهیم.

جاده کاشمر شادمهر یک جاده پرحادثه است و سالیان درازی است موضوع دوبانده شدن آن در صحبت ها، تبلیغات و بحث های سیاسیون و نمایندگان ادوار مختلف مطرح است. در دوره نهم مجلس شورای اسلامی با نمایندگی دکتر اسماعیل نیا گفته شد ردیف ملی به این جاده اختصاص پیدا نکرده و در سال 97 این ردیف تعلق خواهد گرفت و بودجه و اعتبار هم برای همان سال است .  به هر حال در آن دوره برای دوبانده شدن جاده کاشمر شادمهر عملا کاری صورت نگرفت و ما بی تفاوت بودیم . با شروع تبلیغات انتخابات مجلس دهم و تصادف و کشته شدن دکتر پویان  یک پزشک جوان متخصص در مسیر جاده، عکس ها و فیلم های تبلیغاتی گرفته شد و تصور شد که احتمالا نماینده جدید کاری کارستان خواهد کرد . باز هم اکنون قولها و شنیده هایی مبنی بر اخذ ردیف ملی و اعتبارات ملی شنیده می شود ولی عملا کاری انجام نشده و ما بی تفاوتیم.

گفته شد از محل اعتبارات استانی 15 کیلومتر از جاده با صرفه جویی و با اعتبار 5 میلیارد تومان ظرف مدت 6 ماه ساخته خواهد شد ، بی تفاوتیم.

 می گویند الان یک ماه از آن شش ماه گذشته و با تزریق اعتبارات تا دو ماه آینده این بخش از جاده ساخته می شود ، بی تفاوتیم.

گفته می شود تاخیر در تعریف 9 کیلومتر ابتدایی جاده کاشمر عدم اجرای  تعهدات اداره کل راه و شهرسازی است، بی تفاوتیم.

از طرف استان ادعای عدم اجرای تعهدات استاداری رد می شود، بی تفاوتیم.

گفته می شود قرار بوده شش ماهه پروژه تمام شود ولی به علت مشکلاتی امکان اتمام پروژه نبوده و انشا..  ظرف 3 یا 4 ماه دیگر (یعنی یک سال و 4 ماه  از ابتدای شروع پروژه ) تحویل داده می شود،بی تفاوتیم.

می گویند با وجود این که 5 کیلومتر از جاده کاشمر به سه راهی شادمهر آماده شده اما به دلیل افزایش هزینه علائم خط کشی به بهره برداری نرسیده است ، بی تفاوتیم .

عکس العمل دیگر مردم کاشمر در هنگام بروز یک پدیده «تعجب» است . اگر یادتان باشد سال گذشته هم تقریبا در همین ایام یک دستگاه پراید با یک پژو تصادف کرد و 5 نفر جان خود را از دست دادند. در اولین جلسه شورای شهر اعضای شورا در سخنانی بیان کردند که این موضوع را  با جدیت پیگیری می کنند. شهروندان کاشمری هم تعجب کردند و دعا کردند که این سخنان در حد شعار و هیجان حرف زدن نباشد. مهندس خباززاده به عنوان رئیس شورای اسلامی وقت گفت: دوبانده شدن این جاده نیاز به همت ما دارد این که بنشینیم  بگوییم امسال 5 یا 10 میلیارد تومان به این جاده اختصاص خواهد یافت یا نه فایده ندارد و به جایی نمی رسد و با این روند تا 10 سال دیگر هم به بهره برداری نمی رسد. باید همت کنیم و حتی اگر شده به وزارت راه برویم و تحصن کنیم و پشت در اتاق بنشینیم چرا که 50 میلیارد تومان برای وزارت راه پولی نیست که ما بخواهیم شاهد باشیم این جاده سالانه ده ها نفر از همشهریان ما را به کام مرگ می کشاند.

حجت الاسلام خزاعی عضو شورای شهر هم گفت: اگر از سوئ استفاده ها و برداشت های نابجا بیم نداشتیم جاده کاشمر شادمهر را به همراه مردم مسدود می کردیم.

دیگر مسئولان شهرستان هم در سخنانی بر پیگیری موضوع دوبانده کردن جاده تاکید کردند. اما یک سال گذشت و مردم هنور متعجبند که با این تاکیدات کاری انجام نشده است.

اما بروز کرختی اجتماعی در هنگام شنیدن تعداد تصادفات و تعداد جان باختگان حوادث نیز وجود دارد . شنیده می شود امروز تصادفی با 5 کشته در جاده صورت گرفت مردم یک آن توقف می کنند و به نظر می رسد در احساسات عاطفی شان تاثیر کمی این خبر بر جای می گذارد . احساس همدردی و همدلی در بین مردم کمرنگ شده است . امروز یک موتورسوار در جاده کشته شده ، همان عکس العمل دیده می شود. امروز یک پراید با یک کامیون تصادف کرده ، همان عکس العمل. امروز یک پراید از مسیر خارج شد و........

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.