راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی در کاشمر

تحلیلی
Typography

محبوبه وزیری 
آسیب های اجتماعی شامل طیف گسترده ای از هر پدیده اجتماعی است که به صورت مشکل در جامعه بروز کند و از نظر آماری رو به تزاید باشد. مشکلاتی مثل اعتیاد، طلاق، سرقت ، بزهکاری و خشونت خانگی در جامعه ما در این طیف قرار می گیرند

و می توانیم مشکلات دیگری مثل  بیکاری ، حاشیه نشینی ، فقر و تکدی گری و... را به این طیف اضافه کنیم .

در چند سال اخیر مطالعه جامعه شناختی آسیب های اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در کاشمر نیز اخیرا کارگروه اجتماعی فرهنگی با موضوع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با حضور فرماندار شهرستان کاشمر برگزار شد. نبی پور فرماندار کاشمر در این جلسه عنوان کرد که در بحث آسیب های اجتماعی اعتبارات خوبی به استان تعلق گرفته  است . 4 شهرستان به عنوان پایلوت انتخاب شده اند که شهرستان کاشمر  جزو این 4 شهرستان است.

با توجه به مطالب  فوق بهتر است نکاتی مد نظر قرار گیرد که در ذیل می آید:

  1. معمولا جامعه یا افراد در برخورد با مشکلات دو شیوه « مسئله مدار و هیجان مدار» را انتخاب می کنند. به نظر می رسد در جامعه ما شیوه هیجان مدار در برخورد با مسائل کاربرد بیشتری دارد. هر از چند گاهی به یکی از مشکلات اجتماعی توجه بیشتری می شود. این مشکل در تیتر اخبار قرار می گیرد. محور صحبت ها و مصاحبه و گاهی فیلم ها می شود. اما مطالب بیان شده درمورد این موضوعات همه احساسی و هیجانی است و کمتر هدفمند و دارای راهکار است و در نهایت موضوع مورد بحث به فراموشی سپرده می شود و مسئله بعدی پررنگ می شود. ذکر یک مثال می تواند مفهوم مطلب را بهتر روشن کند. یکی از معضلات اجتماعی که چندی پیش به آن پرداخته شد و اکنون دیگر مورد توجه نیست مسئله کودک آزاری بود که با آزار دو کودک توسط نامادری و پدر شروع شد. مصادیق متنوعی از کودک آزاری بیان شد. با خانواده ها و کودکان مصاحبه شد. در نهایت مشخص شد دوباره کودکان به همان خانواده برگردانده شده اند و عملا کاری صورت نگرفته است .
  2. کلی گویی و مجزا نکردن برنامه ها و راهکارها نیز یکی دیگر از مواردی است که ما را از رسیدن به اهداف دور می کند . کافی است به سایت های ایرانی مراجعه کنید . واژه « آسیب اجتماعی» چندین بار بدون هیچ پیوستی تکرار شده است . ولی همین واژه در زبان انگلیسی همراه با « for» به معنای « برای » است . عبارات به صورت « راهکار کاهش آسیب اجتماعی برای اعتیاد ، برای مصرف الکل، برای طلاق و...» آمده است که نشان دهنده مجزا کردن مشکلات است . در مقالات فارسی راه کارها عمومی است ودر حالی که در سایت های غیر ایرانی بعد از خواندن یک پاراگراف وارد  روش ها و راه کارها برای کاهش معضل می شوید.
  3. به نظر می رسد به دلایل مختلف مشکلات اجتماعی برای مدت زمانی مورد غفلت قرار گرفته اند و امروز همه این مشکلات با هم مورد بررسی قرار می گیرند که با توجه به بودجه و امکانات بی تردید این روش کاربردی نخواهد داشت. لازم است مقابله با مشکلات هر منطقه با توجه به اعتبار و با رعایت اولویت ها باشد . به عنوان مثال ممکن است طلاق و اعتیاد جزو اولویت های کاشمر باشد. لازم است کارشناسان و اساتیدی که به گفته فرماندار کاشمر به سمت کاربردی نمودن برنامه ها حرکت می کنند اولویت ها را در نظر بگیرند.
  4. استفاده از تجربیات گذشته نیز می تواند هدر رفت وقت و انرژی را کاهش دهد. کارگروه های کارشناسی شده با موضوع طلاق دردوره فرماندار اسبق مهدی فروزان با حضور کارشناسان و صاحب نظران انجام شد. در صورت در دسترس بودن چکیده ای از مطالب می تواند کمک موثری باشد.
  5. یکی از مشکلات هنگام اجرایی کردن طرح هاعدم استفاده از کارشناس و نیروی متخصص است. یکی از رویکردهای مبارزه با آسیب های اجتماعی « توانمند سازی گروه های در معرض خطر» است که با آموزش امکان پذیر است. سوال اینجاست هنگام عملیاتی کردن طرح ها از چند مشاور و کارشناس زبده و متخصص استفاده می شود و در چند مورد کار به کاردان سپرده می شود. تجربیات نشان می دهد در ابتدا و شروع طرح ها نیروهای زبده ای به کار گرفته می شوند و در میانه راه به خاطر صرفه جویی در هزینه ها این افراد حذف می شوند که خود یکی از عوامل موثر بی نتیجه ماندن طرح ها در مرحله اجرایی است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.