پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 

                سلام . خسته نباشید . ضمن تشکر ، می خواستم عرض کنم من پدری هستم که یک سال و نیم است از همسرم جدا شده ام و دو پسر 8 و 11 ساله دارم که با من زندگی می کنند . مشکلات زیادی دارم

ولی یکی از چیزهایی که تصمیم گرفتم سوال کنم این است که فرزندانم بسیار دروغ می گویند به طوری که مدرسه هم بارها این را بمن گوشزد کرده است و  در میان خانه والدینم نیز به همین صفت معروف شده اند . باید چکار کنم ؟ تشکر.

سلام و آرزوی سلامتی برای شما پدرگرامی و فرزندان عزیزتان . امیدوارم در صورت امکان ،شرایط زندگی کردن خانواده چهارنفره تان با یکدیگر ، دوباره مهیا شود و کودکانتان به آغوش گرم مادر برگردند .

دقت داشته باشید که  چهار عامل، اصلی ترین عواملی هستند که کودک را به دروغ گفتن وا می دارد: بی اعتمادی به پدر و مادر،  هراس از تنبیه، آموختن دروغ از دیگران (خصوصا والدین)، کمبود توجه و جلب توجه به کمک دروغ یا «خالی بندی».

بهترین  و مهمترین راه این است که این عوامل را از بین ببرید!

2-        سلام . خسته نباشید عرض می کنم خدمت نویسندگان و مسئولین محترم این دوهفته نامه محترم  . من مربی در یک روستا مهد هستم . اینجا خانواده ها به ثبت نام فرزندانشان رغبت زیادی نشان نمی دهند . و در واقع نمی خواهند پول صرف مهد کودک بکنند ولی عده ای هم معتقدند خودمان همان چیزهایی که شما در مهد آموزش می دهید خودمان می توانیم آموزش دهیم  . می خواستم برای مطرح کردن اهمیت داشتن یا نداشتن مهدکودک برای کودکان در جلسات آموزش خانواده چند تا دلیل و ایده داشته باشم . لطفا مرا راهنمایی بفرمایید . متشکرم 

سلام و ارادت و خسته نباشید و آرزوی موفقیت برای شما مربی محترم که کار سخت و پرمسئولیت ولی باصفا و شیرینی دارید .  قبل از هر چیز نگاه خانواده های محترم به مهد کودک را اینگونه تصحیح بفرمایید که مهدکودک ، صرفا آموزش نیست بلکه : مهد کودک،یک جامعه کوچک است . کودک باید مهد کودک را تجربه کند و در فضای مهد نظم را بیاموزد یا با سلسله مراتب آشنا شود.  کودک در کنار هم شاگردی، مربی، مدیر، خدمه ، راننده سرویس و. . . یاد می گیرد چطور با دیگران تعامل داشته باشد و مشکلاتش را حل کند. مهد به كودكتان كمك می كند ارتباطات دوستانه‌ را  تجربه كند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوي و مهارت برقراري آن از شروط اصلي شاد زيستن در آينده است.  همچنین ساعاتی را دور از حمایت خانواده بودن و در کنار همسالان بسر بردن ، کودک را با چالشهایی مواجه می کند که بسیار برای رشد روانی و اجتماعی او ضروری است این چالش می تواند شامل بستن بند کفش،  غذا خوردن ، مسابقه با همسالان ، رعایت نظم و انظباط ، انتظارکشیدن و صبر کردن ، و .....  باشد. . و کودک می آموزد که چگونه با آنها مواجه شود.این شرایط  برای افزایش اعتماد به نفس کودک خیلی لازم و ضروری است . 

موفق باشید .

3-        سلام . مادری هستم که یکی از فرزندانم 9 ساله است و در تکالیقش خیلی اذیت میکند . ابتدا که با او سر تکالیفش می نشینم خوب است ولی از وسط کار دیگر کشش ندارد ( هم جسمی ، هم مغزی )  و در اجرای تکالیف چه نوشتن باشد چه حل کردن ، خسته می شود و نمی کشد . چکار کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید . ممنونم .

سلام و احترام و خداقوت  به شما مادر گرامی .

به سه نکته مهم توجه داشته باشید . اولا :  هرگز کودک را در اجرای تکالیف وابسته خودتان نکنید . بپذیرید که آنها تکالیف او هستند نه تکالیف شما  !  

دوم : چون می فرمایید از میانه کار ، کشش کافی ندارد دقت کنید که راهنمایی کنید اجرای تکالیفش را در زمانهای کوتاه و وعده های مختلف و متنوع انجام دهد .

 سوم :  مانند هر کودک دیگری، فرزند شما هم موقع انجام دادن تکالیف  خسته می شود. البته میزان تحلیل رفتن توانایی و کشش کودکان متفاوت است ولی به هرحال در این هنگام راهنمایی کنید  مشق نوشتن را متوقف کند و کمی تحرک داشته باشد ، بازی کند ، بدود ، چند حرکت کششی یا ورزشی انجام دهد سپس از او بخواهید که دوباره بر روی سوال یا تکالیف دیگر  تمرکز کند. نتیجه خوبی دارد.  موفق و سربلند باشید .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.