ارتباط نشاط اجتماعی و تشکیل کارگروه

تحلیلی
Typography

محبوبه وزیری

با همراهی یکی از دوستان به یکی از روستاهای اطراف کاشمر رفته بودیم . یکی از تفرجگاه های زیبای اطراف محل اطراقمان شد درخت و چمن و گیاه ، کوه و آب و رود با هم ادغام شده بود. دور هم نشسته بودیم .زنی از همسایگان محل اقامتمان نزد ما آمد و هم صحبتمان شد .

خانه اش همان نزدیکی بود. بالکن خانه اش از جایی که ما نشسته بودیم دیده می شد . به او گفتیم خانه تان چشم انداز زیبایی دارد . لابد از دیدن این مناظرلذت می برید. در پاسخ گفت : «صحرای گشاد با دل تنگم چه کنم» 

بعد توضیح داد همسرش دچار آلزایمر شده است و فرزندانش هم از روستا مهاجرت کرده اند . با وجود مشکلات نمی تواند متوجه زیبایی اطرافش باشد که همواره با آنها زندگی می کند . چه رسد که از دیدن آنها لذت ببرد.

به نظر می رسد طرح نشاط اجتماعی که قرار است توسط کارگروه دائمی در وزارت کشور اجرایی گردد چنین کاربردی برای مردم داشته باشد. در برنامه کارگروه آمده است ؛ کارگروه دائمی نشاط اجتماعی فرار است با انجام اقدامات و برنامه هایی نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش دهد . عباس قائد رحمت ، معاون سازمان امور اجتماعی کشور می گوید : آمارها و گزارش ها نشان می دهد سطح نشاط اجتماعی در کشور پایین است . بنا بر این باید همه شیوه ها و روش ها و دستگاه ها و سمن ها  و جریان‌های داوطلبی مشارکت کنند تا بتوانند سطح نشاط اجتماعی را در آستانه نوروز و تمام طول سال بالا ببرند.»

رحمانی فضلی وزیر کشور نیز گفت: برای زمینه سازی و بسترسازی نشاط هرکاری از دستمان بر می‌آید باید انجام دهیم. وی افزود : فقر نیز نمی‌تواند عاملی برای عدم نشاط باشد، زیرا نمونه‌ها نشان داده که افرادی بودند که شرایط مالی مثبتی نداشتند، اما با وجود آن توانستند قناعت را در وجود خود نهادینه کنند و در زندگی نشاط داشته باشد.

مواردی که مطرح شد چند موضوع را به ذهن متبادر می سازد. اول این که بیانات بسیار کلی هستند و به نظر نمی رسد راه حل کاربردی عنوان شده باشد . از همه شیوه ها استفاده می کنیم . هر کاری از دستمان برآید انجام می دهیم . نشان دهنده این است که برای طرح برنامه مشخصی در نظر گرفته نشده است و فعلا ایجاد کارگروه مدنظر بوده است. با توجه به تجربیات قبلی بعید نیست کارگروه های مشابه و با همین روش  ابتدا در شهرهای بزرگ و بعد در شهرهای کوچک ایجاد شود.

موضوع دوم این که وزیر کشور اشاره می کند افراد با فقر و با قناعت توانسته اند نشاط داشته باشند. باید گفت افراد خود ساخته ای که بتوانند شرایط روحی مناسبی در شرایط دشوار داشته باشند کم هستند . بیشتر افراد برای داشتن رضایت خاطر باید از حداقل ها برخوردار باشند.

موضوع سوم این که این روش در مورد ایجاد امید در جامعه نیز تجربه شده است. تنها افزایش کلمه نشاط و مقاله و بحث در این مورد نمی تواند نشاط اجتماعی را افزایش دهد . ایجاد نشاط تجویزی و دستوری نیست که اگر امروز افراد در مورد نشاط اجتماعی صحبت کنند . فردا جامعه دارای افراد بانشاط شود. باید زمینه های ایجاد نشاط در جامعه فراهم گردد..

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.