همراز پاسخ به سوالات شما

تحلیلی
Typography

دکتر زهرا عاصمی 

 سلام . خسته نباشید . ضمن تشکرپیشاپیش ، من مادری هستم که دو نوجوان پسر 12و 14 ساله دارم . یک سال و نیم پیش ، از همسرم جدا شده ام و الان سه ماه است ازدواج کرده ام و رابطه شان با همسر من خوب است . ولی این دو پسر ، اغلب با بی نظمی ، بی حرمتی ، و مقایسه فراوان خود با دیگران ، و ....  موجب رنجش همسرم و من می شوند .

من هم نگران ازدواجم هستم ، و هم نگران شکل گیری شخصیت این دو فرزندم . راهنمایی بفرمایید لطفا . ضمنا من خواننده همیشگی این مجله هستم .

 

با سلام و ارادت متقابل به شما خواننده همیشگی این دوهفته نامه وسپاس از همراهیتان  ، و با آرزوی خوشبختی در زندگی جدید ، ابتدا توجه کنید که اگر چه نفرموده اید که چند وقت است ازدواج کرده اید ( چون بخشی از رفتارهای بچه ها احتمالا مربوط به ازدواج شماست و انشالله بزودی عادی می شود ) ولی در مورد سوالات متعدد و خوبی که در مورد نوجوانتان مطرح فرموده اید ابتدا باید با یک سری اصول تربیتی وتکنیک های رفتار با نوجوان آشنا شوید . در این صورت ، بخش زیادی از سوالاتتان خودبه خود پاسخ خواهند گرفت .

اول توجه داشته باشید که رفتار شما مدلی ایده آل برای فرزندتان باشد. مثلا اگر شما فریاد بزنید، ناسزا بگویید، چیزهای اطرافتان را بشکنید، انتظار نداشته باشید که نوجوانتان موفق به کنترل خشم خود شود ، شما و همسر محترمتان باید نقش یک مدل مناسب برای مقابله با احساس خشم در او باشید. به فرزند خود نشان دهید که باید درباره ی احساس خشم خود صحبت کند و احساسات را به طور مناسب ابراز نماید.

دوما خط قرمز ها و قوانین دوره نوجوانی را مشخص کنید.  قوانین این دوره با دوره کودکی فرق می‌‏کند، غالبا مجبور میشوید که بعضی مسائل را نادیده بگیرید؛ مثلا اگر جوراب تمیز نپوشد یا اتاقش خیلی مرتب نباشد، بی‌‏توجهی کنید، ولی خط قرمزها را مشخص کنید مثلا  اینکه : درخانه ما کسی گوشیش رمزندارد! ، یا اینکه بی احترامی به والدین ممنوع !

سوم تکنیک های رفتار با بی احترامی نوجوانان را بیاموزید مثلا وقتی بحث بین شما و نوجوانتان به بحث و جدل می کشد یا شما یا او فریاد می‌‏کشید،  یا از سوی نوجوانتان ، بی احترامی مشاهده می کنید، آن را نادیده نگیرید و یاد آور شوید که احترام مساله‌‏ای متقابل و لازم برای الان و آینده اوست.  است. همچنین، اگر گاهی خودتان هم با بی‌‏ادبی با نوجوان خود صحبت کردید یا وسط حرف او پریده باشید، حتما از او عذرخواهی کنید؛ این گونه او بهتر یاد خواهد گرفت که از شما عذرخواهی کند. البته یادتان باشد گاهی او آنچنان هیجانی است که تا مدتی نمی‌‏تواند آرام بگیرد، ولی سرانجام آرام خواهد گرفت .

چهارم تکنیک های افزایش اعتماد به نفس نوجوان را بیاموزید . برای این هدف ، به نوجوان خود بیاموزید بیشتر روی نقاط قوت خود تمرکز کند و هرگز او را با همسالان، دوستان، خواهر، برادر و دیگر بچه‌های فامیل مقایسه نکنید. نوجوان‌ باید درک کند که افراد مختلف نقاط قوت متفاوتی دارند. مقایسه فقط باعث چشم‌و‌هم‌چشمی می‌شود. بهترین راه برای پیشرفت در زندگی، رقابت با خودش است و برای این کار، باید بر نقاط قوتش تمرکز کند.

پنجم مهم این است که قبل از اینکه رفتارهای نوجوانتان غیر قابل تحمل بشود اقدام کنید و آنها را کاهش دهید، و گرنه به صورت رفتاری محکم و شکل گرفته تبدیل خواهد شد که تغییرش سخت خواهد بود.

نگران نباشید . انشالله موفق باشید.

 

  • سلام و تشکر . من معلم ابتدایی هستم و خودم یک فرزند 5 ساله دارم لطفا بفرمایید که اگر کودک با پیام‌های جنسی و مسائل خیلی واضح مواجه شد چه باید کرد؟

سلام و تشکرمتقابل خدمت شما معلم  و والد گرامی .

در صورتی که کودک با پیام‌های واضح جنسی مواجه شد، مهمترین کار شما این است که باید بتوانید شرایط  و اطلاعات او را به خوبی مدیریت کنید، پس  دروغ و پنهان کاری را کنار بگذارید. این کار شما را نزد او بی اعتبار میکند.

 ابتدا با او درباره این سوال گفت و گو کنید تا متوجه میزان اطلاعاتش در این زمینه شوید. با لحن ملایم و سوالات هدایت شده میزان اطلاعات کودک را بسنجید. پس از آن می‌توانید اطلاعات او را اصلاح کنید یا متناسب با سن و اطلاعاتش جواب سوال‌ها را بگویید. در صورتی که احساس کردید پاسخ‌ها متناسب با سنش نیست، زمان پاسخ گویی را به چند وقت دیگر منتقل کنید. مثلا بگویید: وقتی 9 سالت شد جوابش رو می گویم ..

از واکنش‌های هیجانی شدید مثل شوکه شدن ،خشم و عصبانیت خودداری کنید این برخوردها اوضاع را بدتر می‌کند. کودک نباید پیامی از عصبانیت و تنبیه از طرف شما دریافت کند. باید در این شرایط حمایت خود را به او نشان دهید. پیشنهاد می کنم کتاب تربیت جنسی کودکان ترجمه خانم لیلا فضلی را مطالعه بفرمایید .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.