همراز به سوالات شما ( خانم دکتر عاصمی)

تحلیلی
Typography

با سلام خدمت خوانندگان محترم؛  طی سالها کار مشاوره حرفه‌ای، همیشه با یک سوال و نگرانی عمومی والدین به شکل نسبتا مشترکی روبرو بوده ام .

امروز به یک سوال در این زمینه به نمایندگی از همه سوالات پاسخ اولیه می‌دهیم، در شماره آینده نحوه برخورد لحظه‌ای با این موقعیت آموزش داده می‌شود:

 پسر ی( یا دختری) 5 ساله دارم که به تازگي اعمال ناشايستي با کودکان ديگر انجام مي دهد مثل دیدن اندام جنسی آنان یا نمایش خودش و .... لطفا راه علمي برخورد با او را براي من شرح دهيد؟

ضمن احترام به شما والدین متعهد و دلسوز، توجه داشته باشید که  ابتدا پدر و مادر باید مراحل رشد جنسي کودک را بدانند تا به اقتضاي هر مرحله رفتار و برخورد متناسب با آن را انجام دهند. چرا که اگر پدر و مادر اين مراحل را ندانند برخي رفتارهايي را که از فرزند آنها سر مي زند اختلال به حساب آورده و نگران مي شوند در حالي که ممکن است اين رفتار کودک صرفا بخشي از مرحله رشد و بزرگ شدن کودک و تلاش براي کشف محيط اطراف خود باشد و از آنجا که کودک هنوز چيزي از قوانين درک نمي کند معمولا آنها را نقض کرده و به همين خاطر از ديد پدر و مادر فردي سرکش، نافرمان و مشکل دار معرفي مي شود.
فعلا  آنچه که از کودک شما در اين سن سر مي زند ممکن است نه تنها يک رفتار نابهنجارتلقي نشده بلکه اقتضاي دوران رشد است؛ چرا که در سن 5 تا 6 سالگي در بيشتر کودکان علائمي دال بر آگاهي آنها نسبت به بدنشان بروز مي کند و از آن پس واقعا نسبت به جنسيت خود احساس کنجکاوي مي کنند، با دوستان خود درباره جنسيت خود حرف مي زنند و غالبا دلشان مي خواهد بدن يکديگر را لمس کرده و کشف کنند .در طي اين سالهاست که کودکان گاهي اوقات لباس هاي خود را بالا مي زنند که ديگران بدن برهنه آنها را ببينند، طي بازي ممکن است بخش هاي جنسي خود را به يکديگر نشان دهند و به اندام تناسلي هم دست بزنند. اين رفتارها که غالبا جنبه بازي داشته، از جهتي براي ارضا حس کنجکاوي در کودکان است. طبق اين بيان معلوم شد که رفتار کودک شما بيشتر جنبه کنجکاوي دارد تا رفتاري جنسي. پس آنچه مهم است اين که پدر و مادر بايد بدانند چگونه در برابر اين گونه رفتارها يا سؤالاتي که در اين زمينه مطرح مي شود واکنش نشان داده و جوابگوي سؤالات فرزندان خود باشند. لذا سعي کنيد در برخورد با آنها نکات زير را مد نظر داشته باشيد:
1. سعي کنيد آنچه را که مورد تأييد شماست (که بايد فرزندتان انجام دهد) را به او توضيح دهيد که البته اين کار بايد با حساسيت لازم صورت گيرد؛ زيرا شما مي خواهيد به او رفتار صحيح را بياموزيد نه آن که به او اين احساس را بدهيد که هر چيزي در رابطه با جسمش «کثيف و زشت» است و هرگز نبايد درباره آن حرفي زده شود يا سؤالي پرسيده شود.
2. اطلاعات جنسي و سؤالات در اين مورد را با طمأنينه و آرامش و بدون طرد کردن و البته به صورت صحيح جواب دهيد ولکن اطلاعاتي که به او مي دهيد در محدوده سني او و نه بيشتر از سؤالي باشد يا رفتاري باشد که داشته است.
3. به او ياد دهيد که بدن هر کس متعلق به خود اوست و نبايد بخش هاي خصوصي فرد ديگري را لمس کرده و يا اجازه دهد ديگران اندام خصوصي او را لمس کنند ياد بگيرد که بگويد «نه اين کار را دوست ندارم».
4. محدوديت ها و نظارت هايي را اعمال کنيد که کودک فرصت کمتري براي انجام اين کارها داشته باشد؛ مثلا در اتاقي را که در آن مشغول بازي هستند باز بگذاريد يا به صورت متناوب به بهانه آوردن ميوه يا برداشتن وسيله اي به اتاق آنها سر بزنيد.
5. هنگام ارتکاب اين عمل سعي کنيد از کنار آنها عبور کرده يا خود را در معرض ديد آنها قرار دهيد و به آنها تذکر دهيد البته اين عبور خود را کاملا سهوي جلوه دهيد.
6. در حضور خود کودک، در مورد اين رفتار او با ديگران صحبت و گفتگو نکنيد.
7. تنها هنگامي بايد اين رفتار را نابهنجار و غير عادي تلقي کنيد که بيش از حد تکرار شود يا با رفتارهاي پرخاشگرانه و فريبکارانه همراه باشد.
8. رفت و آمد او را با ساير کودکان اگر خلاف و نا آرام هستند کنترل کنيد.
9. ممکن است کودک اين رفتار را از طريق فيلم، عکس يا مشاهده انجام اين رفتار توسط ديگران ديده و آموخته باشد و او درصدد تکرار و تقليد از اين رفتار آموخته شده باشد؛ لذا سعي کنيد منابع يادگيري او را کنترل کنيد.

10. سعي کنيد بازي ها و فعاليت هايي را براي ايشان مهيا کنيد که کمتر مستلزم تماس بدني آنها با يکديگر بوده و فکر و ذهن ايشان را مشغول کند.
11. مراعات مسائل و روابط جنسي توسط والدين، اطرافيان و دوستان نزديک که با شما مرتبط هستند ضروري و لازم است.
12. نسبت به نوع لباسي که فرزند شما مي پوشد، نحوه خوابيدن او، نحوه ارتباط بدني که اطرافيان با او دارند توجه داشته باشيد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.