اخلاق انتخاباتی از منظر رهبر فرزانه انقلاب

تحلیلی
Typography

جمهوري اسلامي نسبت به عمر پربرکت خود بيشترين انتخابات را با حضور پرشکوه مردم برگزار کرده است. هر دوره از انتخابات باید نسبت به دور قبل باشکوه‏تر برگزار شود.

حوزه سياست از جمله حوزه‏هايي است که طرح مباحث اخلاقي در آن ضروري مي‏نمايد، ارتباط دادن ميان حوزه اخلاق و حوزه سياست قدري پيچيده تر از ديگر حيطه‏هاي مشابه است اما از نظر جامعيت دين و همه شمولي آن نمي‏توان به تفکيک ميان آن دو مقوله و عدم ارتباط آنها حکم داد، چرا که ناخواسته به نوعي
انديشه‏هاي غيرديني گرايش پيدا خواهد کرد. به هر حال در مقوله انتخابات و تبليغات انتخاباتي بايد اصولي را مراعات کرد.
زمستان 94 رنگ و بویی انتخاباتی دارد. ماه آخر سال همدلی و همزبانی مزین به جلوه‏ای دیگر از مردم‏سالاری دینی است. مردم در یک خرد جمعی بار دیگر در راستای جمهوریت نظام جمهوری اسلامی برای سربلندی ایران اسلامی به میدان خواهند آمد و به طور قطع حماسه‏آفرینی خواهند کرد. اسفند 94 ماه لبیک گفتن به ندای رهبر معظم انقلاب برای تلاش  در امر اعتلای کشور است. در ترشیز عزیز نیز یقین شاهد حضور پر رنگ اهالی ولایتمدار و شریف منطقه خواهیم بود. همه به صحنه خواهیم آمد تا ثابت کنیم؛ ترشیز لایق بهترین‏هاست. این دیار اهورایی برای رشد و توسعه دارای توانمندی‏های مختلف و متعدد است. باید هوشیارانه آینده را سنجید.
تا هفت اسفند راهی نمانده است. باید با اندیشه در این  عرصه شرکت کنیم. در این مسیر یقین شاهد رقابت فشرده‏ای میان کاندیداها خواهیم بود. شُکر خدا شاهد اهتمام اقشار مختلف برای رای دادن هستیم. شُکر خدا کاندیداهای مختلف از نحله‏های سیاسی گوناگون در صحنه حضور دارند. همه چیز برای یک حضور حداکثری مهیاست. شور و شوق انتخاباتی در جای جای ایران و به تبع آن ترشیز مشهود است. باید امیدوار بود که این دوره از انتخابات منجر به سرعت گرفتن حرکت ترشیز در راه بالندگی باشد. اسفند ماه آغاز کار برای تهیه مقدمات ظهور ترشیز نوین است.
در مسیر منتهی به هفتم اسفند شاهد روش‏های متنوعی در عرصه تبلیغات مرئی و نامرئی خواهیم بود. برخی از کاندیداها از سر ادب و اخلاق در حال مطرح کردن خود هستند. برخی دیگر سخت در حال مطرح کردن خود با نقد دیگران هستند. اندکی نیز بی تعارف بی‏اخلاقی می‏کنند و خود را سیل رحمتی می‏پندارند که بنیان  هر چه خس و خاشاک است، را بر هم خواهند زد. ترشیز برای رشد و بالندگی نیازمند شعار و توهین و تهمت زدن نیست. ترشیز نیازمند تغییر است. الگوی این تغییر را نباید در تکرار گذشتگان جستجو کرد.
بایسته آن است که افراد به شعارهایشان عمل کنند و از سر شعور در محضر مردم حاضر شوندو داد سخن سر دهند. مردم ناظرانی دلسوز انقلاب هستند و با دقت به رصد پیرامون خود مشغول هستند. اینان به درستی فرق سره از ناسره را تشخیص می‏دهند و برای افرادی که اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند، احترا قائل هستند. در انقلاب ما انتخابات و تبلیغات انتخاباتی مبتنی بر اخلاق و ارزش‏های دینی و  قوانین است. هرچه به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم تاکید ناصحان و بزرگان عرصه سیاست به پایبندی به اخلاق و ارزش‌های دینی از سوی کاندیداها و فعالان امر در ایام منتهی به انتخابات اسفند ماه بیشتر می‌شود.

در این ایام بازخواني رهنمودهاي مقام معظم رهبري درباره چگونگي انجام تبليغات و فعاليت‌هاي انتخاباتي خالی از لطف نیست. شایسته است این رهنمودها به منزله منشور اخلاقي انتخابات تلقی شوند. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در 14 بهمن 1390 تاکید داشتند:« مسائل كوچك را نبايد بزرگ كرد. نبايد القاء بحران كرد. مسئولان از توطئه‌ دشمن در كار انتخابات غافل نشوند... كسى آب به آسياب دشمن نريزد؛ در تبليغات، القاء فضاى اختلاف و نااميدى نشود»
ایشان در 16 بهمن ماه 1371 متذکر می‌شوند؛« اختلاف سياسى مانعى ندارد؛ اختلاف نظر مانعى ندارد؛ مبارزات انتخاباتى به شكل سالم، مانعى ندارد؛ اما خراب كردن يكديگر، خراب كردن چهره‌ كشور، خراب كردن ذهن مردم و چهره‌ى مسؤولين دلسوز، اشكال دارد. ايجاد سؤال و ابهام در ذهن مردم، اشكال دارد». معظم له در13خرداد 1371 تصریح می‌کنند : « اگر كسانى با گفتن و نوشتن يا رفتار متعمدانه‌ خود، بذر شك و ترديد نسبت به مسئولان بلندپايه‌ كشور را در دل‌ها بيفشانند و فضا و افق را تيره و يأس‌آور جلوه دهند، با هيچ توجيه و بيانى نمى‌توان آنها را خدمتگزار و خيرخواه به حساب آورد».
رهبر معظم انقلاب در 8 شهریور 1374 به مسئولین نظام جمهوری اسلامی متذکر می‌شوند:« دو نکته همراهي با مردم و حرکت در جهتِ خواست و اراده الهي را فراموش نکيند. مسأله خواست خدا هم امر غير قابل فهم و مبهمي نيست. در هر کاري آنچه را که فکر مي‏کنيد تکليف الهي است، عمل کنيد. اگر تکليف الهي با خواسته‏هاي شخصي معارض شد، خواسته شخصي را کنار بگذاريد. اين همان تقواي حقيقي و کاري است که براي مسئولان لازم است».
رهبر معظم انقلاب  در دیداری با مردم قم در سال 86 ضمن هشدار به نامزدان انتخاباتی به پرهیز از بداخلاقی و اهانت به یکدیگر متذکر شدند: «در انتخابات با كرامت رفتار كنند همه؛ چه آنهايي كه نامزد مي‏شوند، چه آنهايي كه طرفدار آنهايند، چه آنهايي كه مخالف با بعضي از نامزدها هستند.  جناح‌هاي مختلف كشور، بداخلاقي و بدگويي و اهانت و تهمت و اين حرف‌ها را مطلقاً راه ندهند. اين از آن چيزهايي است كه اگر پيش بيايد، دشمن از او خوشحال مي‌شود.»
رهبری معظم در تمام انتخابات ضمن هشدار نسبت به پرهیز از بداخلاقی‌های انتخاباتی در عین حال رقابت‌های سالم انتخاباتی را برای مردم دارای فایده و نفع نیز دانسته‌‏اند. ایشان در پانزدهم دی ماه 1386 در دیدار مردم ابرکوه  فرموده‌اند: «از همه‌ مردم از همه‌ قشرها در اين مسئوليت بزرگ شركت كنند و در اين ميدان رقابت كه يك عرصه‌ رقابت مثبت است ، رقابت انتخاباتي، جزء رقابت‌هاي مثبت و داراي فايده و نفع است براي مردم؛ ميدان رقابت انتخاباتي است ،... از بداخلاقي‌هاي انتخاباتي بايد به شدت پرهيز كنند؛ بدگويي كردن، اهانت كردن، تهمت زدن، براي عزيز كردن خود و يا نامزد مورد نظر خود، ديگران را و رقبا را در چشم مردم خوار كردن، اينها راه‌ها و روش‌هاي صحيح و اسلامي نيست. رقابت بايد باشد؛ رقابت مثبت و پرشور، اما با رعايت موازين اخلاقي»

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.