آسیب شناسی شکست اصولگرایان یک ضرورت است

تحلیلی
Typography

از مدت‏ها قبل شکست اصولگرایان در رقابت‏های انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه کاشمر قابل پیش‏بینی بود. اسفند سال گذشته در تهران در دیداری با دکتر اسماعیل‏نیا متذکر شدم که شما تابوشکن بودید و توانستید دو بِرَند سیاسی انتخابات منطقه را شکست دهید.

پیروزی شما راه را برای کاندیدا شدن بسیاری دیگر باز خواهد کرد. همان جا در حاشیه نمایشگاه توانمندی‏های شهرداری‏ها اشاره‏ای به حضور رضا جلالی به عنوان یکی از کاندیداها شد. یکی از دوستان فعال در امر انتخابات در دیارمان متذکر شد که هر دو بِرند سیاسی در رقابت‏های انتخابات مجلس دهم حاضر خواهند شد. همه متفق‏القول معتقد بودند که اصولگرایان باید در راستای مبارزه با طیف چپ کاشمر به وحدت برسند.

در اوایل سال جاری اسامی مختلفی مطرح شد. مشخص بود که برخی از کاندیداهای اصولگرا خواهان وحدت هستند ولی سخت وحدت با خودشان مدنظرشان بود. یکی تجربیات سی ساله‏اش را به رخ می‏کشید. دیگری معتقد به خردجمعی بود. هر کس ساز خودش را می‏زد و در این میان چپ کاشمر با درایت بزرگترهایش به اجماع رسید. کاندیداهای احتمالی  این طیف راضی یا ناراضی به اجماع احترام گذاشتند. وقتی هم نظرسنجی شد همه به تصمیم اخذ شده پا برجا بودند و فارغ از نقدها و توقعاتشان مجموعه و کاندیدای موردنظر را یاری کردند.

اصولگرایان تا کی می‏خواهند اسیر تفرق باشند؟ این منیت‏های صد من یک غاز تا کی باید در این طیف مطرح باشد؟ عده‏ای از بزرگان اصولگرا گرد جلالی جمع شدند. عده‏ای حسب مسایل قومی و قبیله‏ای گرد کوهسرخی حلقه زدند. برخی همچنان خواهان توجه به بِرند بلوکیان بودند. اسماعیل‏نیا هم با عدم اطلاع‏رسانی به موقع در دوران نمایندگی‏اش نتوانست مانع ریزش آرایش شود. در نشستی این موضوع به ایشان منتقل شد و حتی بحث عدم کاندیداتوری وی در این دوره مطرح شد. اصولگرایان ترشیز به ضرب‏المثل« گذشته چراغ راه آینده است» اعتقادی ندارند. چپ کاشمر قدر تکیه شهدایش را به عنوان یک پاتوق فرهنگی می‏داند.

چپ کاشمر مفهوم رسانه را خوب درک کرده‏است و در هفده سال گذشته به بهترین نحو از بازوی رسانه‏اش بهره برده است. چپ کاشمر اعتقادی خاص به محافل قرآنی و جلسات ادعیه‏اش دارد. چپ کاشمر می‏داند باید به کار تشکیلاتی وفادار باشد. باید قدر نیروهایش را بداند. باید به جوانانش توجه کند و حرمت پیشکسوتانش را بداند. چپ کاشمر برای کار فرهنگی جایگاهی خاص قایل هستند. این همه بهانه مطلوبی برای پیروزی یک نیروی وفادار به خباز در ماراتن رقابت‏های انتخاباتی مجلس دهم است. تفرق اصولگرایان به کام کار تشکیلاتی اصلاحاتیان ترشیز شد. اگر تفرق اصولگرایان ادامه بیابد که از ظواهر امر بر می‏آید که همچنان ادامه خواهد داشت باید منتظر انتظار داشت که بنیادی در ادوار آتی هم نماینده ترشیز در بهارستان باشد.

اصولگرایان ترشیز باید از منیت دست بردارند. باید واقعگرا شوند، باید بپذیرند که چه نقطه ضعف‏های دارند. اسماعیل‏نیا می‏توانست با کمی اطلاع‏رسانی افکار عمومی را با خود همراه کند. کاندیداهای متمایل به اصولگرایی می‏توانستند با واقعگرایی به نفع او کنار بروند. اسماعیل‏نیا در دوران نمایندگی‏اش باید با تشکیل اتاق فکری قدر و قوی به آسیب‏شناسی رفتار اصولگرایان در ادوار مختلف می‏پرداخت و مشکلات را کالبدشکافی می‏نمود. انتخابات دور پنجم شوراهای شهر و روستا هدف بعدی سیاسیون ترشیز است. به طور قطع طیف برنده در انتخابات شوراهای شهر و روستا امیدی فراوان به فتح کرسی حوزه انتخابیه در یازدهمین دوره فعالیت مجلس شورای اسلامی خواهد داشت.

شکست مقدمه پیروزی است اگر از گذشته پند گرفته شود. اصولگرایان باید به خود آیند، حُب و بُغض‏های بچه‏گانه را به کناری بگذارند، کار تشکیلاتی دقت نظر و انسجام درونی را می‏طلبد. شناسایی نقاط ضعف سخت نیست. باید این موارد حذف شوند. باید نقاط قوت تقویت شوند. توجه به اطلاع‏رسانی یک ضرورت است. باید به کادرسازی توجه خاصی مبذول شود. پیشکسوتان باید اختلافات را به کناری بنهند و با یک خرد جمعی به آینده بیاندیشند. ناگاه زود دیر می‏شود. چهار سال دیگر در انتخاباتی دیگر باید از این روزها پند گرفت.

اصولگرایان رقیب باید رفیق هم شوند. تبدیل رقابت‏ها به رفاقت‏ها کار سختی نیست. خواستن توانستن است. البته رقیب سیاسی یقین میوه چین رقابت‏های درون گروهی اصولگرایان است. باید مانع این میوه‏چینی شد. یادمان باشد که گذشته چراغ راه آینده است و گاهی زود دیر می‏شود.

مجموع رتبه (1)

5 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.