نگاهی به تکثیر تابلوی؛ پارک مساوی با پنچری

تحلیلی
Typography

زندگی در یک میلان بن‏بست حال و هوای خاصی دارد. در عین شلوغی خلوت است و در اوج خلوتی شلوغ است. تعجب نکنید، گاهی همسایه‏ها مراسمی دارد و پذیرای تعدادی مهمان

هستند، در این حالت به تعداد خودروهای میلان افزوده می‏شود. این افزایش خواسته یا ناخواسته منتهی به نبود جا برای پارک ماشین می‎شود، این مقوله موقتی است ولی گاهی تبدیل به گره‏ای کور می‏شود. یکی از مهمانان عجول ماشینش را جلوی درب ماشین‏روی مجتمع یا منزل شما پارک می‏کند، بنده  خدا شام یا ناهارش دیر شده است. به هر دلیل عجله داشته است. شما هم به نیت کاری باید با عجله پشت رُل بنشینید و از پارکینیگ خارج شوید.

دیدن خودروی مزاحم برایتان ناگوار است. درب پارکینگ را باز می‏گذارید به داخل میلان می‏آیید از همسایه‏ها سراغ مالک خودرو را می‏گیرید. آن چه یافت می‏نشود مالک خودروی خاطی است. متاسفانه خودرو فاقد دزدگیر متصل به آژیر است. وسوسه می‏شوید این تخلف را به مراجع ذی‏صلاح گزارش کنید. حتی دلتان می‏خواهد با کارد آشپزخانه یکی دو لاستیک این خودرو را پاره پوره کنید. محض احتیاط به چند منزل و مجتمع بالاتر ه سرکی می‏کشید. یک عابر یا رهگذر نظر شما را به انتهای کوچه جلب می‏کند و شما را متوجه خنده‏های پر ابهتی در یکی از آپارتمان‏ها می‏کند. دقایق به سرعت در گذرند و وقت برای شما بسیار تنگ است.

از سر ناامیدی زنگ واحد مذکور را به صدا در می‏آورید. دوباره و سه باره این کار را انجام می‏دهید. صدای شنیده می‏شود که؛ بر مزاحم معرکه لعنت! کیه! ماوقع را توضیح می‏دهید. غرغرکنان پاسخ می‏دهد خب بابا...و دقایقی بعد فردی شلوارک به پا و رکابی بر تن آروغ زنان بی‏اعتنا به شما به سرعت به سوی خودروی خاطی می‏رود و بی‏هیچ توضیحی وسیله‏اش را جابجا می‏کند. با خود می‏گویید کاش پنچرش کرده بودم. قبل از خروج از ماشینش می‏پرسید چرا جلوی درب مجتمع پارک کردید بزرگوار؟ پوزخندی می‏زند و خاطرنشان می‏کند مگر ارث باباتونه؟ کوچه ممر عامه! مگه چیه...آروغی دیگر می‏زند و بی‏توجه به چهره متعجب شما خیز بر می‏دارد به آنجایی که آمده است.

بنا به پیشنهاد یک آشنا بر آن می‏شوید تا تابلوی «پارک = پنچری» بر درب پارکینگ نصب کنید. مدتی بعد موضوع را با دوستی حقوقدان مطرح می‏کنید. پاسخش جالب است.« طبق قانون نصب تابلوی «پارک = پنچری» به غیر روی درب پارکینک جرم است و قانون برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است» آنچه خواندید یک بُرش از یک فیلمنامه یا طرحی برای یک انیمیشین نیست، همه ما با اینجور مسایل مواجه بوده و هستیم. این روزها پیدا کردن جای پارک در خیلی از معابر و کوی و برزن و خیابان‏های شهرمان سخت و صعب است.

هر روز صبح صدها خودروی شخصی وارد خیابان‏های شهر می شوند و بعد از رسیدن به مقصد به دنبال جایی برای پارک می‏گردند. جایی یافت نمی‏شود و اگر بشود چشمتان به جمال تابلوی مذکور روشن می‏شود. آیا نصب این گونه تابلوها جلوی درب منازل و و بعض ساختمان‏ها در نقاط مختلف شهرمان قانونی است یا خیر؟ تا چه محدوده‏ای از منزل یا اداره و سازمان و پاساژ می‏توانیم از پارک خودروها ممانعت کنیم؟ بعد از درب حیاط و ورود به خیابان تا کجا متعلق به صاحب ملک است؟ 

 

لابد شما هم معتقد به باور چهاردیواری اختیاری است، هستید. شما نسبت به فضای زندگی‏تان حق تصرف دارید و مالک آن هستید و کسی نمی‏تواند به این حقوق تجاوز کند اما وسعت این محدوده همانجایی است که دیوار تمام می‌شود و شما در کسوت مالک نسبت به فاصله بین دیوار منزل و خیابان حقی ندارد. هیچ‌کس حق ندارد دیگری را از پارک کردن خودرو در خیابانی که پلیس راهور آن را ممنوع نکرده است منع کند، جز مقابل درب پارکینگ که باعث مشکل برای ورود و خروج خودروی صاحب ملک می‏شود.

مردم می‌توانند ماشین خود را در تمام کوچه‌های شهر پارک کنند، اما از نظر قانون، پارک کردن خودرو مقابل پارکینگ هر جایی چه خانه باشد و چه مغازه ممنوع است. البته یک استثنا در این باره وجود دارد که درباره کوچه‌های بن‌بست است به این ترتیب اگر فردی در کوچه بن‌بست ساکن باشد، تمام فضای داخل کوچه حق او و همسایه‌هاست؛ به این ترتیب پارک کردن در کوچه‌های بن بست از نظر قانونی مشکل دارد. البته ساکنان کوچه باید نامه‌ای تنظیم و با ارائه آن به شهرداری دیگران را ملزم کنند خودروشان را داخل کوچه پارک نکنند.

اگرچه قانون، حقوقی در این باره برای مالکان پیش‌بینی کرده است که مردم حق ندارند  خودروهای خود را مقابل پارکینگ یا داخل کوچه‌های بن بست پارک کنند اما از طرف دیگر به صاحب ملک این حق را نداده‌اند که مردم را تهدید یا اقدام به تخریب خودرو و پنچری آنها کنند. ماده 669 قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید مالی کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

«طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه و خیابان هایی که بن بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هر گونه تابلو پارک ممنوع، یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه و خیابان های شهر جرم محسوب می شود و می‏توان از متخلفین در دادسرا شکایت کرد.»  و این تابلو فقط باید روی در پارکینگ و اگر جای دیگر از دیوار خانه بزنید و پارک کردن در آن محل را نیز برای مردم ممنوع کنید اگر شهرداری یا نهادهای مربوط دیگر باخبر شوند با متخلف برخورد می‌کنند.

اگر شخصی مدام خودرو را طوری پارک می‏کند که شما نمی توانید از رمپ وارد شدن به پارکینگ استفاده کنید، باید از آن عکس بگیرید در ساعت های مختلف و با عنوان ایجاد «مزاحمت و ممانعت از حق» در دادسرا شکایت کیفری کنید. اگر هم ماشین غریبه‏ای جلوی پارکینگ پارک کرد، می‏توانید با شماره 110تماس بگیرید. از نظرپلیس  چه پنج دقیقه چه یک ساعت، فرقی نمی‌کند تخلف، تخلف است. براساس قانون پارک کردن خودرو مقابل درب منازل شهروندان مصداق توقف در محل ممنوع بوده و تخلف محسوب می‌شود و جریمه هم دارد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.