سرود در کاشمر؛ ققنوس‏وار در عطش روحی تازه

تحلیلی
Typography

خدا شهید رضا حیدری را رحمت کند. سال 1360 تاکید فراوانی بر تشکیل گروه سرود داشت. با جمعی از دوستان مدرسه راهنمای شهید باقری هر از گاهی در منزلشان در خیابان شهید ترابی به دیدارش می‏رفتیم.

در این دیدارها بارها خواهان همت ما برای توجه به سرود بود. همین تاکید را برادرش شهید کاظم داشت. در آن روزها اتحادیه انجمن‏های اسلامی دانش‏آموزان فعالیت گسترده‏ای در سطح شهر داشت. به لطف شهید مجتبی تهامی این اتحادیه دارای مرکزی در خیابان شهید بهبودی بود. این روزها اثری از آن ساختمان نیست. در این مرکز دانش‏آموزان  عضو انجمن اسلامی مدارس مختلف گرد هم جمع می‏شدند. یکی از کارهای مهم این اتحادیه تشکل گروه سرود بود. کاش بزرگواری همتی بکند و یاد و خاطرات آن سال‏ها را در قالب کتابی به رشته تحریر در بیاورد.  برخی از مسئولان امروز شهرستان اعضای گروه سرود آن روزهای اتحادیه بودند.

انتخاب شعر بسیار بود. دیده بودم که شهید جواد توانگر خیلی به این موضوع حساس است. شهید جلال قادری هم در این مسئله اهل دغدغه بود. دیده بودم که شهید سبیلیان در کتابفروشی جهاد (که الان شده بخشی از پارکینگ مجاور مجتمع تجاری شهرداری) به دنبال کتاب سرود است. کتابفروشی ابوذر به مدیریت شهید هادی شهابیان نیز محل رجوع عزیزانی بود که به دنبال یک شعر ناب هستند برای یک سرود ناب. یک حس رقابت در میان گروه‏های سرود مدارس بود. یاد آن ایام به خیر. پایگاه‏های بسیج نیز محل بالندگی دوستداران سرود بود. شهید محمد ارشدزاده در تبلیغات سپاه فعالیت داشت و راهبر پایگاه بسیج مسجد صاحب‏الزمان (عج) بود. وی در تربیت نسلی پویا  در حوزه مسایل ارزشی انقلاب بسیار کوشا بود. بسان او عزیزانی دیگر نیز در مساجد دیگر توجهی خاص به کارکرد سرود در تبیین مباحث انقلاب و دفاع مقدس داشتند.

آن روزها بسیج دانش‏آموزی هم فعال بود. جهاد کشاورزی هم فعالیتی در خور تحسین در این باره در جای جای شهرستان داشت. کمتر مراسمی بود که  در آن شاهد اجرای یک یا چند سرود نباشیم. حتی دفتر حزب جمهوری اسلامی هم به این مهم التفاتی خاص داشت. امور تربیتی آموزش و پرورش هم فعالیت‏های خوبی در این زمینه داشتند. بار دیگر باید به اهتمام شهیدانی نظیر هادی شهابیان در مجموعه‏های نظیر کانون لقمان اشاره کرد. کاش این همه روزی مستندسازی شود. آن روزها توجه به سرود یک دغدغه ارزشی بود. این روزها این دغدغه برای برخی یک دغدغه اداری است. برابر برنامه‏ریزی‏های اداری جشنواره‏ای برگزار می‏شود و گزارشی به فرادستان ارائه می‏گردد. سرود آن روزها بسیار حماسی و مبتنی بر ارزش‏های انقلابی بود. این روزها سرود برای برخی کلیشه‏ای است.

آری گروه سرود ازجمله ‌فعالیت‌های ویژه و جذاب فرهنگی‌مسجدی بود که به‌خصوص در اوایل انقلاب یکی از موج‌های ویژه هنری نیروهای انقلاب محسوب می‏شد؛ البته باید گفت متاسفانه فعالان فرهنگی و مسجدی امروز از این ظرفیت جذاب هنری و مردمی غافل شده‌اند .یاد شادروان حمید سبزواری گرامی‏ باد. وی و عزیزانی نظیر شادروانان؛ سپیده کاشانی و نصرالله مردانی سهم مهمی در تولید انواع سرودهای حماسی و ارزشی و انقلابی داشتند. بعد فوت استاد سبزواری مقام معظم رهبری در 31 خرداد امسال بحث توجه به سرود را دوباره مطرح کردند. به تعبیر ایشان؛« ما امروز هم به سرود احتیاج داریم؛ سرود یک نیاز است... به نظر من سرود یک نوعی از شعر بسیار پرتأثیر است، اثرگذار است. از بسیاری از انواع شعر، شاید بگوییم از همه‌ انواع شعر اثرگذاری‌اش بیشتر است؛ یعنی گسترش اثرگذاری و سرعت اثرگذاری آن بیشتر است»

از ویژگی‌های ظاهری سرود، عدم نیاز به آلات موسیقی است. اگرچه همراهی موسیقی در بعضی از فرازها موجب زیبایی بیشتر سرود می‌شود، اما ماهیت سرود و حیات آن به موسیقی بستگی ندارد. به همین دلیل، در لحظه و مکانی که هیچ وسیله‌ موسیقایی وجود نداشته باشد، بازهم سرود قابلیت اجرا دارد. در سفرهای گروهی و کوهنوردی و راهپیمایی‌ها، سرود بدون نیاز به کمترین امکاناتی، قابلیت استفاده دارد .ویژگی دیگر سرود قابلیت اجرای دسته‌جمعی و همگانی است. امید پیران هنر کاشمر همانانی که در دهه شصت و بعد از آن سکاندار هنر سرود بود همتی کنند و تجربیاتشان را در اختیار اهالی امروز سرود بگذارند. کاش اهالی امروز سرود کاشمر حرمت پیشکسوتان را بیش از پیش بدانند و همتی خاص برای اعتلای این هنر از خود نشان دهند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.