اردیبهشت 96 و چند اپیزود انتخاباتی

اخبار ترشیز
Typography

اپیزود اول- گینس در حسرت ثبت رکورد آقای اعتماد به نفس:روبرویم نشسته است و در حال شمارش آرای احتمالی خودش هست. یقین دارد که بالغ بر 20 هزار نفر به وی رای خواهند داد.

معتقد است رای او از حجت الاسلام طباطبایی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی شهرمان در رقابت‏های سومین دوره انتخابات شوراها هم بیشتر است. انگار آرای او از آرای مهندس احمد پناه و حسینی یزدی و مازنی هم بیشتر است. این بنده خدا معتقد است اهالی محله‏اش به وی رای خواهند داد. دوستان هیئتی و مسجدی‏اش نیز رای خود را  تقدیم وی خواهند نمود. دوستانش مبلغان وی خواهند بود. معتقد است اقوام و خویشانش وی را از یاد نخواهند برد. یقین دارد که همولایتی‏های مقیم در شهر یار و یاورش خواهند بود.

اعتماد به نفسش ستودنی است. می‏گوید در مسیری که می‏آمدم چند نفری بهم قول رای دادند. آن طوری که می‏گفت تعدادی از متنفذین شهر در طی مسیر امروزش به وی قول همراهی داده‏اند. گویا هر یک قول 500 تا هزار رای را داده‏اند. این افراد به وی گفته بودند ما به همه دوروبری‏هایمان می‏گویم نام ترا در لیس هفت نفره‏شان ذکر کنند. جسارت می‏کنم و نام و نشان چند نفر از این معتمدین و متنفذین مورد نظر وی را می‏پرسم. چند اسم را لیست می‏کند. با اجازه وی به چند نفر از اینان زنگ می‏زنم. به زعم وی این چند نفر تامین کننده پنج هزار رای او خواهند بود.  به این چند نفر زنگ می‏زنم. در حضور این آقای مملو از اعتماد به نفس زنگ می‏زنم.

او لبخند به لب نظاره‏گر تماس‏های من است. شاه‏بیت پاسخ این چند نفر اشاره به این مهم است که این آقای آکنده از اعتماد به نفس را امروز دیدیم. از ما رای ما و اطرافیانمان را خواستار شد. ما هم برای روییدن گل لبخند بر لبانش در پی اصرارش قولی دادیم. لبخند آقای اعتماد به نفس کمرنگ و کمرنگتر شد. ولی هنوز محو نشده بود. باور داشت بیست هزار رای وی با توجه به این تماس‏های تلفنی به پانزده هزار رای کاهش یافته است این هم مهم نیست باز هم جایگاهی رفیع در ویلای خیابان خرمشهر خواهد داشت. بنده خدا خودش را رئیس شورای شهر می‏دانست. حتی منتظر بودند دو طیف سیاسی اصلی شهر اقدامات مقتضی را برای جذب وی مبذول نمایند وی را سر لیست خود قرار دهند.

اپیزود دوم- کاندیداهای احتمالی در عطش آشنایی با قوانین شوراها:

جسارت بنده را ببخشایید به نظرم برخی از کاندیداهای علاقه‏مند به شرکت در رقابت‏های شوراها چه در روستاها و چه در شهرها اطلاعات کافی در باره کارکرد و شرح وظایف شوراها ندارند. بد نیست کاندیداهای محترم بدانند که؛ بعد از تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگان مردم به بحث و بررسی در خصوص تدوین قانون اساسی پرداختند. آیت‌الله سیدمحمود طالقانی از نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی بار‌ها در سخنرانی‌های خود نظام شورایی را مورد تاکید قرار می‌داد و برای تحقق پیدا کردن آن می‌کوشید. وی قصد پیگیری ادامه مباحث و تلاش‌های خود در جهت اجرایی شدن این نظریه را داشت که عمرش وفا نکرد و در شهریور ۵۸ دار فانی را وداع گفت.

نمایندگان مردم در خبرگان قانون اساسی در ‌‌نهایت اصل ۱۰۰ را که به شورا‌ها اختصاص داشت تصویب کردند. مطابق این ماده؛ برای پیشبرد برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم‌‌ همان محل انتخاب می‌کنند. شرایط انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می‌کند.

پیشنهاد می‏کنم کاندیداهای محترم دو پاراگراف فوق را در سخنرانی‏های خود به هر نحو دوست دارند مطرح کنند. با طرح این قبیل پاراگراف‏ها مخاطبان آنان متوجه سواد و سطوحی از دانایی آنها خواهند شد. فرض کنید یک کاندیدا خوش سخن، خوشپوش و خوشفکر خطاب به مخاطبانش بگوید؛« شورا نهادی است که از جامعه مدنی برمی‏خیزد لیکن به بخشی از ساختار قدرت و حکومت تبدیل می‏شود. لذا نهادی بینابینی است. یک پای در جامعه مدنی دارد و یک پای در حکومت. به همین دلیل شورا جزئی از حکومت محلی است. اما مهم‏تر از اینها توانایی شورا به عنوان یکی از نهادهای انتخابی محل برای ترویج و اشاعه مشارکت است» یقین بدانید سخنانش تاثیرگذار خواهد بود.

کاندیداهای که با حس تکلیف وارد رقابت‏ها می‏شوند شایسته است در نواحی شهری با قوانین و مقررات مربوط به شورا و شهرداری‏ آشنا باشند. کاندیداها در روستاها نیز بایسته است با قوانین و مقررات مربوط به شورا و دهیاری آشنا باشند. در این صورت در سخنرانی‏ها و جلسات و نشست‏های انتخاباتی‏شان به راحتی می‏توانند دلایل حضورشان در عرصه رقابت‏ها را بیان کنند و به نقد وضعیت موجود بپردازند و ایده‏ها و برنامه‏هایشان را با دقت به مخاطبانشان ارائه نمایند و در راستای  تنویر افکار عمومی گام بردارند. اگر کاندیداها این مهم را در دستور کار قرار دهند، رای‏دهندگان هم برای رای دادن انگیزه‏های بیشتر خواهند داشت. امید این مهم در کاشمر و شهرستان‏های سرزمین ترشیز محقق شود.

اپیزود سوم-کاندیداهای احتمالی و عکس یادگاری در پلاسکو:

یکی دو روز بعد از حادثه دلخراش پلاسکو در جمعی از دوستان بحث به سلفی بگیران روز واقعه کشیده شد. یکی گفت این رخداد تلخ برای برخی اسباب تبلیغات است. این روزها هم تبلیغات برای برخی از نان شب واجبتر است. در ادامه بحث یکی به طنز گفت تا پایان آواربرداری وقت طلایی برای جماعت دوستدار مطرح شدن و تبلیغ انتخاباتی نور علی‏النور است. وقت خوبی برای گرفتن عکس یادگاری و سردادن شعارهای ریز و درشت برای مهندسی افکار عمومی است. بعد از آواربرداری هم لابد شاهد حضور کاندیداهای انتخابات پیش روی در آیین تشییع پیکرهای شهدای عرصه خدمت خواهیم بود. روزگاری غریب است. البته واضح و مبرهن هست که نباید هر نکته و ماجرایی را به  انتخابات ربط داد. این طنز که کاندیداهای احتمالی شورا در خرابه‏های پلاسکو عکس یادگاری بگیرند طنزی گزنده است.

یقین کاندیداها معزز و محترم از این قبیل روش‏ها و رویه‏ها برای تبلیغات انتخابات بهره نخواهند برد. یقین اتاق‏های فکر جناح‏های سیاسی مختلف از این واقعه برای تسویه حساب بهره نخواهند برد. به همین خاطر شاهدیم که هیچ مقام مسئولی از سر حُب و بُغض نهاد یا سازمانی را مقصر جلوه نداد و خواهان استعفا فرد یا افرادی به عنوان مقصر نشد. قرار است یک کمیته ملی بررسی علل حادثه پلاسکو تشکیل شود. تا زمان اعلام گزارش این کمیته کسی شهردار تهران را تخریب نخواهد کرد. کسی این واقعه را با واقعه تصادف دو قطار در سمنان مقایسه نخواهد کرد. کسی وزارت کار و امور اجتماعی را در عدم پلمپ کردن کارگاه بزرگی به نام پلاسکو مواخذه نخواهد کرد.

 همه منتظر گزارش کمیته مذکور در آستانه ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری خواهند بود. اگر شنیدید جناب نوبخت نهادی را مقصر جلوه داده باور نکنید. اگر شنیدید مشاور این مقام مسئول یا آن مقام مسئول در توئیترش نکته بوداری نوشته است باور نفرمایید. الان نکته مهم برای دولت دستگیری فرزند رئیس سازمان محیط زیست نیست الان نکته مهم آلودگی هوا و دریاچه ارومیه و حضور مقتدرانه ریزدانه‏ها در اهواز و نقاط مختلف ایران است. الان اینکه برادر کدام مسئول ده سال خادم حرم رضوی بوده و فعلاً بنابه دلایلی خادمی‏اش تعلیق شده است مهم نیست، مهم رسیدگی به حقوق‏های نجومی و وضعیت تاثیر بانک‏ها بر بازار بورس و سهام است. زلف این مسایل  بخصوص پلاسکو نباید به انتخابات اردیبهشت ماه گره زده شود!

اپیزود چهارم- گذری و نظری برکاندیداهای احتمالی و دیگر هیچ!

یک بزرگواری به نام سعید یاری که گویا دییر کل سازمانی به نام سازمان دفاع از منافع ملی ایران است در نشست خانه احزاب در حضور وزیر کشور برای انتخابات راست جمهوری اعلام کاندیداتوری فرمودند! واضح و مبرهن است که حرکت وی تخلف و تبلیغات زودهنگام بوده است.در کنار ابراز وجود این بنده خدا برخی تاکید دارند که در دو ماه اخیر فعالیت سیاسی محمدرضا عارف رنگ و بویی خاص به خود گرفته است. انگار این ناکام انتخابت 1392 سعی دارد حضوری به سامان و موثر در انتخابات 1396 داشته باشد.گویا بزرگان جریان اصلاحات از وی خواسته‏اند تا کمتر گلایه کنند و از محبوبیتش به نفع این جریان برای آینده استفاده کند. اینان چه منظوری دارند؟

آیا عارف در اردیبهشت ماه سال دیگر به عنوان کاندیدای این جریان رونمایی خواهد شد و یا آنکه در خرداد سال آتی در کسوت راهبر فراکسیون امید در انتخابات هیات رئیسه مجلس شرکت خواهد کرد؟ برخی بر این باورند که اگر او وارد عرصه انتخابات شود این بار کنار نمی‏رود و نامزد زاپاس نخواهد بود و لذا بایستی آقای روحانی متقاعد شود که اگر وضع مناسبی برای رای آوری ندارد بایستی کنار بکشد! غرض نام عارف هنوز مطرح است. شاید هم روحانی دوباره رای بیاورد و شاید عارف معاون اول وی شود . شاید در سال 1400 عارف کاندیدای اصلی اصلاحات آن زمان باشد. جهت اطلاع بدانید حزب اعتدال و توسعه قصد دارد با تمام قدرت از رئیس جمهور فعلی حمایت نماید.

این حزب با وجود افراد موثری نظیر؛ محمدباقر نوبخت، اکبر ترکان، محمدرضا نعمت زاده، محمود واعظی و مرتضی بانک برای رئیس جمهور نقشه راهی برای درخشش در انتخابات 1396 و دو دوره‏ای شدن روحانی در آستین دارند. حزب اعتدال و توسعه موافق معرفی كانديداي آلترناتيو از سوی اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نيست. بد نیست بدانید جماعت اصلاح طلب در باره کاندیدای پوششی یا آلترناتیو و یا هر عنوان دیگر به جا یا در کنار روحانی دو دیدگاه دارند. برخی نظیر؛ الیاس حضرتی، عبدا... ناصری، فیض‌ا... عرب‌سرخی و عباس عبدی تاکید بر حمایت از روحانی دارند و بعضی نظیر؛ مرتضی الویری و محمدرضا تاجیک صراحتاً عنوان کرده‌اند که اصلاح‌طلبان بایستی کاندیدای پوششی داشته باشند!

حزب اسلامی ایران زمین اسامی 24 نفر از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری دور دوازدهم صرف نظر از هرگونه رویکرد جناحی و وابستگی حزبی را برای بررسی تهیه کرده است. سید ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل تاکید داشته برای تهیه این لیست هفت شاخص مبتنی بر ؛ اصولگرایی، مقبولیت، ویژگی‌های بارز شخصیتی، کارآمدی، برنامه‌محوری، تعامل‌گرایی، اجرای قانون اساسی طبق اصل 113 و 121 قانون مد نظر بوده است. حدس این که این لیست مشتمل بر چه افرادی است سخت است! ولی احتمالاً در این لیست با نام‏های نظیر؛ لاریجانی، رئیسی، میرسلیم، قالیباف، باهنر، حداد عادل، بابایی، وحید دستجردی، جلیلی و چه بسا ولایتی و رضایی مواجه خواهیم شد. جبهه اصلاحات هم شاید شاهد طرح نام‏های چون؛ ظریف، مطهری، جهانگیری در کنار عارف است.

اپیزود پنجم- سناریوهای باغ سیاست اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری

در میان اصلاحاتیان برخی موقعیت حسن روحانی در جلب آرای عمومی را مطلوب ارزیابی نمی‏کنند. اینان در درون جریان اصلاحات به فکر جایگزین برای وی هستند. اینان سناریوهای برای این مهم دارند. در سناریوی اول در صدد رایزنی با بزرگان جریان اصلاحات جهت فشار به روحانی هستند که ایشان اصلاً از حضور در انتخابات ریاست جمهوری خودداری و ثبت نام نکند. در سناریوی دوم در صورت ثبت نام اسناد مربوط به نزدیکان جناب روحانی در اختیار شورای نگهبان قرار گیرد. در سناریوی سوم؛ اگر فشار به شورای نگهبان با اسناد موثر نبود بایستی وی با نامزد در سایه اصلاح طلبان به دور دوم برود که شکست روحانی در آن مرحله حتمی خواهد بود.

در سناریوی چهارم در صورت رای آوری بایستی آرای دکتر روحانی نسبت به دور اول کمتر باشد تا نتیجه بی توجهی به بدنه جریان اصلاحات را درک نماید. فراموش نکنیم؛ ائتلاف تاکتیکی اعتدال‌-اصلاحات با درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اکنون با بحران رهبری مواجه است. آنها فصل الخطاب ندارند. نوع مناسبات میان جریان اصلاحات و هاشمی رفسنجانی روایتی متناقض است؛ هاشمی رفسنجانی برای اصلاح‌طلبان در دهه 70 عالی‌جناب سرخ‌پوشی بود که به دنبال مرتدسازی سیاسی نسبت به منتقدانش بود؛ اصلاح‌طلبان تندرو مانند حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی شمشیر آخته بر فراز عمر سیاسی وی چرخاندند و شخصیت وی را زیر گیوتین تخریب بردند.

در محافل سیاسی نقل است؛ معاون یک مقام اجرایی ماموریت یافته تا فضای احساسی در مورد آیت الله هاشمی را تا انتخابات استمرار بخشد و حتی آقای روحانی را به نوعی جایگزین آن مرحوم در افکار عمومی و نخبگان بنمایانند .برای کمک به این معاون مقام اجرایی، یک عنصر رسانه‏ای نیز فعال شده است. وی سابقه بسیاری در سردبیری نشریاتی دارد که همواره توقیف شده‏اند. بر اساس برنامه‏ریزی‏های انجام شده حداقل ده مراسم بزرگ با محوریت اعضای حزب کارگزاران و حلقه اعتدال تا اردیبهشت 96 برگزار خواهد شد .احتمالاً در دو مراسم در این زمینه هم رئیس جمهور سخنرانی خواهند داشت .همچنین قرار است بزرگترین این مراسم، مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی باشد.

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.