مردم کاشمر از شورا چه می خواهند

اخبار ترشیز
Typography

پنجمین دوره انتخاب شورای اسلامی شهر و روستا در اولین روزهای سال جدید با ثبت نام جمع کثیری از داوطلبان طراوت خاصی به حال و هوای شهرمان بخشید. به استناد آمار ارائه شده 95 نفر اعم از زن و مرد برای خدمت در سنگر شورای اسلامی شهر کاشمر نامزد شدند.

با توجه به این که این تعداد برای کسب 7 کرسی رقابت می کنند می توان گفت برای هر کرسی شورای  حدود 14 نفر ثبت نام کرده اند . گفتنی است این آمار در شهر تهران 150 نفر برای کسب یک کرسی است.

تعابیر مثبت و منفی از تکثر تعداد ثبت نام کنندگان بیان شده است . برخی حضور تعداد  زیاد ثبت نام کنندگان را نشانه مسئولیت پذیری آحاد جامعه در برابر مردم ذکر کرده و نقش آفرینی این تعداد را ستودنی دانسته اند. اما عده ای نیز با تاکید بر افزایش تعداد جوانان تحصیل کرده در این انتخابات ، نداشتن برنامه  و نداشتن عملکرد و تاکید بر عنصر شانس را دلیل  افزایش شرکت کنندگان دانسته اند. عده ای نیز بر این عقیده اند که حضور تعداد زیاد ثبت نام کنندگان نشان می دهد جایگاه شورا برای مردم ناشناخته است و بسیاری را تصور بر آن است که برای حضور شورا نهایت کاری که باید بکنند این است که ثبت نام کنند و در لیست قرار گیرند.

در این گزارش تلاش کردیم  تحلیل سوم یعنی شناخت و یا عدم شناخت مردم از جایگاه شورا و انتظارات مردم از اعضای شورا را مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا سوالات را با زنان خانه دار به عنوان بخش عظیمی از جمعیت که در انتخابات سهم عمده ای دارند مطرح کردیم. آنچه از پاسخ ها دریافتیم کمی اطلاعات این بخش جامعه نسبت به وظایف شوراییان بود . آسفالت بخش های مختلف خیابان ها و یا حتی کوچه ها، جابجایی سطل های زباله  و آیلند خیابان امام از پاسخ های موردی زنان بود. می توان گفت بیشترین درصد  پاسخ ها را آسفالت به خود اختصاص داد. باید به عرض مخاطبان برسانیم که پاسخ اکثر آقایان نیز دست کمی از پاسخ خانم ها نداشت  به نظر می رسد نقش ها و وظایف شوراییان به درستی برای عموم مردم مشخص نیست.

این پاسخ ها از دو منظر قابل بررسی است. اول این که اگر شهروندان عادی تجربه و شناخت کافی از مسائل شهری نداشته باشند چگونه می توانند نمایندگان موثری انتخاب کنند و دوم این که عملکرد شوراییان در مدت 16 سال چرا باید تا این حد برای مردم ناشناخته باشد. بسیاری از ملموس ترین خواسته های مردم که همه روزه با آن روبرو هستند بیش از آن که از مسئولان عالی رتبه کشوری مطالبه شود باید از طریق مسئولان شهری حل و فصل گردد که در این میان شورای شهر با انتخاب شهردار می تواند نقش عمده ای را ایفا کند .

در ادامه به سراغ کسانی رفتیم که حساسیت و دغدغه بیشتری نسبت به امور شهر دارند. نظرات این افراد به صورت اجمال برای شما خوانندگان گرامی درج می شود.

سعید شفیعیان با بیان این که شورا نهاد تصمیم گیری و نظارتی برای مدیریت شهری به شمار می رود اظهار داشت: به نظرم اعضای شورا باید چکیده ای از بهترین ها ی شهر یا روستا  به لحاظ اتخاذ تصمیم و ارائه برنامه  برای مدیریت شهری باشند و قدرت و جسارت نظارت را نیز داشته باشند. از منتخبینی که به لحاظ این ویژگیها ضعیف باشند نمی توان اداره شهر یا روستایی پویا و رو به توسعه را برای چهار سال آینده آن شهر و روستا انتظار داشت.از این رو انتخاب رای بر اساس هم ولایتی , هم جناح و فامیل گرایانه آفتی برای انتخابات شوراها خصوصا برای شهرهای کوچک و روستاها به شمار می رود .

سمیرا لنگری کارشناس ارشد عمران و شهرسازی اجرای صحیح قوانین مربوط به شهرداری اعم از شهرسازی ،ترافیک، اجتماعی ، فرهنگی ،عدم فعالیت سیاسی و تمرکز بر امور شهرداری، شناسایی نارسایی های شهر و آسیب شناسی مشکلات فعلی،شناسایی نقاط قوت و ضعف نیروهای شهرداری،شناسایی پتانسیل های بالقوه شهر،نظارت بسیار قوی بر مدیریت هزینه های شهرداری،جلوگیری از استخدام بی رویه و غیر متخصص سفارشی،انتخاب یک شهرداری قوی و متخصص و مدیر واقعی بدون گرایش سیاسی،عدم دخالت در جابه جایی نیروها و استقرار نظام شایسته سالاری،شناسایی منابع درآمدی پایدار هر شهر با توجه به امکانات شهر و شهرستان، ایجاد امکانات جهت جذب سرمایه گذار و استفاده  از نظرات مشاورین ذی صلاح را از اهم وظایف اعضای شورای شهر می داند.

هادی قاسمی یکی از هنرمندان شهرمان می گوید: به نظر من باید افرادی به شورا بروند که بدانند  با رای مردم  در این جایگاه قرار گرفتتند و قرار است خادم مردم باشند نه ارباب مردم، حزبی و جناحی رفتار نکنند، چه بسیار لطمه هایی خوردیم از این بازی های جناحی تو این شهر کوچک، آگاه به مسائل شهری باشند و هدفشان خدمت باشد نه خودنمایی. شخصا به عنوان یک هنرمند دوست دارم یک هنرشناس هم در شورا باشد و درد هنرمندان را بفهمد. به معنای واقعی کلمه دغدغه هنر و فرهنگ شهر رو داشته باشد.مردم به برنامه های فرهنگی و هنری نیاز دارند و من این رو به وضوح در برنامه های متعددی که اجرا کردم مشاهده کردم. پس انتظار دارم افرادی که راهی شورا می شوند علاوه بر مسائل کلان شهری به این بخش هم نگاه ویژه داشته باشند.

علیرضا اسحق خانی یکی از فرهنگیان کاشمری نیز معتقد است که بینش اجتماعی اعضای شورا باید قوی تر از بینش سیاسی آنان باشد . دست از منش های فردی بردارند و با وحدت رویه از کار مردم گره گشایی کنند. دلسوز مردم باشند . اعضای شورا به خاطر ارتباط بیشتر با مردم می توانند درد آنها را بفهمند . لازم است شوراییان با مردم راه بیایند و کاری نکنند مردم هر روز احساس تنگنای بیشتری کنند. مسئله مهم دیگر روراست بودن است از اعضای شورا می خواهیم در همه حال مطابق رضای خدا و خلق خدا رفتار کنند.

راضیه احمدی در این مورد می گوید: میخواهم کسی تو شورا باشد که توانایی قدرت پیگیری مشکلات مردم را داشته باشد  قدرت بیان خوبی داشته باشد.  بتواند با مردم هم ذات پنداری کند . دنبال کسب شهرت  و مقام نباشد . از جنس اکثریت مردم باشد. با همه قشر آدمی بتواند ارتباط برقرار کند . مشکلات همه را بشناسد و بتواند راه حل ارائه بدهد . وعده هایی بدهد که بتواند بعد از انتخاب شدنش آنها را عملی کند .  به مردم به چشم پله ای برای تجارت و مقام نگاه نکند و صادق باشد والبته پیشنهاد می کنم  بگذارد مردم عاقلانه و درست انتخاب کنند  مثلا تهیه ارزاق در آستانه انتخابات یکی از روش های تبلیغات نامزدها و از دلایل آرا نباشد . در واقع  از نقطه ضعف مردم برای بالا کشیدن خودش استفاده نکند.

به طور کلی  با توجه به نظرات مختلف مردم می توان گفت در انتخابات شورای شهر لازم است موارد ذیل مد نظر قرار بگیرد:

 

  • مسلما انتخاب متخصصان خیلی مهم است ولی اهلیت داشتن خیلی مهم تر از داشتن تخصص است . باید کسانی انتخاب شوند که اهلیت شهر را داشته باشند . باید کاشمر و جذابیت هایش را بشناسند و دوست بدارند.دلسوز شهر باشند. داشتن شهری با صفا و جذاب جزو اولویت هایشان باشد .
  • در انتخاب اعضای شورا از سیاست زدگی دوری کنیم و به جای وارد کردن افراد صرفا سیاسی و یا درگیر شدن با لیست های حزبی و سیاسی ، فرصت را به افراد متخصص و دارای تجربه و صلاحیت کاری مربوط به حوزه های مختلف شهری بدهیم .
  • با توجه به این که طرح های زود بازده مردم را راضی تر نگه می دارد ، شورا و شهرداری بیشتر به سمت این گونه طرح ها سوق پیدا کرده اند . بهتر است طرح های بلند مدت بیشتری که مورد نیاز شهر است در دست اقدام قرار گیرد . این موضوع منکر داشتن برنامه ها و طرح های زودبازده نمی باشد . شهری زنده و پویا خواستار داشتن چشم اندازهای بلندمدت نیز می باشد تا چندین سال آینده ترافیک و آلودگی و هزاران مشکلی که الان گریبان پایتخت را گرفته گریبان فرزندان ما را نگیرد.
  • با توجه به کوچکی نسبی شهر عمده افراد همدیگر را می شناسند ، اگر هم کاملا آشنا نباشند با واسطه یا بی واسطه زمینه این آشنایی را فراهم می آورند و قسمتی از رای ها صرفا جهت آشنایی نباشد و یا گرایش های محلی و منطقه ای جزو دلیل اصلی رای به نامزد نگردد بلکه رزومه نامزدها را بررسی کنند و اصلح را انتخاب کنند.
  • یک شورای شهرکارآمد تلفیقی است از قدرت فکری نخبگان و نیروی انرژی نسل جوان ، جوانگرایی در شورای شهر کاشمر جزو ملزومات باشد.
  • یکی از وظایف مستقیم اعضای شورا ، انتخاب شهردار است . باید اعضای شورا بدون سیاسی کاری انتخاب شوند . چرا که یکی از شروط اصلی خدمتگزاری صادقانه به مردم ، پرهیز از تمایلات جناحی و حزبی است و یکی از بزرگترین انتظارات شورا از مردم ، انتخاب شهرداری کارآمد و دلسوز است .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.