طالبی کاشمر؛ محصولی خوش طعم با بازاری تلخ!

اخبار ترشیز
Typography

: شهرستان کاشمر مهمترین قطب تولید محصول پرطرفدار طالبی در استان خراسان رضوی است به گونه‌ای که هم به لحاظ سطح زیر کشت و هم به لحاظ طعم و مزه، حرف اول را در استان می‌زند.امسال اما کام طالبی‌کاران کاشمر آن گونه که باید و شاید، شیرین نشد

و مشکلات پیش روی آن‌ها باعث شده است که نه تنها سود کافی از زحمت‌کشی خود نبرند بلکه حتی در برخی موارد هزینه‌های تولید را هم نتوانند از فروش محصول طالبی خود به دست بیاورند.

در این گزارش در گفتگو با چند نفر از تولید کنندگان طالبی در دهستان بالاولایت کاشمر و نیز مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان به بررسی وضعیت بازار طالبی در سال جاری و علل پدید آمدن این مشکل پرداخته‌ایم.

امید آنکه هم کشاورزان و هم مسئولان، با بررسی شرایط و علل به وجود آمدن مشکلات در سال جاری با برنامه‌ریزی برای سال‌های آینده شرایطی را فراهم کنند که طالبی کاشمر فقط کام مصرف کننده را شیرین نکند بلکه کام خود کشاورزان نیز از طالبی کم نظیر این شهرستان، شیرین شود.

ابتدا با چند تولیدکننده به گفتگو نشستیم.

اختلاف شدید قیمت طالبی از زمین‌های کاشمر تا مغازه‌های مشهد!

مرتضی مختاری که در روستاهای فرگ و رزق آباد کاشمر مشغول تولید محصول طالبی است گفت: مشکل اصلی ما این است که درآمدهای ما کفاف هزینه‌های تولید طالبی را نمی‌کند مثلاً طالبی ما را در زمان اوج تولید، بازار مشهد کیلویی 350 تا 400 و در نهایت 500 تومان می خرند اما در مغازه‌های مشهد به قیمت کیلویی 1500 تا 2 هزار تومان کمتر به مشتری نمی‌دهند!

وی افزود: ما هزینه‌های زیادی برای تولید طالبی باید انجام دهیم به عنوان مثال یک دانگ آب را باید 3 میلیون و 500 هزار تومان پول بدهیم یعنی ما برای کشت 100 من زمین باید 7 میلیون تومان فقط پول آب بدهیم علاوه بر اینکه هزینه‌های پلاستیک و میلگرد و... هم وجود دارد که در مجموع حدود 9 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که تا امروز شاید فقط نیمی از این مبلغ به دست ما آمده است و معلوم نیست تا پایان فصل برداشت حتی هزینه‌هایی که انجام داده‌ایم به دست ما برسد.

این کشاورز ادامه داد: الآن آب هم کم شده است و به همین دلیل قیمت آن افزایش داشته به طور مثال سال گذشته ما همین آب را به قیمت هر دانگ 1 میلیون و 500 هزار تومان و در نهایت 2 میلیون تومان اجاره می‌کرده‌ایم اما امسال باید برای هر دانگ آب 3 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت کنیم.

مختاری خاطرنشان کرد: بالأخره باید بگوییم که دلمان خون است و امید ما فقط به خداست چرا که سود اصلی به دست ما نمی‌رسد یعنی برای هر بار ما که دو تن باشد 200 هزار تومان میدان‌باری ها کمیسیون می‌گیرند و 180 هزار تومان هم باید کرایه بدهیم یعنی وقتی حساب می‌کنی چیز زیادی دست ما را نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: بیشتر اهالی مشغول تولید طالبی هستند و امسال هم خیلی زیاد زمین کاشته‌اند و لذا بازار خوب نیست.

هزینه‌های بالای تولید و درآمد اندک

مجید صبری از اهالی روستای بهاریه کاشمر هم که سال گذشته طالبی تولید می‌کرده است اما امسال به تولید تیل روی آورده خاطرنشان کرد: چون سال‌های گذشته دیدیم که قیمت طالبی بسیار پایین آمده و تأمین هزینه‌ها را هم نمی‌کند و حتی مجبور می‌شدیم طالبی‌ها را جلوی گوسفندها بریزیم لذا امسال منصرف شدیم و نکاشتیم.

وی افزود: سال گذشته وقتی یک ماشین 2 و نیم تن بار طالبی ما را به مشهد می‌برد بعد از کم کردن هزینه‌های کمیسیون و کرایه راه، برای ما 300 هزار تومان پول می‌آورد و امسال هم وضعیت بهتر نیست به طوری که سر زمین طالبی را از کشاورز به قیمت 250 تا 300 و در اواخر به 400 تومان می‌خریدند!

این کشاورز به محصول تیل اشاره کرد و گفت: الآن تیل به تولید رسیده است که باز قیمت آن به نسبت طالبی بهتر است چون در کاشمر به قیمت 600 تومان می‌خرند اما تیل هم با توجه به هزینه‌های بالای تولید مثل پلاستیک، سم‌پاشی و... کفاف نمی‌کند چرا که ما برای 200 من زمین تیل فقط 4 میلیون تومان هزینه پلاستیک و سم‌پاشی کرده‌ایم.

حسین میری کشاورز دیگری که در روستای فرگ کاشمر به تولید طالبی مشغول است هم گفت: طالبی امسال قیمت مناسبی ندارد به طوری که ما امسال 30 من زمین اجاره کرده و آب هم اجاره کرده‌ایم و حدود 4 میلیون تومان هزینه آب و ... کرده‌ایم اما بعید است هزینه‌های آن تأمین شود چون تا زمانی که تولید زیاد بود سر زمین از ما کیلویی 260 تومان می‌خریدند و وقتی محصول کمتر شد کیلویی 400 تومان و ما حتی به مشهد هم طالبی فرستاده‌ایم اما آنجا هم قیمت مناسبی نداشت.

وی خاطرنشان کرد: شرایط باید طوری باشد که سود اصلی نصیب کشاورز شود ولی الآن نه فقط در مورد طالبی که در مورد سایر محصولات کشاورزی هم می‌بینیم که از کشاورز ارزان می‌خرند اما خودشان گران می‌فروشند و سود عمده به دست دلال می‌رود یعنی الآن یک نیسان بار طالبی که از کاشمر به مشهد می‌رود 200 هزار تومان کمیسیون و 200 هزار تومان کرایه می‌گیرند و از این نیسان حدود 500 هزار تومان نصیب خود کشاورز می‌شود.

 

علل کاهش قیمت طالبی در بازار به روایت مدیر جهاد کشاورزی کاشمر

برای پیگیری این مسأله با مدیر جهادکشاورزی کاشمر هم به گفتگو پرداختیم.

مهندس سید ابوالقاسم موسوی در این زمینه گفت: یکی از علل افت قیمت طالبی در سال جاری این است که سطح زیر کشت این محصول در کاشمر از 500 هکتار در سال گذشته به 680 هکتار در سال جاری افزایش یافته است.

مدیرجهاد کشاورزی کاشمر در مورد علل افزایش سطح زیر کشت محصول طالبی در کاشمر اظهار داشت: هر چند در سال‌های اخیر شاهد کاهش منابع آب کشاورزی هستیم اما با توجه به بارندگی‌های اواخر سال گذشته و اوایل امسال و نیز از آنجا که کشاورزان با استفاده از روش‌هایی مانند مالچ پلاستیک و تونل پلاستیک بهره‌وری آب را افزایش داده و بین 50 تا 55 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند لذا شاهد افزایش سطح زیر کشت علی‌رغم کاهش منابع آبی هستیم.

وی با بیان اینکه مبارزه با علف‌های هرز و آفات و امراض نیز تولید محصول را افزایش داده است ادامه داد: یک موضوع مهم در سال جاری مربوط به سرمازدگی باغ‌های انار منطقه است که با توجه به کف‌بُر شدن این باغ‌ها شاهد کشت طالبی در داخل باغ‌ها و نیز اختصاص آب این با‌غ‌ها به محصول طالبی هستیم که همه این عوامل باعث شده است طالبی‌کاران شهرستان کاشمر که در بخش مرکزی و به خصوص دهستان بالاولایت متمرکز هستند و نیز در دهستان پایین ولایت و حتی شهرستان‌های اطراف مانند مه‌ولات، خلیل آباد و حتی بردسکن اقدام به کشت طالبی کنند که همین مسأله سطح زیر کشت طالبی را در سال جاری به شدت بالا برده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر افزود: این در حالی است که کشش بازار استان در حد محصول همان 500 هکتار است و اگر تولید بیشتر شود عرضه زیاد شده و شاهد افت قیمت هستیم لذا انتظار این است که خود کشاورزان میزان سطح زیر کشت را رعایت کنند و به خصوص کشت طالبی را به شهرستان‌های همجوار نکشانند چرا که اگر این موضوع گسترش پیدا کند برای طالبی‌کاران دهستان بالاولایت کاشمر مشکل جدی به همراه خواهد داشت.

موسوی تصریح کرد: متأسفانه از همین دهستان بالاولایت کاشمر، کشاورزی بوده که امسال در شهرستان بردسکن اقدام به کشت 14 هکتار کرده است و از آنجا که بردسکن و سایر شهرستان‌های اطراف کاشمر دارای هوای گرم‌تری نسبت به کاشمر هستند اگر کشت طالبی در این شهرستان‌ها گسترش پیدا کند محصول زودتر دست داده و طالبی‌کاران دهستان بالاولایت کاشمر را تحت تأثیر قرار می‌دهد کما اینکه امسال تحت تأثیر قرار داده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر به یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت طالبی کاشمر در سال جاری اشاره کرد و گفت: از آنجا که بازار اصلی طالبی کاشمر، مشهد می‌باشد و با توجه به اینکه امسال اوج برداشت محصول طالبی با ماه مبارک رمضان همزمان شده بود و در این ماه هم تعداد زائران در مشهد اندک است لذا استقبال زیادی از طالبی کاشمر در مشهد انجام نشد اما هم اکنون و بعد از ماه مبارک که طالبی روستای فرشه کاشمر دست خواهد داد مشکلات کمتری نسبت به محصول طالبی روستاهای رزق آباد، فرگ، جردوی و... خواهد داشت چون هم نوع طالبی روستای فرشه تفاوت داشته و ماندگاری بهتری دارد و هم در زمانی به عمل می‌آید که زائران بیشتری در مشهد حضور خواهند داشت.

ویژگی های منحصر به فرد طالبی کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در مورد ویژگی‌های محصول طالبی کاشمر اظهار داشت: کاشمر به لحاظ سطح زیر کشت و میزان تولید محصول طالبی رتبه اول استان را دارد ضمن اینکه طعم و مزه طالبی کاشمر هم سرآمد است.

وی افزود: علاوه بر اینکه طالبی خواص زیادی دارد ویژگی محصول طالبی کاشمر این است که با توجه به استفاده از روش‌های مختلف مانند مالچ پلاستیک و... توسط طالبی‌کاران کاشمر که منجر به جلوگیری از آفات و امراض می‌شود، بیشتر اراضی تحت کشت طالبی کاشمر سم‌پاشی نمی‌شود و یا سم‌پاشی فقط در مراحل اولیه انجام می‌شود و لذا در داخل میوه هیچ گونه اثری از سم نیست.

موسوی تأکید کرد: به همین دلیل محصول طالبی کاشمر یک محصول سالم و حتی ارگانیک است که این ویژگی بارز طالبی کاشمر است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر خاطرنشان کرد: در کاشمر به ازای هر هکتار سطح زیر کشت حدود 25 تن محصول طالبی برداشت می‌شود و لذا امسال حدود 17 هزار تن طالبی در کاشمر تولید شده است که به نسبت سال گذشته که تولید ما در حدود 12 هزار و 500 تن بوده است حدود 4 هزار و 500 تن افزایش داشته است.

 

کشاورزان به کشت جایگزین فکر کنند

وی با تأیید مشکلات طالبی‌کاران کاشمر اظهار داشت: پرورش محصول طالبی شرایط سختی دارد و مراقبت‌های بسیار زیادی می‌خواهد ولی امسال این کشاورزان درآمد بسیار کمی از این محصول به دست آوردند به گونه‌ای که حتی برخی اجاره کارها تا یک سوم هزینه‌ای که انجام داده‌اند را هم نتوانسته‌اند به دست بیاورند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که طالبی‌کاران به دنبال کشت‌های جایگزین باشند از جمله خود همین طالبی انواع متنوعی دارد که میزان ماندگاری محصول را افزایش می‌دهد به خصوص با توجه به اینکه بازار اصلی طالبی کاشمر در مشهد می‌باشد و نیاز به ماندگاری بیشتری دارد این موضوع می تواند مؤثر باشد و بخشی از مشکل را حل کند.

موسوی افزود: از دیگر کشت‌های جایگزین برای تولیدکنندگان طالبی می‌توان به گیاهان دارویی و حتی گندم و جو اشاره کرد به خصوص در مورد گندم که هم یک محصول استراتژیک است و هم قیمت توافقی آن امسال 1300 تومان اعلام شد که باز هم از قیمت طالبی بیشتر است لازم است کشاورزان توجه بیشتری داشته باشند لذا حرکت به سمت کشت جایگزین و نیز جلوگیری از افزایش سطح زیرکشت از جمله مسائلی است که باید برای بهبود بازار طالبی کاشمر مد نظر کشاورزان قرار گیرد.

سود اصلی به کشاورز نمی‌رسد

وی در پاسخ به سؤالی در مورد نقش دلال‌ها در بازار طالبی کاشمر اظهار داشت: ما در این مورد دلال به آن معنی نداریم بلکه بیشتر همان میدان باری‌ها هستند و این مشکل مربوط به همه محصولات کشاورزی است که استفاده هنگفت را میدان باری‌ها و فروشندگان جزء می‌برند و این مشکلی است که مربوط به کل سیستم عرضه و تقاضای ما می‌شود.

موسوی ادامه داد: ادارات و دستگاه‌های مختلف باید بنشینند و این مشکل را حل کنند چرا که متأسفانه هر ساله در همه محصولات کشاورزی، سود اصلی به جیب میدان باری‌ها و فروشندگان جزء می‌رود و کشاورز ما آن گونه که باید و شاید سود زحمت‌کشی خودش را نمی‌بیند.

وی در مورد فرآوری محصول طالبی و صنایع تبدیلی این محصول گفت: هم اکنون در حال پیگیری هستیم که بتوانیم با متقاعد کردن شرکت‌های صنایع جانبی محصولات کشاورزی آن‌ها را به سرمایه گذاری در این محصول ترغیب کنیم چرا که امکان تولید کمپوت طالبی و نیز فالوده طالبی و مصرف آن با همان طعم در خارج از فصل وجود دارد و اگر فرآوری این محصول در کاشمر انجام شود نقش مهمی در اقتصاد و بازار طالبی خواهد داشت.

وی در توصیه‌ای مجدد به کشاورزان کاشمر گفت: تأکید ما این است که الگوی کشت را رعایت کنند و سطح زیر کشت طالبی در کاشمر را از همان میزان 500 هکتار افزایش ندهند و به خصوص طالبی را در شهرستان‌های همجوار کشت نکنند چون این شهرستان‌ها گرم‌تر است و محصول زودتر به ثمر می‌رسد لذا یک رقیب مطرح برای طالبی کاشمر خواهند بود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.