نیروی انتظامی در کاشمر هر روز از روز قبل بهتر است

اخبار ترشیز
Typography

نشریه در تلاش است تا طی بیست شماره با برخی از مسئولان و مدیران و چهره‏ های مشهور مصاحبه کند. در شماره قبل مصاحبه با امام جمعه تقدیم حضورتان شد. مطابق لیستی که تهیه کرده بودیم سراغ نفر دوم رفتیم. بنده خدا مصاحبه را موکول به بعد از مرداد و استقرار دولت دوم دکتر روحانی نمود.

امیدواریم در آن روزگار در دیارمان حضور داشته باشند و بتوانیم مصاحبه ‏ای با ایشان داشته باشیم. نفر سوم هم مصاحبه را حواله به تاریخی دیگر کرد. تا آن تاریخ در انتظار خبر دادنش بودیم که هنوز که هنوز است خبری از خبرشان نیست. نفر چهارم اشارت به دستور فرادستانش کرد که نباید مصاحبه کنند.

این هم یکی از مشکلات مطبوعات است که روسا بعضاً ممنوع ‏المصاحبه هستند. نفر پنجم و ششم با انجام مصاحبه موافقت کردند. نفرات بعدی هم در نوبت مصاحبه قرار گرفتند.

 سرهنگ باقری سه سال و نیم است که میهمان ما کاشمری‏هاست. اهل سرولایت نیشابور است و همولایتی سردار شهید نورعلی شوشتری . در پاسخ دادن نهایت دقت را دارد. به تعبیری شبیه دیپلمات‏ها صحبت می‏کند. این رفتارش جالب بود. در همان ابتداء علتش را فهمیدیم. باقری دانش‏ آموخته مترجمی زبان روسی است و قریب هشت سال با دیپلمات‏ها در مرزبانی نشست و برخاست داشته است.

جناب سرهنگ لطفاً کمی خودتان را برای خوانندگان‏مان معرفی کنید:

اصالتاً نیشابوری هستم. تحصیلاتم در رشته ‏های متفاوتی است. سه مدرک کارشناسی مترجمی زبان روسی، حقوق و الهیات دارم. و همچنین دانش ‏آموخته مقطع کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی هستم. 29 سال سابقه خدمت دارم و در مشاغل مختلف در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نظیر؛  مترجم مرزبانی در منطقه سرخس در سطح دیپلماسی، فرماندهی انتظامی شهرستان فریمان و اینک در کاشمر در خدمت شما هستم. شاید برای خوانندگانتان جالب باشد اگر بدانید در دوران هشت ساله ساخت سد دوستی در سرخس حضور داشتم و در این مدت تمام کارهای مترجمی جلسات بین مرزبانان دو کشور و سایر هیئتها تا سطح وزارتخانه( وزارت نیرو و وزارت امور خارجه) انجام داده ام.. اکنون سه سال و شش ماه است در خدمت مردم شریف کاشمر هستم.

کاشمر را در مقایسه فریمان چگونه ارزیابی می‏کنید؟

کاشمر و شهرستان فریمان دارای وجوه مشترک هستند. اول اینکه مردم دو شهرستان انسانهای مومن و متعهد هستند. دوم بحث سیاسی بودن دو شهرستان است؛ اما سیاست در شهرستان کاشمر عملاً از شهرستان فریمان یک سر و گردن بالاتر است. احساس می‏کنم گروه‏هایی سیاسی که در کاشمر فعالیت دارند از شهرستان‏های دیگر داغ تر هستند. مزیت شهرستان کاشمر این است که جرایم خشن نظیر؛ سرقت مسلحانه، قتل مسلحانه، آدم‏ربایی، راهزنی  الحمد لله وجود نداشته است؛  نیروی انتظامی در راستای انجام وظیفه خود طرح‏های لازم را در موعد مقرر اجرا کرده است و شُکر خدا در کاشمر امکانات مورد نیاز ما مهیا است و هیچ گونه کمبودی نداریم. به طوری که می توان گفت هر روز نیروی انتظامی از روز قبل بهتر است.

چه مواردی در سطح شهرستان بیشتر مورد نظر شماست؟

 وظیفه ذاتی ما برقراری نظم و امنیت، تامین آسایش فردی و عمومی و دفاع از ارزش‏های انقلاب اسلامی در چارچوب مرزهای کشور است. این مسایل همیشه در دستور کار ماست  و هیچ گاه فراموش نمی‏شود، اما آنچه در سطح شهرستان بر آن  تمرکز داریم در درجه اول برخورد با کسانی است که نظم عمومی را می‏خواهند به هم بزنند که با آنها برخورد جدی انجام می‏شود؛ بحث توزیع مواد مخدر و معتادین و کارتون‏ خواب‏ها را در دستور کار داریم، به لحاظ اینکه بحث اعتیاد با سایر جرایم ارتباط مستقیم دارد و هر چه در برخورد با مواد مخدر سرمایه‏ گزاری کنیم، اثرات مثبت آن را در حوزه سایر جرائم شاهد هستیم.

 بحث روانسازی ترافیک و پیشگیری از تصادفات و ارتقاء فرهنگ رانندگی نیز مد نظر ماست و به صورت جدی پیگیر آن هستیم. بالغ بر 70 هزار دستگاه موتورسیکلت در سطح شهرستان داریم. کاشمر در سطح استان و حتی کل کشور ملقب به شهر موتوسواران است. خوشبختانه در چند سال اخیر اگر هر سال نسبت به سال قبل آمار فوتی کاهش نیافته، حداقل افزایش هم پیدا نکرده است. کاشمر  عضو کمیته جهانی جوامع ایمن است. در جلسات این کمیته حضوری فعال داریم و نظرات کارشناسی خود را ارائه می‏دهیم.

بهترین و تلخ‏ترین خاطره خود را در دوران حضور در کاشمر بیان کنید؟

شیرین ترین خاطره در شب عید 92  می باشد در حالی که تحویل سال حدود ساعت ۲۲ بود یک مورد کودک ربایش کودک با انگیزه سرقت گوشواره بو که همزمان با نمازمغرب و عشا در مسجد جامع توسط یک خانم اتفاق افتاد که بلافاصله کلیه عوامل پلیسهای تخصصی در صحنه حاضر  شدیم، انگار نه انگار که شب عید بود، از همه امکانات استفاده کردیم و تقریباً ساعت یازده و نیم شب بود که  کودک را نجات و  به آغوش مادرش بازگرداندیم. بعد از نجات بچه تازه یادم آمد که شب عید است ، با همکاران مصافحه و عید را به همدیگر تبریک گفتیم.

تلخ‏ترین خاطره هم مربوط به یک کودک ۱۶ ماهه است که متاسفانه مادرش این طفل معصوم را به یک پاتوق استعمال مواد مخدر برده بود که نفرات حاضر در محل در حین مصرف مواد مخدر  اقدام به آزار و اذیت کودک و سوزاندن بدن او بوسیله سیگار و سیم کرده بودند.

معروف است که پلیس از خلافکار یک قدم جلوتر است، آیا در کاشمر هم این موضوع صدق می‏کند؟

دقیقاً همین طور است. همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی و شیوه های ارتکاب جرائم نیروی انتظامی هم تلاش کرده یک گام جلوتر قدم بردارد. به گونه ای که در ناجا شاهد تشکیل دانشکده‏ های فنی و پذیرش دانشجو در و رشته‏های اطلاعات، آگاهی، راهبر و رسته‏های مختلف  هستیم. نیروها در رسته‏های تخصصی آموزش می‏بینند. همه به فناوری روز مجهز  می‏شوند. دانشکده امین ناجا هر سال از بین  زبده‏ترین و توانمندترین افسران در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد

 و از وجود آنان در لایه های مختلف مدیریتی استفاده می گردد. در حال حاضر در کاشمر قریب ده درصد از نیروها دارای تحصیلات کارشناسی ارشد هستند. شاهد اخذ رتبه ‏های برتر توسط نیروهایمان در رده استانی و کشوری هستیم. کارکنان حضوری فعال در انواع کارگاه‏ها و دوره‏ها دارند. توانسته‏ ایم آخرین فناوری موجود را به نیروهای خود منتقل کنیم. بر تمام حوزه‏های تعریف شده برای کارمان مسلط هستیم. مدام در حال رصد مسایل محوله می‏باشیم.

 شما و نیروهای تحت امرتان تا چه اندازه ای توانسته اید رضایتمندی شهروندان را جلب نمایید؟

در درجه اول باید گفت نیروی انتظامی نمی‏تواند صد در صد رضایت مردم را جلب کند، به هر حال افرادی که به ما مراجعه می‏کنند یکی شاکی است و یکی متشاکی، افرادی که پرونده به نفعشان تمام شود از نیروی انتظامی راضی است و اگر به ضررشان تمام شود ناراضی خواهند بود اما با این وجود ما همواره خدمت به مردم و گره گشایی از کار آنان، سرعت عمل در ارائه خدمات، داشتن گوش شنوا و سعه صدر، صحت عمل به کارکنان خود گوشزد می نماییم .

 سعی کرده ایم با مردم برخورد قانونی و با رأفت اسلامی داشته باشیم، در عین حال شهروندان می توانند هرگونه انتقاد، شکایت، تقدیر و یا پیشنهاد را از طریق تلفن ۲۹۷ به ما منعکس نمایند. ما مکلفیم ضمن بررسی  پاسخ قانع کننده به مخاطب بدهیم.

ارتباط سرهنگ باقری با مردم در خارج از چارچوب سازمانی چگونه است و چقدر با مردم بدون تکلف ارتباط رو در رو دارید؟

  به شخصه سعی کردم با مردم ارتباطی دوستانه داشته باشم. در بسیاری از دانشگاه‏ها و مساجد و روستاها و مدارس شهرستان حاضر شدم و در جریان مشکلات اقشار مختلف قرار دارم. نیروهای خدوم ناجا نیز در سطح شهرستان سعی بر رعایت قانون و تکریم مردم دارند. وقتی در مسیری در داخل شهر راه می‏روم، خیلی‏ها مرا با اسم صدا می‏زنند . سعی کرده ام در بین مردم باشم.

آیا حوزه فضای مجازی را رصد می‏کنید؟

شهرستان ما تا سال ۹۵ فاقد پلیس فتا بود. با پیگیری‏هایی که انجام دادیم، پلیس فتا را قبل از عید در سطح شهرستان راه اندازی کردیم. مقرش دور میدان شهید غلامی و در کنار پلیس آگاهی است، تمام جرایمی را که در فضای مجازی اتفاق می‏افتد رصد می‏شود. برخی موارد را فتای کاشمر به نتیجه می‏رسانند، برخی موارد به استان منعکس می‏شوند. بیشتر پرونده های متشکله در این پلیس در حوزه مسایل منکرات، اخاذی، ایجاد مزاحمت و کلاه‏برداری بوده است.

وضعیت کلاه ایمنی کدر کاشمر چطور است؟

 

مناسب نیست. در سال گذشته بالغ بر 70 درصد تصادفات منجر به فوت ناشی از عدم استفاده از کلاه ایمنی بود. به خاطر اهمیت موضوع در مدارس، دانشگاه، ادرات جلسات و نشست‏های مختلفی شرکت نموده و بحث استفاده از کلاه ایمنی را تبیین نموده ایم. از نظر قانونی نیز برایشان عنوان کردیم افرادی که از کلاه ایمنی استفاده نمی‏کنند طبق قانون باید مبلغ ۶۰ هزار تومان جریمه پرداخت کرده و علاوه بر آن موتورسیکلتشان توقیف و برای مرحله اول به مدت یک هفته به پارکینگ انتقال خواهد یافت . با وجود این می‏توانیم بگوییم هنوز فقط 10 تا 15 درصد موتورسواران از کلاه ایمنی استفاده می‏کنند که آمار رضایت بخشی نیست. با همکاری نهادهای مختلف سعی در فرهنگ‏سازی برای استفاده از کلاه ایمنی داریم.

پایش تصویری موجود در شهر چه ارتباطی به ناجا دارد؟

پایش تصویری طرح مشترک بین شهرداری و نیروی انتظامی می باشد و پلیس در راستای برخورد با تخلفات راهنمایی و رانندگی و همچنین کشف بسیاری از جرائم از آن بهره برداری می نماید.

از رسانه‏ ها چه توقعی دارید و نظرتان در باره نشریه ما چیست؟

رسانه ‏ها بیانگر وقایع و تحلیل‏گر مسایل جامعه هستند. این کار مهم باید از سر انصاف و صداقت باشد. رسانه ‏ها وظیفه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی را برعهده دارند. یک رسانه به آرامش و امنیت جامعه می ‏اندیشد. ما هم در این راستا با رسانه ‏ها در تعامل هستیم. وظیفه خود می‏دانیم که حافظ آرامش مردم باشیم. قدردان مجموعه‏ های که این مهم را باور دارند، هستیم. نشریه سرو کاشمر تعامل خوبی با ما دارد. دقت نظر این نشریه در انتقال مسایل جامعه به مسئولان با تاکید بر تقویت آرامش جالب است. به سهم خود به این نشریه خسته نباشید می‏گوییم.

چه نمره‏ ای به پلیس کاشمر می‏دهید؟

نمره دادن سخت است. از چند باید نمره بدهم؟ خوب طبیعی است باید قدردان زحمات تک تک نیروهای ناجا باشم. از بسیاری نظرات باید نمره بیست از بیست را داد. ولی با توجه به گستره فعالیت ناجا و با عنایت به ضرورت توجه به تکریم ارباب رجوع نمره 18 از بیست مد نظرم است. این هم به این خاطر است که گاهی به خاطر شرایط زمانی و مکانی نیروی ما به عنوان یک انسان شاید در یک لحظه نتواند بسان همیشه تکریم ارباب رجوع نماید. وگرنه یقین دارم ناجا در کاشمر با تمام وجود در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم شریف کاشمر بوده و هست و خواهد بود.

وضعیت روستاها چطور است؟

مشکل عمده در روستاها وقوع نزاع های فردی و دسته جمعی، سرقتهای خرد و خرید و فروش و استعمال مواد مخدر می باشد که در این راستا در هر کلانتری یک گشت خودرویی برای پیشگیری از جرائم در روستاها پیش بینی شده است.الان که فصل برداشت محصولات کشاورزی است با شوراها نشست‏هایی داشتیم که در حفاظت محصولات توجه کافی داشته باشند، ضمن این که پلیس هم وظیفه دارد حافظ امنیت مردم باشد. تعامل خوبی با شوراهای روستاها و دهیاری‏ها و اهالی شریف آبادی‏های شهرستان داریم.

چه توصیه‏ای به مردم شهرستان دارید ؟

ما از مردم می‏خواهیم که به قوانین و مقررات احترام گذاشته و به خود و جامعه هزینه تحمیل نکنند. این انتظار را به ویژه از موتورسواران داریم که بی‏ احتیاطی آنها به غیر از این که مصدومیت و ناراحتی برای خانواده و جامعه به بار می ‏آورد باعث می‏شود مامور انتظامی در حال گشت که باید شرایط شهر را از نظر وقوع جرایم بررسی کند، ساعات زیادی از وقتش را به بررسی موقعیت تصادف، جمع  کردن صحنه تصادف و نوشتن اظهارنامه ‏ها اختصاص دهد. در خواست دیگرم از شهروندان این است که در خصوص پیشگیری از سرقت با پلیس همکاری بیش از پیش داشته باشند وسایل و اماکن خود را به تجهیزات و وسایل بازدارنده از سرقت مانند دوربین مداربسته، قفلهای ضد سرقت، حفاظهای محکم و... مجهز نمایند. و همچنین هر اقدامی را که مستلزم حضور نیروی انتظامی است را بلافاصله به مرکز فوریت‏های پلیسی 110 اعلام نمایند.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.