اشارتی دوباره به ضرورت دعوت رسمی از تولیت آستانقدس رضوی

اخبار ترشیز
Typography

کاشمر یک شهر مذهبی است. شهری که به آن القابی چون نجف اصغر و قم ثانی داده‏اند. کاشمر یکی از 15 شهر وقفی ایران است. یکی از ده شهر تاریخی خراسان محسوب می‏شود. در سال گذشته زمانی که هنوز بحث انتخابات ریاست جمهوری

و کاندیدا شدن حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی مطرح نشده بود، که بحث دعوت از ایشان به کاشمر را در این نشریه مطرح کردیم. بیش از آن نیز در آغازین روزهای انتصاب ایشان به عنوان تولیت آستانقدس رضوی این پیشنهاد ارائه شد. در آذر ماه سال گذشته تصور بر آن بود که ایشان در کاشمر حاضر خواهند شد. 

برخی را اعتقاد بر آن بود که آیین افتتاح فاز دوم کتابخانه شهید مدرس با حضور ایشان انجام خواهد شد. آنانی که به زیارت مزار آقای شهید می‏روند با خواندن نوشته‏ای در جوار ورودی مزار، متوجه شده‏اند که ایشان مسئولیت آرامگاه شهید عرصه تلفیق دین و سیاست را بر عهده دارد. بایسته است ارکان مدیریتی شهر بسان همیشه فارغ از حُب و بُغض‏های سیاسی در دعوت از این چهره ملی و شخصیت مطرح در جهان تشیع پای پیش بگذارند. یقین آقای رئیسی در جریان ارادت مردم کاشمر به آستانقدس رضوی هستند. شاید وقتش باشد که ایشان برای بازید از املاک و موقوفات رضوی سری به کاشمر بزنند.

طرح بازدید تولیت آستانقدس رضوی از کاشمر یک پیشنهاد سیاسی نیست. کاری به اینکه ایشان در کاشمر در انتخابات ریاست‏جمهوری به چه میزان رای آورده‏اند و با نفر بعد از خود چه فاصله‏ای دارند، نداریم، کاری به اینکه برخی از آرای ایشان خوشحال یا ناراحت هستند هم نداریم. هدف آن است که برای یک بار هم که شده از آستانقدس رضوی استدعا کنیم در بحث پیشرفت و توسعه کاشمر حضوری پررنگ داشته باشد. ما مدعی هستیم کاشمر دومین شهر زیارتی استان است. برابر شجره‏نامه‏های که در بقاع متبرکه‏مان نصب است، امامزادگان دیارمان قرابتی نزدیک با ثامن‏الحجج(ع) دارند.

شایسته است امام جمعه، فرماندار، نماینده و سایر ارکان مدیریتی شهرستان طی نامه‏ای به طور رسمی از این مقام محترم برای حضور در کاشمر دعوت به‏عمل بیاورند. در این نامه بایسته است که توانمندی‏های کاشمر مطرح و تهدیدها، فرصت‏ها و آسیب‏های کاشمر در بحث توسعه و  پیشرفت مطرح شود. چه بسا آقای رئیسی تیمی را مامور کند که بحث سرمایه‏گذاری آستانقدس رضوی را در دو بانده کردن بخش‏های باقیمانده محور سه راه شادمهر تا انابد را مطالعه نماید. استدلال ساده‏ای هم قابل طرح است. مشهد شهید مدرس باید دارای بهترین راه‏های مواصلاتی باشد.

باید راه‏های منتهی به شهر امام رضا(ع) یعنی انابد دوبانده باشد. قبول بفرمایید در این سه و نیم دهه نخواستیم یا نتوانستم از بضاعت آستانقدس رضوی برای عمران  توسعه کاشمر بهره ببریم و این در حالی است که در آستانقدس رضوی در رده‏های بالای مدیریتی افراد بسیاری از کاشمر و ترشیز مشغول به کار هستند. یادمان نرود قائم‏مقام فعلی آقای رئیسی روزگاری در دادگستری کاشمر شاغل بوده است و  هنوز با بسیاری از نیروهای ارزشی شهرمان در ارتباط است.

کاشمر دومین شهر زیارتی استان است، مزار آقای شهید هم سهمی در این رتبه دارد. به تبع همین سهم می‏توان از آستانقدس رضوی برای سرمایه‏گذاری در بخش گردشگری کاشمر دعوت کرد. همانطور که ذکر شد سایر بقاع متبرکه شهرستان از اقارب و خویشان نزدیک امام رضا(ع) هستند. روزگاری نگارنده این سطور پیشنهاد کرد که بقاع متبرکه کاشمر با اذن ولی فقیه بسان امامزاده حسین بن موسی‏الکاظم(ع) طبس تحت نظر آستانقدس رضوی قرار بگیرد. اگر کارگروهی تشکیل شود می‏توان راهکارهای بسیاری برای حضور موثر آستانقدس رضوی در کاشمر رصد کرد.

زیبنده است منادیان خدمت به مردم و آنانی که در باغ معنای خود دم از رسیدگی به رشد و توسعه شهرستان را می‏زنند ورای تفکرات سیاسی‏شان به این منظر از حضور آستانقدس رضوی، یعنی کمک به توسعه و پیشرفت کاشمر از طریق سرمایه‏گذاری این نهاد دینی معظم توجه نشان بدهند. امید شاهد توجه به مطالبه دعوت از تولیت آستانقدس رضوی به کاشمر و همزمان دعوت از ایشان برای سرمایه‏گذاری در منطقه باشیم. یک شرکت فرش آستانقدس رضوی در روستای تربقان باعث اشتغال جمعی از اهالی و به تبع آن شکوفایی اقتصاد شد. 

دور از ذهن نیست اگر صنایع وابسته به آستانقدس رضوی را دعوت به حضور در بخش‏های مختلف توسعه شهرستان از معدن و گردشگری تا کشاورزی و صنعت و حتی مسایل فرهنگی و اجتماعی بنماییم. کافی است ارتباطات ارکان مدیریتی شهرستان با این مجموعه خدوم بیشتر و بیشتر شود. امید این مطالبه در میان نیروهای ارزشی دیارمان نهادینه شود و بزرگواری همچون امام جمعه شهرمان و علمای اعلام این مهم را باور نمایند و پیگیر آن باشند. حوزه‏های علمیه شهرستان می‏توانند این مطالبه را به طور جدی پیگیری نمایند. فقط یادمان باشد که گاهی زود دیر می‏شود. و یادمان بماند آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.