از به دام انداختن شکارچی غیرمجاز در سردترین شب سال تا ردّ پای پلنگ در کاشمر!

اخبار ترشیز
Typography

اشاره: رییس اداره محیط زیست کاشمر در گفتگو با «سرو کاشمر» با تشکر از رسانه‌های کاشمر که با تعامل با اداره حفاظت محیط زیست در راستای فرهنگسازی و انعکاس اخبار زیست محیطی گام بر‌می‌دارند گفت:

حوزه فعالیت و مسئولیت ما در سه حوزه محیط انسانی، سیمای طبیعی و فرهنگسازی واقع شده است.

تولید زباله، آلاینده‌های هوا و خطر پلاستیک در کاشمر!

جمعه‌پور ادامه داد: در حوزه محیط انسانی مسائلی مانند کاهش آلاینده‌های ثابت و متحرک و همچنین پاسخ به استعلام‌ها از محیط زیست در مراحل استقرار و بهره‌برداری از واحدهای مختلف صنعتی و... مد نظر ما می‌باشد که در این مورد سعی می‌کنیم در جهت حمایت از تولید پایدار و با عوارض کمتر، در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهیم.

وی گفت: در همین بخش بحث مدیریت پسماند و زباله نیز در دستور کار است که از جمله کارهایی که انجام شده است تجمیع زباله‌گاه‌های روستایی کاشمر است یعنی در حالی که در گذشته هر روستا برای دفن زباله‌های خود محیط وسیعی از اراضی طبیعی و روستایی را آلوده می‌کرد و دفن بهداشتی هم انجام نمی‌شد و شاهد پراکنده شدن زباله‌ها در طبیعت بودیم اما اکنون اکثر آن‌ها تجمیع شده و فقط در چند روستای دور دست باقی مانده است و البته ناگفته نماند که قانون مدیریت پسماند، این مسئولیت را در شهرها بر عهده شهرداری، در روستا بر عهده دهیاری و خارج از این مناطق را بر عهده بخشداری‌ها گذاشته است.

حمعه‌پور همچنین با انتقاد از تولید زباله زیاد در کاشمر خاطرنشان کرد: در کاشمر روزانه 85 تن زباله تولید می‌شود یعنی به عبارتی هر کاشمری در هر روز حدود 833 گرم زباله تولید می‌کند و این در حالی است که میانگین جهانی آن 400 گرم برای هر نفر می‌باشد لذا همه باید تلاش کنند میزان تولید زباله را با روش‌های مختلف و از جمله تفکیک در محل کاهش دهند چرا که تولید زباله آثار زیانبار زیست محیطی دارد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر نسبت به استفاده بی‌رویه از پلاستیک و ظروف یکبار مصرف نیز هشدار داد و اظهار داشت: پلاستیک‌ها و ظروف یکبار مصرف یکی از معضلات اصلی محیط زیست در حال حاضر می‌باشد که تشدبد روند مصرف‌گرایی باعث شده استفاده از آن‌ها هر روزه بیشتر شود.

وی ادامه داد: پلاستیک‌ها موادی غیر قابل تجزیه هستند و یا زمان تجزیه بسیار بالایی دارند به گونه‌ای که تجزیه آن ها بین 200 تا هزار سال به طول می‌انجامد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر خاطرنشان کرد: پلاستیک‌ها اگر در بافت خاک قرار بگیرند بافت خاک را تخریب و غیر قابل نفوذ می‌کنند که این موضوع آسیب‌های جدی برای کشاورزی و حاصلخیزی خاک در پی دارد و اگر هم توسط موجودات زنده مصرف شوند موجب اتلاف آن‌ها می‌شوند.

وی افزود: همچنین پلاستیک‌ها اگر در طبیعت قرار گیرند چهره طبیعت را زشت و زننده نموده و اثرات منفی بر سلامت انسان و در بعضی موارد آثار سرطانزایی دارند.

جمعه‌پور خاطرنشان کرد: از بین بردن و کاهش آثار زیانبار پلاستیک‌ها با احساس مسئولیت اجتماعی و مشارکت مردمی، امری امکانپذیر می‌باشد که با چند اقدام ساده نظیر استفاده از سبد و یا کیسه پارچه‌ای در خرید از فروشگاه‌ها، عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در مراسمات، استفاده و دریافت کمتر پلاستیک هنگام خرید، تفکیک و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها در خانه امکان‌پذیر می‌باشد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر گفت: به عنوان مثال در همین شهرستان کاشمر اگر همزمان با روز بدون  نایلکس تصمیم بگیریم هر خانواده در هفته یک پلاستیک کمتر استفاده کنیم بالغ بر دو هزار پلاستیک را از محیط زیست شهرمان پاک کرده‌ایم.

جمعه‌پور در مورد آلاینده‌های هوا در کاشمر هم گفت: یک‌ سری منابع آلاینده ثابت داریم و یک سری منابع آلاینده متحرک که ما در همین راستا به طور مرتب واحدهای صنعتی را پایش می‌کنیم و اگر در لیست واحدهای صنعتی آلاینده واقع شوند با جرایم مالیاتی روبرو خواهند شد.

اطلاعاتی جالب از منطقه شکارممنوع سیدمرتضی(ع)

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: در بحث محیط طبیعی نیز در شهرستان کاشمر منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی(ع) با قریب به 60 هزار هکتار وسعت، چندین سال است که به عنوان منطقه شکارممنوع مدیریت می‌شود.

وی ادامه داد: منطقه شکار ممنوع در واقع منطقه‌ای است که ظرفیت زیستی خاصی داشته و دارای جمعیتی از گونه‌های حمایت شده یا منحصر به فرد می‌باشد و لذا در این منطقه در یک دوره پنج ساله، قوانین ممنوعیت شکار و صید اعمال می‌شود و بعد از آن به منطقه حفاظت شده ارتقاء می‌یابد که در مورد منطقه سیدمرتضی(ع) علی‌رغم آنکه ظرفیت زیستی کافی برای ارتقاء به منطقه حفاظت شده را دارد ولی به دلیل آنکه باید استعلام‌های خاصی در این مورد انجام شود و یکی از این استعلام‌ها از سازمان صنایع و معادن می‌باشد، این سازمان به دلیل وجود معادن زیاد در منطقه سیدمرتضی(ع) با ارتقاء آن مخالفت می‌کند.

جمعه‌پور خاطرنشان کرد: هم اکنون ما با مدیریت و پایش‌های شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم که تخلفات در این منطقه به حداقل برسد و لذا محیط‌بانی پیرعلیا را برای نظارت بر منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی(ع) ایجاد کرده و با 6 محیط‌بان شامل 4 محیط‌بان در پیرعلیا و 2 محیط‌بان در منطقه کوهسرخ، به کنترل و نظارت شبانه‌روزی می‌پردازیم.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر تصریح کرد: منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی از بهترین ظرفیت‌های استان و کشور برای حمایت از گونه‌های مختلف است به طوری که هم اکنون بالغ بر هزار رأس قوچ و میش اوریال در این منطقه زیست می‌کنند و علاوه بر آن گونه‌های دیگری همچون کله بز، روباه، کفتار، راسوها، پرندگان شکاری، لاشخورها، کبک و تیهو، گنجشک‌سانان و... در این منطقه وجود دارد و لذا از تنوع زیستی مطلوبی برخودار می‌باشد.

وی ادامه داد: بهره‌بردار اصلی از یک محیط زیست سالم، خود انسان است چرا که اگر گونه‌های مختلف در طبیعت کاهش پیدا کنند در چرخه طبیعی آسیب اصلی آن به خود انسان برمی‌گردد و لذا تنوع زیستی و محیط زیست سالم مانند سپری است که از وارد شدن آسیب به انسان جلوگیری می‌کند و به همین دلیل همه مردم باید برای حفاظت از محیط زیست احساس مسئولیت کنند چرا که ما اگر نیروهای حفاظتی خود را چند برابر هم بکنیم بدون همراهی مردم موفق نخواهیم شد.

جمعه‌پور با بیان اینکه بالغ بر 50 درصد از منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی(ع) در بخش کوهسرخ واقع شده است گفت: متأسفانه هر از چندگاهی شاهد بروز تخلفات و شکار غیرمجاز در این منطقه هستیم به گونه‌ای که از خرداد سال گذشته تا خرداد امسال 19 پرونده با 30 متخلف و کشف 6 قبضه سلاح غیرمجاز و شکار گونه‌هایی مانند قوچ و پرندگان شکاری داشته‌ایم که در مجموع 604 میلیون و 500 هزار ریال به محیط زیست کاشمر ضرر و زیان وارد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شاهد کاهش تخلفات در منطقه سیدمرتضی(ع) هستیم اظهار داشت: ما در سردترین شب سال گذشته و یا در روز عید فطر هم در این منطقه، افراد متخلف را دستگیر کرده‌ایم یعنی مأموران ما به صورت شبانه‌روزی در منطقه حضور داشته‌اند و در همان شرایطی که متخلفین گمان می‌کردند محیط‌بانان حضور ندارند و می‌توانند شکار غیر مجاز خود را انجام دهند، به دام محیط‌بانان ما افتاده‌اند لذا ما با کمک هفت محیط بان خود به طور کامل منطقه را پایش می‌کنیم.

آیا رد پای پلنگ در کاشمر مشاهده شده است؟

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر در پاسخ به سؤال ما مبنی بر شنیده‌ها از رد پای پلنگ در کاشمر گفت: نظر کارشناسی ما این است که در هر جا قوچ و میش و کله بز وجود دارد، پلنگ هم هست و در کاشمر هم شواهدی در این زمینه وجود دارد به عنوان مثال گزارش های مردمی از افراد داخل منطقه که گفته‌اند پلنگ مشاهده کرده‌اند داریم و یا خود همکاران ما گفته‌اند که صدای آن را شنیده‌اند و البته ما هم معتقدیم که پلنگ در منطقه کاشمر وجود دارد اما هنوز مستندی شامل عکس و یا فیلم از حضور این حیوان در منطقه نداشته‌ایم به خصوص آنکه تعداد پلنگ زیاد نیست و به صورت تک زن بوده و سطح قلمروی آن هم وسیع است و لذا مشاهده آن مشکل است.

جمعه‌پور در همین زمینه در پاسخ به سؤال دیگر ما مبنی بر چرایی عدم استفاده از دوربین‌های تله‌ای اظهار داشت: این گونه دوربین‌ها در مناطق حفاظت شده و سایر مناطق تحت مدیریت محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در مناطق شکار ممنوع با توجه به اینکه رفت و آمد مردم در این مناطق زیاد است و از طرف دیگر هزینه استفاده از این دوربین‌ها هم بسیار بالاست لذا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از کارهایی که ما باید انجام دهیم منوط به ارتقاء منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی به منطقه حفاظت شده است که این موضوع هم با توجه به معادن زیاد منطقه و عدم پاسخ مثبت به استعلام توسط سازمان صنایع و معادن به یک موضوع غیر ممکن تبدیل شده است و لذا هم اکنون شاهد هستیم که شکار ممنوع بودن منطقه سیدمرتضی(ع) چندین دوره پیاپی است که تمدید می‌شود.

رییس محیط زیست کاشمر در پاسخ به سؤال دیگر ما در مورد پرنده «هوبره» اظهار داشت: موضوع این پرنده در کاشمر آن گونه که در برخی رسانه‌ها مطرح شده است نبوده بلکه «هوبره» پرنده‌ایست که در مناطق بیابانی زیست می‌کند و در بیابان‌های اطراف کاشمر نیز به صورت مهاجر دیده شده است که متأسفانه این پرنده از آن دست پرندگانی است که مورد قاچاق به ویژه به کشورهای عربی واقع می‌شود که خوشبختانه ما در کاشمر مورد زیادی از این تخلف نداشته‌ایم.

تلاش محیط زیست برای حفظ سلامت حیوانات

جمعه‌پور در مورد سایر اقدامات محیط زیست برای حفظ سلامت گونه‌های حیوانی منطقه اظهار داشت: مهمترین کار ما همان جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز می‌باشد اما در کنار آن سعی داریم سلامت حیوانات منطقه را هم حفظ کنیم و برای این کار با توجه به اینکه ورود دام به این منطقه زیاد است با تعامل با دامپزشکی شهرستان تلاش داریم در روستاهای حاشیه منطقه شکار ممنوع که بیشتر ورود دام از این روستاها انجام می‌شود، دام‌های دامداران در برابر بیماری‌ها واکسینه شوند تا شاهد انتقال بیماری به حیوانات منطقه شکارممنوع نباشیم که در همین راستا بالغ بر 200 هزار دوز واکسن هر ساله انجام می‌شود و ما در سال گذشته بیماری خاصی در منطقه مشاهده نکرده‌ایم.

وی لایروبی چشمه‌ها و تأمین آبشخورها به ویژه در فصل‌هایی که با کمبود آب مواجه هستیم برای استفاده حیوانات را از دیگر اقدامات برای حفظ سلامت آن‌ها برشمرد و گفت: فعالیت‌های فرهنگی ما هم در این زمینه تأثیر مستقیم دارد به گونه‌ای که با توجیه مردم هم اکنون شاهد هستیم همین که یک فرد غریبه و مشکوک به منطقه وارد می‌شود خود اهالی روستاهای اطراف به ما اطلاع می‌دهند و این به دلیل آن است که روستاییان به این نتیجه رسیده‌اند که حفظ حیات وحش منطقه، تأثیر مستقیم روی آن‌ها و پوشش مرتعی اطراف آن‌ها دارد.

جمعه‌پور به تمیار و درمان حیوانات آسیب دیده اشاره کرد و اظهار داشت: از دیگر اقدامات ما برای حفظ سلامت گونه‌های جانوری، تیمار و درمان حیوانات آسیب دیده است به این ترتیب که آن دسته از حیوانات آسیب دیده که قابلیت بازگشت به طبیعت را دارند به اداره محیط زیست تحویل داده شده و پس از تیمار و بهبود به طبیعت بازگردانده می‌شوند که در همین راستا این اقدام در مورد گنجشک‌سانان، پرندگان آبزی و غیر آبزی، پستانداران و... انجام شده است.

فرهنگسازی حفظ محیط زیست از کودکان تا خیّران

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر خاطرنشان کرد: مهمترین رکن فعالیت‌های ما همان فرهنگسازی است چرا که محیط زیست یعنی محیط زندگی انسان و سایر موجودات که این محیط هم یک محیط بدون محدودیت است و لذا همان طور که تعریف آن گسترده است، کار حفاظت از آن هم گسترده است و موضوعی نیست که از عهده یک نهاد به تنهایی برآید.

وی افزود: طبق اصل 50 قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و لذا دستیابی به این هدف میسر نیست مگر اینکه همه احساس مسئولیت کنند که اگر همه احساس مسئولیت کردند آن وقت ما می‌توانیم امید داشته باشیم که با یک محیط زیست سالم و رو به رشد مواجه باشیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر اظهار داشت: همان گونه که مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند در حوزه محیط زیست آنچه از همه مهمتر است موضوع فرهنگسازی می‌باشد که این مسأله هم باید از دوره دبستان آغاز شود.

جمعه‌پور خاطرنشان کرد: برای فرهنگسازی نسبت به لزوم حفاظت از محیط زیست، سال گذشته با کمک سازمان‌های مردم نهاد که هم اکنون برای اولین بار شاهد ایجاد سه سازمان از این نوع در کاشمر هستیم، اقدامات فرهنگی مؤثری انجام دادیم به گونه‌ای که بالغ بر 6 هزار نفر ساعت دوره‌های آموزشی از جمله جلسات «یک ساعت با محیط‌بان» را برای دانش آموزان و دانشجویان و سایر اقشار برگزار کردیم.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر با بیان اینکه فرآیند طبیعت یک فرآیند خودنظم است و زمانی که انسان آن را دستکاری می‌کند و وارد این چرخه‌ها می‌شود باعث تبدیل آن به آفت می‌شود گفت: از کارهای خوبی که از سال گذشته در کاشمر آغاز شده است موضوع صندوق نذر طبیعت است که در راه‌اندازی این صندوق باید گفت که شاید مسائل مالی آن چندان مد نظر نباشد بلکه آماده شدن اذهان و مثبت شدن نگرش‌ها به مسأله محیط زیست مد نظر است هر چند مسائل مالی هم در جای خود مهم است و ما برای حفاظت از محیط زیست نیاز به تأمین منابع مالی هم داریم و خوب است که خیرین با توجه به توصیه‌های دینی ما به این موضوع هم توجه داشته باشند.

جمعه‌پور ادامه داد: در روایات ما آمده  است که در میان کارهای خیر، آن کاری که نفعش به تعداد بیشتری از مردم می‌رسد در اولویت است و لذا از آنجا که نفع سلامت محیط زیست شامل همه موجودات می‌شود لذا این مسأله برای خیرات در اولویت خواهد بود و خوشبختانه شاهد هستیم که برای اولین بار در استان و به احتمال زیاد برای اولین بار در کشور، در کاشمر شاهد آغاز به کار انجمن خیرین محیط زیست می‌باشیم که این انجمن هم اکنون در حال اخذ مجوزهای قانونی برای آغاز رسمی فعالیت‌های خود می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و لزوم آموزش از دوره دبستان، اولین مدرسه زیست محیطی را در شهرستان در مقطع ابتدایی راه‌اندازی کرده‌ایم تا فرهنگسازی از آن‌جا آغاز شود ضمن اینکه اولین شهرستان استان هستیم که فیلم‌های جشنواره فیلم سبز را اکران کرده‌ایم و علاوه بر این‌ها برگزاری همایش‌های مختلف زیست محیطی با حضور مسئولان و کارشناسان کشوری و استانی، همایش کودک و طبیعت و اولین کوهنوردی سراسری با رویکرد محیط زیست در کاشمر برگزار شد که امیدواریم با این برنامه‌ها شاهد ارتقاء فرهنگ محیط زیستی در شهرستان کاشمر باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.