روز خبرنگار و سنجاق کردن دیروز کاشمر به امروز

اخبار ترشیز
Typography

نویسنده : حمیدرضا بی تقصیر فدافن 
هر شهر و آبادی و شهرستان و استانی برای پیشرفت و توسعه خود باید به بهترین نحو از توان رسانه‏ها و مطبوعات بهره ببرد. کارشناسان برای هر رسانه اعم از دیداری و شنیداری و نوشتاری چه در عالم کاغذ و تلویزیون و صدا و اینترنت و فضای مجازی

کارکردهای مختلفی از سرگرمی تا اطلاع‏رسانی و آگاهی‏بخشی برشمرده‏اند. برخی از رسانه‏ها واجد همه کارکردها هستند و بعض دیگر فقط در بعض زمینه‏ها فعالند. وجود رسانه در هر منطقه بیانگر سطح فرهنگ و فرهیختگی آن دیار است.  هر چه تعداد رسانه‏ها بیشتر باشد، تضارب آراء و تلاش برای اطلاع‏رسانی بیشتر است.

خدا را شُکر این روزها در منطقه ما چندین نشریه محلی، پایگاه خبری، انواع کانال‏های شبکه تلگرام، نشریات دانشجویی، انواع پیک‏های تبلیغاتی، سامانه‏های اینترنتی نهادهای دولتی و غیردولتی در کنار دفتر خبری صدا و سیمای استان و سه انتشاراتی فعالیت دارند. این در حالی است که در دکه‏های مطبوعاتی شهرمان و کتابخانه‏های عمومی سطح شهرستان انواع مطبوعات اعم از روزنامه و مجله دیده می‏شود. آمار مستندی از تعداد روزنامه‏خوانان در شهرستان وجود ندارد. آماری از میزان آبونمان انواع نشریات هم وجود ندارد. ولی می‏دانیم در هر ماه حداقل 20 هزار نسخه انواع نشریه محلی در چاپخانه‏های مشهد چاپ و در کاشمر و نقاط مختلف ترشیز منتشر می‏شود.

به این عدد می‏توان نسخ نشریات محلی دو شهرستان بردسکن و خلیل‏آباد را اضافه کرد. بضاعت رسانه‏ای دیارمان از نظر تعداد نیروی انسانی نسبت به سه دهه قبل افزایش چشمگیری یافته است. در دوران پهلوی دیارمان صرفاً دارای یک نشریه به نام سنگر بود. برخی از وجود نشریه‏ای به نام طلوع هم یاد می‏کنند. در دوران پهلوی برخی از نشریات نظیر دو مجموعه اطلاعات و کیهان در کاشمر خبرنگار و دفتر فروش داشتند. رادیو و تلویزیون ملی نیز گویا در کاشمر خبرنگار داشتند. بعد از انقلاب آن دفاتر فعال بودند و نشریات انقلابی هم صاحب خبرنگار و دفتر شدند. در مقطعی از ماه‏های اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد عرضه انواع جراید سیاسی در دیارمان بودیم.

 به یاد داشته باشیم که کاشمر از محدود شهرستان‏های کشور بوده و هست که سیاست در آن نبضی خاص خود را دارد. نگارش تاریخ سیاست در کاشمر قبل و بعد از انقلاب مجموعه‏ای خواندنی خواهد شد، البته اگر فردی یا نهادی همت خود را معطوف آن نماید. بر فرض نگارش این تاریخ متوجه خواهیم شد عنصر رسانه در کمیت و کیفیت این نبض بسیار موثر بوده است. در سالیان اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضور انواع نشریات ارزشی رنگ و بویی خاص به محافل سیاسی شهرستان و جمع مردم انقلابی داده بود. این حضور پررنگ در دوران دفاع مقدس به لطف توزیع نشریاتی چون؛ امید انقلاب و پیام انقلاب و آینده‏سازان حال و هوای دگری داشت.

 بعد از دوران سازندگی گرایش به نشریات در میان مردم کمرنگ شد، ولی محافل سیاسی همچنان محل عرضه نشریات مربوط به احزاب و جریانات مختلف بود. در دوران اصلاحات در راستای بحث توسعه سیاسی نشریات متعددی مجوز گرفتند، محافل سیاسی شهرستان نیز در این دوران پذیرای انواع نشریات طیف‏های فعال بودند. تعبیر نشریات زنجیره‏ای از این دوران وارد عرصه سیاست کشور شد. در این دوران تیراژ نشریات ملی در شهرستان افزایش یافت. به یاد دارم دو نشریه خراسان و قدس به تیراژ بالای 500 نسخه در روز رسیدند. حتی برخی از روزنامه‏های چاپ تهران به لطف انتشار همزمان در مشهد در همان روز در کاشمر توزیع شدند این پدیده تا قبل از آن به جز نشریات چاپ مشهد امری عجیب بود.

 مردم کاشمر روزنامه‏های آن زمان را در عمل روز بعد می‏خواندند. پای اینترنت هم در این دوران به کاشمر باز شد. در این دوره شاهد اقبال دولت به نشریات محلی بود. کاشمر نیز در این دوره صاحب اولین نشریه محلی بعد از انقلاب شد. بحث تشکیل اولین تشکل صنفی خبرنگاران کاشمر مطرح شد، حتی حساب پس‏اندازی در همین راستا نزد یکی از صندوق‏های قرض‏الحسنه افتتاح شد، متاسفانه این تشکل در حد بحث و افتتاح حساب باقی ماند. در دوران مهرورزی تب و تاب مطالعه نشریات در آغاز شبیه دوران قبل بود. ولی با گسترش اینترنت و اقبال عمومی به شبکه‏های اجتماعی این موضوع روز به روز کمرنگتر شد. رونق وبلاگ‏نویسی از ویژگی‏های این دوران است.

اقبال به نشریات محلی در این دوران بیشتر شد. نشریه سرو کاشمر در این دوره روی ویترین‏ها قرار گرفت. مجوزهای دیگری هم در حال طی کردن مراحل خود بودند. بحث ایجاد دفتر خبری صدا و سیمای استان در کاشمر در این دوره به تصویب رسید. بیش از آن صدا و سیما فقط خبرنگار داشت که در هر دوره در اختیار فردی بود. جمعیت فعال در عرصه خبر و رسانه در این دوره رشد مطلوبی نسب به ادوار قبل داشت. این رشد در دوره تدبیر و امید هم ادامه داشت. اینک در عصر اقبال عمومی به شبکه‏های مجازی هستیم. نشریات محلی و پایگاه‏های خبری هم از اقبال خوبی برخوردار هستند.

روزگاری در سطح شهرستان کاشمر در دهه شصت  قبل از انتزاع بردسکن و خلیل‏آباد کمتر از 5 یا شش خبرنگار حضور داشتند، این تعداد در این دوره  به بیش از 50 نفر فقط در شهرستان کاشمر افزایش یافته است. این آمار با توجه به رشد پایگاه‏های خبری و احتمال ظهور نشریات محلی جدید و دفاتر نمایندگی مطبوعات استانی و ملی و خبرگزاری‏های جدید افزایش خواهد یافت. هم اینک خبرگزاری‏های معتبری نظیر، ایسنا، فارس، مهر، تسنیم، آنا، پانا و برخی از روزنامه‏های کثیرالانتشار در کاشمر دارای نماینده هستند. به این همه باید روزنامه‏های که ارگان نهادها و سازمان‏های مختلف هستند، افزود. هر از گاه شاهد برگزاری انواع دوره‏ها و کارگاه‏های آموزشی مربوط به خبر و خبرنویسی و اموری نظیر، مصاحبه، یادداشت‏نویسی و گزارش‏نویسی در بعض مراکز آموزش عالی و نیروهای بسیج و جاهای مختلف هستیم.

حتی شهرستان دارای بسیج رسانه است. باعث افتخار است که برخی از نشریات محلی دیارمان بالای ده سال سابقه فعالیت دارند. در این میان نیست به این نکته اشاره کنم که برخی از نیروهای حوزه رسانه دیارمان هم اینک در سطح استان و کشور دارای جایگاه‏های رفیع هستند. تا همین چند وقت پیش رئیس خانه مطبوعات استان یکی از فرزندان خوشنام دیارمان بود. یکی از معاون فعال روزنامه خراسان کاشمری است. در روزنامه قدس و شهرآراء هم چهره‏های مطرحی از کاشمر حضور دارند. صدا و سیمای استان نیز عرصه درخشش تعدادی از فرزندان کهن دیار کاشمر است. در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم چهره‏های فعالی از کاشمر حضوری پویا دارند.

در بسیاری از نشریات چاپ تهران و قم فرزندانی از کاشمر قلم می‏زنند. لیست کردن نام این فعالان عرصه رسانه کشور که اهل کاشمر هستند باعث مطول شدن این نوشته می‏شود. ولی شایسته است از بزرگوارانی همچون؛ دکتر مجتبی علوی صاحب امتیاز نشریه چهل کلید، محمد طاهری سردبیر نشریه تجارت فردا، روح‏الله فرقانی فدافن و حجت‏الاسلام مسلم ناصری و سردار مدیری یادی بنمایم. کاش روزی شاهد برگزاری بزرگداشت این عزیزان در کاشمر باشیم. در این بخش از نوشته از مسئولان فرهنگی استدعا دارم اقدامی عاجل در راستای بزرگداشت پیشکسوتان حوزه خبر و اطلاع‏رسانی در کاشمر بنمایند.

 جا دارد بزرگداشتی به سامان برای دو خبرنگار پیشکسوت یعنی آقایان پورحسن و  سعیدی، خبرنگاران دو روزنامه معتبر کشورمان یعنی اطلاعات و کیهان برگزار شود. این دو بزرگوار عمری را صادقانه در حوزه تهیه و توزیع نشریات این دو موسسه صرف کردند. امید تن این دو بزرگوار به ناز طبیبان محتاج نشود. یادمان نرود که روز خبرنگار فقط تقدیر از خبرنگار نیست. خبرنگار سرباز مقتدر عرصه تهیه خبر و انعکاس آن به رسانه مورد نظر است. در این رسانه افراد مختلفی این سرباز تیزبین و هوشیار را یاری می‏کنند. خبر ارسالی از سوی خبرنگار تا لحظه رسیدن به مخاطب باید مراحلی را طی کند، در این مراحل نیروهای مختلفی ایفای نقش می‏کنند که باید در روز خبرنگار  به آنان نیز خسته نباشید گفت.

در سالیان اخیر شاهد برگزاری جلسات تقدیر از خبرنگار بودیم. گاهی این نشست‏ها مشارکتی بوده، یعنی چند نهاد با هم این کار را کردند. دستشان درد نکند. گاهی هر نهاد باب میلش تقدیر کرده است که باز هم دستشان درد نکند. استدعا داریم بزرگداشت روز خبرنگار را تبدیل به یک کار خاص برای یک روز مشخص شده در تقویم نفرمایید. خبرنگار را در طول سال قدر بدانید. درب اتاقتان را به روی وی باز کنید. برخوردهای غرورآمیز با خبرنگار جالب نیست. به وی وقت مصاحبه بدهید. برای او امروز و فردا نکنید. شاید خوانندگان محترم نشریه ندانند که برخی از مسئولان از مصاحبه فراری هستند. از برگزاری نشست مطبوعاتی فراری هستند. اگر هم برخی گاهی نشستی برگزار می‏کنند دوست دارند متکلم وحده باشند.

شاید برای خوانندگان عجیب باشد که برخی از سیاسیون بین خبرنگار فرق می‏گذارند. برخی که برای آگهی دادن به نشریات نگاه هفتاد به سی دارند، یعنی به مطبوعات همسو با خود بیشتر از نشریات غیر همسو با خود آگهی می‏دهند. همین موضوع در عرصه مصاحبه هم مشهود است. برخی حسب حُب و بُغض سیاسی با خبرنگاران برخورد می‏کنند. خاطرات زیادی در این رابطه قابل طرح است که از آن می‏گذریم. فقط اشاره می‏شود که برای یک مصاحبه ساده ناگاه مسئولی که چندین بار قول مصاحبه داده یادش می‏آید نوبت دکتر دارد! و دیگر به یاد نمی‏آورد که قول و قراری داشته است. خبرنگار به روزش در تقویم دلخوش نیست. دوست دارد در طی ساده به راحتی بتواند با یک مسئول در ارتباط باشد.

امید روزی در کاشمر شاهد توجه به مقوله نقد باشیم. رسانه قدرت دارد. قدرت رسانه، پیام آن است. نقد از سوی یک رسانه تلاش برای انتقال یک پیام است. برخی از مسئولان خبرنگار منتقد را بر نمی‏تابند. اینان شاید دلشان بخواهد به ما بگویند؛ « هیس؛ یک خبرنگار خوب انتقاد نمی‏کند»، دمشان گرم. دلشان خوش. فقط یادشان باشد همه معتقدیم« دانستن حق مردم است»، در دوره‏ای که یک گوشی هوشمند دارننده‏اش را تبدیل به یک شهروند خبرنگار می‏کند، در دوره‏ای که عالم مجازی پر از عرصه برای اطلاع‏رسانی است، خنده‏دار است مسئولی بخواهد مانع از نوشتن یک یا چند خبرنگار شود. امید روز بزرگداشت خبرنگار تبدیل به روز شعار دادن نشود. امید شاهد تکریم خبرنگار و رسانه در طول سال باشیم. آمین.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.