نظری نسبتاً طنزآمیز به پدیده مفقود شدن قبوض

اخبار ترشیز
Typography

تا حالا شده تو کوچه ببینید یکی از قبوض مربوط به منزلی که در آن زندگی می‏کنید بر تن باد وَزان در کوچه سوار است و از این سوی به آن سوی می‏رود؟ گاهی تن قبض بر کف کوچه لحظه‏ای درنگی کوتاه دارد و با حرکت باد یا گذر خودرو با موتوری تکانی می‏خورد و جابجا می‏شود.

لابد شاهد این وضعیت بوده‏اید. شاید گاهی اوقات درب خانه را باز کردید و دیده‏اید چند قبض با هم  برای رسیدن به زمین در رقابتند. چرا وضعیت تحویل قبض درب منازل در بعض جاها مطلوب نیست؟ موزع محترم را در این قبیل موارد چه می‏شود؟ یقین این فرد خدوم قصد و غرضی ندارد. یقین سعی دارد ماموریتش را به نحو احسن انجام دهد.

با این همه در مواردی شاهدیم دقتی در توزیع اعمال نمی‏شود. روزی درب منزل را باز می‏کنید، متوجه می‏شوید قبوض چند منزل آن سوتر داخل خانه یا پارکینگ شما جاخوش کرده است. قبوض منزل شما کجاست؟ پاسخی ندارید. چند روز بعد وقتی موعد قبوض جدید می‏رسد، متوجه درج مهر اخطار بر روی  بره‏ها می‏شوید. چه باید کرد؟ موزع عزیز خواسته یا ناخواسته با بی‏مبالاتی خود مصدع وقت شریف شما شده است.این موزع عزیز مگر نمی‏داند اگر گاز، تلفن، برق یا آب منزلی قطع شود، چه دردسرهای نصیب ساکنان منزل می‏شود؟ ساکن منزل حسب شغلش آواره ادارات صادرکننده قبوض می‏شود. 

پروسه سخت و آزار دهنده‏ای که برخی از شهروندان را درگیر خود کرده است. چه کسی پاسخگویی این معضل است؟ یقین باید به ادارات صادر کننده این قبوض مراجعه کرد و سراغ امور مشترکان را گرفت. شاید برخی از این ادارات امور اینچنینی را به بخش خصوصی واگذار کرده باشند. موزع محترم نمی‏داند که خواسته یا ناخواسته چه دردسرهای برای مشترکان فراهم آورده است. شاید این موزع از عواقب کاری که کرده است بی‏خبر باشد. آیا مسئولان این چهار اداره بازرسانی یا ناظرانی برای بررسی این قبیل موارد ولو اندک دارند؟ چرا باید در یک مسیر تعدادی قبض همراه با جریان باد در حال رقص باشند؟ 

چرا باید قبض این خانه در آن خانه قرار بگیرد؟ چرا باید قبضی گم شود؟ لابد از دوستان خود شنیده‏اید که؛ «دو سه دوره است که فلان قبض به دست ما نمی‌رسد که همین امر موجب شده امروز به‌علت قطعی تلفن (یا گاز یا برق یا آب) منزل، علیرغم این‌که کارمند هستم مرخصی بگیرم و پیگیر موضوع شوم». چه کسی یا چه نهادی باید پاسخگو باشد؟ وظیفه پخش و توزیع قبوض به عهده کیست؟ شاید ادارات مربوط به صدور قبوض مورد اشاره اظهار بدارند؛ در موعد مقرر همه قبوض را به توزیع کننده محترم تحویل می‌دهیم اما ظاهراً این مجموعه برای توزیع دچار مشکلاتی است. 

شاید برخی از قبوض صادر شده  فاقد کدپستی و ایرادی این چنینی باشند. چون گاهی می‏شنویم؛ دریافت نکردن قبوض به‌علت نداشتن کدپستی است! این پاسخ برای قبض تلفن شاید کمی مطلوب باشد، برای سایر قبوض این پاسخ جالب نیست. برای برخی از مردم بحث توزیع قبوض تداعی کننده یک نوع طلسم است که انگار گشودنی نیست. دوستی می‏گفت در عصر الکترونیکی شدن امور چرا هنوز باید شاهد صدور قبوض مختلف باشیم؟ یقین این سوال پاسخ‏های در رده ملی دارد. بحث ما کاشمر است. در این سطح مسئولان چه پاسخی دارند؟ 

ظریفی می‏گفت؛ مسئولان دیارمان شاید دغدغه‏ای برای دریافت و عدم دریافت قبوض به هر دلیل نداشته باشند. باید به این فرد نکته سنج عرض کرد که مدیران و مسئولان ما هم بسان من و شما در منازلی اعم از استیجاری یا ملکی و یا وقفی زندگی می‏کنند. آنان هم دغدغه دارند که این یا آن قبض به موقع رسیده است که به موقع شخصاً پرداخت کنند. شُکر خدا در دیار ما هیج مسئولی تافته جدا بافته نیست. طنز غریب هم در زمان مراجعه به دفاتری است که برابر قانون در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. برخی از این دفاتر الاحق و الانصاف برخوردی خوب و عالی دارند.

ولی برخی از این دفاتر تکریم ارباب رجوع را به هر دلیل جدی نمی‏گیرند. کاش اداراتی که بخشی از امورشان را به این دفاتر واگذار کردند بر کار آنان نظارتی داشتند و بازرسانی اعزام می‏کردند تا ببینند اوضاع در بحث قبوض به چه نحوه است. واضح و مبرهن است که مطلوب آن است اینان به صورت سرزده به این دفاتر مراجعه نمایند. در بعضی از این دفاتر توجه زیادی به تابلوهای اطلاع‏رسانی نشده است. بحث تکریم ارباب رجوع  فقط در یک صندلی خلاصه نمی‏شود. ارباب رجوع حسن سلوک پاسخ دهنده را می‏خواهد. همین بحث نحوه پاسخ دادن به ارباب رجوع در برخی از ادارات صادر کننده قبوض هم قابل توجه است.

بدون آن که اشارتی به نهاد یا اداره‏ای داشته باشیم، تاکید داریم که در بدو ورود به هر اداره صادر کننده قبوض مذکور چشم ارباب رجوع به دنبال تابلوهای راهنماست. ارباب رجوع به دنبال لبخند و برخورد خوب است. به او ربطی ندارد ای پاسخ‏دهنده یا آن پاسخ دهنده دیشب با کسی دعوا کرده یا امروز در اداره توبیخ شده است. او به علت اشتباه یک موزع ناچار شده است امروز به این اداره بیاید. او می‏خواهد مورد احترام باشد. حسن سلوک در برخورد با ارباب رجوع ضرورتی غیر قابل انکار در تثبیت جایگاه یک نهاد در افکار عمومی است. امید نهادی که صادرکننده هر قبضی است حواسش به کارش باشد. امید نهادی که توزیع کننده قبضی است حواسش به کارش باشد. 

امید موزعی که کارش توزیع قبضی است در کارش با وجدان باشد و برابر آدرسی که دارد اقدام به توزیع قبض موردنظرش بکند. امید مدیران طراز اول شهرمان که دلواپس دغدغه‏های شهروندان هستند با بهره‏مندی از بازرسان و ناظران محسوس و نامحسوس خود اوضاع را ساماندهی کنند.گاهی وقت‏ها ندانم کاری یک موزع باعث سلسله‏ای از شرمساری‏ها می‏شود. شاید موزع شرمسار ‏شود. شاید نهاد توزیع کننده و نهاد صادر کننده و مرکز امور مشترکان  این نهادها شرمنده شوند. شاید دفاتری از بخش خصوصی که بخص دولتی را یاری می‏کنند، شرمنده شوند. شاید نهادهای که بازرسی باید بکنند و یا نظارت باید بکنند، شرمسار شوند.  این همه شرمساری برای گروهی اعم از موزع تا فلان مدیر ارشد شهر مطلوب نیست. امید همه وجدان کاری داشته باشیم و کارمان را به درستی انجام دهیم. یادمان باشد برای خدمت به مردم گاهی زود دیر می‏شود.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.