نخستین خیریه محیط زیست کاشمر با عنوان محیط زیست شهاب ترشیز آغاز به کار کرد

اخبار ترشیز
Typography

مدیرعامل نخستین خیریه محیط‌زیست کشور عصر امروز در آئین آغاز به‌کار این خیریه که با حضور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مسئولان ادارات و نهادهای شهرستان و جمعی از فعالان و علاقه‌مندان عضو سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست در محل مدرسه محیط زیستی شهاب ترشیز برگزار شد، اظهار داشت: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و تأکید معظم له در جمع مسئولان و دوستداران محیط‌زیست در سال 1393 مبنی بر این‌که قضیه‌ی محیط‌زیست خیلی قضیه‌ی مهمی است همچنان که در قبال انسان‌ها احساس مسئولیت می‌کنیم باید در قبال طبیعت هم احساس مسئولیت کنیم تصمیم به برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی در این راستا گرفتیم.

امین صمیمی با اشاره به این‌که مجموعه دبستان هوشمند شهاب کاشمر با 26 سال سابقه درخشان در حوزه فعالیت‌های آموزشی در نخستین گام  فعالیت خودش  باهدف ترویج فرهنگ محیط زیستی در بین دانش آموزان مجوز مدرسه زیست‌محیطی را اخذ کرد یادآور شد: با انتخاب این مجموعه به‌عنوان نخستین مدرسه محیط زیستی استان، دبیرخانه آن نیز در سطح شهرستان فعال شد و برنامه‌ها و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد.

وی با اشاره به‌ضرورت کمک‌های مردمی در خصوص فعالیت‌های محیط زیستی، موضوع راه‌اندازی موسسه خیریه محیط‌زیست را در دستور کار قراردادیم خاطرنشان کرد: خوشبختانه با پی گیری‌های انجام‌شده و همراهی و همکاری مسئولان مربوطه موفق به اخذ نخستین موسسه خیریه محیط‌زیست کشور شدیم.

مدیرعامل موسسه خیریه مردم‌نهاد شهاب سپهر ترشیز تأکید کرد: حفاظت از تنوع و حیات‌وحش شهرستان، حفاظت از طبیعت و جلوگیری و مقابله با آلودگی‌ها درزمینهٔ حفاظت آب، خاک و هوا، فرهنگ‌سازی زیست‌محیطی و تنویر افکار عمومی، ساخت محیط‌بانی و تأسیسات در مناطق محیط زیستی، خرید وسایل نقلیه و تجهیزات حفاظتی جهت محیط‌بانان و تجهیز محیط‌بانی، انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و حمایت از خیرین در راستای اهداف مجمع شهرستان از اهداف راه‌اندازی نخستین موسسه خیریه محیط زیستی کشور است.

گفتنی است موسسه خیریه مردم‌نهاد شهاب سپهر ترشیز با زیربنای 30 مترمربع و 300 میلیون ریال هزینه ساخت و تجهیزات در حاشیه میدان معلم افتتاح و در نخستین حرکتش در راستای اهداف تعدادی کوله‌پشتی و دوربین به محیط‌بانان کاشمری اهدا کرد.

حمید صالحی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی هم در آئین افتتاح و آغاز به کار نخستین موسسه خیریه محیط‌زیست کشور با عنوان خیریه محیط‌زیست شهاب سپهر ترشیز در کاشمر اظهار داشت: امیدوار هستیم این فرهنگ زیبای کاشمری‌ها که در سایه وحدت، همدلی و فرهنگ بالای مردم منطقه با راه‌اندازی این موسسه خیریه شکل‌گرفته است در  سرتاسر کشور نشر پیدا کند و ما شاهد راه‌اندازی این مؤسسات در سایر شهرستان‌های خراسان رضوی و استان‌های دیگر کشور باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی با تقدیر از همراهی و تلاش دوستداران  و علاقه‌مندان به محیط‌زیست که دلشان برای آبادانی کشور می‌تپد و در حوزه محیط‌زیست نیز زحماتی متحمل می‌شوند یادآور شد: این‌که امروز اقدام و کار ارزشمند خیرین حوزه محیط‌زیست در کنار مدرسه‌سازی و هم‌وزن ساخت مسجد و کمک به محرومان قرارگرفته است و افکار و اندیشه‌ها به سمت فعالیت‌ها و کارهای زیست‌محیطی سوق داده می‌شود نشان از اهمیت و جایگاه این حوزه است.

وی با اشاره به این‌که محیط‌زیست از ابتدا در بطن فرهنگ ما بوده و بسیاری از مواردی که وجود دارد موضوع محیط‌زیست را ارزشمند کرده است خاطرنشان کرد: اگر امروز  کار بزرگ خیرین مدرسه‌ساز تبدیل به مدرسه‌های زیست‌محیطی و بعدازآن خیریه‌هایی درزمینهٔ محیط‌زیست درزمانی اتفاق می‌افتد که عده‌ای کوه خواری ، دریا خواری و عده‌ای با از بین بردن زمین‌ها به کشاورزی ما لطمه وارد می‌کنند تشکیل این موسسه به همت انسان‌های خیر در این منطقه قابل‌تقدیر است.

مدیرکل محیط‌زیست استان بابیان این‌که امروز نیازمند مشارکت، حمایت و پشتیبانی خیرین در حوزه محیط‌زیست هستیم ادامه داد: امروز کار و فعالیت خیریه محیط‌زیست کمتر از عبادت نخواهد بود و مردم کاشمر با این اقدام ارزشمندی که برای نخستین بار در کشور در حوزه خیریه محیط‌زیست برداشتند همه ما را سرفراز کردند.

صالحی با تأکید بر این‌که نخستین موسسه خیریه زیست محیط کشور با تدوین اساسنامه و با سازمان‌دهی منظور دارای اساس، پایه و هدف کاملاً مشخص شکل‌گرفته است اظهار داشت:  امیدواریم در سایه این حرکتی که آغازشده به‌زودی شاهد یک‌همت عمومی برای حفظ محیط‌زیست و اجرای اصل 50 قانونی اساسی که حفاظت محیط‌زیست را بر عهده همگان قرار داده است باشیم.

مهدی جمعه پور رئیس اداره محیط زیست کاشمر هم در این مراسم با اشاره به فرموده رهبری در مورد این که فرهنگ سازی در امور باید صورت بگیرد اظهار داشت: تلاش داریم فرهنگ سازی در مورد محیط زیست را از دبستان شروع کنیم. همچنین جهت فرهنگ سازی با رویکرد حفاظت از محیط زیست تا کنون سه سازمان مردم نهاد زیست محیطی در شهرستان کاشمر شکل گرفت. اولین شهرستان هستیم که اکران فیلم های برگزیده پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز را داشتیم و همایش هایی با موضوع محیط زیست ، مشارکت مردمی ، کودک و طبیعت را برگزارکردیم. هدف از همه این اقدامات فرهنگ سازی و ایجاد تغییر رویکرد راجع به مسئله محیط زیست است و امیدواریم عرصه را برای مشارکت مردمی و خیرین برای دوستداران طبیعت باز کنیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.