مروری بر انتخابات شوراي اسلامي شهر کاشمر از گذشته تا کنون

اخبار ترشیز
Typography

دوره ي سوم :تاريخ برگزاري : 24/9/85،رئيس جمهور : محمود احمدي نژاد،نماينده مجلس هفتم : احمد بلوکيان،استاندار خراسان : محمد جواد محمدي زاده

فرماندار کاشمر : حسن فتحي نيا،شهردار وقت : علي اصغر مرادزاده

انتخابات سومين دوره ي شوراي اسلامي شهر و روستا ، زماني برگزار شد که از روي کار آمدن دولت عدالت محور محمود احمدي نژاد ، يک سال و نيم گذشته بود . محمود احمدي نژاد مولود اصلاح طلبي نيمه کاره ي اصلاح طلبان در سطح کشور بود ، يکسال و نيم قبل او در شرايطي ، کرسي رياست جمهوري را از آن خود ساخت که اصلاح طلبان تمام فرصت ها براي تداوم حضور خود در قدرت را از دست داده بودند . اصلاح طلبان در طول 8 سال حاکميت در غياب برنامه و اهداف مشخص اصلاح طلبانه ، به قول حسين بشيريه : « صرفا تلاشي براي گذار از « دموکراسي صوري » به يک « شبه دموکراسي » را به نمايش گذاشته بودند » . آن ها پس از پيروزي در دوم خرداد 76 ، در زمينه ي حفظ وحدت ايدئولوژيکي ناموفق بودند و از وحدت نيروهاي تحول خواه نيز حول يک هدف جديد سر باز مي زدند .

معمولا در آستانه ي هر انتخاباتي ، گفتمان غالب در کشور ، مبارزه با فقر و فساد و تبعيض است و هر جرياني با ظاهري تحول خواهانه ، از نردبان « شبه دموکراسي » بالا مي رود و پس از پيروزي نردبان دموکراسي را برداشته ، مغلوب « هسته هاي بسته ي قدرت » در درون خويش مي گردد و از درک رنج ها ، خواسته ها و مطالبات انباشته شده ي ملت غافل مي شود .

پيروزي محمود احمدي نژاد ، در کشاکش نبرد عدالت و سياست آمدن جرياني جديد و نو ظهور بود که شعارهاي تحول خواهانه ي اقتصادي و اجتماعي را در ويترين سياسي خود قرار داده بود .

انتخابات دوره ي سوم شوراهاي اسلامي شهر و روستا در سطح کشور در حالي برگزار شد که اصلاح طلبان بدون برخورداري از ايده هاي تازه ي سياسي ، براي ورود مجدد به عرصه ي قدرت ، تمام درها را به روي خود بسته مي ديدند . در اين دوره در جمع اصولگرايان هم نشانه هاي اختلاف مشاهده مي شود ، اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري سال 84 در مرحله ي اول سه کانديدا داشتند و در مرحله ي دوم قاطبه ي اصولگرايان در برابر هاشمي رفسنجاني از احمدي نژاد حمايت کردند اما بعد از گذشت يک سال و نيم در آستانه ي انتخابات دوره ي سوم شوراها جريان منسوب به احمدي نژاد به نام « رايحه ي خوش خدمت » با يک احساس استغنايي از ديگر تشکل هاي جريان اصولگرا به ميدان آمدند و ليست مستقل ارائه کردند و به عنوان نشانه خواهر آقاي احمدي نژاد را در ليست خود گنجاندند و حتي آقاي مهدي چمران را که سر ليست اصولگرايان در تهران بود وقتي حاضر نشد به صورت اختصاصي در ليست ائتلاف رايحه ي خوش خدمت قرار گيرد از ليست شان حذف کردند .

اعضاي ائتلاف رايحه ي خوش خدمت احساس مي کردند که نيازي به ائتلاف و اتحاد با ديگر اضلاع جريان اصولگرايي ندارند اما نتيجه ي انتخابات اين شد که ليست رايحه ي خوش خدمت ، فقط خواهر آقاي احمدي نژاد راي آورد و اين اتفاق درس عبرتي شد تا اين گروه با موافقت احمدي نژاد در آستانه ي انتخابات مجلس هشتم، با ساير اصولگرايان متحد شده و با تشکيل گروه 6+5 اکثريت قاطع کرسي هاي مجلس هشتم به سبب اين همبستگي در اختيار اصولگرايان قرار گيرد .

اين وضعيت در سومين دوره ي انتخابات شوراي شهر کاشمر نيز حاکم بود ، نيروهاي منسوب به «رايحه ي خوش خدمت » مستقل وارد رقابت شدند و نتوانستند در ليست اصولگرايان قرار گيرند .

اعضاي هيئت نظارت بر شوراي شهر کاشمر 5 نفر بودند . سيد حسين حسيني ، جلال شهابي ، حجت الاسلام اميري ، سعيد هوشمند ، محمد صميمي ، در اين دوره 72 داوطلب ثبت نام کردند اما 58 کانديدا با يکديگر به رقابت پرداختند .

کاظم آفاقي ، مجيد ابراهيميان ، مهدي احمد پناه ، حسن اميري مقدم ، مهدي بيگي ، مهري پالايي ، ويدا پروين ، غلامرضا جعفرپور ، حجت جعفري کسنوي ، منوچهر جلالي ، سعيد چيتي فدافن ، حسن حسن نژاد ، کاظم حسين پور فرگي ، سيد حسين حسيني يزدي ، محمد خباززاده ، محمد خزاعي ، حمزه خزاعي ، طيبه دادره ، سيد محمدرضا درافشان طباطبايي ، مجيد رضازاده ترشيزي ، محمد رفتار علي آبادي ، محمود روشندل ، منوچهر سخايي ، اسماعيل سلطانپور ، محمد حسين سلطاني ، سيد علي سيادتي ، مهدي سيفي عبدل آبادي ، عباس شاه پسند ، مسعود شوکتي ، حبيب طاحوني ، سيد ابوالفضل طبسي ، محمد حسن طلعتي ، سيد عباس عابدي موسوي ، محمد علي عبدالله پور ، سيد محمد رضا علوي خليل آباد ، پرويز عمارتي ، احمد غزنوي قصوني ، سيد مهدي غفوري فرگي ، زهره قابل ، حسن قانعي يزدي ، عباس کاظمي ، حميد کرمانيان ، خاطره کرمانيان ، يعقوب گل محمدي ، هادي مازني ، علي مرادزاده تولايي ، حميد رضا معزز ، غلامرضا معصومي ، امين الله مقصود ، حسين مقني واحدي ، کاظم نادري ، محمد نجاتيان شجاعي ، سيد علي نجفي مقدم فدافن ، حسن نوراني ، جعفر نيک روش ، مهدي ياري کلاته شادي ، احمد يغمايي ، غلامحسين يونسي مقدم

قبل از چه کنيم چه کنيم طيف اصولگرايان که بعد از 12 سال سنگر مجلس شوراي اسلامي در اختيار آنان قرار گرفته بود طيف اصلاح طلبان در اقدامي حساب شده ، بي توجه به شعارهاي اصلاح طلبي با عنوان « ائتلاف معتمدين » مشتمل بر ده نفر وارد گردونه ي رقابت ها شد ، پاشنه ي آشيل هر جرياني در آستانه ي انتخابات ، به ويژه انتخابات شوراي شهر آن هم در شهرهاي کوچک که همه هم را مي شناسند بستن ليست کانديداها است . با اين که اعضاي شوراي شهر کاشمر 7 نفر بيشتر نبود بنا به مصالح قابل تامل و پيشگيري از نارضايتي دوستاني که توقع حمايت از پدر خوانده ها را دارند ، اين ليست ده نفره بسته شد . با اين وجود چندين نفر که شايد ذکر نامشان درست نباشد از اصلاح طلبان رنجيده خاطر شده قهر کردند و به صورت مستقل به رقابت پرداختند . بهترين تاکتيک اصلاح طلبان که يکي از عامل هاي پيروزي آنان بود گنجاندن يک چهره ي شاخص در سر ليستشان بود . وي يکي از بزرگان و از برجسته ترين خيران نيکوکار شهر است اهل  حزب و خط و جناح و باند بازي نبود و حضورش به ليست اصلاح طلبان يک نوع وجاهت مردم پسندانه مي بخشيد و پس از پيروزي در انتخابات تا روزي که استعفا نداد رئيس شوراي شهر کاشمر بود ، در طول ايام تبليغات ، اتحاد و انسجام لازم بين منتخبين ليست ائتلاف معتمدين ، آن چنان که بايد وجود نداشت و پراکندگي بين آن ها در روش تبليغ کاملا مشهود بود تعدادي تنها  براي خودشان تبليغ مي کردند ، اين شکاف با ارائه ليستي به عنوان برگزيده شدگان راي اولي ها با عنايت و گوشه ي چشم پدرخوانده ها ، که در بين 7 نفر آن يک عضو جديد زن به چشم مي خورد تير خلاصي بود بر قلب 4 عضو ديگر ائتلاف معتمدين که مورد بي مهري قرار گرفته بودند  .

از ليست ائتلاف معتمدين مهدي احمدپناه ، سيد حسين حسيني يزدي ، هادي مازني ، يعقوب گل محمدي راي لازم را براي ورود به شورا کسب کردند . در بين کانديداهاي اين دوره ، يک چهره ي شناخته شده وجود داشت که اصلاح طلبان از نزديک شدن به وي هراس داشتند ، اصلاح طلبان کاشمر بر خلاف بار معنايي واژه هاي اصلاح طلبي ، هيچگاه به دنبال نخبه پروري نبودند و بهترين نشانه ي آن همين است که سه دوره متوالي يعني 12 سال و 4 دوره متناوب يعني 16 سال در انتخابات مجلس شوراي اسلامي فقط از يک گزينه ي خاص حمايت کردند . حضور حجت الاسلام سيد محمدرضا درافشان طباطبايي که عملکرد درخشاني در توسعه ي عمراني و علمي دانشگاه آزاد اسلامي کاشمر داشت ، از او چهره اي مقبول و قابل ستايش نزد مردم ترسيم کرده بود ، براي نمونه در طول 4 دهه پس از پيروزي انقلاب و با وجود وزارت ورزش و جوانان ، سالن هاي ورزشي ساخته شده ، حداقل در شهر ما ، هيچکدام استاندارد لازم رعايت نشده ، اگر پيش بيني جاي تماشاگر شده مکان بازي استاندارد نيست ، اگر مکان بازي استاندارد است جاي تماشاگر فراموش شده است . اما سالن ورزشي دانشگاه آزاد که با فکر و طرح وي ساخته شده است از نظر نور و مکان بازي و همه چيز بي نقص است . مردم قدردان خادمان خدوم خويش هستند ، سيد محمدرضا در افشان طباطبايي با بالاترين راي که تاکنون ، هيچ کانديدايي در انتخابات شورا کسب نکرده است به عنوان نفر اول وارد سومين شوراي شهر شد . او عقيده داشت ، جلسات شورا بايد در فضايي تشکيل شود که مردم بتوانند شاهد گفتگوها و تبادل نظر اعضا چه به صورت مستقيم و چه از طريق تلويزيون هاي مداربسته باشند .

حجت الاسلام طباطبايي وقتي مشاهده کرد « آن چه مي جويد ، نمي بيند ، آن چه مي بيند ، نمي خواهد » خيلي زود به بهانه ي شرکت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي دوره ي هشتم استعفا داد . در آستانه ي انتخابات مجلس هشتم  بيشترين جفايي که به وي وارد شد توسط سه جوان شناخته شده بود که از طريق وبلاگ «تلکس انديشه » به تخريب شخصيت وي پرداختند ، اين سه جوان از خانواده هاي مذهبي متديني بودند .

در اين دوره اصولگرايان در اقدامي نه چندان دور از انتظار ، خيلي دير از خواب ناز بيدار شدند . دو سه روز بيشتر به پايان تبليغات نمانده بود که با تجمع در يک مرکز فرهنگي با حضور نماينده ي مجلس و ساير کانديداها به فکر بستن يک ليست افتادند . حجت الاسلام طباطبايي و احمد غزنوي از حضور در ليست اصولگرايان امتناع ورزيدند . پس از کش و قوس هاي فراوان نام 7 کانديداي مورد حمايت اصولگرايان به نام هاي سيد علي سيادتي ، مهدي غفوري فرگي ، اسماعيل سلطانپور ، ويدا پروين ، عباس عابدي موسوي ، منوچهر جلالي ، عباس شاه پسند تحت عنوان ليست اصولگرايان بسته شد و در يک کاغذ A5 سفيد ، خيلي ساده بدون هيچ تصويري به مردم معرفي شدند ، بستن ليست اصولگرايان نيز منجر به قهر کردن و دلخوري تعدادي از نزديکترين دوستان نماينده ي وقت شد که تغيير مواضع آن ها در انتخابات مجلس هشتم و خدمت جانانه به رقيب ، بيشتر با اهداف انتقام جويانه‌ ، از وي صورت گرفت ، با همه ي اين تفاسير کساني که جواز ورود به شورا را کسب کردند عبارتند از :

1- سيد محمدرضا درافشان طباطبايي 18249 راي    عضو اصلي

2- مهدي احمد پناه       14958 راي    عضو اصلي

3- هادي مازني     9506 راي    عضو اصلي

4- سيد حسين حسيني يزدي   9361 راي     عضو اصلي

5- اسماعيل سلطان پور       7836 راي    عضو اصلي

6- احمد غزنوي قصوني  6354 راي    عضو اصلي

7- يعقوب گل محمدي  6020 راي  عضو اصلي

8- مهري پالايي 5770 راي   اولين عضو علي البدل

9- غلامرضا جعفرپور   5702 راي    دومين عضو علي البدل

10-  محمد حسن طلعتي    5654 راي   سومين عضو علي البدل

11-  سيد مهدي غفوري فرگي     5469 راي   چهارمين عضو علي البدل

از اتفاقات نادر اين دوره يکي اين بود که سيد مهدي غفوري فرگي با اين که نامش در ليست اصولگرايان بود اعتقاد داشت که در شمارش آرا تقلب شده و حقش ضايع شده است و اين امر منجر به اعتراضات گسترده ي فردي و خانوادگي و گروهي از جانب آنان شد ، مهدي غفوري در اين دوره يکي از بهترين نوع تبليغات را ارائه کرد ، بنري تمام قد از تصوير خودش با متني زيبا از سخنان جرجي زيدان و فرستادن بالن به هوا از ابتکارات اين کانديدا بود .

پس از شروع به کار شورا ، آنان که با نام معتمدين مردم در ليستي واحد ، وارد شورا شده بودند و همواره از 4 راي ثابت برخوردار بودند ادامه ي خدمت شهردار وقت برايشان غير قابل تحمل بود ، لذا با انتخاب سرپرست ، مرادزاده شهردار وقت که به تعبيري « خاکي آمد و خاکي رفت » سکان مديريت شهر را به سرپرست جديد سپرد و تصميم بر اين شد که در يک بازي واقعي يا فرمايشي از بين يک ليست 20 نفره ي واقعي يا کذايي با خرد جمعي ، شهردار دلخواه خويش را انتخاب کنند . لازم به ذکر است که در آغاز به کار اين دوره ، اقليت شورا در اعتراض به تماميت خواهي اعضاي ليست ائتلاف معتمدين چندين بار جلسه را ترک نموده و از نحوه ي انتخاب شهردار توسط اکثريت گله داشتند . عاقبت بين دو گزينه ي نهايي احمد روشندل و محمد خباززاده با اشاره بزرگان اصلاح طلب محمد خباززاده در 28 تير 86 با 4 راي موافق و 3 راي ممتنع شهردار کاشمر شد .

 سومين دوره شوراي شهر به خاطر تجميع در انتخابات رياست جمهوري و شوراها 6 سال طول کشيد .

در اين دوره دو عضو علي البدل وارد شوراي شهر شدند ، مهري پالايي اولين عضو علي البدل در همان آغاز کار شورا جانشين درافشان طباطبايي شد . مهدي احمد پناه  رئيس شوراي اسلامي شهر کاشمر در يکصد و بيست و هفتمين جلسه ي شورا در مهر ماه 88 از سمت خود به عنوان دومين عضو استعفا داد ، پس از استعفاي مهدي احمدپناه ، سيد حسين حسيني رئيس شوراي شهر و يعقوب گل محمدي نايب رئيس شورا شد . و غلامرضا جعفرپور دومين عضو علي البدل که سابقه ي حضور در شوراي قبل را داشت جايگزين مهدي احمدپناه گرديد . اگرچه با ورود دکتر جعفرپور ترکيب اصلاح طلبان شورا تغييري نمي کرد اما در فاصله ي يک هفته ، مهندس محمد خباززاده نيز پس از 848 روز تصدي به عنوان شهردار کاشمر در مهر ماه 88 از سمت خود استعفا داد تا پس از وي علي اسماعيل پور معاون عمراني وي ، عهده دار اين سمت گردد .

گويا تعدادي از اعضاي شوراي شهر در نامه اي خطاب به رئيس شورا از وضعيت جمع آوري زباله ، بکارگيري نيرو بر خلاف ضوابط شهرداري ، حمل و نقل درون شهري امام زاده سيد مرتضي (ع) مشکلات مديريتي و نارضايتي هاي عمومي ، ضمن اظهار گله مندي خواستار بررسي بيشتر از سوي مديريت شهري شده بودند . تا پايان شوراي شهر دوره ي سوم سيد حسين حسيني رئيس شورا و مهندس علي اسماعيل پور نيز شهردار کاشمر ماندند ، از زماني که مهندس حسيني رييس شورا و مهندس اسماعيل پور شهردار شد آرامش قابل قبولي بر شورا حاکم شد ، شروع کار عمراني بلوار سيدمرتضي و پيشرفت قابل توجه آن ، ايجاد پارک بسيج ، توجه به المان ها و مبلمان شهري، واگذاري برخي امور به بخش خصوصي ازجمله جمع آوري زباله بخشي از اقدامات ارزنده شوراي شهر در اين دوره است .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.