نگاهی گذرا بر انتخابات شوراي اسلامي شهر کاشمر از گذشته تا کنون

اخبار ترشیز
Typography

نویسنده : سیدعلیرضا نبوی ثالث        دوره ي چهارم     تاريخ برگزاري : 24 خرداد 92     رئيس جمهور : محمود احمدي نژاد     نماينده مجلس نهم : محمد اسماعيل نيا

استاندار خراسان : محمود صلاحي    فرماندار کاشمر : مهدي فروزان   شهردار وقت : علي اسماعيل پور

 انتخابات چهارمين دوره ي شوراي اسلامي شهر و روستا ، زماني برگزار شد که دولت محمود احمدي نژاد ، در حال سپري کردن واپسين روزهاي عمر خود بود . براي اولين بار انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا ، همزمان با انتخابات رياست جمهوري برگزار مي شد ، از حوادث و وقايع تأسف بار و زيانبار و خونبار، پس از انتخابات رياست جمهوري در سال 88 نزديک به 4 سال گذشته بود .

در دو سه سال آخر دولت دهم محمود احمدي نژاد ، دقيقا همان بلايي سر اصولگرايان آمد که مقارن آن در دولت هشتم سيد محمد خاتمي ، بر سر اصلاح طلبان آمده بود . حب جاه و شراب قدرت آن چنان سران اضلاع جريان اصولگرايي را از هوش برده بود که انگار نسبت به وحدت راهبردي و مراقبت از رفتارهاي ابهام آفرين و اتهام برانگيز که در ذات خود نفاق پرور و فتنه انگيز است ، هيچ مسئوليتي ندارند ، هيچ وحدتي بر مبناي اصول مشخص در بين اصولگرايان حاکم نبود، در هدر رفت قدرت اصولگرايان چند گروه بيش از ديگران مقصر هستند ، در بين کساني که باعث به هم ريختن آرايش سياسي جريان اصولگرا در آستانه ي انتخابات مجلس نهم شدند دو جبهه ي پايداري و جبهه ي متحد اصولگرايان نقش اول را بازي کردند. با اين که مي دانستند پيروزي اصولگرايان تنها با وحدت جبهه ي متحد و جبهه ي پايداري حاصل مي شود و غفلت از آن صدمات جبران ناپذيري در پي خواهد داشت به توصيه بزرگاني هم که گفتند : « سر گردنه کشتي نگيريد » گوش ندادند ، دوستان سابق به نام رقابت ، چنان پنجه بر سيماي يکديگر کشيدند که آثار و خاطرات آن هنوز هم باقي است ، رقابت رفقا شد عداوت ماندگار و ظرفيت اصولگرايي از آن زمان مدام صرف مراقبت ، افشاگري ، تخريب ، مهار و تضعيف نيروهاي خودي با هدف حذف يکديگر شده است .

دريغا در دايره ي بزرگ جريان اصولگرايي ، جبهه ي پايداري و جبهه ي متحد اصولگرايان نتوانستند با يک توافق پايدار و تعامل سازنده نظير دوره ي هشتم مجلس در عرصه ي انتخابات دوره يازدهم رياست جمهوري کامياب گردند . علاوه بر اين ها در کنار اين ناملايمات مشکل عمده تر ، ظهور و بروز « خط سومي » بود که هيچ يک از اين دو جبهه قادر به « خواندن » آن نبودند .

و آن حمايت علني محمود احمدي نژاد از اسفنديار رحيم مشايي در سفرهاي استاني ، همراهي وي هنگام ثبت نام نامزادها در وزارت کشور بود که فرصت تأمل از تفکر اصولگرايي را گرفته بود و اجازه نمي داد اصولگرايان در حوزه ي وحدت از انسجام لازم برخوردار گردند .

پيش بيني اين نکته براي صاحب نظران سياسي زياد دشوار نبود که خروجي اقدامات محمود احمدي نژاد و حاميان وي چه مثبت چه منفي ، هر چه باشد ، عاقبت منجر به ايجاد شکاف عميق تر بين اصولگرايان و مايه ي دلسردي بخشي از بدنه ي جريان اصولگرايي خواهد شد ، اتفاقي که پس از اعلام نظر شوراي نگهبان و عدم احراز صلاحيت اسفنديار رحيم مشايي و عدم حمايت احمدي نژاد از کانديداهاي اصولگرا در حوزه ي رياست جمهوري به ضرر اصولگرايان تمام شد .

ضربه ي سخت ديگري که در اين دوره بر پيکر اصولگرايي وارد شد اقدام اشتباه سه نفره حداد عادل ، قاليباف ، ولايتي ، موسوم به 1+2 بود که به اصولگرايان قول داده بودند در نهايت يک نفر در صحنه خواهد ماند اما اين اتفاق نيفتاد ، حداد عادل خيلي دير از صحنه ي انتخابات کنار رفت . و هنوز هم مشخص نشده است که اصرار ولايتي بر ماندن در آن شرايط چه بوده است آن هم وقتي ستادهاي تبليغاتي اش به هيچ وجه فعاليت لازم را نداشتند .

تجربه نشان داده است در مهندسي امور انتخابات ، اصولگرايان ضعف هاي چشمگيري دارند که بي توجهي به اين ضعف ها باعث شکست هاي اخير اصولگرايان و منجر به پيروزي هاي اخير گفتمان اعتدال با موتور محرکه ي جريان اصلاحات شده است .

اگر در آن برهه از زمان جبهه ي پايداري براي پيوستن به کميته 8+7 شرط و شروطي نمي گذاشت و خواستار حذف نمايندگان علي لاريجاني و قاليباف و نيز تغيير ترکيب 15 نفره نمي شد شايد هيچ گاه زمينه ي پيروزي رقيب اصولگرايان به اين شکل فراهم نمي شد، در آن دوران زنده ياد آيت الله مهدوي کني دبير کل جامعه روحانيت مبارز به اشکال متفاوت از جبهه ي پايداري براي حضور در ائتلاف جبهه ي متحد دعوت کرد ، او تاکيد کرد که « براي آخرين بار به دوستاني که با اسامي مختلف در مقابل جبهه ي متحد اصولگرايان قرار گرفته اند نصيحت مي کنم که برادران بياييد و ما شما را قبول داريم . ما همه اصولگرايان معتقد به امام ، رهبري ، قانون اساسي و انقلاب را قبول داريم . » او با حالت مزاح و تبسم گفت : « ما شما را قبول داريم اما شما ما را قبول نداريد ! بي خود قبول نداريد ! اين قبول نداشتن به ضرر است و دشمن سوء استفاده مي کند ، بايد نشست و برخي از اختلافات را با صحبت حل کرد . » (هفته نامه مثلث شماره 143 يکم مهر 91)

اما زمان انتخابات که شد جبهه ي متحد و جبهه پايداري دو ائتلاف مهم در ميان اصولگرايان به وحدت نرسيدند . و به زعم نگارنده ، همه شکست هاي فعلي اصولگرايان ناشي از اقدامات اشتباهي است که سران اضلاع اصولگرايي ، مغرورانه در سه سال آخر دولت دهم مرتکب شدند .

تعدد کانديداهاي اصولگرا در يازدهمين دوره ي رياست جمهوري باعث شد تا حسن روحاني با کسب 51 درصد آرا پيروز ميدان انتخابات باشد هر چند در کلان شهر تهران کرسي هاي شوراي شهر بين اصلاح طلبان و اصولگرايان به صورت مساوي منهاي راي الهه راستگو تقسيم شد .

در چنين فضايي دوره چهارم  انتخابات شوراي شهر کاشمر به خاطر افزايش اعضا از 7 نفر به 9 نفر ، پرشور تر و گرم تر از گذشته برگزار گرديد . در اين دوره در نهايت 53 کانديدا با يکديگر به رقابت پرداختند که عبارتند از :

مهدي اربابي ، مهدي اکبريان ، مهدي بقال ، شاهين بلوريان ، محسن بيحقي ، مهري پالايي ، حسين جعفرزاده ، يوسف جلال آبادي ، رشيد جندقي ، سعيد چيتي ، سيد حسين حسيني يزدي ، سيد حامد حسينيون ، حميد رضا خاموشي ، محمد خباززاده ، مجيد خدامي فهادان ، ميثم خزاعي فدافن ، غلامرضا خوري ، مهدي دليري نيا ، نصيبه ذاکري ، مهدي رحماني ، محمد رفتار علي آبادي، ايمان رمضاني ، سيد عباس سبيليان ، سيد حسن سجادي فروتقه ، رسول سعادتي مقدم ، اسماعيل سلطان پور ، آزاده سياح پور ، سيد علي سيادتي ، حسنعلي شبيري ، سيد محمد شجاعي ، حسينعلي شريف زاده ، هادي شفيعي ، محمد صادقي طرقي ، حسين طاهريان، عليرضا عباس نياي قوژدي ، حميد عبدالله زاده ، حسين عصار ، سيد رضا علوي خليل آباد ، احمد غزنوي قصوني ، مهدي غلامرضا پور ، احسان فخرائي خليل آباد ، غلامرضا قابل ، محمد قاسمي ، سيد مصطفي قريشي يزدي ، هادي مازني ، محمد محمدعلي زاده ، شيرويه مراديان دهمياني ، زهرا مفخمي مهرآبادي ، محمود ناصري، سيد مجيد نبوي نامقي ، زهره نمازي ، احمد هاشم نياي ترشيزي ، سيد رضا هاشمي بهابادي

هيئت نظارت بر شوراي اسلامي شهر کاشمر در اين دوره عبارتند از :

آقايان محمد غلامي ، اسدالله شفيعي ، اميد ترشيزي ، قاسم تارم ، محمد علي ابراهيمي بند قرايي

اصلاح طلبان در اين دوره با يک ليست 8 نفره به ميدان آمدند با عنوان نغمه ي آباداني ، بر خلاف دوره ي قبل که به جاي 7 نفر ليستي 10 نفره را بسته بودند ، در اين دوره پيش بيني يک نفر ذخيره غير از ليست را نيز کرده بودند همچنين هنگام اعلام نتيجه ي نظرسنجي راي اولي ها ، اشتباه دوره ي قبل را نکردند و با افزايش اسامي راي اولي ها به ميزان 12 نفر ، سعي کردند زمينه ي گله مندي دوستان را فراهم نکنند .

معمولا در نظر سنجي راي اولي هاي اصلاح طلبان 80 درصد از ليست مورد نظر خودشان را مي نوشتند اما در اين دوره با افزايش اسامي در ليست راي اولي‌ها ، 75 درصد از ليست نغمه ي آباداني را نوشتند اما به نظر 50 درصد مي آمد .

 در اردوگاه اصولگرايي ، حکايت همچنان باقي بود . طيف راست به خاطر نداشتن رهبراني کاريزما در شهر کاشمر تا اين دوره هيچ گاه قادر نبودند به صورت رسمي در راستاي خالص سازي ليستي شناخته شده داشته باشند.  نماينده شهر کاشمر در مجلس نهم به لحاظ برخي محافظه کاري ها ترجيح مي داد از دور دستي بر آتش داشته باشد  و مسئولين دفترش در حد امکان خودشان را از انظار پنهان مي کردند  و پاسخ گوي انتظارات نيروهاي اصولگرا نبودند ، حتي حاضر نشدند براي رئيس ستاد انتخابات آقاي نماينده ، سنگ تمام بگذارند و در صحنه حاضر شوند . وي با کسب 1784 راي نفر سي و نهم شد .

در حقيقت کانديداهاي اصولگرا  به صورت خود جوش يک ليست به نام ائتلاف آبادگران شهر کاشمر  و يک ليست به نام ائتلاف خدمت گزاران دادند که هر دو ليست ترکيبي از افراد اصولگرا ، اصلاح طلب و مستقل ها را پوشش مي داد اما به نام ليست هاي طيف راست و اصولگرا در جامعه ي شهري مقبول جمعي از مردم واقع شد وسه نفر از اين دو ليست به شورا راه يافتند.

به هر ترتيب اعضاي اصلي و علي البدل در اين دوره عبارتند از :

 1. مهري پالايي 9389 راي عضو رسمي
 2. هادي مازني 7965 راي عضو اصلي
 3. اسماعيل سلطانپور 7935 راي عضو اصلي
 4. احمد غزنوي قصوني 7732 راي عضو اصلي
 5. سعيد چيتي 7689 راي عضو اصلي
 6. محمد خباززاده 6722 راي عضو اصلي
 7. ميثم خزاعي فدافن 6664 راي عضو اصلي
 8. سيد حسين حسيني يزدي 6342 راي عضو اصلي
 9. محمد صادقي طرقي 5977 راي عضو اصلي
 10. سيد علي سيادتي 5387 راي اولين عضو علي البدل
 11. مهدي اکبريان 5297 راي دومين عضو علي البدل
 12. غلامرضا قابل 5245 راي سومين عضو علي البدل
 13. حسينعلي شريف زاده 5034 راي چهارمين عضو علي البدل

در اين دوره مشابه اتفاقي که در شوراي شهر تهران افتاد در شوراي شهر کاشمر نيز رخ داد، در شوراي شهر تهران الهه راستگو با اين که نامش در ليست اصلاح طلبان قيد شده بود و با حمايت اصلاح طلبان به شوراي شهر راه پيدا کرده بود با تغيير نظر و رفتار هنگام  انتخاب شهردار تهران باعث شد به جاي محسن هاشمي، 4 سال ديگر باقر قاليباف همچنان شهردار تهران باقي بماند . در شهر کاشمر نيز محمد صادقي طرقي که نامش در ليست « ائتلاف آبادگران شهر کاشمر» آمده بود و حضورش در اين ليست به عنوان فرزند شهيد با استقبال بي نظير اصولگرايان مواجه شد به حدي که پس از مشخص شدن ترکيب اعضاي شوراي اسلامي شهر  ، بسياري از مردم و نهادهاي دولتي گمان بردند که اکثريت شورا نصيب اصولگرايان شده است،  بعدها هنگام انتخاب هيات رئيسه مشخص شد که اکثريت شورا در اختيار اصلاح طلبان است نه اصولگرايان. و برخي سوال مي کردند نکند محمد صادقي طرقي همان مهره اي است که در پازل اصلاح طلبان در ليست نغمه آباداني جاي نام و تصويرش را خالي گذاشته بودند.

اعضاي شوراي چهارم با اين که آرامش لازم بر فضاي شهر و شورا و شهرداري حاکم بود در نهايت تصميم به انتخاب شهرداري جديد گرفتند . اولين گزينه به علت مخالفت و آبستراکسيون جلسات توسط اقليت انتخاب نشد. عاقبت اصلاح طلبان با جلب نظر دو عضو ديگر يک چهره اصلاح طلب ، داراي تجربه در مديريت شهري بردسکن را در آذر ماه 92 به عنوان شهردار کاشمر منصوب کردند . شهرداري با دل و جرات و داشتن جاذبه و دافعه قوي ، نقل مي کنند که رفتن وي از شهرداري بردسکن براي يک عده موجي از شادماني و براي عده اي ديگر موجي از غم و اندوه به همراه داشته است.

مهمترين دليل تشکيل شوراهاي اسلامي ، حق حاکميت مردم است ، مهمترين وظيفه ي اعضاي شورا ، خدمت به مردم ، حفظ امانت و انجام هر چه بهتر وظايف در چارچوب اختياراتي که قانون به آن ها بخشيده است مي باشد ، وقتي اعضاي شورا در مراسم تحليف سوگند ياد مي کنند که در همه ي زمينه ها عدالت و انصاف را در نظر داشته و پاسدار حقوق مردم باشند و در رعايت صرفه و صلاح و پيشرفت امور شهر و شهرداري ، اهتمام لازم را داشته باشند نبايد از نظارت بر عملکرد شهرداري غافل بمانند و يا در برابر بي قانوني ها سکوت کنند . سکوت و نظارت ضعيف مساوي است با پايمال شدن حقوق مردم . اعضاي شورا بايد با آشنايي و تسلط کامل بر قانون و نظارت مستمر و حساسيت لازم در برابر هر اقدامي که حقوق مردم را ناديده مي گيرد به هيچ وجه بي تفاوت نباشند .

غير ممکن است اعضاي شورا به وظايف قانوني خويش آگاه باشند و يک شهردار يک خيابان 10 متري را خلاف نقشه ي تفضيلي شهر بدون راي و نظر موافق کميسيون ماده ي 5 مسدود کند و اعضاي شورا کوچکترين اعتراضي نکنند .

در حوزه ي مالي اولين وظيفه رئيس شورا ، «مسئوليت امور اداري و مالي شورا است » يکي از وظايف منشي شورا « انتشار صورت تاييد شده جامع درآمد و هزينه ي 6 ماهه ي شهرداري و ارسال به وزارت کشور » است . يکي از وظايف خزانه دار شورا « بررسي صورت حساب ماهانه درآمد » است ، گاهي مشاهده مي شود اعضاي شورا در طول 4 سال آن چنان سرگرم پرداختن به مسايل جزيي شده اند که از رسيدگي و نظارت بر امور کارهاي اصلي غافل مانده اند .

قانون شورا ها ، شوراي اسلامي شهر را ناظر بر اقدامات شهرداري و حافظ حقوق شهروندان و قاضي ارزيابي اقدامات شهرداري قرار داده است . اعضا بايد مراقب باشند در بحث استخدام و به کارگيري نيرو ، رعايت ضوابط قانوني لحاظ شود استخدام هاي جديد برابر دستورالعمل و ضوابط صورت گيرد . نه يک تعداد افراد خاص شناخته شده و منتسب به يک جريان سياسي در اين دستگاه عام المنفعه که هزينه هايش از جيب مردم تامين مي گردد و بدون رعايت عدالت به کار گرفته شوند در حالي که هر نوع استخدام برابر ضوابط و اطلاع رساني عمومي بايد شامل حال همه ي شهروندان که فرزندانشان واجد شرايط و بيکار هستند بگردد ، در صورتي که چنين اتفاقاتي در طول عمر يک دوره از شورا انجام گيرد مطمئنا اعضا در آن دوره در حوزه ي نظارت و انجام وظايف قانوني خويش کوتاهي نموده اند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.