کاش کاشمر شهر بی‏ گدا بشود!

اخبار ترشیز
Typography

در این شب‏های عزیز دهه اول محرم بعض خیابان‏های شهر به لطف تردد عزاداران حسینی حال و هوای خاص داشت. این جلوه‏های اهورایی باعث رویش حسی معنوی در جای جای دیارمان شده بود. در چهار راه شهید بهبودی در بعض شب‏ها پدیده تکدی‏گری خراشی بر حال و هوای ذکر شده بود.

به یکباره در طی طریق از این مسیر اصلی شهر در پهنه دید دوربین پایش تصویری مستقر در این چهارراه، فردی با ظرف سپنج خودنمایی می‏کرد که مابه‏ازای دود بساط سپنجش، وجه نقدی می‏خواست. گاهی فردی دیگر بی‏بساط سپنج در کنار وی و یا در لاین دیگر دیده می‏شد.

چرا باید این پدیده در یک مسیر اصلی شهرمان خودنمایی کند؟ کاش کاشمر شهر بی‏گدا بود! تکدی را می‏توان دست درازکردن برای کسب درآمد تعريف کرد. تکدی فراگردی است که  به موجب آن، فرد متکدی از دسترنج ديگران بهره‏مند می‏شود و زندگی می‏گذراند. گدا  شخصی است که آشکارا و پيوسته کالا يا پول را برای استفادة شخصی به شيوه چهره به چهره از افراد ناآشنا درخواست می‏کند بدون اينکه در قبال چيزی که دريافت کند، کالا یا خدمت مصرفی با ارزش یا شناخته‏شده‏ای ارائه کند. تکدی نوعی انحراف اجتماعی است. به نظر شما در دارالمومنین کاشمر باید شاهد این پدیده باشیم؟

 در این نوشتار کاری به شرح وظایف این نهاد و آن مجموعه اداری نداریم. چون یقین داریم همه ادارات و سازمان‏های مرتبط با این مهم حداقل روی کاغذ کارشان را به خوبی انجام می‏دهند. به طور قطع در کاشمر مشکلی در باره فقدان تلقی از تکدی و متکدیان وجود ندارد و وحدت نظری خاص میان دستگاه‏ها و سازمان‏های اجرایی وجود دارد. یقین در کاشمر همه مصادر امور بر پیچیدگی و ابعاد و گستردگی معضل تکدی‏گری آشنا هستند. معتقدیم تکدی‏گری در دیارمان حلقه‏ای بسته نیست.  باور داریم برای برخورد با این پدیده باید از مردم عاجزانه کمک خواست.

باور بفرمایید مردم نقش موثری برای مبارزه با این پدیده در کاشمر و کشور دارند. در دیار ما انگار اهالی بیشتر به کمک مستقیم و بدون واسطه علاقه دارند. انگار اهالی باور دارند که کمک به متکدیان باعث اجر اخروی می‏شود. یقین این باور باعث تقویت این پدیده شده و می‏شود و خواهد شد. تکدی‏گری یک پدیده دوسویه است. یک سوی آن فرد متکدی و سوی دیگر افراد کمک‏کننده هستند. تا زمانی که بین دو طرف این پدیده تواز و ارتباط متقابل بین عرضه نیاز از سوی متکدی و اجابت سوال از سوی کمک‏کننده وجود داشته باشد، این پدیده نیز وجود خواهد داشت.

مواجهه با این پدیده به عنوان یک واقعیت اجتماعی، محصول کنش‏های آگاهانه افراد درگیر با این پدیده است. در برخی از کشورها صورت مسئله حذف می‏شود، به این معنا که گدایان از سطح شهر حذف و در مجموعه‏ای نگهداری می‏شوند. در بعض کشورها با آموزش و ایجاد انواع کارگاه‏های فنی و حرفه‏ای سعی دارند گدایان را ا زموجوداتی بی‏فایده به اعضای مفید جامعه تبدیل کنند. در کاشمر باید حواسمان باشد پدیده گدایی و تکدی‏گری گسترش نیابد. نیرویی که باعث می‏شود، مردم فقیر گدایی را راهی برای امرار معاش انتخاب کنند، فقر است.

بایسته است مسئولان امور رفاهی به این مهم در سطح ملی نهایت توجه را داشته باشند. عواملی چون بیکاری، اعتیاد، بزهکاری مفرط، مهاجرت، ضعف ارزش‏های دینی و فرهنگی، خانواده نابه‏سامان، معلولیت جسمانی، تحصیلات اندک، شکاف طبقاتی، تنبلی و تن پروری، سست شدن پایه‏های ارزشی و اخلاقی جامعه، فقدان نگرش منفی به تکدی‏گری در جامعه در کنار پدیده فقر از علل تکدی‏گری در کشور هستند که کاشمر از آن بی‏بهره نیست. زمانی که مردم به فقیر و گدا و متکدی کمک نکنند، اینان تا حد زیادی از هدفشان دور می‏شوند. وقتی دهنده‏ای نباشد، گیرنده‏ای هم اعلام وجود نخواهد کرد.

 کاشمر از جمله نواحی کشور است که شاهد رواج فرهنگ یاریگری هستیم. این فرهنگ را در همین ماه محرم در مدیریت هیئات و تکایا شاهد هستیم. باید فرهنگ یاری‏رسانی را در دیارمان تقویت کنیم. فرهنگ کار باید بسط پیدا کند. البته این مهم نیازمند ایجاد اشتغال در منطقه است. شایسته است گدایان به این نتیجه برسند که در شهر کاشمر گدایی نمی‏کنند، چرا که مردم فهیم کاشمر گداپرور نیستند. کاش در هر محله و گوشه و کنار شهر شاهد نوعی همکاری و همیاری در میان اهالی  برای مقابله با گسترش این پدیده باشیم. اگر این کاش محقق شود می‏توان مدعی بود کاشمر با یک سلاح فرهنگی به نبرد تکدی‏گری رفته است!

باید اهالی دینمدار کاشمر به آن درجه از تعصب برسند که وقتی مشکلی برای یکی از اهالی پیش بیاید، باقی بگویند ما اهل گفتن این جمله که؛« به ما ربطی ندارد»، نیستیم. همه باید برای برخورد با این پدیده احساس مسئولیت کنیم. باید مشکل سایرین را مشکل خود بدانیم، و بدون هر چشمداشتی سعی کنیم مشکل را حل کنیم. کاشمر نیازمند طرح‏های موثر در اشتغالزایی است. کسب درآمد آبرومندانه باور اهالی نیک‏اندیش دیارمان است. این باور باید تقویت شود. چرخه اقتصادی دیارمان باید رونق بگیرد. راستی محور توسعه دیارمان چیست؟ این محور به چه میزان می‏توان در پیشرفت منطقه موثر باشد؟

مردم شریف کاشمر امیدوارند نظام‏های حمایتی مردم‏نهاد فعالیت بیشتری از خود نشان بدهند! کاش موسسات خیریه و نهادهای مسئول در حمایت از مستضعفان آنقدر قدرت داشتند که مردم به این باور می‏رسیدند که نیازمندان واقعی از جانب آنها حمایت می‏شوند و به تعبیری دلیلی برای گدایی کردن در کاشمر آن هم در مرکز شهر در یک چهارراه اصلی وجود ندارد. کاشمر برای برخورد با این پدیده نیازمند فرهنگ مقابله‏ای است. اهالی باید با همت خود به مقابله این پدیده زشت بروند. باید نگرش‏مان به این پدیده منفی باشد. نباید برای یک فقیر شأن و جایگاهی قایل باشیم و همزمان باید در شهر موسسه و مجموعه‏ای باشد که این گدا را جمع کند و در کارگاهی به وی کاری بیاموزد تا وی به گدایی بر نگردد.

 در کنار این نه گفتن به گدایان باید اهالی به موسسات و ادارات فعال در امر برخورد با تکدی‏گری کمک کنند. برخورد با تکدی‏گری باید به مطالبه اهالی بدل شود. یقین گدایان از دو دسته بومی و غیربومی تشکیل شده‏اند، وظیفه ما رسیدگی به بومیان و عودت غیربومی‏ها به دیار خودشان است. کاشمر توان تبدیل شدن به شهری بی‏گدا و عاری از پدیده تکدی‏گری را دارداگر من و تو و ما بخواهیم و همه با هم مطالبه‏گر باشیم. و این همه وقتی موثر است که مدیران ارشد دیارمان در کنارمان باشند.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.