شهر کاشمر و آرزوی ارائه خدمات مطلوب به معلولان

اخبار ترشیز
Typography

به نظر شما شهرمان مناسب تردد معلولان جسمی و حرکتی هست؟ به نظر شما یک معلول دارای ویلچر به راحتی قدرت تردد در سطح شهر را دارد؟ همین دو سوال را می‏توان در باره روستاهای کاشمر مطرح کرد.

چه نهادی متولی پاسخ به این سوالات است؟ لابد مسئولان تاکید خواهند داشت که اقدامات زیادی برای مناسب سازی شهر و آبادی‏های شهرستان، به منظور تردد بهتر معلولان انجام شده است. اگر اینطور است خدا این مسئولان خدوم را اجر جزیل بدهد، اگر اینطور نباشد امیدواریم اینگونه شود.

گاهی در ورودی برخی جاها دیده‏ایم سطحی شیب‏دار برای عبور یک ویلچر سوار پیش‏بینی شده است که خدا باعث و بانی آن را بیامرزد، این سطح در بعض جاها فاقد نرده مناسب است. این نرده کمک خوبی برای هدایت ویلچر است. حتی افراد عصا بدست نیز با تکیه بر این نرده‏ها راحت‏تر از این سطح شیبدار استفاده می‏کنند. این مسیرهای ویژه معلولان لابد استاندارد خاصی دارد. یقین باید شرایط ویژه‏ای داشته باشند. آیا این استاندارد در سطح شهر و شهرستان رعایت شده است؟

این سطوح شیبدار یا اصطلاحاً رمپ‏ها در ورودی هر ساختمان دارای کاربری مهم برای معلولان جسمی و حرکتی اهمیتی خاص دارد. بر اساس ماده دو قانون جامع حمایت از معلولین تمام سازمان‏های دولتی و نهادهای عمومی موظف هستند در طراحی و احداث ساختمان‏ها، اماکن عمومی، معابر و وسایل خدماتی به گونه‏ای عمل کنند که؛ امکان دسترسی و بهره‏مندی از آنها برای معلولین مانند سایر شهروندان فراهم شود. آیا شهر کاشمر اینگونه است؟

شاید ندانید که شهرداری‏ها ملزم هستند از صدور پروانه احداث و پایان‏کار برای ساختمان‏ها، اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری کند. در سطح شهر چند سطح شیبدار در ورودی‏های ساختمان‏های عمومی مشهود است. آیا این موارد برای رفع تکلیف ایجاد شده‏اند؟ چرا همه جاها رمپ مطلوب ندارند؟ آیا یک معلول می‏تواند به راحتی از رمپ‏های موجود بهره ببرد؟ آیا استفاده از این موارد باعث آسیب خوردگی معلولان عزیز نخواهد شد؟

چند درصد از رمپ‏های دیارمان استاندارد هستند؟ آیا قانون جامع حمایت از معلولین که در سال 1383 به تصویب رسیده است، در بحث مناسب‏سازی فضای شهری در کاشمر به نحو احسن اجرا شده است؟ یادمان نرود معلولان هم حق استفاده از فضای شهری را دارند، آنان نیز شهروندانی شریف هستند. ایجاد فضایی مناسب برای تردد معلولین در هر شهری باعث افزایش عزت نفس آنان و تقویت اعتماد به نفسشان می‏شود. آیا در کاشمر تلاشی در این حوزه داشته‏ایم؟

راحتی دسترس به وسایل نقلیه عمومی، ورودی های یکسان مناسب برای همه، نصب انواع راهنماهای صوتی، تصویری، لمسی و طراحی اجزای ساختمان برای استفاده برای بهره‏مندی هر چه راحت‏تر معلولان یک ضرورت است. هدف از قابل دسترس کردن محیط برای معلولان، فراهم کردن امکان برگشتن آنان به زندگی عادی همچون دیگران و ورود آنها به جامعه است. راه‏حل‏های اختصاصی تامین دسترسی جدا از راهکارهای عمومی، مانع اقدام اجتماعی آنها خواهد شد.

معلولین مثل سایر شهروندان این حق را دارند که به زیارت بقاع متبرکه کاشمر بروند، در مساجد و تکایا و هیئات مذهبی حاضر شوند، به خرید بروند و در سطح شهر گردش کنند. آیا کاشمر مهیای این حضور و گردش اینان هست؟ آیا رمپ‏های موجود در کاشمر دارای سطحی غیر لغزنده هستند؟ لابد می‏دانید غیر لغزنده بودن رمپ در فصول سرد، برای ویلچرسواران و معلولان یک ضرورت است. آیا حواس فرد یا نهادی به این ظرائف در حوزه ورود یک معلول به یک ساختمان عمومی هست؟

بر اساس استانداردها، برای حضور معلولین جسمی وحرکتی در ساختمان‏های عمومی دو نوع رمپ دائم و موقت مورد استفاده قرار می‏گیرد. اولویت با احداث رمپ‏های دائمی است، اما اگر در ساختمان‏ها، فضای لازم برای ایجاد رمپ دائمی وجود نداشته باشد، می‏توان از رمپ‏های موقت در انواع مختلف کانالی، یک تکه، چند قسمتی و دروازه‏ای استفاده کرد که هر کدام دارای استانداردهای خاصی هستند. آیا در کاشمر رمپ‏های دایمی وضعیتی مطلوب دارند؟ آیا در کاشمر رمپ موقت هم داریم؟

برخی بر این باورند که؛ مناسب سازی یک محیط برای معلولین در احداث یک رمپ در ورودی ساختمان خلاصه می‏شود. این در حالی که احداث رمپ یکی از صدها کاری است که باید برای  مناسب سازی محیط در جهت بهره‏مندی  یکسان همه آحاد جامعه از امکانات موجود ، انجام داد.  یادمان نرود که؛ کمک به معلول یک وظیفه و نه یک لطف است. باید همه در راه انجام وظیفه کوشا باشیم و از شعاردادن پرهیز کنیم.  معلولین ترحم نمی‏خواهند و معلولیت محدودیت نیست.

ایجاد امکانات رفاهی و  وسایل تردد برای شهروندان، تنها به افراد سالم محدود نمی‌شود و در طراحی‌های شهری باید شرایط بهره‌مندی از امکانات و تردد آسان  معلولین را نیز پیش‌بینی کرد. همان‌طور که یک شهروند سالم می‌تواند از خیابان عبور کند و در آن تردد نماید و از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کند، معلولان نیز باید به همان میزان از امکانات بهره‌مند شوند و معلولیت نباید سدی در برابر تردد آنها و تمایزی برای بهره‌مندی از امکانات باشد.

در حال حاضر معلولان و افراد ناتوان جامعه با مشکلات متعددی از جمله صاف نبودن کف پیاده روها، وجود چاله های متعدد خیابانی، اختلاف سطح در راهروها و سالن‏های ارتباطی ساختمان ها، وجود پله بین سطوح و نبود آسانسور در ساختمان های چند طبقه نیز مواجه هستند. در کاشمر تسریع در مناسب سازی معابر عمومی برای رفت و آمد معلولان و افراد ناتوان امری ضروری است. خدای ناکرده اینگونه نشود که روزی گفته شود؛ شهر کاشمر در ارائه خدمات به معلولانش معلول است.

در تعریف مناسب سازی، اینگونه آمده است، «اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل به طوری که افراد معلول قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی، معابر شهری و بین شهری و ساختمان های عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی و رعایت شان و منزلت انسانی بهره مند شوند.» آیا این تعریف در سطح شهر کاشمر محلی از اِعراب دارد و محسوس است؟ آیا حواس مسئولان به این موارد هست؟

امیدواریم روزی روزگاری در دیارمان هر مهندس طراح ساختمان، شهرداری، ناظرین ساخت و تمامی متولیان امر ساخت‌وساز شهری و شخصی فرهنگ تکریم معلولین را باور داشته باشند و در توسعه امکاناتی از قبیل؛ توالت مخصوص معلولین، سطح شیب‌دار در کنار پله بکوشند تا مشکلات معلولین تنها رنج ناشی از معلولیتشان باشد و باری به این مشکلات اضافه نشود. شهری که ایمن محسوب می‏شود باید برای معلولان ایمنی خاصی داشته باشد. امید در حوزه توجه به معلولان شاهد دوری از شعار باشیم. آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.