اصولگرایان کاشمر حیران میان یاران غار و خاران راه

اخبار ترشیز
Typography

اصولگرایان در سطح کشور سخت در صدد وحدت هستند. این وحدت روی کاغذ دست‏یافتنی است. در ظاهر کاری ساده است. سخنرانی‏های زیادی در این باره ایراد می‏شود. گستره اصولگرایی آنقدر زیاد شده است که بر شمردن احزاب و جبهه‏ها و نحله‏های این جناح کاری ساده نیست.

و این در حالی است که شاهد انشقاق در این جریان سیاسی موثر در سپهر سیاست کشور هستیم. اصولگرایان معتدل جمعی هستند که بنفش بودن را برگزیدن و حاضر شدن گرد رئیس جمهور جمع شوند تا در یک قاب با اصلاحاتیان عکس یادگاری بگیرند.

در هر حال بحث وحدت در حالی مطرح است که برخی از اصولگرایان خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آتی آماده می‏کنند. تیم رئیس مجلس از جمله اینان هستند. اصولگرایانی که تعلق خاطری به رنگ بنفش دارند هم ایده‏های دارند. البته چه بسا اصلاحاتیان برای انتخابات آتی به دنبال رِحم اجاره‏ای دیگری باشند. شاید این باره اتحاد اصلاحات با اصولگرایانی که خود را معتدل می‏دانند، رنگی غیر از بنفش باشد، در هر حال اصولگرایان برای انتخابات‏های پیش روی سخت به دنبال وحدت هستند. این وحدت هم بی‏تعارف سخت حاصل خواهد شد.

هر دو مجموعه اصلاحات و اصولگرایان به طور قطع جای خالی بزرگان سفر کرده‏ای چون مرحومان هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و عسگراولادی را احساس می‏کنند. برخی در صددند خود را در قد و قامت این مرحومان نشان دهند و کاری کارستان در سپهر سیاست کشور بکنند، واضح و مبرهن است که این کار سخت و صعب است. با این همه وحدت درمان دردهای اصولگرایان است. کافی است به خود بیایند و به جای محور گرد خود به محور گرد اصول بپردازند. در کاشمر هم اوضاع کشور در قامتی کوچکتر و خُردتر مشهود است. اصولگرایان دیارمان در واگذاری بازی برده به رقیب استاد هستند.

اصولگرایان دیارمان در عوالم خاصی هستند. وحدت از منظر بسیاری از اینان همان وحدت با من است. برخی از پیشکسوتان و نیروهای جدید و حتی مهاجران از طیف اصلاحات به این سو، سخت در تلاشند تیم خودشان را محور وحدت معرفی بکنند. این روزها از لسان برخی از دوستان اصولگرایان می‏شنویم که در میان اصلاحاتیان دیارمان اختلاف است و این به نفع جریان اصولگراست! این تعبیر بسیار ناشیانه است. دلیل مدعیان همین رفتن نوزدهمین فرماندار و انتظار برای حضور بیستمین فرماندار است. اینکه اصلاحاتیان فرمانداری را بیاورند و بدرقه‏اش نکنند و منتظر فرمانداری جدید باشند، از دید آنان یعنی یک اختلاف مهم.

بر فرض که رفتن نوزدهمین فرماندار کاشمر بعد از انقلاب اسلامی به علت وجود اختلافات شدید میان چپ‏های مدرن و سنتی دیارمان باشد، بر فرض که فاصله رفتن فرماندار نوزدهم و آمدن بیستمین فرماندار طولانی شده باشد، نتیجه چیست؟ این رفت و آمد کمکی به وحدت اصولگرایان خواهد کرد؟ یک بار در این نشریه در یادداشتی فضای رقابت‏های یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش بینی شد. آن آینده نگری بر این اصل استوار است که اصولگرایان علیرغم داشتن سبد رای بالا به علت تشدد و تکثر دوباره دچار تفرقه و اختلاف می‏شوند و اصلاحاتیان علیرغم سبد رای کمتر به لطف انسجام برنده خواهند شد.

این نکته خیلی مهم است که من سیاستمدار یک طیف باید به تشکیلات معتقد باشم نه اینکه کاری کنم که تشکیلات به من معتقد باشد. خدا شهید بهشتی را بیامرزد که بر تشکیلات تاکید موکد داشت. الان چند حزب اصولگرا در کاشمر فعال هستند؟ روزگاری جمعیت موتلفه در شهرمان دفتری داشت. روی کاغذ جبهه‏ها و احزاب اصولگرایی در کاشمر دارای شعبه و رابط و دفتر هستند. ولی این همه در عمل مشهود نیست. این عدم توجه به تشکیلات و کارکردهای یک تیم تشکیلاتی در آذر ماه امسال خودش را نشان داد. برخی از اصولگرایان دیارمان به لطف برخی از اصولگرایان دیگر از دیدار با مهمان ویژه دهم آذر امسال باز ماندند.

در این میان به منادیان اختلاف حاد در جریان اصلاحات دیارمان، پیشنهاد می‏شود به عوامل وحدت این طیف در کاشمر نگاهی مجدد داشته باشند. اصلاحات در کاشمر یک پاتوق مذهبی چونان تکیه شهداء دارد. توجه ویژه‏ای به جوانان دارد. اخیراً شاهد بودیم که جمعی از جوانان اصلاحات نمایندگی بعض احزاب این جریان را در کاشمر بر عهده گرفتند و در سالگرد ارتحال شادروان هاشمی رفسنجانی با دعوت از سخنران شناخته شده چون حجت‏الاسلام نقویان، مانوری قدرتی در تکیه شهداء دادند. اصولگرایان کاشمر برای بزرگداشت آن مرحوم چه کردند؟ اصلاحاتیان کاشمر ادراک جالبی در باره مفهوم تشکیلات دارند.

اصلاحات در کاشمر توجه خاصی به مسایل فرهنگی دارد. برای اینان گلگشت در باغ سیاست از منظر باغ فرهنگ امری نهادینه شده است. در دهه‏های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهدیم که در بیشتر اوقات هدایت فرهنگ دیارمان در قالب اداراتی چون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراکز خصوصی تاثیرگذار در اختیار اصلاحاتیان بوده است. چند اصولگرا باعث و بانی یک موسسه فرهنگی بودند؟ یا در عرصه فرهنگ کاری کارستان کردند؟ و یا باغی پر میوه و حکمت و معرفت ایجاد کردند که موسیقی و تئاتر و کتاب و انواع هنرهایش برای طرفدارانشان جذاب باشد؟

اصلاحات در کاشمر توجه خاصی به انواع سازمان‏های مردم نهاد داشته است. در احوالات برخی از مردان عرصه سیاست اصلاحات کاشمر که بنگریم متوجه حضور آنان در این سازمان‏های مردم نهاد می‏شویم. بخشدار فعلی بخش مرکزی کاشمر روزگاری سمنی بنام دادمهر را هدایت می‏کرد. از همین منظر شاهد توجه اصلاحاتیان به مباحثی چون میراث فرهنگی، محیط زیست، گردشگری، ورزش، مسایل بانوان و حوزه‏های روشنفکری هستیم. از این مسایل به نظر شما خبری در طیف اصولگرای شهرمان هست؟ اصلاحات کاشمر به لطف این فعالیت‏هایش توانسته کادر سازی هم بکند.

بعض از این جوانان در راستای کادرسازی در جاهای دیگری خارج از شهرستان مشغول به کار هستند که برابر لیاقت‏ها و حمایت‏ها در آینده در باغ سیاست کاشمر ایفای نقش خواهند کرد. اصلاحات کاشمر به امور خیریه هم تعلق خاطری خاص دارد. اصولگرایان کاشمر در چند مجموعه خیریه حضوری خاص دارند؟ این همه را پیش از این در یادداشت‏های در بزنگاه‏های انتخابات مختلف تقدیم خوانندگان گردید. جالب است بدانید اصلاحات در رصد این نشریه قوی‏تر و پویاتر از اصولگرایان رفتار می‏کند. بحث کارکرد رسانه هم در طیف اصلاحات خیلی ارج و قُرب دارد.

متاسفانه اصولگرایان دیارمان تعلقی به رسانه ندارند. شاید هم توقع خاصی از رسانه دارند. شاید می‏خواهند رسانه پاشنه در خانه یا دفتر آنان را از جا در بیاورد و در نیم‏تای اول هر شماره تصویر و نام و نشان آنان با بهترین فونت و تیتر مطرح کند؟ هر چه هست اصولگرایان التفاتی به رسانه ندارند. در عوض اصلاحاتیان با وفاداری نسبت به نشریه سنتی‏شان، پذیرای انواع نشریات دیگر هم هستند و برابر شنیده‏ها باز هم شاهد ظهور نشریاتی دیگر وابسته به این طیف خواهیم بود. اقبال بزرگان اصلاحات به رسانه قابل تقدیر است. اصولگرایان کاشمر در قیاس با اصلاحاتیان، از سواد رسانه‏ای کمتری برخورداند.

اصولگرایان کاشمر یقین از نگارنده این سطور بابت این یادداشت آزرده خاطر خواهند شد. امید اینان بحث آسیب‏شناسی یک جریان مخالف نباشند. امید اینان نخواهند که رسانه به کالبدشکافی رفتارشان نپردازد. اصلاحات کاشمر تعلق خاطری خاص به اینترنت به طور عام و شبکه‏های اجتماعی به طور خاص دارد. در این باره هم یادداشت‏های در این نشریه ارائه شده است. ولی جسارتاً این سوال مطرح می‏شود که چند اصولگرای دیارمان در اینترنت و شبکه‏های مجازی حضوری فعال و تاثیرگذار دارند؟ البته پویاترین رسانه اینترنتی دیارمان در اختیار یک اصولگراست. ولی چقدر از این پایگاه حمایت می‏شود.

بزرگان اصلاحات کاشمر برای ابواب جمعی‏شان دارای حرمتی خاص هستند. انگار دارای کاریزما هستند. این خیلی مهم است که بالا و پایین هر تشکیلات بتواند با سران آن تشکیلات عکس یادگاری بگیرد و به اصطلاح نشست و برخاستی داشته باشد. حضور بزرگان این طیف اعم از خباز و رسولی و بنیادی و سایرین در نشست‏های مختلف نیروهایش ستودنی است. به یاد دارم در محضر یکی از بزرگان اصولگرا که کاندیدای یکی از انتخابات هم بود این بحث مطرح شد. در حین بحث تلفن همراه وی به کرات به صدا در آمد. به احترام  ما جواب نمی‏داد.

متذکر شدم که در وضعیت مشابه شما یقین دارم خباز پاسخگویی تماس به دو صورت خواهد بود. یا آهسته به آن سوی خط خواهد گفت که جلسه‏ام و بعداً تماس می‏گیرم و یا تلفنش را به گونه‏ای تنظیم کرده است که پیامکی برای آن سوی خط برود که با عرض معذرت؛ در اولین فرصت با شما تماس حاصل خواهد شد. این نکته ساده از دید افکار عمومی نوعی مکارم‏الاخلاق است. بزرگان اصلاحات کاشمر در این حوزه هم غفلت فرمودند. چندی پیش دکتر محمد رضا تاجیک یکی از تئوریسین‏های جریان اصلاحات در نقد این جریان مطالب جالبی را در رسانه ایران تایمز ارائه کرد.

 ایشان اصلاح‌طلبان را به نوع غربالگری درونی دعوت کرده است و از آنان خواسته تا حواسشان به نسل جوان باشد که نکند در این جریان دچار سرخوردگی شوند. تاجیک از عدم تدوین گفتمان اصلاحات برای جوانان گله‏مند است. او توجه به ذائقه نسل جوان را یک ضرورت تشکیلاتی می‏داند و از تعبیر پا روی مین گذاشتن یاد می‏کند. تاجیک از اصلاح‌طلبان می‏خواهد تا« از دنیای فانتزی خود خارج شوند. دنیای فانتزی مبتنی بر وهم و خیال است» و در ادامه آنان را به امتناع و تخطی نقادانه از خودشان دعوت می‏کند و از آنان استدعا دارد که گذشته را بررسی کنند. نباید در گذشته باقی بمانندو باید از گذشته عبور کنند.

دکتر تاجیک بی‏پرواست و از اصلاحاتیان می‏خواهد سره از ناسره و «یاران غار» از «خاران راه» را تشخیص دهند. وی تاکید دارد که باید مراقب آنانی بود که برای رسیدن به قدرت قصد استفاده ابزاری از اصلاحات را دارند. نگارنده این سطور استدعا دارد با دقت اظهارات دکتر تاجیک از سوی اصولگرایان مطالعه شود. کمی اندیشه لازم است. کافی است به جای واژه اصلاحات از واژه اصولگرایان کاشمر بهره ببرید. نکته خیلی ساده است برای وحدت اصولگرایان باید به خود بپردازیم. خود را کالبدشکافی کنیم. از منیت‏های سیاسی دور شویم. سواد رسانه‏ای خود را افزایش دهیم

اصولگرایان کاشمر باید به سبد رای خود بیشتر توجه کنند. حواسشان به یاران غار و خاران راه باشد. یادمان باشد زود دیر می‏شود. باید برای فردا آماده بود. فردایی که تنها کاندیدای اصولگرایان در بهارستان حضور بیابد. فردایی که شورای شهر در اختیار اکثریت اصولگرا باشد. فردایی که عرصه فرهنگ در اختیار اصولگرایان باشد. این همه با وحدت میسر است. بصیرت لازمه نیل به این وحدت است. از گذشته باید درس گرفت. مومن از یک سوراخ  دو بار گزیده نمی‏شود. باید حافظه داشت. باید گذشته را چراغ راه آینده دانست. باید نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را حذف کرد. آمین

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.