توسعه کاشمر و واگویه‏ ای نوشتاری با بیستمین فرماندار

اخبار ترشیز
Typography

شاید در لحظه انتشار این شماره نشریه بیستمین فرماندار کاشمر در 40 سال اخیر معرفی شده باشد. همانطور که در چند شماره اخیر بررسی شد، دو طیف سیاسی جریان اصلاح‏طلب کاشمر گزینه‏های برای این پست داشتند.

رفتن فروزان در کسوت هجدهمین فرماندار کاشمر و آمدن فرهادی به عنوان نوزدهمین فرماندار شهرستان، برگ برنده اصلاحاتیان در کاشمر بود. فرهادی تابع نگره‏های سنتی طیف چپ و محافل اصلاح‏طلب بود. اینک طیف مدرن اصلاحات کاشمر سعی در تعیین بیستمین فرماندار کاشمر دارد. اصلی‏ترین گزینه برای این طیف فردی است که در قامت یک اصلاح‏طلب مدرن دارای سابقه فرمانداری در یکی از شهرستان‏های استان خراسان رضوی است.

این گزینه دارای چند ویژگی خاص است. نکته اول آن که یک وزارت کشوری است. این موضوع به عنوان یک نکته مهم، برگ برنده این گزینه است. وزارت کشوری بودن تاثیر موثری در همراهی کادر فرمانداری با فرماندار دارد. نکته دوم اینکه وی یک چهره اکادمیک است. فردی که در سطوح عالی تحصیل کرده است و به عنوان دانشجوی مقطع دکترا دارای کارنامه قابل اعتنایی در حوزه تحقیق و پژوهش است. کاشمر نیازمند نیروهای است که با ادبیات تحقیق و کار مطالعاتی آشنا باشند. کاشمر از شعار دادن خسته شده است. بیستمین فرماندار کاشمر شاید همین گزینه باشد. گزینه‏ای که در رده استانی در میان چهره‏های اصلاح‏طلب استان دارای اسم و رسمی است. این گزینه ترشیزی‏الاصل است و یک چهره بومی محسوب می‏شود.

فرض می‏کنیم در این لحظه که این یادداشت را مطالعه می‏فرمایید مشاور دو فرماندار اخیر کاشمر یعنی محمود اسفندیاری در کسوت بیستمین فرماندار کاشمر مستقر شده و در اندیشه چگونگی اجرای طرح و برنامه خود است. برخی با انتخاب یک گزینه بومی برای فرمانداری مخالف هستند. نگارنده با این مهم موافق است، به خصوص اگر این گزینه تحصیلکرده و وزارت کشوری باشد. نیروی بومی اگر استخوان خرد کرده کار باشد و تحت تاثیر پدرخوانده‏ها نباشد، می‏تواند با وفاداری به آرمان‏های سیاسی‏اش با تدبیر باعث ایجاد امید در حریم توسعه و پیشرفت شهرستان شود. متاسفانه شاهدیم هر طیف طیف دیگر را نقد می‏کند که توسعه نیافتگی کاشمر مربوط به عملکرد آن طرف است.

اسفندیاری اگر بیستمین فرماندار کاشمر باشد می‏تواند با شناختی که از جریانات و محافل کاشمر دارد، کاری کارستان برای توسعه منطقه بکند. البته یقین موانعی در پیش روی وی قرار دارد که گذر از آنها با عنایت به تجربه و تعهد و تخصص وی ممکن است. و یقین اسفندیاری دوست دارد اگر بیستمین فرماندار باشد، به گونه‏ای کار کند که با یک نمره بیست به بازنشستگی نایل شود. یقین ایشان در میان تمام موانع فراروی کارش، حواسش به زیاده‏خواهی زیاده‏خواهان هست. این زیاده‏خواهی در تمام ادوار این 40 ساله و حتی قبل از آن در باغ سیاست ترشیز بوده است. برخی فرمانداران در برابر این موضوع تسلیم شدند و برخی خود را وامدار فرد یا افرادی یا مراکز و محافلی ندانستند.

امیدواریم بیستمین فرماندار حواسش به این ظرایف باشد. اگر اسفندیاری بیستمین نفر باشد یقین بر این مسایل واقف است. اسفندیاری اصلاح‏طلب شناسنامه‏داری است که با افتخار و بی‏هرگونه ریاکاری باور سیاسی‏اش را مطرح می‏کند و به آراء و نظرات دیگران هم احترام می‏گذارد و به تکثر در حوزه سیاست معتقد است. به مقوله مشروعیت سیاسی اعتقاد راسخ دارد. به آسیب‏شناسی در حوزه‏های مختلف هم علاقه دارد و امیدواریم اگر ایشان بیستمین فرماندار کاشمر در چهل سال اخیر شود کاری کارستان در حوزه آسیب‏شناسی علل توسعه نیافتگی کاشمر از خود به یادگار بگذارد. اسفندیاری در سالیان اخیر سخنان خوبی در بحث بحران شناسی و مدیریت بحران مطرح کرده است که امید دستاویز کارش در کاشمر باشد.

اسفندیاری منطقه را می‏شناسد و با میزان وزن سیاسی طیف‏های سیاسی کاشمر آشناست. می‏داند مردم کاشمر، مردمی ارزش‌مدار، ولایت‌مدار و قابل اعتماد هستند و برای حفظ انقلاب اسلامی و پشتیبانی از ولایت فقیه تلاش می‌کنند. می‏داند که چه تهدیدهای فراروی پیشرفت کاشمر است. با دردهای کاشمر آشناست و فرق شعار و شعور را می‏داند. یقین اسفندیاری به مقوله مدیریت جهادی و بحث اقتصاد مقاومتی آشناست. او در کسوت فردی اهل مطالعه و تجربه می‏داند مشکل اصلی کاشمر مسائل سیاسی و امنیتی نیست، می‏داند مهم‌ترین مشکل کاشمر، اشتغال و بیکاری است و اگر این مشکل برطرف گردد بسیاری از مشکلات حوزه اجتماعی شهرستان برطرف می‌شود.

نگارنده با شناختی که از روحیه علمی او دارم و بر فرض اینکه بیستمین فرماندار کاشمر باشند پیشنهاد می‏کنم؛ کمیته‌ای به منظور بررسی علل توسعه‌نیافتگی منطقه و آسیب‌شناسی عقب‌ماندگی موجود و مشکلات پیش روی سرمایه‌گذاری در کاشمر تشکیل دهند و بر اساس آن و با عنایت به سند توسعه شهرستان نقشه راهی برای آینده کاشمر ترسیم کنند. امید این کمیته تهدیدها را به خوبی شناسایی کند. آسیب‌هایی که از گذشته تا کنون باعث عقب‌ماندگی شهرستان را باید بررسی و راهکارها را رصد کرد. کاش می‏شد ورای حُب و بُغض‏های سیاسی رایج در کاشمر، نقاط ضعف‌مان را تشخیص دهیم. نقاط قوت را پیدا کنیم و باهم افزایی نیروها و استفاده از تمام جایگاه‌ها برای رفاه مردم و پیشرفت منطقه تلاش کنیم.

 

در هر حال برای بیستمین فرماندار کاشمر آرزوی موفقیت و بهروزی داریم. دوستداران توسعه و پیشرفت کاشمر می‏دانند، باید از افراط‌ها و تفریط‌ها جلوگیری کرد. امید همه مسئولان و مدیران کاشمر با درس گرفتن از گذشته برای آینده از تفکرات سلیقه‌ای دست کشیده و دست یکدیگر را برای اتحاد و همبستگی جهت رفع مشکلات مردم و منطقه بفشارند و با حفظ مشی و منش خود و ارادت به جریان سیاسی مورد علاقه‏شان در بحث ارتقای کمی و کیفی شهرستان همراه هم باشند.

امید با استقرار بیستمین فرماندار ضمن تقویت نظم و امنیت عمومی در شهرستان، شاهد بهبود و پیشرفت امور عمرانی، جلوگیری از پیش‌آمد‌های نامطلوب و دقت نظر در نظارت برانجام وظایف شهرداری، نظارت در امور جمعیت‌‌ها و احزاب و جلوگیری از فعایت‌های غیر قانونی، نظارت و مراقبت در پیشبرد امور کشاورزی و بهبود وضع کشاورزان، پیشرفت امور آموزشی اجتماعی و بهداشت و درمان و حفظ و حراست از ارزش‏های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و گسترش فرهنگ اصیل اسلامی باشیم. کاشمر این روزها نیازمند آرامشی برای نیل به پیشرفت است. آرزوهای اهالی این شهرستان کوتاه و گویاست. مردم اصلاح و ساماندهی و توسعه راه‏های مواصلاتی را می‏خواهند.

مردم توسعه صنعت را می‏خواهند. توجه به معادن و صنایع وابسته به آن را می‏خواهند. می‏خواهند به صنایع تبدیلی توجه خاصی بشود. سوغات کاشمر در هر حوزه نیازمند برندسازی است، از این رو بحث صنایع بسته‏بندی یک نیاز مهم است. مراکز آموزش عالی کاشمر نیازمند توجه ویژه برای بقا و بالندی هستند. در سند توسعه کاشمر باید اصلاحاتی به نفع صنعت گردشگری انجام شود. دارالمومنین کاشمر نیازمند توجه به جوانان و نوجوانان و کودکان است. از این منظر توسعه کتابخانه‏ها و توجه به ورزش و مقوله پر کردن اوقات فراغت توصیه می‏شود. گاهی زود دیر می‏شود. نوزده فرماندار آمدند و رفتند. از برخی نام و نشانی باقی نیست. از برخی به نیکی یاد می‏شود.

امید بیستمین فرماندار کاشمر با نگاهی به گذشته افق آینده کارش را ترسیم کند. مشهد شهید مدرس لایق بهترین‏هاست. این شعار را می‏توان با خردجمعی و با مشارکت اهالی در عمل پیاده کرد. کافی است در کنار وفاداری به خط و ربط سیاسی خود به نگاه مردم و دغدغه‏های آنان توجه کرد و در پی حل مشکلات مردم بود. برای بیستمین فرماندار نمره بیست را آرزومندیم. امیدواریم بتواند از انبان تجربیاتش به نیکی بهره ببرد و آموزه‏های علمی‏اش را در عملیاتی کند. یادمان باشد مردم ناظران ما هستند و حرکات و سکنات ما را رصد می‏کند. امید بیست و یکمین فرماندار کاشمر در آیین معارفه خود و تودیع بیستمین فرماندار بگوید؛«بیستمین فرماندار کاشمر کارهای کارستان کرده که امیدوارم بتوانم آنها را ادامه دهم».آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.