مسئولان کاشمر و هوشیاری در برابر مجموعه‏ های کراش ‏یاب

اخبار ترشیز
Typography

بایسته است به بهترین نحو از زحمات مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان تقدیر و تشکر شود. هر گوشه شهر و شهرستان را که می‏نگریم، شاهد اهتمام اینان در امور مختلف هستیم. اینان به طور جهادی مدیریت می‏کنند. خسته نباشید

. یقین این بزرگواران مدام در حال رصد مسایل حوزه‏های تحت امرشان در شهر وشهرستان هست. حواسشان به همه چیز هست. دوستی می‏گفت؛« آفت هر حرکت ارزشی فاصله گرفتن از روحیه جهادی و دل بستن به ساختار اداری است. اداری اندیشیدن یک آفت است». نقل است در آغاز غائله داعش در سوریه، ارتش وفادار به حکومت بشار اسد در ساعت اداری با دشمن مقابله می‏کرد.

این روحیه کار در ساعت اداری باعث گسترش حوزه نفوذ داعش در نقاط مختلف سوریه شد. خدا را شکر انواع تسهیلات برای مسئولان فرهنگی و اجتماعی برای ارتقای کمی و کیفی کارهایشان وجود دارد و این بندگان خوب خدا وقت و بی‏وقت به انجام وظیفه از منظر مدیریت جهادی مشغول هستند. با این همه چندی است که شاهد تاثیرگذاری ریز و درشت اینترنت هستیم. این روزها همه از مثلث متنفذ؛ اینترنت، تلفن همراه هوشمند و شبکه‏های اجتماعی می‏گویند. در وقایع موسوم به نه به گرانی و متعاقب آن بعض فتنه‏افروزی‏ها در نقاط مختلف کشور شاهد کارکرد این مثلث در تقابل با ارزش‏های نظام بودیم.

یقین بسیاری از مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان با کار با اینترنت آشنا هستند. یقین بسیاری از اینان تلفن همراه هوشمند دارند. یقین بسیاری از اینان عضو انواع شبکه‏های اجتماعی هستند. در بعض نقاط کشور برخی از مسئولان دارای دو تلفن همراه هستند. یکی از این دو برابر نظر مراکز امنیتی، هوشمند نیست و دیگری هوشمند است. اولی در فضای اداری به راحتی دیده می‏شود و دومی دور از اغیار مورد استفاده قرار می‏گیرد. خدا را شُکر در شهرستان کاشمر مسئولان فرهنگی و اجتماعی دارای دو گوشی هوشمند و غیر هوشمند نیستند. درود بر اینان که ظاهر و باطنشان یکی است.

الغرض این روزها شبکه اجتماعی تلگرام میزبان جماعت «کراش یاب» است.«کِراش(Crush)» از آن کلمه‌های خارجی است که حالا چندسالی است به دایره لغات جوانان داخلی اضافه شده‌است؛ کراش در مورد کسی است که به دیگری علاقه‌مند شده اما طرف مقابلش از چیزی خبر ندارد. اخیراً دانشجوهای ایرانی در فضای مجازی «کراش‌یاب» راه انداخته‌اند تا این بار بجای جزوه و فضای واقعی، در دنیای مجازی بهم «نَخ» بدهند. «کِراش» در ابتدا توسط کاربران توئیتری و در فضای این شبکه اجتماعی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در روزهای اخیر به سوژه جدیدی برای دانشجویان دانشگاه‌های کشور تبدیل شده است.

 دانشجویان مشخصات فرد مورد نظر خود را برای ادمین کانال ارسال می‌کنند تا در کانال دانشگاه منتشر شود. حرکتی که البته از جایگاه اجتماعی قابل ارزیابی و بررسی است. کراش رفته رفته به مانند پویشی اجتماعی در حال گسترش است و طبیعتاً با آغاز ترم جدید تحصیلی این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. این روز‌ها موضوع کراش زدن یا کراش داشتن روی شخصی از بحث‌های داغ و پرهیجان نوجوانان و حتی جوانان هست. یقیناً مسئولان فرهنگی و اجتماعی این موضوع را در کاشمر به دقت رصد می‏کنند. می‏توان یقین داشت مراکز آموزش عالی شهرستان این مسئله را با دقت نظری علمی مورد بررسی قرار داده‏اند.

نقل است تمام مراکز آموزش عالی کاشمر در فضای مجازی شاهد فعالیت کراش‏یاب هستند. همین دی ماه در یکی از این مراکز در شبکه اجتماعی تلگرام یک مورد کراش‏یاب فعالیتش را با چند نفر شروع کرد. در زمان نگارش این یادداشت برای این شماره نشریه سرو کاشمر تعداد اعضای این مجموعه از سیصد نفر رد شده بود. به تعبیری این مجموعه توانسته بود در کمتر از یک ماه تقریبا پانزده درصد دانشجویان این مرکز آموزش عالی را زیر چتر خود بگیرد. یقیناً مسئولان فرهنگی این دانشگاه این مجموعه را به دقت زیر نظر دارد. معمولاً مسئولان همه چیز را با دقت نظر زیر نظر دارند.

در این مراکز ضابطان امر به معروف و نهی از منکر به بهترین نحو فعالیت می‏کنند و یقیناً در باره کارکرد مجموعه‏های کراش‏یاب اطلاعات کافی و کاملی دارند. مسئولان این قبیل مجموعه‏های فعال در تلگرام و اینستاگرام در کسوت ادمین با جرأت می‏نویسند؛ «تصمیم گرفتیم که با هم یک کانال تلگرام و یک پیج اینستاگرام بزنیم ‌تا اگه یهویی رو کسی کراش پیدا کردین بیاین اینجا بگین به ما بزاریم کانال، شاید دو تا مرغ عشق رو به هم رسوندیم بانی کار خیر شدیم! یه کار فان (بیشتر جنبه شوخی حالا اگه شد جدی حتی) در کنار هم که اگه از کسی خوشتون اومد مشخصاتشو (ظاهری یا کاری کرده کجا دیدینش و...) بدید تا بزاریم کانال».

یقین دارم مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان به طور اعم و مجموعه فرهنگی هر دانشگاه شهرمان به طور اخص این قبیل مجموعه‏های کراش‏یاب را مدام مرور می‏کنند. تعجب نفرمایید اگر یک روحانی در بالای منبر در باره این مسایل فرهنگ‏سازی نماید. تعجب نکنید اگر نشست مشترک روسای مراکز آموزش عالی برای بررسی پدیده کراش‏یاب در کاشمر برگزار شود. برخی می‏پندارند مقامات فرهنگی و اجتماعی شهرستان در خواب قیلوله یا خواب ناز هستند، زهی خیال باطل، اینان لحظه‏ای آرام و قرار ندارند و مدام در تدارک بهترین اتفاقات برای شهرستان هستند. به نوبه خود به این فرهیختگان خسته نباشید عرض می‏کنم.

به تعبیر کارشناسان؛ کراش، داستان پیچیده و عجیب نیست؛ همان حکایت عشق و عاشقی دوران دانشجویی که با همراهی تکنولوژی، حالا دست‌مایه دانشجویان شده است و به سرعت در حال گسترش در دانشگاه‌های مختلف است. به باور اعضای مجموعه‏های کراش‏یاب، کراش داشتن به معنی علاقه طبیعی و سرگرم کننده به شخص دیگری در اکثر موارد هست. نوعی عشق ورزیدن یک طرفه به فرد مورعلاقه است. در کراش شاهد بروز مشکل عاطفی فرد و ظهور و گسترش احساس وابستگی وسواس‏گونه و بیش از حد او به فردی هستیم که از این حس بی‏خبر است و شاید به لطف حضور در این مجموعه از این احساس با خبر شود.

فرد در این مجموعه حرکات کوچک کراش خود را زیر نظر دارد و دیوانه وار به رابطه عاطفی خود با وی فکر می‌کند. جالب است بدانید این مجموعه‏ها آدابی هم برای کراش‏یابی دارند. در این آداب به مسایل مختلفی اعم ازِ چگونگی طرح موضوع و استفاده مطلوب از طنز و ایجاد جذابیت پرداخته شده است. این آداب توجه ویژه‏ای به افزایش عزت نفس افراد دارند. روش‏های ارتباط موثر را مدنظر دارند. به چگونگی تاثیرگذاری دقت دارند و طبیعی است بدانید که این آداب مبتنی بر آموزه‏های غربی است و در آن ارزش‏های عرفی و شرعی و حتی قانونی کشورمان لحاظ نشده است.

یقین مسئولان فرهنگی دانشگاه‏های کاشمر بر این مهم واقف هستند. در هر با علم به این مهم که مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان با مقوله «کراش‏یاب» آشنا هستند، جسارت کرده از باب تذکر عارضیم که؛ باید با این پدیده مقابله کرده. مقابله با بگیر و ببند ممکن نیست. این پدیده یک رخداد جهانی است که در سطح ملی در کشور در حال گسترش است و کاشمر هم تابعی از کل است. بایسته آن است که به پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بیشتر دقت کنیم. یقین مسئولان ملی تصمیم و تصمیماتی خواهند گرفت. تا زمان اعلام و ابلاغ این موارد شایسته است در شهرستان روشنگری‏های انجام شود.

گاهی زود دیر می‏شود. نباید نگاه اداری به این قبیل مسایل داشته باشیم. امید برخی از سیاسیون که برای رقیب مته به خشخاش و اتم می‏گذارند و برای یارانشان اهل غمض عین هستند، این یادداشت را سیاه‏نمایی ندادند. گاهی زود دیر می‏شود. امید این قبیل سیاسیون حسب حوزه نفوذ و قدرتی که دارند، از اعوان و انصارشان بخواهند در زمینه پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان به دور از شعار کاری کارستان بکنند. در نیمسال تحصیلی جدید مراکز آموزش عالی شهرستان این مجموعه‏های کراش‏یاب حوزه نفوذشان را گسترش خواهند داد.

 این یعنی مقوله حیازدایی در شهرستان بیشتر خواهد شد. این یعنی غیرت زدایی بیشتر خواهد شد. این همه یعنی تهاجم فرهنگی در قالبی جدید فعالیت خواهد کرد. امید سیاسیونی که  خود را محبوب قلوب می‏دانند، از محبوبیتشان برای تقابل با این قبیل پدیده‏ها استفاده کنند. نوجوانان و جوانان به سرگرمی‏های سازنده نیاز دارند. ورزش و هنر و فرهنگ باید برای این مهم مورد توجه قرار بگیرد. کاش سیاسیونی که طاقت نقد ندارند از مسئولان دانشگاه‏های شهرستان بخواهند که به این موضوع به طور جدی توجه کنند. نیازی به احضار این یا آن ادمین نیست.

 باید کاری کرد اعضای این مجموعه‏ها به سوی برنامه‏های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‏ها و شهرستان جلب و جذب شوند. باید به جوانان به ویژه دختران گوشزد شود که در ابراز علاقه خود در فضای مجازی و کانال‌های کراش‌یاب مراقب تهدیدات فضای مجازی و افراد سوءاستفاده‌گر باشند تا در دام آنان نیفتند .جوانان و دانشجویان باید مراقب باشند که شاید پیام‌های آنان در فضای مجازی مورد سوءاستفاده قرار گیرد، فریب بخورند و در دام پیام‌های ابراز علاقه در کانال‌های کراش‌یاب بیفتند. در نتیجه زندگی دانشجویی و شخصی آنها دچار یکسری گرفتاری‌ها شود و زندگیشان از بین برود.

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.