مصونیت عوامل آنومی زا و مفهوم سیاسی آن

اخبار ترشیز
Typography

سید حسین نبوی ثالث

کارشناس ارشد مدیریت دولتی 

ماجرای جنجالی انتخاب شهردار کاشمر هنوز از یادمان نرفته است، انتخابی که توسط چهار نفر از هفت نفر انجام شد و به علت ترک جلسه توسط سه عضو اقلیت برابر ماده پانزده آیین نامه قانون شورا ها جلسه از رسمیت افتاد،

تعداد قانونی اعضا به عدد پنج نرسید، اما ایشان در کمال تعجب شهردار دیارمان شد. ماجرای عدم تعامل بین شهرداری کاشمر و نیروی انتظامی که با توصیه ی یک جانبه ی نماینده ی ترشیز همراه بود، نیز در ذهن ماندگار است.بحث شکایت اداره ی اوقاف و همچنین موقوفه مرحوم فتحی از شهرداری به خاطرساخت و سازهای واحد های تجاری نامتعارف در داخل لاین کندرو بلوار سیدمرتضی نیز قابل ذکر است، تا به موضوع جنجال اخیر و استفاده از الفاظ نامناسب در ویلای خرمشهر توسط شوراییان و شهردار می رسیم. نکته ی مشترک تمامی این حوادث و موضوعاتی از این قبیل که در مقالات قبل شرح دادیم، علاوه بر حضور پر رنگ شهردار، شکستن هنجارهاست. به گونه ای که نوعی بی قانونی و نابسامانی مشهود است، در چنین وضعیتی کلید واژه ای که با آن سر و کار داریم آنومی سیاسی است
- آنومی و انواع آن
آنومی بسته به راستای مطالعاتی به آنومی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی،سازمانی و ... تقسیم می شود، اما درک مفهوم آنومی برای شهروندان کاشمری کار ساده ای است. مثلا تغییر سریع سیاست گذاری های پولی بانک مرکزی سبب سردرگمی شهروندان شده و مردم از نوعی نابهنجاری اقتصادی یا آنومی اقتصادی رنج می برند. یا به عنوان مثال جلسه اخیر شورا برای تشکیل یک کارگروه پژوهشی و برنامه ریزی استراتژیک آغاز شده است، اما سه عضو اصولگرا که قبلا ،به واسطه ی چالش انتخاب شهردار و عدم دوراندیشی در موافقت با تبدیل یازده کمیسیون شورا به دو کمیسیون، که این دو کمیسیون هم به طور کامل در اختیار چهار عضو اصلاح طلب قرار دارد به طور کل از بازی خارج شده اند و اثر گذاری خود را از دست داده اند، در مقابل چهار عضو اصلاح طلب به علاوه شهردار گوی و میدان را در دست گرفته اند و سه تن دیگر زمانی که زورگویی و تمامیت خواهی دسته ی دیگر را احساس می کنند تنها تیرک های بازی را به هم می زنند و دوباره عاشقان دل خسته ی شهردار تیرک ها را سر جایش قرار می دهند.در این شرایط رای گروه زیادی از شهروندان که این سه تن را انتخاب نموده اند پایمال می شود، در چنین شرایطی استفاده از واژه های مقدسی همچون تضارب آرا توسط ریاست شورا، هم افزایی توسط شهردار و تشکیل کارگروه پژوهشی و برنامه ریزی استراتژیک توهینی بزرگ به علم مدیریت و خاستگاه علمی این مبانی است که برگرفته از کار تیمی می باشد، حال که اینان از تشکیل یک دورهمی ساده ناتوانند چگونه می توانند واژه ی سنگینی هم چون برنامه ریزی استراتژیک را برای شهروندان عملی کنند؟
- مصونیت در پرتو وجود پستوهای پنهان
شاید این سوال پیش بیاید چرا برخورد جدی با عوامل آنومی زا در دیار ترشیز نمی شود ؟ محمد علی وکیلی، سیاست مدار اصلاح طلب و عضو هیئت نظارت بر مطبوعات و صاحب امتیاز روزنامه ابتکار با شناخت جامع از فضای سیاسی ایران مقاله ای نوشته است که حیفم آمد قسمت هایی از آن را با شما خوانندگان به اشتراک نگذارم، ایشان ذکر کرده است:« اعتماد مردم تنها نسبت به نهاد های رسمی از بین نرفته است بلکه مردم نسبت به همه ی نهاد های اجتماعی بی اعتماد یا کم اعتماد شده اند. علت آن واضح است، نبود شفافیت فقط به بازیگران قدرت محدود نمی شود.حجم اتفاقات در سایه و در تاریکی بسیار چشم گیر است، به همین سبب ریسک فعالیت در این فضا بالاست، هرکس وارد این عرصه می شود ضریب آسیب پذیری خود را بالا می بیند، شاید به همین علت مجبور می شود به یکی از منابع غیرشفاف قدرت گرایش پیدا کند. در چنین سیستمی مصونیت در انحصار منابع غیر شفاف قدرت است. هر چه بیشتر در تاریکی باشی حاشیه ی امن بیشتری وجود دارد. راه مبارزه با چنین فساد عمیقی، ایجاد شفافیت است. پستوهای پنهان، مزرعه فساد سیستمی است. هر چه سیستم شفاف تر باشد، از این فساد دورتر خواهیم شد.نهاد های نظارتی کم نداریم، اما چشم نظارت کور است. وقتی سیستم فسادزا می شود، خود این نهاد های نظارتی هم مُعِد فساد می شوند، به همین سبب با تاسیس نهاد نظارتی جدید موافق نیستیم.»
با این حساب شهروندان دیارمان یا باید امیدوار باشند تا منابع غیر شفاف قدرت و پستوهای پنهان از حمایت شدید خود از عوامل آنومی زا در شهرستان دست بکشند یا خود شهروندان با چرخش قدرت بازیگران فعلی قدرت را تغییر دهند و از طرفی امیدوار باشند در مدیریت کلان به قول آقای وکیلی در نتیجه گیری مقاله فوق الذکر میدان بازی درست مدیریت شود تا بازیگران نیز درست مدیریت شوند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.