چند نمای پیشنهادی برای سینمای کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

در کنار تمام اخبار تلخ و شیرین این روزهای دیارمان به نظرم بحث راه‏اندازی سینما در خیابان 15 خرداد در همان محل سابق سینما ایران مشهور از یک سو و ایجاد دفتر نمایندگی انجمن سینمای جوان در کاشمر از دیگر سو دو خبر عالی برای عرصه فرهنگ شهرستان است.

با ابراز خوشحالی از این دو رخداد مهم فرهنگی موارد ذیل پیشنهاد می‏شود. سینما یکی از اصلی‏ترین فضاها برای پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف است. در این میان جوانان و نوجوانان و حتی کودکان جایگاهی خاص دارند. از همین منظر پیشنهاد این است که کارگروهی خاص در کنار مدیریت سینما در بحث انتخاب فیلم دخیل باشند.

انتخاب فیلم خیلی مهم است. در این کار دیگر نباید اسیر حُب و بُغض‏های ریز و درشت جاری در این شهر شد. شناسایی ذائقه اهالی از یک سو و جهت دادن به این ذائقه از سوی دیگر برای ارائه فیلم‏های مختلف گامی در حوزه فرهنگ‏سازی برای فیلم خوب دیدن است. آن کارگروه می‏تواند در بعض ایام اقدام به برگزاری جشنواره آثار یک کارگردان و فیلمساز بنماید. می‏توان مجموعه آثار یک بازیگر شاخص را به نمایش بگذارد. می‏تواند فیلم‏های ژانرهای مختلف را در معرض دید علاقه‏مندان قرار بدهد. این سینما به لطف کارکرد این کارگروه می‏تواند میزبان اقشار مختلف با ارائه فیلم‏های متنوع باشد.

توصیه این است که الزاماً سینما به دنبال کسب درآمد نباشد. درآمدزایی یک اصل است، با این وجود شورا و مدیریت شهری و نهادهای فرهنگی می‏توانند یک یارانه فرهنگی را در نظر بگیرند تا سینما پذیرای اقشار مختلف باشد. سیانس‏های نمایش فیلم باید به گونه‏ای برنامه‏ریزی شود که تردد متقاضیان حضور در سینما راحت باشد. یقین شهرداری به بحث پارکینگ برای مراجعین توجه دارد. خیابان 15 خرداد با افتتاح این سینما در ساعات مختلف شاهد تردد سینمادوستان خواهد شد. تکریم اینان در بحث پارک نمودن وسایط نقلیه یک ضرورت است.

بحث داخل سینما هم خیلی مهم است. سینما یک فضای عمومی است و خانواده‏ها خواهان رعایت بسیاری از مسایل ارزشی در آن هستند. سینما یک فضا مختلظ است. در شهری مذهبی همچون کاشمر دقت نظر در این حوزه نکته مهمی است که یقین در دستور کار مسئولان این مجموعه قرار دارد. یقین فضای خاص برای خانواده‏ها در نظر گرفته شده است. توصیه دیگر ایجاد ارتباط با آن دسته از اهالی سینماست که اصالت کاشمری و ترشیزی دارند. در لیست این افراد نام‏های چون؛ فریدون جیرانی، احمد کاوری، محمد خزاعی فدافن، خواهران اسکندری دیده می‏شود.

با ارتباط با این می‏توان موانع احتمالی فراروی تهیه فیلم را حل کرد. می‏توان فیلم‏های روز را راحت‏تر برای کاشمر تهیه کرد. می‏توان از این روابط برای ارتقای کمی و کیفی این سینمای جدید بهره برد. حضور این سینماگران گامی موثر برای مطرح کردن نام و نشان کاشمر در رسانه‏هاست. کاشمر به عنوان یک شهر گردشگرپذیر می‏تواند از بضاعت این سینما برای جذب  گردشگر به خصوص از شهرستان‏های اطراف بهره ببرد. پیشنهاد می‏شود عرضه بلیط این سینما به دو صورت اینترنتی و گیشه باشد. در سایت اینترنتی فروش بلیط می‏توان پذیرای تبلیغات متقاضیان تبلیغ در این سایت بود. البته این تبلیغات شایسته است در حوزه فرهنگی باشد. همین تبلیغات را می‏توان در بلیط‏ها هم لحاظ کرد. همین سایت و این بلیط‏ها چونان یک رسانه‏ تبلیغی می‏توانند در امر فرهنگسازی مسایل مدیریت شهری در خدمت شورا و شهرداری باشند.

کانون‏های آگهی و تبلیغات شهرستان هم می‏توانند از پرده سینما در زمان قبل از شروع هر فیلم تا زمان استقرار کامل تماشاگران در صندلی‏ها به امر تبلیغ بپردازنند. این امر کمکی به همان یارانه فرهنگی و درامدی برای مدیریت شهری است. این سینما یقین با بضاعتی که دارد می‏تواند تبدیل به یک کانون فرهنگی برای شهرستان با برگزاری انواع برنامه‏ها و مراسم شود. مسئولان این سینما با تبلیغات مناسب می‏توانند اقشار مختلف شهر را با مقوله سینما بیش از پیش آشنا کنند. بر اقشار مختلف است که از این سینما با تهیه بلیط حمایت کنند. کانون‏های بازنشستگی و نظام‏های چون نظام مهندسی و پزشکی می‏توانند حامیان اصلی سینما باشند.

به همان اندازه از آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و کلنی‏های جمعیتی مختلف باید توقع داشت تهیه بلیط این سینما را در سبد زندگی ابواب جمعی‏شان با لحاظ نمودن یارانه فرهنگی نهادینه کنند. حتی این توقع از اداره زندان‏ها و اقدامات تامینی شهرستان هم قابل طرح است. همین موارد را می‏توان به شهرستان‏های اطراف منتقل کرد و از آنان برای بهره‏مندی از این سینما دعوت کرد. در این میان توجه به روستاها ضروری است. بایسته است دهیاری‏ها بهره‏مندی از این سینما را برای اهالی آبادی‏ها تبیین کنند. غرض آن که این سینما دلیلی برای توسعه‏یافتگی فرهنگی دیارمان است که امید قدردان آن باشیم.

در کنار رخداد حسنه راه‏اندازی سینما بحث ایجاد دفتر نمایندگی انجمن سینمای جوان ستودنی است. ایجاد این نمایندگی سالیانی دراز بسان یک آرزو برای هنرمندان این هنر پویا مطرح بوده است. در ادوار مختلف گام‏های برای این مهم برداشته شد که در نهایت منتهی به ایجاد دفتر سینمایی شد. باید وجود این نمایندگی را به فال نیک گرفت. در جمع هنرمندان دیارمان افراد توانمندی جزو اهالی سینما هستند. در کنار آنان افراد زیادی علاقه‏مند به فعالیت در این عرصه هستند. این نمایندگی فصل مطلوبی برای شناسایی استعدادهای این حوزه گسترده است.

کاش مسئولان این نمایندگی در ابتدای کارشان اقدام به تهیه یک نقشه راه بنمایند. یقین دستور‏العمل‏های دارند. یقین باید برابر بخشنامه‏ها رفتار کنند. با این همه پیشنهاد می‏شود نگاه بومی داشته باشند. با واقع‏نگری به هنرمندان خوشفکر این عرصه ارائه خدمات بکنند. در صورت وجود یک نقشه راه و ایجاد یک کارگروه موجه می‏توان با آینده امیدوار بود. یقین اقتصاد و تامین هزینه و وجود بودجه در راه نیل به اهداف این نمایندگی یک اصل است. وجود نقشه راه می‏تواند باعث اسپانسرها و پشتیبان‏های مالی از خدمات و تولیدات این نمایندگی شود. جدی گرفتن این مهم یک ضرورت است.

در بحث ایجاد کارگروه باید به تمام بضاعت‏های هنری مرتبط با انجمن سینمای جوان توجه کرد. در کاشمر افرادی خبره در بحث فیلم‏نامه‏نویسی وجود دارند. در شاخه‏های مختلف دارا افراد کاربلد هستیم.در کارگروه پیشنهادی بایسته است از همه اینان بهره گرفت. سینما با انیمیشن و پویانمایی و عکس عجین است. یقین این نمایندگی گوشه چشمی به این موارد دارد. روزگاری کاشمر انجمن انیمیشین خوبی داشتند. نیروهای با استعدادی در این حوزه کار کردند که به هر دلیل اینک دغدغه‏های دیگری دارند. تقویت کمی و کیفی این عرصه یک ضرورت است.

خوشبختانه در بحث عکاسی دارای هنرمندان نامداری هستیم با این همه این حوزه هم رسیدگی می‏خواهد. پیشنهاد می‏شود کاشمر از همین ابتدای کار این نمایندگی برابر نقشه راه طرح یک جشنواره به صورت سالانه یا دوسالانه را تدارک ببیند. مزار شهید مدرس بهانه خوبی برای محوریت این جشنواره است. بحث گردشگری و بقاع متبرکه هم بهانه مطلوبی برای این مقوله است. در این حالت راحت‏تر می‏توان اسپانسر و پشتیبان مالی را راضی به حضور در عرصه حمایت از این نمایندگی کرد. به این همه می‏توان جشنواره انگور و کشمش را هم افزود. در این حوزه الگوهای خوبی در سطح کشور برای اخذ تجربه وجود دارد.

همانطور که به مسئولان سینمای شهرمان پیشنهاد شد که از بضاعت اهالی سینما که اصالت کاشمری و ترشیزی دارند و در مشهد و تهران و هر جایی دیگر سکنا دارند، بهره ببرند، به مسئولان این نمایندگی هم این توصیه می‏شود. برای رشد و بالندگی نیروهای سینماگر کاشمر می‏توان انواع کارگاه‏ها را با حضور امثال جیرانی و کاوری و خزاعی تدارک دید. حالا که شهرمان سینما دارد و نمایندگی سینمای جوان دارد و هنرمندان بنامی در سینمای کشور دارد می‏توان آرزو کرد در جشنواره فیلم فجر سال دیگر تعدادی از فیلم در اکران اول در کاشمر به نمایش گذاشته شوند.

کاش نمایندگی سینمای جوان در کاشمر توجه به سینمای مستند را وجه همت خود سازد. یقین از طریق ارتباطات می‏توان تولیدات این نمایندگی را در سیمای استان و شبکه‏های مختلف نظیر شبکه مستند به نمایش گذاشت. امیدواریم شاهد مطرح شدن هنرمندان سینماگر کاشمر اعم از فیلم‏نامه‏نویس، بازیگر، کارگردان، تهیه‏کننده، گریمور، فیلمبردار، عوامل فنی و انیماتور و عکاس و ... سایر دست‏اندرکاران در جشنواره‏های داخلی و خارجی باشیم. درخشش اینان یقین درخشش نام کاشمر است. امید که وجود سینما از یک سو این نمایندگی از دیگر سو اسبابی برای اعتلای بیش از پیش نام کاشمر به عنوان شهری هنرپرور و فرهنگی باشد.آمین.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.