«حمایت از کالای ایرانی» با همت و غیرت کاشمری

اخبار ترشیز
Typography

 

اشاره: «حمایت از کالای ایرانی» شعار و محوری است که مقام معظم رهبری به عنوان دیدبان بصیر انقلاب برای سال 1397 انتخاب کرده و در پیام نوروزی خود تصریح فرمودند که مخاطب این شعار، هم مردم و هم مسئولان هستند.

تحقق این شعار باید از تک تک مردم و شهرهای کشور شروع شود تا شاهد رونق اقتصادی و حل معضل بیکاری در سایه «حمایت از کالای ایرانی» باشیم.

مسئولان مختلف کاشمر از ابتدای سال جدید اظهارات مختلفی را در این زمینه داشته‌اند و ما در این گزارش به سراغ دیگر مخاطب این شعار یعنی مردم رفتیم تا با موضوع «حمایت از کالای ایرانی» با آن‌ها گفتگو کنیم.

بیکاری جوانان با حمایت از کالای ایرانی برطرف می‌شود

امیر طوسی از کسبه بازار کاشمر که به فروش خوار و بار اشتغال دارد در این زمینه اظهار داشت: مقام معظم رهبری، پدر معنوی جامعه هستند و فرمایشات ایشان واجب‌الاجرا است و اگر همه به توصیه‌های ایشان عمل کنند وضعیت کشور بسیار بهتر از آن چیزی می‌شود که اکنون است.

وی ادامه داد: ایشان شعار امسال را «حمایت از کالای ایرانی» تعیین کرده‌اند و همین باعث می‌شود که ما اگر در گذشته توجه کافی را به خرید کالای ایرانی نداشته‌ایم از این پس با دقت و وسواس بیشتری این موضوع را پیگیری کنیم و بر خلاف گذشته حتماً به فروشنده کالا تأکید کنیم که جنس ایرانی می‌خواهیم.

طوسی گفت: راه نجات اقتصاد ما همین است که از کالای ایرانی حمایت کنیم و لذا هر کالایی که ایرانی آن در بازار وجود داشته باشد مثل لباس، مواد غذایی، لوازم خانگی و... ترجیح می‌دهیم که نوع ایرانی آن را انتخاب کنیم و خرید کالای خارجی منحصر در مواردی باشد که جایگزین ایرانی آن وجود ندارد.

وی با تأکید بر لزوم حمایت از کالاهای تولید شده در شهرستان کاشمر خاطرنشان کرد:‌ حمایت از کالای ایرانی را باید از شهرستان خود و کالاها و بازار همین شهرستان آغاز کنیم و برای تهیه کالای مورد نیاز خود به جای مراجعه به بازار سایر شهرستان‌ها، از بازار کاشمر خرید کنیم و همین طور این نگاه را در ابعاد ملی نیز مورد توجه قرار دهیم.

طوسی یادآور شد: هم اکنون مسأله اشتغال یکی از مسائل مهم کشور است به طوری که در هر خانه یک یا چند جوان جویای کار وجود دارد و لذا حمایت از کالای ایرانی به نحو شایسته‌ای به رفع این معضل مهم کمک خواهد کرد ضمن اینکه افزایش اعتماد به نفس و عزت ملی از دیگر فواید خرید کالای ایرانی است.

این بازاری کاشمری تأکید کرد: البته حمایت از کالای ایرانی باید متقابل باشد یعنی هم تولیدکننده کالای ایرانی و هم کارگری که در یک واحد تولیدی کار می‌کند باید وجدان کاری داشته باشند و خود آن‌ها با تولید خوب و باکیفیت، قبل از هر کس دیگری، حامی و پشتیبان کالای خود باشند و گر نه چرا یک کالای خارجی باید سه سال گارانتی بدون قید و شرط داشته باشد اما یک کالای ایرانی یک سال گارانتی و آن هم با قید و شرط؟!

90درصد لوازم خانگی ایرانی قابل اطمینان است

به سراغ یکی از فروشندگان لوازم خانگی در کاشمر هم رفتیم تا با وی در مورد «حمایت از کالای ایرانی» در حوزه لوزام خانگی به گفتگو بنشینیم.

صادق خزاعی در این زمینه اظهار داشت: بنده به جرأت می‌توانم بگویم که 95 درصد کالاهای فروشگاه ما تولید ایران است، یعنی اگر برند خارجی هم دارد، در داخل ایران تولید شده است.

وی با ابراز رضایت از مطرح شدن موضوع حمایت از کالای ایرانی در سطح کشور گفت: از وقتی این موضوع در کشور و در سطح جامعه مطرح شده است شاهد هستیم که بسیاری از مشتریان ما به دنبال خرید کالای ایرانی هستند و حتی 10 تا 15 درصد مشتری‌ها حساسیت زیادی دارند و به هیچ عنوان حاضر به خرید کالای خارجی نمی‌شوند.

این فروشنده لوازم خانگی در مورد شرایطی که باید کالای ایرانی داشته باشد تا مورد استقبال واقع شود خاطرنشان کرد: در حوزه لوازم خانگی، کیفیت و ضمانت اجناس برای مردم بسیار مهم است و باید بگویم که در این زمینه تجربه مردم به تصمیم‌گیری آن‌ها کمک می‌کند و نه تبلیغات!

خزاعی ادامه داد: به عنوان مثال ما کالای ایرانی داریم که هم تبلیغات گسترده‌ای دارد و هم تسهیلات بانکی برای خرید محصولات خود ارائه می‌دهد اما چون کیفیت مناسبی ندارد و مردم تجربه خوبی از آن ندارند چندان مورد استقبال نیست ولی در مقابل کالای ایرانی دیگری هم هست که علی‌رغم آن‌که تبلیغات زیادی هم نمی‌کند ولی چون کیفیت و دوام بالایی دارد مورد استقبال است و لذا باید گفت که تبلیغات فقط در حد یک مرحله جواب می‌دهد.

وی افزود: در مجموع وضعیت لوازم خانگی ساخت ایران در چند سال اخیر با بهبود قابل توجهی مواجه شده است یعنی هم کیفیت آن‌ها افزایش یافته به گونه‌ای که 90 درصد لوازم خانگی ایرانی برای مردم قابل اطمینان است و هم ضمانت‌های آن‌ها بهتر شده است و آنچه را که ضمانت می‌کنند پاسخگو هستند.

خزاعی گفت: تولیدکنندگان ایرانی هم باید نهایت تلاش خود را برای افزایش کیفیت انجام دهند چرا که اگر جنس ایرانی کیفیت داشته باشد مردم به سراغ جنس خارجی نمی‌روند و افتخار هم می‌کنند که ایرانی بخرند و حتی حاضر هستند که پول بیشتری هم بدهند به عنوان مثال هم اکنون یک بخاری تولید داخل که کیفیت بسیار خوبی دارد با دو برابر قیمت نسبت به نوع بی کیفیت آن مورد استقبال بیشتر مردم است.

این فروشنده با سابقه لوازم خانگی در کاشمر در نهایت تأکید کرد: برخی مشتریان به دنبال مارک خارجی هستند که باید گفت اشتباه بزرگی می‌کنند چرا که اولاً کیفیت لوازم خانگی ایرانی بسیار خوب است و باید باور کنیم که ایرانی می‌تواند کار خوب و تولید خوب را انجام دهد و لذا باید به تولیدکنندگان کشور خود اطمینان داشته باشیم و ثانیاً ما شواهدی داریم مبنی بر اینکه برخی از کالاهای تولید داخل تنها با تغییر مارک به عنوان خارجی و با قیمت بیشتر به مردم فروخته می‌شود و لذا بهتر است مردم خودشان به دنبال خرید کالای ایرانی باشند.

کیفیت رو به رشد لباس‌های ایرانی

با یک فروشنده لباس هم در کاشمر در مورد بازار این کالا به گفتگو پرداختیم.

محمد کریمی در این زمینه گفت: خوشبختانه مردم کاشمر زیاد به دنبال مارک لباس نیستند بلکه آنچه برای آن‌ها اهمیت دارد کیفیت خوب لباس است و خوشبختانه شاهد افزایش کیفیت لباس‌های تولید ایران هم هستیم.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که باید مد نظر تولیدکنندگان لباس در ایران باشد این است که سعی کنند قیمت تمام شده را پایین بیاورند چرا که گاه لباس‌های تولید خارج با قیمت ارزان‌تری نسبت به لباس تولید ایران در بازار عرضه می‌شوند و همین یکی از نقاط ضعف بازار لباس ایران است.

کریمی افزود: همچنین گاه در لباس‌های تولید خارج مشاهده می‌شود که ظاهر آن را زیباتر و شکیل‌تر کرده‌اند و در مجموع زحمت بیشتری برای تولید آن کشیده‌اند و لذا اگر لباس تولید ایران هم می‌خواهد مورد پسند مردم واقع شود باید به افزایش کیفیت و زیباتر شدن ظاهر آن بها بدهند.

این فروشنده لباس در کاشمر خاطرنشان کرد: تمیز بودن دوخت و دوام مناسب آن برای مشتری‌ها بسیار مهم است و البته کیفیت لباس‌های تولید کشور ما بهتر شده و ما هم به دنبال فروش کالای با کیفیت هستیم و لذا هم اکنون 90 درصد لباسی که ما به مردم عرضه می‌کنیم دوخت ایران است که البته ممکن است پارچه آن خارجی باشد.

کریمی اظهار داشت: در شهرهای کوچکی مثل کاشمر که ما مشتری‌ها را می‌شناسیم و باید پاسخگوی کالای فروخته شده به آن‌ها باشیم، کیفیت کار برای ما مهم است ضمن اینکه مردم هم دنبال مارک نیستند بلکه دنبال کالای خوب هستند.

وی گفت: تعداد اندکی هم هستند که تأکید دارند حتماً لباس خارجی بخرند که بخشی از این به دلیل چشم و هم چشمی و تشریفات زائدی است که بعضی از مردم به دنبال آن هستند و لذا باید بگویم گران بودن یک لباس به معنی با کیفیت بودن آن نیست بلکه ما لباسی داریم که قیمت آن ارزان است اما کیفیت بهتری نسبت به برخی لباس‌های گران دارد.

کیفیت بالای پارچه‌های ایرانی از فاستونی تا تترون

از جمله کالاهای پرمصرف و پرفروش در بازار، انواع پارچه است و همین انگیزه‌ای بود تا با یک فروشنده پارچه هم گفتگویی داشته باشیم.

مصطفی ابراهیمی در رابطه با میزان توجه مردم به ایرانی با خارجی بودن پارچه‌ها گفت: متأسفانه در بازار پارچه هنوز شاهد هستیم که بسیاری از مردم به دنبال خرید پارچه خارجی هستند و لذا برخی فروشندگان و نیز بنکداران، بعضی پارچه‌های تولید داخل را هم به نام پارچه خارجی عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد:‌ این موضوع بیشتر در حوزه پارچه‌های مربوط به لباس‌های مجلسی و زنانه دیده می‌شود و گر نه در بحث پارچه‌‌های مربوط به کت و شلوارهای مردانه ما شاهد تولید بهترین پارچه‌های فاستونی با کیفیت بالا در ایران هستیم و خود مردم هم به دنبال خرید انواع مارک‌های‌ ایرانی برای کت و شلوار هستند.

ابراهیمی افزود: پارچه‌های مجلسی بیشتر از دبی و ترکیه وارد می‌شود و البته این به دلیل عدم توانایی تولید این پارچه‌ها در ایران نیست بلکه دلیل عمده آن این است که تولید این پارچه‌ها نیاز به نیروی کار ارزان دارد که در کشورهایی مثل چین و ترکیه فراوان است و گرنه ما خیاط‌هایی داریم که با هنر دست خود پارچه‌های مجلسی بسیار با کیفیت‌تری نسبت به مشابه خارجی آن‌ها تولید می‌کنند.

وی گفت: ضعف عمده ما در همین پارچه‌های مجلسی است که اگر مورد حمایت واقع شود در ایران قابل تولید است ولی در مورد سایر پارچه‌ها مثل پرده‌جات، تریکوجات و... مشکلی برای تولید آن در ایران نیست و لذا خود ما هم نمی‌توانیم خارجی بودن برخی پارچه‌ها را باور کنیم چرا که وقتی بهترین پارچه‌های فاستونی در ایران تولید می‌شود، تولید سایر پارچه‌ها کار خاصی ندارد اما چون مشتری به دنبال خرید پارچه خارجی است به نظر می‌رسد پارچه‌های تولید داخل هم به نام خارجی عرضه می‌شود مثلاً اگر تولید نساجی مازندران است می‌گویند پارچه کنزوی ژاپن است!

این فروشنده پارچه با تأکید بر کیفیت مناسب پارچه‌های ایرانی یادآور شد: به عنوان مثال در گذشته پارچه تترون بروجرد مشهور شده و بازار خوبی هم داشت اما تترون ژاپن برای مدتی با قیمتی ارزان‌تر نسبت به تترون ایرانی عرضه شد و پس از آن‌که در بازار جا افتاد، به تدریج قیمت خود را افزایش داد به گونه‌ای که هم اکنون تترون ژاپن در هر قواره حدود 10 هزار تومان از تترون بروجرد گران‌تر است ولی همچنان مورد استقبال مردم است در صورتی که به طور قطع می‌توان گفت کیفیت تترون ژاپن بهتر از تترون بروجرد نیست!

ابراهیمی تأکید کرد: ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی نیاز به اطلاع‌رسانی دارد و خود فروشنده‌ها هم باید مردم را از کیفیت کالاهای ایرانی آگاه کنند و به مردم بگویند که بسیاری از کالاهای خود ما، کیفیت مناسبی دارند و لذا بهتر است کالای ایرانی را بخریم تا نیروی خود ما مشغول به کار شود.

کفش ایرانی الگویی مناسب برای سایر کالاها

با یکی از فروشندگان باسابقه کفش در کاشمر هم در رابطه با حمایت از کالای ایرانی به گفتگو نشستیم.

هادی کبیریان مطلب جالبی را به ما گفت و اظهار داشت: قدمت کار بنده و مرحوم پدرم در بحث کفش به حدود 60 تا 70 سال می‌رسد و با جرأت می‌گویم در این مدت طولانی حتی یک جفت کفش خارجی را به مغازه راه نداده و به مردم نفروخته‌ایم بلکه تمام کفش‌هایی که ما عرضه می‌کنیم ایرانی است.

وی ادامه داد: کفش ایرانی چون مجموعه آن از چرم است نسبت به کفش‌های چینی که از چرم صنعتی ساخته می‌شود شکیل‌تر و با کیفیت بسیار بالاتری می‌باشد ضمن اینکه کفش‌های خارجی چون از چرم نیست، باعث عرق، بوی بد و داغ شدن پا می‌شود و در مجموع به سلامت بدن آسیب می‌رساند.

کبیریان خاطرنشان کرد: راحتی، شکیل بودن، زیبایی و سلامت کفش ایرانی را کفش خارجی و به خصوص چینی ندارد و خوشبختانه مشتری‌های ما هم به هیچ عنوان به دنبال کفش خارجی نیستند بلکه مخصوصاً سؤال می‌کنند که آیا ایرانی است یا خیر و به ویژه بر روی کفش تبریز تأکید ویژه‌ای دارند.

این فروشنده کفش در کاشمر افزود: کفش‌های چینی نصف قیمت کفش ایرانی است چون جنس آن مواد نفتی است ولی با اینکه ارزان‌تر است، استقبال زیادی از آن نمی‌شود و از همه مهمتر اینکه ما جنس ایرانی را با ضمانت می‌فروشیم و بین شش ماه تا یک سال و حتی کفش‌های چرم مردانه را تا دو سال هم ضمانت می‌کنیم ولی کفش‌های چینی یکی دو ماه بعد از قواره خارج می‌شود و قابل استفاده نیست ضمن اینکه کفش خارجی را نمی‌شود ضمانت کرد چرا که تولیدکننده آن در دسترس نیست.

کبیریان اظهار داشت: مردم کفش ایرانی را تنها به دلیل ایرانی بودنش نمی‌خرند بلکه به دلیل کیفیت، دوام، ظرافت، زیبایی و سلامتی بیشتر آن می‌خرند و لذا کفش می‌تواند الگوی خوبی برای سایر کالاهای تولید داخل باشد و آن اینکه اگر سایر کالاها هم با کیفیت مناسبی در داخل کشور تولید شود حتماً مورد استقبال واقع می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: فرهنگسازی برای ترغیب مردم به استفاده از کالای ایرانی و اصلاح باورهای غلط از مواردی است که باید مد نظر باشد تا شاهد رونق بیشتر بازار کالاهای ایرانی باشیم.

سخن پایانی

تکمیل این گزارش نیاز به گفتگو با اصناف مختلف بازار و اقشار مختلف مردم دارد اما فضای محدود چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد ولی در همین گفتگوها مشخص شد که هم اکنون کالاهای مختلف ایرانی با کیفیت مناسب در بازار موجود است و نیاز به همت مردم برای خرید این کالاها به جای خرید کالای خارجی دارد و در نقطه مقابل، تولیدکنندگان ایرانی هم باید توجه کنند که اگر کیفیت کار خود را افزایش دهند، بدون شک ملت ایران، به خرید کالای ایرانی، افتخار می‌کند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.