نسل سوم اصلاح طلبان در جستجوي اصلاحات واقعي

اخبار ترشیز
Typography

 سیدعلیرضانبوی ثالث 

اگر مي‌خواهيد اخلاق کسي را امتحان کنيد به او قدرت بدهيد.

آبراهام لينکلن

 اصلاح طلبان 20 سال قبل پس از پيروزي سيد محمد خاتمي در انتخابات رياست جمهوري ، با شعار جانبداري از مردم ، ادعا داشتند به دنبال توسعه ي سياسي هستند ، اعتقاد داشتند در صورتي که حرمت و حقوق انسان ها حفظ شود مي توان با احترام به آزادي هاي قانوني ،

توأم با خردمندي و حکمت در عرصه ي مشارکت و رقابت سعادت آحاد يکايک افراد را در يک جامعه ي مدني تضمين کرد در بحث حمايت از مردم سالاري ديني مي گفتند وقتي بخشي از اختيارات و امکانات رسما در اختيار نمايندگان مردم قرار گيرد . بهتر مي توان در جهت مبارزه با فقر و فساد و تبعيض گام برداشت .

سيد محمد خاتمي مي گفت : « رسيدن به يک جامعه ي مدني و قانون مدار ، دست يابي به مردم سالاري ديني و توجه ويژه به مشکلات جوانان هدف واقعي اصلاح طلبان است » ، هنوز هم نسل سوم اصلاحات جوياي چنين آرمان هايي است

دريغا ! اين روزها بين آن اهداف مقدس مردمي اصلاح طلبان با رفتارها و عملکرد کاسب کارانه ي برخي مدعيان اصلاح طلب امروزي ، سياست پيشگان و دلالان حرفه اي حداقل در شهر ما حفره هايي عميق ايجاد شده است .

صداقت و صراحت و وفاداري به اصول اخلاقي و آرمان هاي انساني از جانب اصلاح طلبان راديکال در شهر ما کمرنگ شده و شاهد برخوردهاي کاسب کارانه و موج سواري هاي پيدا و پنهان و نياز سازي هاي کاذب پدر سالاراني هستيم که خودشان را اصلاح طلب معرفي مي کنند ، اما در عمل جز رفع منافع شخصي به چيزي نمي انديشند .

پدرسالاراني که در تحليل ها و بازي هاي سياسي خود به صرافت گفتماني افتاده اند . تاثر و اندوه نسل سوم اصلاح طلب بابت عملکرد « ژن هاي خوب و مکتب نياوراني ها » که چند سالي است در ديار ترشيز نيز رشد چشمگيري داشته است بر کسي پوشيده نيست ، نسل سوم نگران است مبادا يک گروه خاص که نقاب اصلاح طلبي زده اند پس از سال ها تئوري سازي و شعار درباره‌ي حقوق شهروندي ، مردم سالاري و توجه به افکار عمومي تمامي معيارها و مولفه هاي اصلاحات را به خاطر منافع شخصي دفن کنند .

برخي رفتار هاي منفعت طلبانه سران اصلاحات در شهر کاشمر ، بدجوري اعتماد نسل سوم را از اين عزيزان که اين روزها پاي کوبان و دست افشان همه چيز را سهم فرزندان خود مي دانند سلب نموده است .

چندي پيش ، محمدرضا خباز ، نماينده ي ادوار مجلس در مصاحبه با نشريه اي محلي در نقدي بر اقتصاد ايران با نگاهي جانب دارانه از دولت وقت در نگاهي مختصر و ساده انگارانه ، تمام اصلاح ساختار اقتصاد ايران را در جلوگيري از فعاليت اقتصادي نظامي ها و خصولتي ها دانست و اذعان داشت که « در شرايط اقتصادي موجود نبايد اصلاح طلبان و اصولگرايان به فکر سهم خواهي باشند . بلکه بايد به هر نحو ممکن دولت و حاکميت را کمک کنند . » گرچه در يک نگاه اجمالي تمام سخنان محمد رضا خباز صحيح به نظر مي رسد ، اما بايد گفت اصلاح ساختار اقتصادي ايران پيچيده تر از اين حرف هاست ، زيرا متأسفانه نسل سوم اصلاحات شاهد يک دوگانگي بي انصافانه در مقام سخن و عمل همين نظريه پردازان است .

فرض کنيد در شهر شما يک کارخانه به عنوان بزرگترين کارخانه و نگين کارخانه هاي شهر در حال کار باشد ، يکي از بازنشسته هاي فرهنگي کارنابلد که روزگاري رئيس آموزش و پرورش بوده است و نقش ليدر اصلاحات را در کاشمر يدک مي کشد ، سال ها عضو هيأت رئيسه ي اين کارخانه باشد . اين که مي گويم کار نابلد چون هنوز مديران اين کارخانه سياست هايشان را بر اساس قرن هيجده ميلادي و دوران انقلاب صنعتي اول بنا نهاده اند و هيچ توجهي به يک ديدگاه فرا صنعتي و اخلاق حرفه اي که لازمه ي بقاي يک سازمان و يک توليدي با اين وسعت است را ندارند و فقط سياست زدگي سبب سکان داري اين عزيزان در اين يگانه کارخانه ي بزرگ شهر ما شده است ،بگذريم فرض کنيد ، قرار باشد در اوضاع اقتصادي فعلي براي تسريع امور و سود اقتصادي بيشتر يک باربري بر اساس نياز کارخانه داير کنند به چه حساب دو دانگ از اين باربري در خدمت فرزندان سهم خواهان سياست پيشه قرار مي گيرد ، کساني که بهترين گلوگاه ها را پس از بازنشستگي در اختيار گرفته اند و با برداشتن لقمه هاي کله گربه اي ، همه چيز را براي « ژن هاي خوبشان » يعني فرزندان عزيزشان مي خواهند ، - شايد شما دلتان بخواهد فرزندانتان فرماندار شهر هم باشند - ، نبايد از اين آقايان پرسيد فرق شما با نظامي ها و خصولتي ها در چيست ؟ مگر شما نيستيد که مي فرماييد « نبايد به دنبال سهم خواهي اقتصادي باشيم » لابد اين قسم کارها آن قدر در ديده ي شما کوچک و حقير شده است که آن را سهم خواهي نمي دانيد ! چرا حاضر نيستيد فرزندان شما نيز همچون ديگر جوانان نسل سوم اصلاحات در اين ديار بر مبناي شايستگي هاي خويش رشد کنند ، مگر پدرانشان فرهنگياني نبودند که در پاي انقلاب پابرهنگان رشد کردند . شما که روزي خود را جزء متدينين و مستضعفان محسوب مي کرديد و سينه براي پابرهنگان و اجراي عدالت چاک مي داديد . آيا امروز ورق براي شما برگشته است ، همه ي سران يک جريان به اسم انقلاب اينگونه سهم خود را از عدالت مي گيرند . فراموش کرديد که نسل سوم اصلاحات تشنه ي عدالت است ، رانت خواري برخي ها ، اين روزها در کاشمر با حال روز رانت خواران شهرهاي بزرگ مثل تهران چه فرقي دارد ، کساني که روزگاري در سخنراني هاي مهيج و مؤثر خويش با صدايي غرا عنوان مي کردند که « فرزند شهيدي مي گفت : خباز اگر چه ما پول نداريم به ستاد تو کمک کنيم ولي به جايش روزه مي گيريم . » چرا در شرايط حاضر به فکر سهامداراني که سال هاست با فروش بيشتر دارايي شان با هزار اميد سهام خريدند و تاکنون هيچ سودي عايدشان نشده است ،نيستند ، چرا به نام آن ها در قالب تعاوني ، يک باربري راه اندازي نکرديد ؟

در ابتدا اين کارخانه براي انتفاع فرزندان هيچ احدي از جيب مردم يعني سهامداران و سرمايه گذار اصلي فعلي ايجاد نشده است ، هيئت مديره ي اين کارخانه با توجه به اين مقوله که سال هاست نظريات نئوکلاسيک ها در قرن نوزدهم اثبات شده است بايد نگاهي نو به کارخانه داشته باشد وشنيده ها حاکي از اين است که کم کم اين اتفاق در حال وقوع است ، هيئت مديره نبايد اجازه دهند فعاليت خيرخواهانه ي سرمايه گذار اصلي که نجات کارخانه در گرو اين سرمايه گذاري است دست مايه بازي سياست بازان شود و با چنين رفتارهاي منفعت طلبانه اي بي اعتمادي سهام داران به صداقت و دلسوزي مديران افزايش يابد . نسل سوم اصلاح طلبان از ورود مکتب نياوراني و بهره مندي آقازاده ها از جنس « ژن خوب و دختر مظلوم وزير » به ديار ترشيز نگران است . آيا بروز اين گونه رفتارها از جانب سران اصلاحات دور زدن نسل سوم اصلاح طلبان نيست ؟

به عنوان نگارنده مطمئن هستم نسل سوم اصلاح طلبان اجازه نخواهد داد بيش از اين آرمان هاي اصلاح طلبي بازيچه ي يک گروه خاص قرار گيرد ، کساني که تازگي ها به اين نتيجه رسيده اند که « ديکتاتوري هم خوب است » و نقاب اصلاح طلبي با توجه به عملکرد گذشته و فعلي شان به هيچ عنوان برازنده ي چهره ي آنان نيست . مطمئن باشيد هر چقدر هم که بخش راديکال و منفعت طلب  و پدر سالار اصلاح طلبان در منطقه تلاش کند در نشريات و فضاي مجازي وابسته اش نشان دهد که وحدت و همگرايي و همدلي بين آن ها وجود دارد با چنين اقداماتي کسي باور نخواهد کرد ،در آينده اي نزديک نسل سوم اصلاح طلبان براي حفظ آرمان هاي واقعي اصلاح طلبانه نشان خواهد داد که با اين سود جويان اختلاف جدي دارد و پدرسالاران منفعت طلب بر خلاف ميل قلبي شان قادر نخواهند بود مانع رشد نسل سوم اصلاح طلبان شوند  .

اين روزها نشانه هاي حرکت هاي اصلاح طلبانه در اعتراض به بي عدالتي ها و نهادينه کردن آرمان هاي واقعي اصلاحات از جانب نسل سوم در سطح جامعه کاملا مشهود است ، هر چند پدرسالارها به خاطر حفظ منافعشان قصد ربودن خواب را از چشمان اين نسل جوان دارند .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.