کاشمر و دغدغه دختردارها برای تامین جهیزیه

اخبار ترشیز
Typography

این روزها ازدواج کاری سخت شده است. شنیدن واقعه ازدواج در هر خانواده‏ای امری بهجت‏آسا محسوب می‏شود. در کنار کمی ازدواج شاهد رشد محسوس آمار طلاق هستیم. چرا آمار ازدواج کم است؟

چرا سن ازدواج در حال افزایش است؟ پاسخ‏های متعددی را می‏توان برای این سوالات مطرح کرد. در این یادداشت در تلاش برای پاسخ به این سئوالات نیستیم. نهادهای مسئول یقین از سر دغدغه به دنبال تهیه پاسخ‏های حقیقی و ارائه راهکارهای واقعی هستند. غرض این مقال گذر  نظری بر پدیده تهیه جهیزیه است.

همه می‏دانیم تامین جهیزیه یکی از موانع مهم بر سر راه متقاضیان ازدواج است. در دیار ما هم عروس و هم داماد برابر رسوم و آنچه در خواستگاری تعیین می‏کنند، تامین بخشی از اسباب منزل مشترکشان را بر عهده می‏گیرند، به طور مرسوم بحث تامین اسباب زندگی از سوی عروس خانم شاه‏بیت مقوله تهیه جهیزیه است. در برخی مواقع شاهدیم که زوجی سال‏ها دوران عقد را به علت عدم تامین جهیزیه تحمل می‏کنند. طولانی شدن دوران عقد باعث به وجود آمدن انواع مسایل فردی و خانوادگی است.

خدا رحمت کند شادروان عاصمی را، این بزرگوار با جمعی از یارانش مجموعه‏ای برای تامین جهیزیه را راه‏اندازی کردند. هر شهر و دیار و آبادی نیازمند اینگونه همت‏هاست. برخی از موسسات خیریه شهرستان نیز در تامین جهیزیه فعالیت دارند. در سطح شهر شاهد فعالیت تعدادی اماکن تجاری عرضه لوازم خانگی و تامین جهیزیه هستیم. با این همه هنوز هم تامین جهیزیه یک دغدغه مهم است. علت چیست؟ چرا این موضوع باید به یک دغدغه تبدیل شود؟ پاسخ سخت است.

اگر بخواهیم ارزشی پاسخ دهیم باید اشارتی به زیست امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) و آموزه‏های دینی بکنیم. ولی چند درصد از ما به این آرمان‏ها در عمل معتقدیم؟ واقعیت وجود؛ رقابت‌های کاذب، چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی، خودنمایی و رسم و رسوم پرهزینه است. این همه، موجب شده که لیست اقلام جهیزیه از لوازم ضروری و غیرضروری و تجملی فراتر برود و در بین برخی خانواده‌ها بحث و جدل بر سر مارک کالاهای تهیه شده برای جهیزیه بالا بگیرد.

برخی خانواده‌ها حاضر به پذیرش عروس بدون جهیزیه و اصولاً خواستگاری از دختری که ممکن است جهیزیه نداشته باشد، نیستند. امروزه خانواده داماد و گاه خود دختران انتظار دارند که در آغاز شکل‌گیری زندگی همه ابزار و لوازم جدید خانه، شامل آنچه که به صورت روزمره استفاده می‌شود و آنچه که ممکن است در دوران زندگی چندبار بیشتر مورد استفاده قرار نگیرد، به عنوان جهیزیه تهیه شود. فروشندگان لوازم خانگی یقیناً آشنا با جروبحث‏ها بر سر شکل و مارک اجناس بوده و هستند.

تحمیل جهیزیه بر خانواده عروس همیشه عوارض دردناکی داشته که اضطراب و فشار روانی، گرایش به سمت زن سالاری، بالا رفتن سن ازدواج، اسراف، تجمل‌گرایی و باز کردن محلی برای سوء استفاده فرصت طلبان، از آن جمله است. امروزه بسیاری از زندگی‌های جدید در حالی تشکیل می‌شود که سهم زنان در تشکیل خانواده بیش از مردان و گاهی هم تمام این سهم مختص زنان است به همین منظور، بخشی از امتیازات و وظایف مردان تغییر می‌کند و از هیبت و صلابت مردانه آنها کاسته می‌شود

جامعه شناسان معتقدند؛ به محض تولد دختر فشارهایی همچون تامین جهیزیه بر شانه‌های والدین سنگینی می‌کند که  این فشار روانی بر خانواده‌هایی که دختر دارند با نزدیک‎‌تر شدن سن ازدواج بیشتر شده و تا جایی که برخی از خانواده‌ها به دلیل ناتوانی از خرید جهیزیه از ازدواج دختران خود جلوگیری می‌کنند و موجب افزایش سن ازدواج می‌شوند. تهیه جهیزیه با رعایت چشم و هم‌چشمی‌ها، و خریدهای غیرضروری و مدگرایی، همیشه بازار داغی را برای کلاهبرداری، گرانفروشی و سوءاستفاده فرصت‌طلبان باز کرده است.

تبلیغات وسایل گران قیمت در تلویزیون و یا فیلم گرفتن از خانه‌های مجلل و تبلیغ آنها، سطح توقعات مردم را بالا برده است. بیشتر فیلم‌ها و سریال‌هایی که در تلویزیون و سینما پخش می‌شود نمایانگر زندگی‌های خوب و رو به بالا است در صورتی که قشر قابل توجهی از مردم ما زندگی متوسط رو به پایین و ضعیف دارند. تبلیغاتی که در تلویزیون انجام می‌شود افراد شاد در کنار این وسایل گران قیمت هستند، این تداعی را بوجود می آورد اگر در جهیزیه دختری این وسایل نباشد، دختر احساس بدبختی خواهد کرد.

کسانی که گرفتار کمبودهای روحی و روانی هستند و احساس عقده حقارت و نقص دارند، برای جبران این نقیصه به تجمل‌گرایی دامن می‌زنند و با نمایش گذاشتن زندگی دروغین از طریق تجمل‌گرایی می‏کوشند تا حقارت خویش را بپوشانند و خود را بزرگ جلوه دهند. فراهم شدن، همه لوازم خانه در حد اعلاء، بدون زحمت عروس و داماد، سبب شده که جوانان قدر زندگی را ندانند و با مفهوم تلاش برای فراهم کردن لوازم زندگی آشنا نشوند و به این دلیل با کوچک‌ترین دلخوری راه دادگاه را برای طلاق در پیش بگیرند.

اگر خرید جهیزیه را گسترش و پر و بال دهیم و با رقابت با یکدیگر این امر را به فرهنگ در جامعه تبدیل کنیم در آن زمان این اقدام تحسین برانگیز باعث اقدامی ناپسند خواهد شد. بعض دختران امروزی فرقی نمی کند فقر یا ثروتمند، همه به دنبال مطرح کردن خود در فامیل هستند و در مقابل تعیین کردن مهریه‏های سنگین جهیزیه خود را در برابر مهریه کم دانسته و پدر و مادر خود را برای خرید بهترین لوازم خانگی تحت فشار قرار می‏دهند، والدینی که به قول معروف به سختی نان شب خود را پیدا می‏کنند، و در این میان دخترانی نیز پیدا می‏شوند که خود تمام مشکلات را به جان خریده و حاضر به دیدن قطره اشک پدر و مادران خود نیستند.

مقام معظم رهبری در باره باره تامین جهیزیه اشارت جالبی دارند؛« خانواده ها روی چشم و هم چشمی، جهیزیّه را برای خودشان یك معضل می‌كنند. بعد كه این معضل را خودشان به یك نحوی تحمّل كردند، تازه نوبت دیگران است كه رنج این معضل را ببرند. برای خاطر این كه وقتی شما درجهیزیّه دخترتان این همه وسایل درست كردید، بعد كسانی كه دیدند، تكلیف آنها چیست؟ این چشم و هم چشمی‌ها آخر به كجا خواهد رسید؟ این همان مشكلاتی است كه درست خواهد شد. اسلام می‌خواهد اینها نباشد».

امید شاهد گسترش فرهنگ تامین جهیزیه سنگین و مارک‏دار گرانقیمت نباشیم. امید خیرین و نیک‏اندیشان دیارمان توجه به مراکز و موسسات فعال در امر تامین جهیزیه را جدی بگیرند. امید موسسات قرض‏الحسنه دیارمان بیش از گذشته به اعطای انواع وام‏های تامین جهیزیه بپردازند. یقین مراکز تامین جهیزیه هم با وضع اقساط طویل‏المدت سعی در کمک به خانواده‏ها برای تامین جهیزیه خواهند داشت. امید روزی روزگاری شاهد بر طرف شدن این دغدغه بزرگ در بحث افزایش آمار ازدواج باشیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.