محدود کردن رسانه ها و عدم پاسخگویی

اخبار ترشیز
Typography

نوبت صد رنگی است و صد دلی/عالم یک رنگ کی گردد جلی ؟    مولانا

حسن یونس سینکی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه یک همایش و در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از او پرسید:

«مردم این روزها از شما با عنوان مرد شماره یک تنظیم بازار کشور خیلی انتظار دارند، چه‌کارهایی را برای پاسخگویی به این انتظارها در دستور کار دارید؟ جواب داد: «من از رسانه‌ها انتظار دارم که این‌قدر چرت‌وپرت به مردم نگویند تا ما حرف‌هایمان را بزنیم.»

واکنش‌های عجیب‌وغریب سینکی به پرسش‌های خبرنگاران به همین‌جا ختم نشد. معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت و معدن در واکنش به اینکه «مردم از شما به‌عنوان مسئول انتظار تنظیم بازار را دارند؟» هم با خنده گفت: «چه انتظاری دارند؟»

در ادامه از او پرسیدند: «برای تنظیم بازار چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟»، گفت: «من به شما نباید جواب بدهم.»

وقتی هم به او گفته‌اند رسانه نماینده مردم است و مردم هم انتظار پاسخگویی مسئولان را دارند، گفته: «شما خبرنگار هستید و نماینده مردم نیستید.

به نظر می رسد موضوع محدود کردن خبرنگاران و عدم پاسخگویی به آنان در بین مسئولان تسری یافته است .یکی از موضوعاتی که امروز به طرق مختلف شنیده می شود این است که موضوعات رسانه ای نشود چون ممکن است حاشیه ایجاد کند. این در حالی است موضوع پاسخگویی، اهمیت و جایگاهی بس والا در دیدگاه امیر مؤمنان علی(ع) دارد. آن حضرت بارها در سخنان و نامه های خود، بدین امر اشاره کرده اند.

گونه ها و جلوه های پاسخگویی در سخنان و سیره امیرمؤمنان علیه السلام مشهود است، از جمله، گزارش دهی به مردم، تأسیس مرکزی برای این منظور، نقدپذیری، در دسترس مردم قرار داشتن، گزارش گیری و حسابرسی کارگزاران حکومتی و اعلام آمادگی برای هر نوع پرسش.

می توان گفت پاسخگویی عمومی شفافیت ایجاد می کند،  نگرانی عمومی را برطرف ساخته  و از انفعال مردم در قبال موضوعات اجتماعی پیشگیری می کند. در صورت پاسخگویی عمومی و رسانه ای ، حساسیت سیاسی مردم مثبت می شود و احساس می کنند شعور آنها، سلایق و چشم اندازهای آنان جدی گرفته می شود رسانه ها باید چشم بینا برای ژرف نگری اوضاع زمانه داشته باشند ودردها و آرزوهای مردم را با زبان حقیقی و از دل و جان آنان بازگو کنند . افکار عمومی برای گرفتن پاسخ از مسئولان نیازمند نماینده است، در دنیای امروز رسانه ها این مسئولیت خطیر و مهم را به عهده دارند.

بنابراین اگر برخی مسئولان در برابر افکار عمومی پاسخگو نیستند و اگر از انتقاد می هراسند به مسئولیت خود در برابر افکار عمومی واقف نیستند و به وظیفه ذاتی خود عمل نمی کنند چرا که افکار عمومی بهترین میزان برای سنجش عملکرد مسئولان است که در این میان رسانه ها به عنوان نماینده صالح افکار عمومی این بار سنگین را به دوش می کشد و به عنوان رابطی بین مسئولان و شهروندان عمل می کند. و اگر مسئولان در عملکرد خود مطابق با نص صریح قانون حرکت کنند و فعالیت های خود را بدون نقاب و حجاب از مردم انجام دهند، هیچگاه واهمه ای از پاسخگویی و دفاع از عملکرد خود نخواهند داشت و در این صورت لازم نیست طبق نظریات شخصی دایره قانون را برای رسانه ها کوچک کنند .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.