در کاشمر رسانه‏ ها برابرند، برخی برابرترند!

اخبار ترشیز
Typography

هفدهم مرداد روز خبرنگار نزدیک است. شنیده می‏شود در این ماه باز هم شاهد تولد نشریه دیگری در کاشمر خواهیم بود. در بخش قبلی این یادداشت در باره تکثر رسانه در کاشمر اشاراتی داشتیم. این تکثر را برای شهرستان به فال نیک می‏گیریم.

متذکر می‏شویم که این یادداشت در باره ساحت عمومی رسانه است. وگرنه در مراکز آموزش عالی شهرستان هم حداقل در حوزه کارهای دانشجویی شاهد فعالیت انواع نشریات هستیم. البته این نشریات در گذر زمان حال و هوای متفاوتی دارند. اینک اینان حضوری کم رنگ دارند.

طنز تلخ آن است که دانشگاه‏ها در کاشمر عمری فراتر از نیم قرن دارند، با این همه در شهرمان از رسانه دانشگاهی خبری نیست. برخی از نهادها و ادارات هم نشریات ادواری دارند. در آموزش و پرورش هم شاهد فعالیت یک خبرگزاری دانش‏آموزی هستیم. شبیه این خبرگزاری را در چند جای دیگر هم می‏توان رصد کرد. برخی از نشریات هم حسب تعریفی که دارند به عنوان ارگان یک نهاد و سازمان توزیع می‏شوند. غرض آن که اصحاب رسانه دارای مجموعه گسترده‏ای است که افکار عمومی بیشتر با حوزه عمومی آن در ارتباط هستند. و گویا این حوزه شهرت بیشتری دارد.

به زعم نگارنده از منظر تنویر افکار عمومی باید به کارکرد رسانه‏های مراکزی چون؛ دانشگاه‏ها، آموزش و پرورش، شبکه بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی و حتی مجموعه‏های نظامی هم توجه شود. البته این منظر در این یادداشت در حد اشاراتی که شد مدنظر است. در بخش قبلی این یادداشت نوشتیم که اصحاب رسانه در دیارمان فاقد تشکل و مجموعه صنفی هستند. این طنز تلخی است. تلختر آن است که در ادوار مختلف مسئولان وقت برای این مهم همت داشتند ولی اصحاب رسانه گرد هم جمع نشدند و اگر جمع شدند نشستشان منتج به نتیجه نشد. این هم حکایتی غریب است.

بایسته است اشارتی هم به جایگاه رفیع روابط عمومی‏ها در سپهر رسانه‏ای کاشمر داشته باشیم. این جایگاه در برخی از ادوار حسب علاقه فرماندار وقت پررنگ و گاهی اوقات بسیار کمرنگ شده است. امید در دوران حضور بیستمین فرماندار دیارمان این جایگاه پررنگتر از همیشه شود. برخی از روابط عمومی‏ها به خوبی با ذات پیام و کارکرد رسانه آشنا هستند. اینان عموماً دارای تجربیات مفید و تحصیلات مرتبط با رشته کاریشان هستند. برخی نیز آچار فرانسه هستند، یعنی در مجموعه‏ای که کار می‏کنند در کنار انواع مسئولیت‏ها کار روابط عمومی را هم بر عهده دارند. با این همه اینان کاری مهم بر عهده دارند.

در روزگار حضور هجدهمین فرماندار در دیارمان به همت روابط عمومی فرمانداری شورای روابط عمومی شهرستان تشکیل شد. اعضای شورا با رای مسئولان روابط عمومی ادارات و نهادهای شهرستان انتخاب شده بودند. ایده‏های جالبی در این شورا مطرح شد. مهدی فروزان فرماندار وقت نگاهی مثبت به این مجموعه داشت. البته نگاه مثبت وی منجر به عملیاتی شدن این ایده‏ها نشد، ولی نفس تشکیل این شورا ستودنی بود. با رفتن وی و آمدن نوزدهمین فرماندار از ادامه نشست‏های این شورا خبری نبود. تنی چند از اعضای این شورا هم مسئولیتی گرفتند و به شهرهای دیگر رفتند.

کاش بیستمین فرماندار دیارمان گوشه چشمی به این شورای پر ایده داشته باشد تا مگر بی هر مگری ایده‏های این مجموعه عملیاتی شود تا مگر جایگاه روابط عمومی در کلیت نظام اطلاع‏رسانی شهرستان از منظر کیفیت و کمیت دچار ارتقاء شود. و کاش روابط عمومی‏ها بیشتر با افکار عمومی آشنا باشند. بیشتر با مقوله شهروند خبرنگار آشنا باشند. و بیشتر با کارکرد رسانه مأنوس شوند. کاش یک کارگاه آشنایی با سواد رسانه‏ای با حضور خبرنگاران و نیروهای خدوم روابط‏عمومی شهرستان برگزار می‏شد. و کاش یک نشست مشترک با حضور اصحاب رسانه و روابط عمومی‏ها و روسای ادارات و نهادها برگزار شود.

یکی از بزرگترین معضلات روابط عمومی‏ها نوع نگاه رئیس به این مجموعه است. خیلی از روسا روابط عمومی را در حد نصب چند بَنر و چاپ بروشور و برگزاری جلسات می‏بینند. آنان خواهان روابط عمومی رئیس محور هستند و به هر دلیل از کارکرد رسانه‏ای روابط عمومی غافلند. کاش این غفلت رفع شود و نگاه روسا سازمان محور گردد. در کنار این کاش‏ها حالا که به بحث روسا رسیدیم باید تاکید شود که امان از رئیسانی که در خدمت اطلاع‏رسانی به جامعه نیستند. تعجب نکنید، برخی از مسئولان فقط دوست دارند لبخندشان در رسانه‏ها دیده شوند. اینان میلی به شفافیت ندارند و از نقد فراریند.

جالب است که این قبیل از روسا در حمایت از رسانه و قدرت پیام قشنگ حرف می‏زنند. انصافاً حرف‏های قشنگی می‏زنند. با این همه از مصاحبه فراری هستند. برخی بهانه می‏آورند که باید از اداره کل رخصت بگیریم یا حراستمان باید اجازه بدهد. در بهترین حالت استدعا دارند سوالات را کتبی دریافت و کتبی پاسخ دهند. این سبک مصاحبه در رده شهرستان نوبرانه نابی است. برخی خیر سرشان برای موسسه و نهاد و اداره و سازمانشان سخنگوی هم دارند. این سخنگو دست نیافتنی است. گشتی در عوالم جاهای که سخنگو دارند بزنید، سالی چند بار با اصحاب رسانه نشست دارند؟

شاید هم نشستی هر از گاهی داشته باشد، آن هم با رسانه‏ای که میل دارند. آری تعجب نکنید در کاشمر برخی از مسئولان معتقدند که برابر تمایلات سیاسی و طیفی و جناحی باید با رسانه‏ای خاص همکلام شوند. حتی در مواردی از مجموعه چند رسانه هم طیف با رسانه‏ای دمخور می‏شوند که در محفل آنان جای دارند. گاهی شاهدیم که یک مقام مسئول دارای اختیاراتی برای کمک به اقتصاد رسانه نظرش بر آن است که یقیناً رسانه‏ها با هم برابرند ولی برخی رسانه‏ها برابرترند! از منظر وی باید برابر مصالحی که مدنظرش هست به برابرها یا برابرترها کمک کرد. این کمک برخی موارد نقد همراهان این قبیل مسئولان را به همراه دارد!

بحث به اقتصاد رسانه رسید، بد نیست بدانید نشریات زنده به آگهی و رپرتاژ هستند. دوران تک صدایی در حوزه رسانه‏های کاشمر گذشته است. این مهم در کنار فعالیت پیک‏های تبلیغاتی منابع درآمدی هر رسانه را تحت‏الشعاع قرار داده است. گستره تبلیغات محیطی هم در اقبال عمومی به رسانه‏ها به عنوان اسبابی برای تبلیغات تاثیر داشته است. شبکه‏های اجتماعی هم بر این همه تاثیر خاصی گذشته است. رقابت خاصی بین نشریات شهرستان برای تقویت اقتصاد رسانه حاکم است. البته این رقابت در بحث اقتصاد رسانه از منظر حرفه‏ای امری حسنه است. حب و بغض‏های برخی مخل این حرفه‏ای بودن رسانه‏های دیارمان می‏شود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.